LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 21 OCTOBER. Nn. 120. De Courant wordt MaandagWdensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHB BERIGTBN. I LEY DEN, 20 October. Heden ten 2 ure werd bel nieuwe academische gebouw op de Ruïne pleg- lig ingewijd. Nadat men in liet ruime voor liet chemisch onderwijs be- stemde lokaal was bijeengekomen, droeg de president-curator, jlir. ridder van der llcim van Duivendyke, namens curatoren der hoogesclioolhet' nieuwe gebouw aan de drie hooglecrarenvoor wier onderwijs bet be stemd is, de lieeren van der Hoon Mesch Rijke eii ilalbertsma met eene tredende toespraak over. Hierop vatte de hoogleeraar van der Boon Mesch liet woord op, die eerst, mede uit naam zijner beide ambtgenootenaan curatoren zijnen dank betuigde voor de bemoeijingen en zorgendie zij hadden aangewend ten einde een voor liet chemischphysischanato misch en physiologisch onderwijs geschikt gebouw te doen verrijzenen daarna, tol de plegtige inwijding van het chemisch laboratorium overgaande, in eene sierlijke rede den weg aanwees, die thans bij liet beoefenen der scheikunde moest gevolgd worden. De president-curator en de hooglccraar van der lioon Mesch beidenherdachten de voor ruim 50 jaren op denzelfden plek plaats gehad hebbende verwoesting, bragten hulde aan de hooge rege ring, aan de regering dezer plaats, aan allen, aan wier tusschenkomst men hel nieuwe gebouw verschuldigd was, zeiden den architect dank voor de buitengewone zorgenaan de nieuwe stichting te koste gelegden rigtlen een hartelijk woord tot de kweekelingen der hoogeschool. De plegliglieid werd door Z. E. den minister van bitinenlandsche zaken, den referendaris bij het ministerie van binnen), zaken afd. onderwijs, lieeren curatoren en liooglccrarcn de leden van den gemeenteraadvele belangstellenden en een aanzienlijk getal studenten bijgewoond. Naar wij vernemen, geeft de hoogleeraar van der Boon Mesch in de stads-gehoorzaal ter opluistering van dezen dag eenen feestelijken maaltijd. Bij den uitersten wil van wijlen jonkvrouwe II. J. de Kcmpcnacr, onlangs op haar buitenverblijf nabij deze stad overledenis aan de diaconie der Nederd. hervormde gemeente alhier eene som van ƒ1000 geschonken. Blijkens eene advertentie in dit blad, zullen mevr. Alexandrine Doetscli en dc lieer P. Doetscli, uit Keulen, eerstdaags bier ter stede een groot vocaal eil instrumentaal concert geven. Bet zij ons vergund met een enkel woord dc aandacht der kunstliefhebbers daarop Ie vestigen. Mevr. Doetscli is in Diiitschland als zangeres bij den schouwburg te Bremen roemvol be kend. Beide artistes hebben in onderscheidene plaatsen van ons vaderland Imogen lof iugeoogsl, vooral te 's Gravcnhagealwaar zij slechts weinige dagen geleden, in de Waalsclie kerk een geestelijk zang- en orgel-concert hebben gegeven, dat de algemecne goedkeuring mogt wegdragen. Eene zoo gunstige bekendheid kan niet anders dan ook hier velen uitlokken om hen te hooi en en den goeden uitslag dezer onderneming in ons midden waarborgen. De minister van finantiön, gelezen hebbende de missive van een der beeren provinciale directeurs der directe belastingenenz.betreffende een request van N. N., daarbij te kennen gevende, dat door den ontvanger zwarigheid wordt gemaakt om aan fabriekanten, trafiekantenenz. wier jarig tijdvak van vrijdom van accijns op de brandstoffen met 1°. Januarij aanvangteenen voorloopigen inslag op rekening van het volgend jarig tijdvak toe te slaan, en verzoekende dat daarin moge worden voorzien; heeft bij resolutie van 27 September, n". 32, goedgevonden de verschil lende beeren prov. directeurs der directe belastingenenz. (behalve dien te Maastricht), uit te noodigen, om den ontvangers aan te schrijven, dat zij zich gemagtigd kunnen houden omeven als onder het beslaan van het vroegere reglement nopens den vrijdom van accijns op de brandstoffen, aan zoodanige fabriekanten, trafiekanten enz., die in het bezit zijn eener acte van vrijdom van accijns op de brandstoffenwaarvan het jarig tijdvak met 1°. Januarij aanvangt, toe te staan, op rekening van het volgend jarig tijdvak een vierde gedeelte in te slaan van de brandstoffen, waarvoor hun gedeeltelijke vrijdom van accijns is verleend, en zulks onverschillig op welk tijdstip van het jaar men dusdanigen voorloopigen inslag zal willen bewerk stelligen, mits dadelijk opleggende het 1/20 en borglogl stellende voor het overige gedeelte van den accijns, ten einde daarop te verhalen den accjjns, welke mogt bevonden worden verschuldigd te zijn voor die brandstoffen, welke, ofschoon op rekening van het volgend jarig tijdvak ingeslagen, reeds in het loopende, en dus te veel verbruikt zijn. De hoogleeraar L. Mulder, te Deventer, beeft van Z. M. den koning der Belgen de gouden medaille met de beeldtenis van Z. M. ten geschenke ontvangen. 'sGRAVENHAGE, 20 October. Men verneemt dal Z. M. den heer Charles Pacile, bibliothecaris en archi varis van de stad Rijssel, schrijver van een werk, getiteld: Essai histori- que et critique sur Vinvention de l'Imprimeriebenoemd heeft lot ridder der orde van den Ncderl. Leeuw. Z. M.heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Gorinchem dealteer W. A. Viruly Verbrugge en tot burgemeester der gemeente Oudshoorn den heer J. YV. Rösener Manz, onder toekenning van eervol ontslag als burge meester der gemeente Zoetermeer. Bij kon. besluit van 19 Oct. zijn benoemd: lot raadsheer in den Imo gen raad der Nederlanden mr. J. 11. van der Sande, thans raadsheer in het prov. geregtshof in Zuidholland tol president van het hoog militair geregls- hof mr. J. S. Vernède, thans advocaat-fiscaal hij dat hof, en lot advocaat fiscaal bij genoemd geregtshof mr. W. J. van lloytema, thans lid. Bij besluit van 16 dezer heeft Z. M. aan den heer L. Royer, op zijn verzoek en met dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten, een eervol ontslag verleend voor zoo veel aangaat de betrekking van directeur, hoofdonderwijzer der schilder- en teekenschool aan de kon. akademie van beeldende kunsten te Amsterdam. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Noord- welle de heer VV. E. N. Muskeyn, liians te Erp; te Erp de heer P. A. Broers, surnumerair ter prov. directie in Utrecht; te Beek dc heer J. P. Kessler, thans te Maurik, en te Termunterzyl de heer W. F. van Nouhuys, thans te Meedcn. Het Staatsblad n°. 104 bevat onderscheidene koninklijke besluitendie betrekking hebben op het leger in Ncderlandsch-Indië. Reeds bij kon. besluit van 3 Julij 1058 zijn dc tractemenlen van lstcn en 2dcn luitenant verhoogd; bij besluit van 16 Oct. is thans die maatregel ook tot hoogere rangen uit gestrekt, zoodal dc traclemcntcn nu bepaald zijn als volgt: Generale staf, genie, artillerie, cavalerie, en geneeskundige dienst, kolonel 10,800luit.- koloncl 7,380; majoor 5,880kapitein 4,200; lsteluitenant 2,250; 2dc luitenant 1,950. Infanterie, plaatselijke staf, en betaal- of kwartiermees ters: kolonel 10,200; luit.-kolonel 6,780; majoor 5,580; kapitein ƒ3,600; lsle luitenant 2,1002dc luitenant 1,860. Bij een ander kon. besluit is bepaald dat het fonds der verhoogde pensioenen van de officieren der landmagt in Ned. Indie met 1 Jan. 1860 zal worden opgeheven. Dc op het fonds aangewezen pensioenen komen teil laste der koloniale geldmiddelen en de ten name van het fonds uitgezette en beleende kapitalen worden overgeschreven ten name van hel Ned. Indische gouver nement. De renten en aflossingen worden als toevallige baten van de ko loniale geldmiddelen verantwoord, liet pensioen wordt daarbij vastgesteld als volgt: luit.-generaal ƒ8,000; gencraal-majoor 5,500; kolonel 4,000; luit.-kolonel ƒ3,000; majoor ƒ2,600; kapitein 1,600; lste luitenant 900; 2d<! luitenant ƒ700. Van dc voornoemde officieren worden geene bijdragen gevorderd ter verkrijging van aanspraak op pensioen ten laste der koloniale geldmiddelen. Dc verlofstraclcmer.lcn voor alle wapenen zijnte rekenen van 1 Jan. 1860 geregeld als volgt: luit.-generaal ƒ8,000; generaal-majoor 5,500; kolonel ƒ4,500; luit.-kolonel ƒ3,400; majoor 3,000kapitein 2,300; lslc luite nant ƒ1,250; 2de luitenant 1,050. In het bestuur van het weduwen- en weezenfonds der officieren van de landmagt in Nederl. Indig zijn mede vele wijzigingen gebragt. De hoofd som, vóór het aangaan van een huwelijk, zal, te rekenen van 1 Jan. 1860 zijn als volgt: Iuit.-generaal 1,800; gencraal-majoor 1,600; kolonel 1.400 luit.-kolonel ƒ1,200; majoor ƒ1,100; kapitein ƒ900; ls,e luitenant ƒ700 2d0 luitenant ƒ600. De contributie bij rangsverhooging van gehuwde officie ren zal bedragen: luit.-generaal 200gencraal-majoor ƒ200kolonel ƒ200 luit.-kolonel 100; majoor 200; kapitein ƒ200lste luitenant 100. De schaal der weduwen-pensioenen zal zijn voor de weduwe van eenen Iuit.- generaal ƒ1,800; gencraal-majoor ƒ1,600; kolonel 1,400; luit.-kolonel ƒ1,200, majoor 1,100; kapitein ƒ900; lslen luitenant ƒ700; 2dcn luitenant ƒ600. De weduwen genieten voorts, boven het pensioen, eene gratificatie uit het fonds, te welen: voor een kind ƒ96; voor 2 kinderen ƒ168; voor 3 kinderen ƒ228; voor 4 kinderen ƒ264; voor 5 en meer kinderen 288. Z. M. heeft aan den heer dr. A. J. D. Steenstra Toussaint, stadsge neesheer te Batavia, vice-president der natuurkundige vcreenigiug in Ncderl. ludig, vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingsleekenen van ridder der orde van Franz Joseph, hem door den keizer van Oostenrijk geschonken. Z. M. heeft goedgevonden, lot ambtenaar ter beschikking van den gouverneur der Nederl. bezittingen ter Kuste van Guinea te benoemen deu heer D. P. II. J. Weytingh. Gisteren is het onderzoek van dc staatsbegrooling voor 1859 in de afdcelingen van dc tweede kamer ten einde gebragt. De verslagen van de commission van rapporteurs zullen met den meeslcn spoed opgemaakt wor den. liet verhoogd cijfer van het hoofdstuk van oorlog moet lot gewigtige bedenkingen aanleiding hebben gegeven. De kamer is thans voor korten tijd uiteengegaan. De meeste leden heb ben de residentie verlatendoch zullen den 30s,en dezer alhier lerugkeeren.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1