werd dusverre bijgestaan door den prosector Boogaard en een kundig sin- dent in de medicijnendie daarvoor geene geldelijke bclooning genoot, j Bij het overlijden van dezen is de noodzakelijkheid geblekenhem te ver vangen en zijnen opvolger eene jaarwedde loc te leggen, welke, met het oog op den omvang zijner werkzaamheden, op 1,000 scheen te moeien worden bepaald. (Door de benoeming van den heer Kosler is ook dezer dagen aan die behoefte voldaan). Voor den aanbouw van, alsmede onderhoud en lasten, der gebouwen en onderbond en aankoop van meubelen en instrumenten is voor 1860 ƒ76,290 uitgetrokken. Daarbij wordt aangemerkt: Var. dit cijfer zou ƒ6,290 naar gewoonte dienen voor het onderhoud enz. der gebouwen en meubelen. Het overige, ten bedrage vau ƒ70,000, is bestemd voor het nieuwe akademie- gebouw en voor de sterrewacht. Eerstgemeld gebouw is in den loop van dit jaar voltooid en zou met den aanvang der lessen in September in gebruik worden gesteldvoor zooveel de afdeclingen scheikunde en natuurkunde be treft. Een gedeelte evenwel van liet meubilair voor die afdeelingen en het gehecle meubilair voor de afdeeling ontleedkunde moet ten laste komen van hel jaar 1860; evenzeer het bedrag der kosten van het overbrengen der akadcmische verzameling van werktuigen voor den landbouw naar gemeld gebouw. De sterrewacht is insgelijks in den loop van 1859 tot stand geko men en zal vermoedelijk in het voorjaar van I860 kunnen worden betrok ken. In dal jaar zijn te voldoen de kosten van den laalslcn termijn der aannemingsom, ongeveer 22,000 bedragende, die van den meridiaan-cirkel, geraamd op ƒ14,000, van het meubilair, van het aanleggen van ccnen weg naar hel gebouw enz. Deze onderscheidene uitgaven te zamen genomen worden geraamd ongeveer ƒ70,000 te zullen bedragen. Bij hel phj'siologisthe laboratorium van de Utrechlsche hoogcschool is een adsislcn! aangesteld op eene jaarwedde van ƒ800. Aan eene gelijke behoefte tc Groningen zal mede voldaan worden. De kruidtuin te Utrecht zal, door aankoop van grond, ecnige uitbreiding erlangen, waartoe eene uitgave van ƒ3,800 wordt voorgedragen. Ook bevinden zich een achttal der akadcmische gebouwen te Utrecht in ccr.cn ongunstigen toestand, zoodal de post gewoon lijk daarvoor uitgetrokken3,000, op ƒ7,800 is gebragt. Bij de voordragl der jaarwedden enz. der ambtenaren bij 's rijks museum van natuurlijke historie alhier, in liet vorige jaar, had de regering gezegd dal zij in overweging zou nemen of de betrekking van conservalctir, door de benoeming van den heer Schlegcl tot directeur opengevallen, zou moeten worden vervuld cu of de jaarwedden der overige beambten eenige verhoo ging zouden behooren tc ondergaan. Thans heeft, zegt de regering, die overweging plaats gehad en geleid tol het verhoogen der jaarwedden van de drie conservators en van den administrateur met ƒ200 ieder, zoodat zij thans ƒ1,600 genieten. Tevens is den lieer Schlegcl, wiens plaats als con servator niet is vervuld, doch die zijne vroegere werkzaamheden als zooda nig zooveel mogelijk zal blijven waarnemen, een adsislcnt toegevoegd, wien eene jaarwedde van ƒ600 is toegelegd. (In den loop dezes jaars is deze betrekking opgedragen aan den heer van Bcmmelen). Bij de voordragt der jaarwedden enz. der ambtenaren bij liet kabinet van archacologle wordt de benoeming voorgesteld van een amanuensis bij die inrigling. De regering beeft liet billijk geoordeeld, den beer Hooiberg, die sedert vele jaren bij het kabinet werkzaam is en daaraaan zeer goede diensten heeft bewezen, aan de inrigling te verbinden met den titel van amanuensis, op eene jaarwedde van ƒ500. Het Staatsblad n°. 101 bevat het kon. besluit van 26 Sept.betrek kelijk de vierde algemcene 10-jarige volkstelling, die op 31 December aanst. zal plaats hebben. In 18 artikelen worden daaromtrent de noodige voor schriften gegeven. Blijkens de bcgrooling van het dep. van justitie voor 1860 bestaat bij de regering het voornemende crimineel veroordeeldengedetineerd in de strafgevangenis te Woerden, over te brengen naar het huis van opsluiting en tuchtiging tc Leeuwarden, hetwelk in bel vervolg bestemd zal zijn tot criminele strafgevangenis voor mannelijke veroordeelden voor liet gehecle rijk, en uit dien hoofde met een vleugel vergroot wordt. De bedoelde overbren ging zal ten gevolge hebben, dat ecnige ambtenaren der strafgevangenis te Woerden op pensioen zullen moeten worden gesteld, of dat aan ccnigcn wachtgeld zal behooren tc vVörden verleend. De regering wil ook jongensdie lust en aanleg hebben voor de zeedienst uit hel buis van verbetering en opvoeding te Alkmaar, gedurende eenige maanden vóór de expiratie van den tijd hunner opsluiting in eene kweek school voor de zeevaart in den kost besteden, ten einde voor de zeedienst te worden opgeleid en vervolgens lot ccne nuttige betrekking in de maat schappij te kunnen geraken. Door den gemeenteraad van Amsterdam is lot hooglceraar in de genees- en kruidkunde aan het athenaeum illuslre aldaar benoemd dr. C. A. J. A. Oudemans, thans lector in de kruidkunde aan de clinische school te Rotterdam. 's Lands stoomschip Reinier Claeszenonder bevel van den luit.-ter- zee ls,e kl. jhr. van Raders, is den Is1™ dezer van Hcllevoetsluis naar Oost- lndiü vertrokken. Op den 29slcn Sept. is te Zaandam de algemcene vergadering gehouden van de lloll. maatschappij van landbouw, onder voorzitting van den heer mr. F. A. baron van Hall. Uil hel verslag omtrent den toestand der maat schappij bleek het, dat er in het afgeloopen dienstjaar 600 minder was ont vangen dan in het vorige jaar en dat de uitgaven de ontvangsten met ƒ400 hadden overtroffen. In het volgende jaar zal de algemcene vergadering te Gouda worden gehouden. Tot leden van het hoofdbestuur werden benoemd de lib. mr. II. C. baron Collot d'Escury, tc 'silage, pres.; jhr. mr. R. Gevers Deynoot, tc Rotterdam, secretaris (herkozen) en 11. A. Crommclin te Haarlempenningmeester (herkozen). In vereeuiging met de tentoonstelling had het houden dezer vergadering verschillende volksfeesten uitgelokt. Zalurdag II. had er eene harddraverij plaats, waarbij de prijs, bestaande in een zilveren bouilloire, werd behaald door de zwart-langstaart-min Nobel, van den heer N. Wafelbakker te Amsterdam, bereden door A. Houtman; en de premie, een zilveren ananas vaas op zilveren voet met zilveren rankenwerd behaald door de schimmel bles de Leeuw, van den heer J. Bos, te Zevenhuizen, door hem zeiven bereden. Te Utrecht is Vrijdag 11. op het onverwachts overleden de heer mr. P. Ras, voorzitter van het hoog militair gcrcglshof. Te Arnhem is een boerenknecht gevankeljjk binnengebragtdie be schuldigd wordt de woning zijns meesters onder Apeldoorn in brand te heb ben willen steken. Hij moet reeds tot bekentenis zijn gekomen. 's GRAVENI1AGE 4 October. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nedcrl. Leeuw den heer A. de Raadt, directeur der registratie en domeinen in de provincie Gelderland. Bij kon. besluit van 24 Sept. zijn benoemdtot voorzitter van de alge- meene commissie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en mom- boirkamers, ter vervanging van den heer mr. II. J. II. Modderman, over leden, de heer mr. F. F. Karseboom, advocaat-generaal bij den hoogenraad, thans ondervoorzitter van de commissie; tot ondervoorzitter van die com missie, het lid de heer jhr. mr. R. J. Schimmelpenninck, lid van de tweede kamer, en tot lid der commissie, de heer mr. L. Meiman, advocaat te 's Gravenhage. Aan den heer mp. A. Uyltenhoovenreferendaris voor het vak der in- cn uitgaande regten bij het dep. van linantibn, is tevens opgedragen de waarneming van de funclicn van inspecteur van de Rijnvaart op Nederl, grondgebied en van inspecteur voor de Maasvaart, en lot hoofdcommies bij de algemeene rekenkamer is benoemd de heer W. J. Oekcrse Ruiten, thans commies bij dat collegie. Bij beschikking van den minister van marine is aan den matroos van de l5tc kl. H. P. Lanius de gouden medaille toegekendter zake van zijnen 50-jarigen diensttijd bij de Nederl. zcemagt. De N. R. C. zegt, dat zij door eene geachte hand iri staat is gesteld tc berigtcn dat 11. M. de koningin, die zich te Stuttgart bevindt, in ccncn cenigzins lijdenden toestand verkeert. Naar men verneemt is Z. K. II. de prins van Oranje uit Stuttgart naar liet groothertogdom Luxemburg vertrokkenom tegenwoordig te zjj.n bij de opening der spoorwegen aldaar. Zondag avond II. herdacht de wel-ccrw. heer d5. Molenaar, in de ENGELAND. LONDEN2 October. De Mom. Tlcrald bcrigtdat de gezanten van Rusland tc Londen, Parijs, Weenen en Berlijn uitgenoodigd zijn om zich naar Warschau te begeven, ten einde hunnen keizer te ontmoeten, welke zich den 17d™ dezer aldaar zal bevinden. De gouverneur van de Kaapkolonie, de lieer Grey, nog onder het be stuur van lord Derby teruggeroepen, is dezer dagen hier te lande aangeko men, maar talrijk zijn ook de adressen die uit de kolonie bij de regering I zijn ingezonden om het verkeerde van dien maatregel in bet licht tc stellen. Naar men verneemt zal de regering hem weder in zijne vroegere betrekking herstellen. Volgens een dagblad uit New-York zou de beroemde koorddanser Blondin bij ecnen togt over de Niagara op een gespannen koordin den vloed gestort en verdronken zijn. Volgens bcrigt uit Australië is liet stoomschip Admilla op 6 Aug. bij Cape Northumberland verongelukt, ten gevolge waarvan 87 personen zijn omgekomen cn slechts 25 gered. FRANKRIJK. PARIJS, 2 October. De Italiaansche zaken worden van dag lot dag ingewikkelder, cn cr doel zich geen lichtpunt opom eene spoedige onlknooping te verwachten. Van het houden van een congres, waarvan men veel goeds verwacht, verneemt men niets. Het vertrouwendal de mogendheden het bctreflende de hoofd punten eens zouden wordenis op dit oogenblikwat ook de Patrie daar omtrent verzekert, zeer geschokt. De terugkomst des keizers wordt legen den 14den dezer te gemoet gezien. Lord Cowley is naar Biarritz vertrokken, waarschijnlijk om met den keizer cn graaf Walcwski de Engclsch-Fransche expeditie naar China te bespreken. De heer Reille, adjudant des keizers, die naar Rusland is geweest om tegenwoordig tc zijn bij de eeds-aflegging van den grootvorst-troonopvolger, is reeds lerng en naar Biarritz vertrokken. Hij is belast met het overbren gen van een eigenhandig schrijven van den Czaar aan keizer Napoleon. De bisschop van Poitiers heefteven als meer anderen zijner amblge- genootenopenbare gebeden voor den Paus uitgeschreven. In het daartoe strekkende mandement worden de tegenstanders van de Pauselijke regering niet gespaardmaar de zwaarste beschuldigingen legen hen ingebragt. Ten slotte zegt de bisschop, dat de Romcinsche staatsinstellingen de altijd gc- Groote kerk alhier, de 50-jarige vervulling van zijne dienst bij de Ned, hervormde kerkwaarvan hij 27 jaren hier ter stede werkzaam was. Hij had daartoe tot tekst gekozen I Cor. XV vs. 10c. Bij gelegenheid van deze voor den hooggeachten predikant zoo gewigtigc gebeurtenis heeft Z. M. de koning licrn bevorderd tot kommandeur der orde Van den Nedcrl. Leeuw. De afdeclingen van de tweede kamer zullen zich thans het eerst bezig houden met liet onderzoek van het wets ontwerp betrekkelijk de vaststelling van het koloniaal batig slot over 1857. In het begin van de volgende weck zal hel onderzoek over de staatsbegrooting voor 1860 aanvangen. BUITENLANDSCnE BERIGTEN.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2