LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 7 OCTOBER. n°. m De Courant wordt MaandagWoensdag én Vt ij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zitiurdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. RINNBNLANDSCHE BERIGTEN. LEY DEN, 6 October. De gemeenteraad heeft in zijne zitting van lieden in behandeling genomen j de Verordening tegen bet zich op de straat in kcnnelijkcn staal van dron kenschap bevindenenz. Bij het wisselen der algemeene considcraliëni verklaarden zich vele leden tegen de vaststelling dezer verordening, omdat die naar hunne meening onuoodig, ondoelmatig en onuitvoerlijk was, hetgeen door hen in bijzonderheden werd aangetoond. Andere daarentegen meenden er ook voor deze gemeente heilzame vruchten van te mogen ver wachten, en geloofden niet, dat de uitvoering hier meer mocijeiijkheden zon opleveren dan in andere plaatsen. Bij cene daarop gevolgde stemming over de vraag of deze verordening al dan niet in overweging zou worden genomen waren 9 leden voor en 8 tegen de vaststelling dezer verordening. Bij de verdere behandeling van den inhoud der verordening is na langdurige beraadslaging besloten hel 2Je gedeelte (houdende verbod van onstuimig of zedeloos gezang) weg te laten, en alleen te bepalen, dat niemand zich in slaat van dronken schap op straal mag vertoonen. In deze zitting heeft de raad zich ook, na ecnige beraadslaging en met wijziging van eenige artikelenverccnigd met de 'voorgestelde verordening betreffende den verkoop van brood. Naar men verneemt is tot director van het zendelinghuis te Rotter dam gekozen ds. W. Francken Az.predikant aldaar; ook is dezer dagen tot adjunct-director beroepen de heer S. F. YV. Roorda van Eysinga, welke laatste deze beroeping heeft aangenomen. liet hospitaalschipdal de haringvloot in de Noordzee heeft vergezeld is Zalurdag II. te Vlaardingen aangekomen. De berigtcn aangaande de vloot door dien bodem medegebragtzijn uiterst ongunstig, zoodat van de 70 schepen, welke door den kapitein zijn gepraaid, er slechts twee waren met 10 en 8 last haring; vele hadden nog geen haring van eenige beteekenis gevangen, terwijl de meeste van 30 tol 00 tonnen aan boord hadden. In de maand September zijn te Schiedam 46 personen door de cbolérh aangetast, waarvan 5 hersteld, 25 overleden en 10 nog onder behandeling zijn. Te Rotterdam zijn in genoemd tijdvak 266 personen aan die ziekte overleden. In het laatst dezer maand zal van bet Nieuwe Diep, met het schip Eli sa Henriet teeen detachement troepen, 125 man sterk, naar Oosl-Indië vertrekken, onder bevel van den Ist™ luit. Lintgreen. Men schrijft uil Utrecht: liet bij uitstek seboone weder van de laatst verloopen dagen verschaft aan talrijke boekweitverbomvers een onbereken baar voordeel; dit belangrijk gewas begon reeds ten verderve te neigen dooi de aanhoudende regens, bet zaad begon te zwellen en uit te kiemen; blijft dit weder nog slechts enkele dagen aanhouden, dan zal er nog veel te rcgl komen en spoedig zal alles in de schuren verzameld zijn. Ook voor het delven van aardappelen is dit weder allergewcnseht en noodzakelijk. Voor het bouwen eener geheel nieuwe kerkten dienste der hervormde gemeente te Wolpliaarlsdijkis cene prijsvraag uilgeschreven, met toeken ning eener premie vat; ƒ250 aan het bestgekeurde plandat vóór 15 Decem ber aanst. wordt ingeleverd. Te Vlissingen is Maandag 11. een loodgieter, C. Tappers genaamd, van een buis, waaraan hij werkzaam was, afgevallen. De ongelukkige was ter stond dood. Hij had zich vroeger met de opvoeding belast van een zoontje van een zijner knechts, die op dezelfde wijze was omgekomen; het knaapje verliest nu ten tweede maal zijn verzorger. Uit Luxemburg wordt gemeld, dat de prins van Oranje den 2Jc" dezer des namiddags ten 3 ure, vergezeld door prins Hendrik-der Nederlanden, in een open rijtuig zijn inlogt in die stad heeft gehouden. De gemeente raad bad den prins aan de grenzen van bet gebied der stad opgewacht. De prins heeft in hel gouvernemenls-hölel de autoriteitenalsmede den raad van bestuur van het buksschielersgezelschapten gehoore ontvangen en eene uit nodiging aangenomen ter bijwoning van een builengewonen wedstrijd, welke dit gezelschap ter cere van Z. K. II. zal houden. Hel lXde hoofdstuk B der staatsbegrooting voor 1860 Finantiënis voorgesteld lot een bedrag van ƒ6,621,065, zijnde 104,665 meer dan in 1859 werd aangevraagd. Deze verhooging is het gevolg van de noodzake lijkheid om onderscheidene uitgaven van buitengewonen aard op de begroo- ting te brengen, tol een bedrag van ƒ165,000, voor herstellingen aan 'srijks munthuis en uitbreiding van de cnlrepöt-inrigting te Rotterdam. In de memorie van toelichting wordt gezegd, dal de opbrengst der poste rijen die voortdurend toeneemtin de eerste 6 maanden van 1859 wederom met ƒ28,000 is vermeerderd. Die vermeerdering zal over het gcheele jaar wel tol ƒ50,000 klimmen. Het getal portbctalendc binncnlandschc brieven, dal in Aug. 1850 361,311 sluks was, bedroeg in Aug. 1859 1,272,547, en dat der poribélalende buitenlandsche brieven, in Aug. 1850 183,351 stuks, was in Aug. 1859 323,967. Het gebruik van postzegels neemt meer en meer toe. In 1852 werden te gelde gemaakt 1,846,289 postzegels; in 1853 3,209,419 stuks en in hel eerste half jaar van 1859 1,743,418 stuks, liet getal gefrankeerde brieven, dat in 1857 2,986,408 bedroeg, is in 1858 ge klommen tot 3,221,544 sinks, gevende eene vermeerdering van 235,076stuks. Het getal aangclcekcnde brieven is in 1858 niet zooveel toegenomen als in vroegere jaren echter blijft daarin voortdurend vooruitgang op te merken. Het getal der uitgereikte postwissels in 1858, vergeleken met dat van 1850, is zesmalen, daarentegen liet bedrag der overgemaakte waarden dertienmaal vermenigvuldigd. In 1850 werden afgegeven 25,738 wissels voor 83,007.50 en iu 1858 158,237 wissels voor ƒ1,153,518.50. In eene aankondiging van de uitgevers Lougman en O. te Londen leest men dat eerlang bet licht zal zien: A book of Emblems, entitled Moral Emblems from Jacob Cals and Robert Farley, with aphorisms, adages and proverbs of all nations." Het werk zal versierd worden met houtgravuren naar de plaatjes in de werken van Cats voorkomende en talrijke vignetten. De uitgevers vertrouwen dat het Engclsche publiek dit werk met genoegen zal ontvangendaar de zinnebeelden eu andere werken van Jacob Cals sedert twee eeuwen in ieder huis in Holland cer.e plaats vonden en ook bij onze (Engelsche) voorouders gunstig stonden aangeschreven wegens de zedeleer daarin vervat en de geestige teekeningenwaardoor Adriaan van de Vcnne die zedelesscn opluisterde. 's GRAVENIIAGE 6 October. Bij kon. besluit van 15 Sept. 11. is de baron P. M. J. Misson, griffier van den Belgisehen senaat, benoemd tot ridder der orde van den Neder!. Leeuw. Tot burgemeesters zijn benoemd: te Ileinkenszand en 'sHeer Arends- kerke de lieer mr. C. van Cillers; te 's Heer Ablskerkc de heer 11. Ver mande te 's Heerenhoek de lieer W. B. Remijr.en te S'. Maartensdijk de heer J. Luyk. De minister van marine zal morgen geen gehoor vcrleenen. De commissaris des konings dezer provincie en de gcneraal-majoor Wilbrenninckprov. kommandanl, benevens de leden van het Belgisch ge zantschap, 2ijn lieden morgen naar Rotterdam vertrokken, ten einde den graaf van Vlaanderen te ontvangendie tegen 11 ure aldaar wordt verwacht. Het examen der adspiranten naar den rang van 2''" luit. administra teur van kleeding en wapeningwaaraan 7 personen hebben deelgenomen is geëindigd, liet examen van lien, die dingen naar den rang van kwar tiermeester (waaraan 11 onderofficieren deelnemen) zal heden worden voort gezet en eindigen. Naar men verneemt zal Zalurdag aanst. het badsaizoen te Schcvenin- gen gesloten en tevens liet telegraafkantoor opgeheven worden. Het aantal konijnen in het Schevciiingschè boscli is zoo groot, dat als men niet bij tijcis zorgt, dat dit gedierte zooveel mogelijk wordt uitgeroeid, er op bet behoud van het jonge plantsoen en jonge hout gcene hoop bestaat. De tweede kamer der slaten-generaal beeft gisteren cene zitting gehou den. Bij de kamer zijn eenige wetsontwerpen ingekomen, o. a. een tot bekrachtiging van provinciale belastingenalsmede een voorstel van den heer Sloet tot Oldhuis, betreffende de afkoopbaarheid der tienden. Tot rappor teurs over het wels-onlwerp betreffende de spoorwegen zijn benoemd de hh. Sander. Meeussen, Slicher van Domburg, van Wintcrshoven en Thorbeckc. Voorts heeft de kamer besloten Vrijdag aanst. de behandeling aan te vangen van de volgende wets ontwerpen: tol wijziging van hoofdstuk IV der staats begrooting voor 1858; tot afstand van rijksgronden aan de gemeente Vlagl- weddc, en tot goedkeuring eener dading omtrent rijksdomeinen. Bij het bovenvermelde ontwerp betreffende provinciale belastingen, wordt o. a. bekrachtiging verleend aan cene helling ten behoeve der provincie Z'uidholland van 2; opcenten op de hoofdsom van de grondbelasting over 1860 en van 1 opeent op de hoofdsom van de belasting op hel personele over de dienst van 1860/61. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN 4 October. De prins van Wallis zal op 9 Nov. aanst. den ouderdom van 18 jaren en dus zijne meerderjarigheid bereiken. De mocijeiijkheden tusschen onze regering en die van Spanje, ten op- zigle van de expeditie naar Marokko, zijn uit den weg geruimd. Engeland, dat bevreesd was dat Spanje in genoemd rijk veroveringen wilde doenheeft genoegen genomen met de in dal opzigl geruststellende verzekering door het Spaanschc kabinet gedaan. Echter zal er in de wateren van Gibraltar eene sterke vloot post vallen, om de militaire, bewegingen op de kust van Afrika gade te slaan.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1