I)C regering der Verecnigdc Staten heeft aan onzen gezant verklaard, dat het de handelwijze van den generaal Harney ten aanzien van San Juan afkeurde, en het heeft den opperbevelhebber der landmagt, den generaal Scott, welke naar dat eiland gezonden is om er de zaken tot eene schik king te brengen, volinagt gegeven om den generaal Harney af te zetten. In den loop der vorige weck heeft men hier bcrigt ontvangen van niet minder dan 40 schripbrcuken. lfet rampzaligste lot viel te beurt aan het van Calcutta naar Wcst-Indië bestemde en door brand vernielde schip Shach Jehan, waarvan vroeger melding is gemaakt. Het had 300 koelies aan boord en voer, deels in brand staande, vier volle dagen in zee, in de hoop een reddend schip te ontmoeten, doch te vergeefs. Eindelijk verliet men het schip. De koelies werden op in der haast zamengest'elde vlotten gebragt en sedert heeft men niets meer van die ongelukkige» vernomen. De beman ning echter, 60 koppen sterk, werd in booten neergelaten en na vijf dagen omzwervens gered. Met de Admella, die aan de kust van westelijk Aus tralië verongelukte, hebben 87 personen het leven verloren, terwijl ook bij de overige vermelde schipbreuken een aantal menschcn zijn omgekomen. Er worden nog vele andere schepen gemistwaaromtrent veel bezorgdheid bestaat. De Engclsche stoomboot Nina is in botsing gekomen met het Spaansche stoomschip Bidassoa. liet laatstgenoemde vaartuig is daardoor gezonken. Vier passagiers, een matroos en twee kinderen zijn bij deze ramp omgekomen. Uit Fernambuc wordt van 15 Sept. gemeld, dat een vaartuig, waar mede geldswaarde van 160,000 naar het stoomschip Tijne zoude worden overgebragt, gezonken is. Tc Chicago, in Noord-Amerikaheeft op 15 Sept. een brand gewoed, die ccne schade van minstens 500,000 doll, heeft veroorzaakt. FBA1VKRIJH. PARIJS, 4 October. Indien men geloof mag slaan aan de verzekering van den correspondent van de lndép. Beige, zijn de leden der conferentie te Zurich het in beginsel eens gewordenen de acte die de gemaakte schikkingen bevat zou reeds gcleckcnd zijn, indien er niet bij de voorlezing eenige duisterheden in de redactie waren ontdekt geworden. Dientengevolge waren er cenigc wijzigingen voorgesteld, maar de Oostcnrijksche gemagtigde had verzocht om daarover nog eerst zijne regering te raadplegen. De wijze, waarop de talrijke mocijelijkhcden zouden opgelost zijn, blijft nog altijd een prikkel voor de nieuwsgierigheid. Het houden van een congres is hoogst waarschijn lijk, maar nog zeer onzeker. De houding van Engeland kan daartoe veel afdoen. Het verblijf van lord Cowley te Biarritz, dat, naar men wil. alleen eene beraadslaging over de Chincsche expeditie zou ten doel hebbengeeft ook anderen aanleiding om te gclooven dat er eene toenadering tusschen Frankrijk en Engeland ten opzigte van Italië uit zal geboren worden. De correspondent van den Times alhier heeft aan dat blad berigt, dat de quaeslie van de herstelling der verdreven dynastie in Toskane door het alge meen slemrcgt zal worden beslist. Mogt dit voor den groothertog een on gunstig gevolg hebben, dan zal door een congres der Europesche mogend heden aan Toskane een souverein vorst worden aangewezen. De gebeurtenissen in Marokko schijnen niet zonder invloed te blijven op de bevolking in Algerië. Onder sommige inlandsche volksstammen, welke aar. ons gezag onderworpen zijn, wordt eenige gisting opgemerkt, met name bij Tairet. Die neiging lot opstand wordt door het zamentrek- ken van Fransche troepen bedwongen. In het oosten en westen der kolo nie, te Oran en te Constanline, worden troepen verccnigd, naar men zegt 20,000 man. Een gedeelte daarvan zou gebezigd worden om de Marok- kaansclic stad Ouclula te bemagtigeneene schuilplaats van de talrijke roo- verbendendie de grenzen verontrusten. Men heeft hier op nieuw beriglen uil China ontvangen, die over land te Petersburg door een courier zijn aangebragt. De gezant van de Vcrcenigde Staten was nog altijd te Peking, alwaar hij opgesloten werd gehouden, liet eerste gedeelte van hel gebruikelijke ceremonieel was nog niet afge- loopeu. Zijne volmagt en brieven waren aan den ingang van het keizerlijk palcisin den tempel der zonnedergelegd en moeten aldaar 40 dagen blijven om gezuiverd te worden. Daarna zullen zij aan het hoofd van hel keizerlijk kabinet ter hand gesteld worden, die na raadpleging met zijne ambtgenoolenindien het noodigmogt zijn, ze aan den keizer zal voorleggen. Volgens de Pays heeft hel gebeurde aan de Peiho weerklank gevonden in Japan en in Siam. Ook daar maakt men, in weêrwil der verdragen, zwarigheid om de vreemde gezanten in de hoofdstad toe te laten of wil men hun verblijf aldaar bcmocijelijken. Er had echter niets plaats gehad waardoor het leven der Europeanen in gevaar werd gebragt. In den Moniteur leest men het volgende bcrigt uit Jcddah van 21 Aug.: De Mariouteen stoomboot der Egyptische maatschappij Mcdjidiéis den 9dcn Jul ij op de Egyptische kust, ongeveer 90 mijlen van Suez, verongelukt. Onder de passagiers aan boord van dat schip bevond zich een Abyssinische prins, de broeder van koning Ncgoussié, die van zijne zending bij het hof van Frankrijk terugkeerde. Die ongelukkige prins, na de schipbreuk aan land gekomenbegaf zich op weg om Suez te bereikenhij liep langs de Egyptische kust, doch bezweek weldra aan de gevolgen der vermoeijenissen bij stierf ellendig van honger cn dorst. Gelukkiger dan hij heeft zijn reis gezel die met hem van Parijs naar Rome was getrokkenpater Abbo Em- manon Mariano, een inlandsch priester, na eene voetreis van 4 dagen een Coplisch klooster kunnen bereikenwaar hij met liefde door de monniken ontvangen werd, die hem in staat stelden zich naar Suez te begeven. itai.ee. De hoofden der onderscheidene regeringen in Middcn-Italiënamelijk de heer Farini, dictator van Modena cn Parrna, de heer Cipriani, gouver neur-generaal van de Romagnaen de baron Rieasolivoorzitter van den ministerraad van Toscana, hebben eene bijeenkomst gehouden in een dorp, dat even ver van de Toscaanschc grenzen cn van het Modeensche grondge bied verwijderd is. Naar men zegt, was het doel dezer bijeenkomst tc bepalen wat er zou kunnen worden gedaan om zoo spoedig mogelijk tot verwezenlijking der vereeniging met Piemont te gerakencn zou men over eengekomen zijn dat de vier landen elk eenen cn dcnzelfdcn persoon zon der. kiezen om als regent voorloopig en in naam van koning Victor Emanuel te regeren. Uit Macerata, in den Kerkdijken Staat, meldt men het volgende: In den nacht van 21 September liep de diligence nit Bologna, met 7 passagiers, waaronder een brigadier der gendarmerie, op de hoogte van Rccconali legen een touw, hetwelk dwars over den weg was gespannen, terwijl te gclijkcr tijd drie gewapende roovers uit de struiken te voorschijn sprongen cn den I conducteur dreigden neder te schietenwanneer hij niet terstond de som van 8000 kroonen, die hij tc Bologna ter bezorging had ontvangen, aan hen wilde afgeven. De brigadier sprong oogenblikkclijk uit hel rijtuig, trok zijn sabel en liep op de aanranders toe, waarvan cr twee op de vlugt gin gen, terwijl de derde, dien hij reeds onder den voet had gekregen, hem insgelijks ontsnapte. De brigadier is wegens zijne dapperheid in rang ver hoogd, terwijl de directeur-generaal van politie hem, namens den Paus, de goudeu medaille benevens eene gratificatie van 30 kroonen heeft toegekend. PUUISiEN. BERLIJN, 4 October. Op den 3den dezer had te Keulen de inwijding plaats van de vaste brug over den Rijn. Ter bijwoning dezer plegtighcid waren de prins-regent en prins Frederik Wilhelm reeds Zondag avond aldaar aangekomen. Onder het jubelen der menigte reden de vorstelijke personen door de fraai versierde en meestal geïllumineerde straten naar de woning van den regerings-president von Müller, waar het stedelijk bestuur aan den prins-regent voorgesteld werd. In eene korte aanspraak betuigde de eerste burgemeester den dank der stad Keulen aan den vorst, die in haar midden verschenen was om het grootc, onlangs voltooide werk in te wijden, waarop de prins zijn leedwezen betuigde dat de koning door ziekte verhinderd werd ook aan dezen arbeidwaarin hjj steeds zoo groote belangstelling betoond had, de wijding na de vollooijing te geven. De eigenlijke feestdag ving aan met het houden van eene parade der 30s,c en 33s,e infantcrie-regimentcn voor den prins-regent op de Neumarkt, na den afloop van welke dc stoet zich naar de tribune begaf, die aan den voel van den Dom was opgcrigt; hunne aankomst aldaar werd door het gedonder van het geschut aangekondigd. Nu volgde dc inwijding der brug, met alles wat daarmede verbonden was, cn dat, door het heerlijkste weder begunstigd, in de volmaakstc orde afliep. Toen de prins-regent dc eerste schrede op de brug zettewerd het geschut gelost en begonnen al de klokken der stad te luiden. Na den afloop van een feesttogt langs den Keulsch-Gieszener spoorweg, die nu tot nabij Troisdorf verlengd is, begaven dc prinsen zich naar den Domwaar zij door den kardinaal-aartsbisschop en hel domkapittelbene vens den dombouwmeester Zwiener, ontvangen en eerst naar het binnenste van het gebouwvervolgens naar het zuidporiaal begeleid werdenwaar de acht nieuwe standbeeldendoor den prins-regent geschonkengeplaatst zijn. Vervolgens bestegen de vorstelijke en andere aanzienlijke personen den Dom en bezigligdenalvorens naar het regeringsgebouw terug te keerennog het museum Walraff-Richartz en de nieuwe evangelische kerk in Filzcngraben. Bij deze gelegenheid heeft de prins-regent verschillende ridderorden ver leend; o. a. dc orde van den Rooden Adelaar 3dc kl. aan den bouwmeester der brugden heer Lohse. De keizer van Rusland heeft den militairen gouverneur van Petersburg de som van 10,000 roebels toegezonden, om die, bij gelegenheid der plcgiige mcerderjarigverklaring van den jeugdigen prins, onder die behoeftige inwo ners der hoofdstad te vcrdcclenwelke het meest hulp noodig hebben cn die het meest waardig zijn. Bij de genoemde gelegenheid heeft dc keizer ook nog onderscheidene belangrijke besluiten genomen. Een daarvan strekt, om den duur der verpliglc krijgsdienst te verkorten en op 15 jaren voor de landmagtop 14 voor de zecmagt te stellenmet bepaling dal dc thans reeds in dienst zijnde manschappen na 20-jarige dienst ontslagen zullen wor den. Een ander besluit strekt om de verbeurdverklaring, welke in der tijd tegen de bezittingen van alle deelnemers aan den Poolschen opstand van 1831 werd uilgesprokenccnigerinatc tc beperken. Omtrent het toekomstig lot van Schamyl wordt uit Petersburg het volgende gemeld. Zoodra hij van zijne ziekte, die hem te Tchougoneffover- vallen is, zal hersteld zijn, zal hij zijne reis naar Moskou voortzetten, waar hij 5 dagen zal vertoevenom de merkwaardigheden van deze oude keizerstad te zienof liever om aldaar gezien te wordenvervolgens zal hij naar Petersburg gaanwaar hij met hetzelfde doel eenige dagen zal blijven. Wanneer aan de nieuwsgierigheid der inwoners van Petersburg zal voldaan zijn, zal Schamyl naar zijne vaste verblijfplaats gevoerd wor den, namelijk naar Kalonga, eene der oudste plaatsen van Rusland aan de rivier Occa, 160 wersten ten zuidwesten van Moskou gelegen. Daar zal hij een fraai huis bewonenhetzelfde waarin keizerin Elisabeth zich ophield bij hare terugkomst van Tangarokna den dood van haar gemaal Alexander I. Dit huis zal hem gedurende zijn leven afgestaan worden, cn hij mag aldaar drie vrouwen uit zijnen harem bij zich hebben. Daarenboven zal hij een pensioen genieten van 10,000 roebels (ƒ20,000). Aan zijne vier lotgenoolcn, die hem vergezellen en die alleen overgebleven zijn van de strijders die aan zijne zijde stonden, zal een pensioen van 2 u 3000 roebels toegelegd worden. Volgens een berigt nit Petersburg, in le Nord, is Schamyl op 15/27Sept. te TchougoneiF aan den keizer voorgesteld. Hij moet zeer getroffen zijn door de goede behandeling, die hem te beurt valt.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2