J3ut*gcrlijf»c £?tanb. Brescia, eene mijn aangelegd, en die lot nabij de ligplaats der Sardinische troepen uitgestrekt. Die mijn is op den 7Je" October gesprongen en daar door werden eenigc Sardinische soldaten gedood en gekwetst. Dit voorval zal tot geene moeijelijkheden aanleiding gevenwant op de aanmerkingen van de Sardinische regering heeft Oostenrijk verklaard dat de mijn door een toeval was gesprongen en dat de aangevangen werken gestaakt zullen wor den, onder betuiging van leedwezen over dat voorval. Uit Napels meldt men dat het leger op de grenzen in sterkte toe neemt; hel zal op 30,000 man gebragt worden. Generaal Pianelli voert Jiet bevel over de voorhoede; generaal Viale kommandeert de reserve te San Germano. Voorts zal het gehccle leger op den voet van oorlog gebragt worden. De koning maakt zich gereed om zich met zijn militair huis naar het leger te begeven. In al de tuighuizen wordt druk gewerkt. OOSTENRIJK. WEENEN, 16 October. Men verneemt dat onze keizer zich naar Myslowitz zal hegeven om den keizer van Rusland te bezoeken. Men gelooft dat de keizer nog eene po ging zal doen, om de betrekkingen van ons rijk met Rusland weder op den ouden voet te brengen. Men verzekert dat de minister van politie, de heer von Iliibner, eene conferentie heeft gehouden met eenige Hongaarsche edellieden van de behou dende partij. Bij die gelegenheid werden hem de wenschen der Hongaren bloot gelegd, waaronder wcdcr-invocring der oude Hongaarsche gemeente- wetgeving, regl van vertegenwoordigers, vrij beheer der flnantiön en een landdag. Eindelijk verlangde men de teruggave der aan de voormalige Hon gaarsche kroon behoorende landen, en de krooning des konings. De heer von Iliibner antwoordde, dat het beter ware, alles op den tegenwoordigen voet te laten, doch dat hij evenwel met al zijn invloed eene gunstige be schikking ten deze bij den keizer zou trachten te bewerken. Nabij Frankfort is een man overleden, die den ouderdom van 108 jaren had bereikt. Een dag voor zijnen dood droeg hij nog een bos hout naar huis. Zijn vader was 110 jaren oud geworden. TURKTE. De nota door de vertegenwoordigers der Europesche mogendheden bij de Porte ingediend, ten gevolge van de ontdekte zamenzweringis in krach tige bewoordingen vervat, en bevat eene gestrenge afkeuring van de tegen woordige administratie. Daarin wordt o. a. gezegd: De mismoedigheid, welke onder de bevolking van het Turksche rijk heerscht, zal dan eerst verdwijnen, wanneer het meerendeel der natie met zekerheid den lijd nabij ziet, waarop zij in het genot zal zijn van de veiligheid, voorlvloeijcnde uit de natuurlijke werkzaamheid eencr maatschappijwelke met zich zelve te vreden is en vreedzaam aan de ontwikkeling harcr hulpbronnen arbeidt, onder de leiding van een bestuur hetwelk op hare zedelijke en stoffelijke behoeften beiden zorgvuldig acht slaat, aan misbruiken en verkeerdheden openlijk den oorlog aandoet en vooral 's lands gelden met spaarzaamheid en oordeel besteedt. De verwezenlijking van dal een en ander, hetwelk de algemeene vereischlen voor de welvaart der stalen uitmaakt, is van het onderscheid in godsdienst en volksstam onafhankelijkhet streven behoort te zijn eene regering te vestigen waaronder alle onderdanen van Z. M. den Sultan, Mohammedanen en Christenen, in dezelfde zegeningen declen in plaats van gelijke jammeren te lijden. OCEIOIPES. Iets over Let arbeiden van Kinderen in de Fabrieken. In twee volgnommers van het tijdschrift »de Economist," wil ik trach ten een kort overzigt te geven van de pogingen die in Engeland zijn aan gewend lot ontwikkeling der jeugdige fabriekarbeiders. Te doen zien wat daar reeds is verrigt, en hier, al zij het ook niet in denzelfden vorm, nog kan en moet verrigt worden, deze is daar mede mijne bedoeling. Aan de behoefte van eenige voorzieningen op dit punt ook hier te lande, zal wel niemand twijfelen vooral indien de fabrikanten uit eigene bewe ging de handen niet aan 'twerk slaan om iets tot de ontwikkeling en beschaving van hunne jeugdige fabriekarbeiders bij te brengen. Het zijn immers kinderen, en wanneer men nu bedenkt wat deze (zij hun lot uit een maatschappelijk oogpunt nog maar alleen beschouwd) noodig hebben om goede menschen te worden, dan zal men zich wel overtuigen dat, met hen daags 13, 14, ja soms 15 uren te doen arbeiden, zonder hun het genot van onderwijs te verzekeren, dit doel onmogelijk bereikt kan worden. Bewijzen van liefde, die een noodwendig vereischle zijn, om van de jeugdige plant een' goeden boom te doen groeijenontvangen deze kinderen veeltijds niet. Om dit te bewijzenwil ik hunne verhouding tegenover hunne oudersde fabrikanten en het publiek kortelijk nagaan. Hunne Ouders. Sommige helaas! door nood gedrongen, andere door onmenschelijkheid hiertoe aangezet, zien in hunne kinderen een middel van bestaan. Hen van een overmatig werken op een' jeugdigen leeftijd afhou den, kunnen zij niet. Des Zaturdags zoo vele centen door middel van hen Het onderwijs dat misschien hun nog gegeven wordtis van nul en gecner waarde wiet omdat de vele Stads- en Diaconiescholen niet goed zijnmaar door dat de fabrieks kinderen deze te kort bezoeken. Hun geheel schoolbezoek bestaat in één uur, of liever het later komen daarbij in aanmerking genomen in drie kwartieren van een uur, per dag, 'twclk over de 5 dagen, 3| uur per week uitmaakt. Uicraau, wie zal het tegen spreken hebben zij zoo goed als nietsBezoeken zij nog de schoolwant dit is niet het geval met allendan komen zij er vermoeid van het arbeiden omstreeks het middaguur. Op" dit tijdstip van den dag, wordt hun 1uur rust gegeven, welke zij moeten besteden om de school te bezoeken en om hun middagmaal te gebruiken. te ontvangen, is hun doel. Deze centen zien zij, maar zij zien niet dat er na verloop van lijd, grootcr voordcel voor hen en hunne kinderen zou zijn te behalen, indien zij wekelijks van eenige van die centen afstand deden om hen de school te doen bezoeken. Maar, wat zal ik die ouders die het nut van onderwijs niet begrijpen, hard vallen? De mccstcn hebben zelve het niet in hunne jeugd ontvangen. Wel weten zij wat behoefte is aan lig- chamelijk voedsel, over hongerlijden kunnen helaas! sommige van hen oor- deelcn, maar wat behoefte is aan verstandelijk en geestelijk voedsel, dit weten vele hunner nieten daarom zoeken zij geene vervulling hiervan voor hunne kinderen. Dc Fabrikanten. Deze, als staande aan het hoofd eencr onderne ming, kunnen veel in het belang der kinderen doen, maar doen zij hel? Betoonen zij eenige liefde voor die kinderen die soms 13, 14, ja soms 15 uren voor heu zwoegen? Eenige weinige mogen er zijn, en zij zullen er de zelf voldoening van smakenmaar de mceslen denken er zelf niet aan omin het belang der kinderen, het geringste te beproeven. Ik wil die laalslcu echler niet hard vallenwant de nadeclen voor de kinderen en her. zelve begrijpen zij niet. Zoo zij dit deden, zij zouden ze korter laten werken en meer laten Ieerenwaardoor zij beteremeer gehoorzame en minder on zedelijke kinderen op hunne fabrieken zouden bekomen. Wal nu het overmatig werken in het algemeen betreft, mijns inziens gaan de fabrikanten van eene verkeerde veronderstelling uit. Wordt er, zoo berekenen zijin eene gegevene tijdsruimte b. v. van 10 urenj-zooveel werk verrigt, dan zal er in 12 uren zooveel meer worden afgewerkt. Dit zou waar zijn, indien de menschen ook machines waren, maar zij zijn nu eenmaal menschen. De menscbclijke natuur nu heeft hare regtcnen legen deze kan niet, dan met groot nadeel, worden ingcdruischt. Een lijd voor werken en een tijd voor rusten is een van hare rcglen. Neemt men nu te veel van den tijd voor hel eerste bestemd, en geeft men te weinig van het laatste, dan zal de arbeid, die nu overmatig wordt, èn slecht, en zonder lust, èn zonder liefde tot den arbeid veri'igl worden. Om echter nu weder tot het kind terug te keerenvoor hem is hel zonder nog te denken aan de behoefte van een kind om eens een uurtje te spelenen zonder nog te lellen op de wijze waarop het door den meester knecht (die tegenover zijn patroon misschien zijn pligt doet), door middel van boete, ja zelfs somtijds van slagen aan dat overmatig werken gehouden wordt voor hem, zeidc ik, is het eene verkrachting van zijne natuur, eene uitdooving van zijne geestelijke eii ligchamelijke krachten, wanneer men hem gedurende 13, 14, ja soms 15 uren per dag, op een plekje gronds van misschien hoogstens 10 ellen, meestentijds staande, doel arbeiden. Zulks hebben in Engeland, geestelijken en geneeskundigen overvloedig aan het Parlement bewezen, en daar zijn dan ook de oogeu opengegaan en heeft men de handen aan -T werk geslagen. Het Publiek. Wordt daarbij eenige sympathie voor die kinderen ge vonden? Neen. »'tZijn fabrieks-kinderen" denkt dc een. »'t Is maar v.." roept soms de ander. Maar als dit laatste nu eens zoo warehoe komt dit dan? Daardoor vooral dat het publiek zich in tijds niet heeft doen hooren tegen een arbeiden dat op die wijze wordt geregeld. En nu, het ware, dunkt mij, beter dat het publiek (bedenkende dat waar niet is gezaaid, ook daar niet kan gemaaid wordeu) óf zweeg, óf, gelijk in Engeland, zijne stem deed opgaan tegen hunne ligchamelijke uitputting, en voor hunne zedelijke ontwikkeling. In fabrieksteden, waar juist over dc onzedelijkheid van hen die tot dc fabrick-arbciders-klassc behooren geklaagd wordt, zou liet publiek, bjj deze zijne stemming, zelf een zeer groot belang hebben. Leides, 15 October 1859. Mr. SAMUEL le POOLE. Fan den 13 tot en met den 19 October 1859. BEVALLEN M. Bavelaar, gei). Ouwcrkerk, Z. S. Stavlcu, geb. vanTon- geren D. S. van Gemert, geb. du Pree, Z. E. Steenbergen geb. van der Burg, Z. A. A. M. M. Hartevelt, geb. Leembruggen Z. K. Sloots, D. N. A. J. van Leeuwen, Z. M. de Hun, Z. W. C. J. Plantfeber, geb. Bak ker D. W. WerterZ. C. Welsclaar, geb. de Graaf, Z. A. Sinitgeb. den Hoed ,1). M. H. Meijergeb. van LeeuwenD. C. Lasscluiytgeb. van der Iteyden Z. J. HuismanZ. M. Koetgeb. de GunstZ. M. van Duu- ren, geb. Mulder, D. F. Smits geb. Longepee, D. M. Vinkeslcingeb. van Kerkhof, Z. J. Weber, geb. Vcrstraaten, Z. M. P. van der Steen geb. Schild D. C. Segaar, geb. liiebeek D. A. A. Kok, geb. van der MeelZ. C. Leemans, geb. Lacourt, Z. levcnl. J. de Boer, geb. Planje, D. C. de Leef, D. C. den Oude, D. A. E S.'l'rago, geb. Kres, Z. C. J. Delfos, geb. VerbeekD. E. Verstraalen geb. Wakka, E. Tinusgeb. van den BergD. M. M. Slok geb. NajerD. P. la Rooygeb. Verhoeven D. M. II. Smitgeb. OttcngaZ. en D. twccl. levenl. J. dc Vrind geb du Pon D. M. van den Bosch geb. van der Laken D. G. B. M. Godefroygeb. KostersZ. GEHUWD: II. Sollie, Jm. en H. KrispijnJd. A. Fuchs, Wcdr. en J. Li- get, Wede. N. Blansjaar, Jm. en J. C. Luksenbnrg, Jd. J. S. Slegtenhorsl Jm. en J. van der Hoeven Jd. OVERLEDEN: A. M.Crama, geb. Kortijn, 32 j. P. Guley, Z., 2 j. en lm. J. A. Blink 28 j. M. Kettenis, D.4j. en 8 m. W. van Bemmelen D.4 j. en 6 m. A. van Kampen Z.2j. en 5 m. J. van lleyningen 1 j. en 8 m. Judith Kecrcweer21 j. C. Denzei43 j. P. VlielandZ.ruim 3 j. E. van Dam geb. Roelandse, 54 j. M. Tegelaar, D.15 j. en lm. M. Schön geb. Verhulst, 36j. S. van der HeydcnD., 3 j. en 5 m. A. E. Zand vliet, geb. Biljouw, 51 j. H. van der Drift. D.. 3 j. en 9 m. J. Gijzeny 32 j. H, Oudshoorn 24 j. D. J. van der Kaay, Z., Ij. A. Borst, geb. Minr.ee, 39 j. J. Verlind, geb. van der Kloo, 66 j. Maria van Oosten, 36 j. W. K. Mulder21 j. J. J. L. Heyman20j. G. Mulder, D.4 m. A. de Cler64 j. J. LecluseZ.5 j. en 7 m. D. Boogcrs74 j. H. A. Witte Z.1 j. en 5 m. N. Segaar, geb. van Berkcl, 51 j. M. C. O verduin Z.11 j. en 3 m. C. Eradus, geb. Dreef, 24 j. C. Crama geb. de Klerk 63 j. J. F. van Gils geb. Faes, 29 j. M. E. Üldrik D.2 j. en 4 ni. W. Compeer20 j. E. Teskegeb. van Tongeren34 j. M. van den BroekD.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3