LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 10 OCTOBER. N". 121 De Courant wordt MaandagWoensdag en Vlijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven Bij deze Courant behoort Bijblad IV". 31. B1NNËNLANDSCHË BERIGTEN. LEYDEN8 October. Bij kon. besluit van den 5Jel1 dezer is de lieer A. Bulgers van der Loeff, llicol. doet. en predikant bij de Nedcrd. berv. gemeente alhier, voorzitter der commissie van oppertoezigt en beheer der Leydsche kweekschool voor zeevaartbenoemd lol ridder der orde van den Nederl. Leeuw. In de gisteren gehouden vergadering van de maatschappij der Nederl. letterkunde is de heer dr. L. J. F. Janssen op nieuw tot voorzitter verkozen. De taal- en letterkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen zal op Maandag aanst. te Amsterdam ecne gewone vergadering honden. Het getal der in 'hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 87 tot 93 personen. In de maand September 1859 zijn binnen deze gemeente overleden 270 personen, als: 39 mannen, 60 vrouwen, 88 zoons en 83 dochters, daar enboven als levenloos aangegeven 13. Geboren 122 kinderenals52 zoons en 70 dochters, waaronder zijn begrepen 2 paar tweelingen. Voltrokken 24 huwelijken. Sedert den 30slen September 1859 zijn als door de cholera aangetast opgegeven 89 personen, waarvan 02 lijders zijn overleden. In het zieken huis in de Lakenhal bevinden zich 15 zieken. Een gedeelte der paarden van het rcg. dragonders, te Haarlem in be zetting, zal naar 'sGravenhage overgebragt worden, omdat er zich ten gevolge van ziekte geen voldoend aantal manschappen te Haarlem bevindt om de paarden te verzorgen. De graaf van Vlaanderen, tweede zoon van den koning van België, is Donderdag middag van Vlissiugen te Botterdam aangekomen. Aan het sta tionsgebouw van den Rijnspoorweg bevonden zich de baron van Omphal, de prov. kommandant van Zuidholland, de secretaris van liet Belgische ge zantschap, de commissaris des konings dezer provincie en eenc commissie uil het gemeentebestuur en cenige andere aanzienlijke personen, ten einde Z. K. II. te ontvangen. Onder het spelen van de muziek der schutterij stapte de vorst aan wal, plaatste zich in het gereed staande hofrijluig en deed, vergezeld van de meeste der cvengenoemde heeren, een rijtoerlje dooi de stad en het Park, waarbij cenige oogenblikken in het gebouw der kon. Nederl. Jagtclub vertoefd werd. Tegen 2 ure aan het station van den Rijn spoorweg teruggekeerd, vervolgde de prins met een extra-trein zijne reis naar hel Loo. De prins is des avonds ten 6 ure aldaar aangekomen en aan hel koninklijk paleis afgestapt. Vervolgens heeft hij bij den koning gedi neerd. Daarna vertrok Z. K. II. ten 8j ure naar Arnhem. Z. M. heeft zijn adjudant Dumonceau aan den prins gedurende diens verblijf in Neder land toegevoegd. Z. K. II. is gisteren middag ten 2 ure met een extra-trein van het Loo te Amsterdam aangekomen. Z. K. 11. werd aan het station door den wet houder, Brouwer Ancher, en den kol. plaatselijke-koinmandanl, opgewacht, en is van daar naar het kon. paleis gereden, alwaar hij zijn intrek heeft genomen. Z. K. II. heeft later een uitstapje naar Soestdijk gedaan en heden Broek in Waterland en omstreken bezocht. Uit Zulphen schrijft men hel volgende: In den tegenwoordigen tijd, waarop de koortsen door ons geheel land heerschenmoge het volgende noodlottig voorval velen tot waarschuwing strekken. Zeker Jin de Larestraat alhier, was aan typhus lijdende, en er werd bij hem gewaakt. Dingsdag nacht vervulden zijn zoon en zijne dochter bij hem dezen treurigen pligt. De zieke scheen bedaard en was ingesluimerd. De wakers, hierdoor gerustgesteld, sliepen ook ongemerkt in, doch toen zij kort daarop weêr wakker werdenvonden zij het bed ledig. Jwas inmiddels ontwaakt en in het ijlen der koorts liet bed uitgestapt, liet huis en den zich daarachter bevindenden tuin doorgegaan en eindelijk in dé gracht geloopen waaruit men hem den volgenden morgen levenloos heeft opgehaald. Naar men verneemt is men van regeringswege voornemens proeven te nemen met .kunstmatige oeslerleelt, op de Nederlandsehe kusleu, op het voetspoor van hetgeen te dien aanzien in Frankrijk geschied is. Uit Luxemburg schrijft men, dat de opening van de beide spoorwegen naar Diedenhoven en Arlon op den 4de" dezer op eenc feestelijke wijze heeft plaats gehad. Gelijk men weet hebben Hil. KK. 1111. de prins van Oranje en prins Hendrik zich derwaarts begeven om die pleglighcid bij te wonen. Nadat de locomotivcn door de geestelijkheid waren ingezegend, werd er eenc feestcantate uitgevoerd, door den lieer Zinnen, directeur van het conservatorium vervaardigd. Vervolgens namen de vorstelijke personen en een aantal genoodigden deel aan een gastmaal op het stadhuis; terwijl aan de armen ecne uitdeeling van brood en wijn werd gedaan. Op de Wilhelmsplatz hadden inmiddels volksspelen plaats. Des avonds werd de stad fraai verlicht en voor de stad, op ecne hoogte tegenover hel glacis, werd een groot vuurwerk afgestoken, dat door de hooge gasten, na afloop van het gastmaal, werd bijgewoond. Voor de prinsen was op cene daartoe geschikte plaats een prachtig paviljoen opgerigt, van waar de prins van Oranje het tceken tot den aanvang gaf. Ook een gedeelte van het romanti sche Alzcllcdal werd door Beiigaalscli vuur verlicht. Den volgenden daar werden de feestelijkheden voortgezet. Toen is door den prins van Oranje de eerste steen gelegd van de grootc viaduct, die de stad met het spoor weg-station moet verbinden, en die eene lengte zal hebben van 7 a 800ellen. De ingenieur Grenier is bij die gelegenheid door den koning-groothertog tot officier van de Eikenkroon benoemd. 's GRAVENIIAGE 8 October. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der registratie enz.: te Schagcn, den heer mr. J. F. d'Aumerie, thans in die betrekking te Beesterzwaag; te Sneek, den heer J. llaga, thans te Ilarlingenen te Ilarlingen, den lieer S. van Assen, thans te Sneek. Voorts tot notaris te Domburg, arr. Mid delburg, den lieer J. Sipkes, cand. notaris te Zierikzee. Ook heeft Z. M. vergunning verleend aan de hh.W. L. Wontcrsen, notaris te Domburg, en D. Verhuist, notaris te Veere, om hunne standplaats over te brengen naar de gemeente Middelburg. Aan den gepensioneerden ridmeester van het reg. Oost-Indische cava lerie S. von Stampa is verleend de titulaire rang van majoor. Z. M. heeft aan den burgemeester van Ameland eene som van ƒ200 doen toekomen voor de door den mislukten oogst in nood zijnde land bouwers en veehouders op dat eiland. Prins Alexis Kourazini, grootmeester van het huis van II. K. II. de grootvorstin Maria van Rusland, is alhier aangekomen. De generaal Mansouroff, gezant van Z. M. den keizer aller Russen alhier, is van zijne builenlandsclie reis teruggekeerd. De Sardinische gezant is mede na eene langdurige afwezigheid teruggekeerd. De baron de Smette van Deurneoud-kamerheer van wijlen koning Willem I, is in ruim 80jarigen ouderdom alhier overleden. De graaf van Vlaanderen wordt Maandag aanst. hier verwacht. Hij zal cenige dagen hier verblijven en zijn intrek nemen in het hotel van baron Dujat'din, Belgisch gezant. Dingsdag aanst. zal Z. K. 11. gehoor verleenen. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Vrijdag 7 October. In deze zitting is ingekomen een wets ontwerp tot inkoop en amortisatie van rentegevende nationale schuld. Vervolgens werden behandeld en met algemeene stemmen aangenomen het wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk IV der staatsbegrooting voor 1858; dat tol afstand van rijksgoederen aan de gemeente Vlaglwedde; en dat tot goedkeuring ccncr dading betreffende rijksdomeinen. Bij de behan deling van het eerstgenoemde ontwerp werd de wenschelijkheid betoogd van het indienen van een nader ontwerp betreffende de regterlijkc organisatie, waar omtrent de minister van justitie in het midden bragt dat de niet-nalcving der grondwetsbepaling aangaande de regterlijke organisatie niet aan de rege ring moest geweten wordendaar deze reeds zevenmaal beproefd had dat punt tot afdoening te brengen. Na hel lot, dat zijn eigen ontwerp in de vorige zitting had ondergaangeloofde hij dat hel noodjg zou wezenin verband met de alsloen gehouden beraadslaging, eerst bij de wet uit te maken hoe vele hoven zouden blijven bestaan, en in welke plaatsen, alvo rens hel aangelegen ontwerp zelf te behandelen. Omtrent den tijd dal het hem mogelijk zou wezen een nader voorstel daaromtrent in te dienen, verklaarde hij voor alsnog geene bepaalde toezegging te kunnen doen. De kamer heeft bepaald dat op Vrijdag den i4d™ dezer zal plaats hebben de nominatie van candidaten ter vervulling der vacature in den hoogeu raad, ontslaan door het overlijden van mr. II. J. II. Modderman. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. ENGELASi LONDEN, 6 October. De dagbladen declcn eenc depêche mede van lord Russell aan den heer Bruce, onzen gezant in China, waarin hij verklaart dat het gedrag van den gezant in alles overeenkomstig zijne inslrucliën is geweest en dus volledig wordt goedgekeurd. Ten opzigte van de te volgen gedragslijn zegt de depêche, dat de regering daaromtrent nog niets kan vaststellen, omdat haar nadere inlichtingen ontbreken. Zij wil erkennen dat de om standigheden moeijelijk waren en hoewel zij de geleden verliezen betreurt, vindt zij in de gebeurtenissen, die plaats gehad hebben, geene aanleiding om haren gezant het noodige vertrouwen te ontzeggen. Den Ist™ dezer zijn te Liverpool aan boord van de Jalawar ingescheept 223 landverhuizers, mecrendeels ambachtslieden en dienstboden, bestemd naar de Kaap de Goede Hoop.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1