verzweeg niet voortaan (e zullen vermijden om noodeloos en tc veel over Indische zaken uit te weiden, daar de nadeelige invloed van beraadslagingen daarover in Indië te diep werd gevoeld. Hij hoopte dat de koloniale aan gelegenheden nielgelijk nu, dikwijls aanleiding mogien geven lot discus- siën, ten doel hebbende om daden van bestuur te verdedigen. Ook hij bad vaak omtrent vroegere verriglingen als landvoogd beschuldigingen van onder scheidene zijden moeten aanhooren, en aan verkeerde beoordeelingen blootge staan, maar, ofschoon hem dit bad gegriefd, had hij echter de kamer daarmede niet bemoeijclijkt. Nadat nog de heer Dnymacr van Twist en de minister omtrent sommige punten, waarover zij in gevoelen verschilden, kortclijk hadden gesproken, werd deze zaak als afgedaan beschouwd. BlilTKNLANDSCHE BKRIGTKN. KNCKIiAND. LONDEN 29 September. Lord Russell, aan wien liet eereburgerschap van Aberdeen was aan geboden heeft zich derwaarts begeven om het te aanvaarden en hield bij die gelegenheid eene rede, waarin hij verklaarde dat Engeland nimmer zal deelnemen aan een congres, tenzij aan de Italianen het regt toegekend wordt, om zelve over hun lot uitspraak te doen, zelfs zonder dat eenige dwang van buiten daarop invloed uitoefent. Verder gaf hij als zijne vaste meening tc kennen, dat noch Oostenrijk noch Frankrijk dwangmaatregelen van cenigcn aard jegens de Italianen zal bezigen. Men heeft thans alhier een niel onbelangrijk stuk ontvangen, namelijk het rapport van den Tartaarschen generaaldie het bevel voerde over de Chinesche troepen bij den strijd aan de Peiho. Met uitzondering van de over drijving, die men van de Chinezen gewoon is, komt dit stuk tamelijk wel overeen met hetgeen de Fransche en Engelschc bevelhebbers hebben gemeld. Aan hel slot van dit stuk, door hel dagblad van Peking medegedeeld, wordt gezegd dat de Europesche gevangenentwee schepelingengoed wor den behandeld en dat de Chinezen zich voorstellen deze te gebruiken om in nader overleg met de barbaren te treden. Een brief uit China deelt eenige bijzonderheden mede over de wijze, waarop de Amerikaansche gezant, de lieer Ward, naar Peking is gebragt. Hij was opgesloten in eene koets of eigenlijk eene soort van doos, die van boven alleen het daglicht doorliet. Deze koels werd te Peking op bet bin nenplein van een groot gebouw gebragt, alwaar aan den gezant en zijn gevolg een verblijf werd aangewezen, hetwelk zij niet mogten verlaten. Later zal hij op dezelldc wijze uit het land geleid worden. Men wil ook welen dat de gezant niet door den keizer maar slechts door den eersten minister zal ontvangen worden, liet is tc begrijpen dal de Fransche en Engelschc gezanten in deze wijze van reizen weinig smaak hebben gehad. Omtrent het geschil tusschen de aannemers cn de werklieden verneemt mendat er reeds 8000 van de laalsten het werk hebben hervat op de door de meesten vastgestelde voorwaarden. De overigen willen zich wel ge troosten den vroegeren tijd van den dag te arbeidenmaar weigeren de onderteekening der bekende verklaring. Dingsdag 11. heeft er te Birmingham een vreeselijk ongeluk plaats ge had. In de fabriek van percussiedopjes van Phillips Pursall, in eene digt- bevolkle wijk gelegen, had er eene ontplolFing plaats, waardoor het geheele gebouw vernield werd en verscheidene arbeiders omkwamen. Toen de ont ploffing plaats hadwaren ongeveer 60 a 70 personenmeest vrouwenin de fabriek aan het werk. Men hoorde twee geweldige slagendoor welke alle gebouwen in den omtrek eene schudding ondergingen; daarop stortte de geheele fabriek ineen, zoodat niets dan de voormuren blever. staan. Te gelijk geraakte het houtwerk onder de puinhoop in brand en binnen wei nige oogenblikken was alles in rook en vlammen gehuld. De spuiten wa ren spoedig bij de hand, het vuur was weldra bedwongen en men slaagde er in 17 personen levend, doch zwaar gekwetst, uit de puinhoopen te voorschijn tc halen. Bij de verdere nasporingen vond men 18 halfverkoolde, bijna onkenbare lijken, doch men veronderstelt dat nog meer personen onder hel puin begraven zijn. FRANKRIJK. PARIJS, 29 September. Betreflende de regeling der Italiaansche zaken verneemt men geruchten en ook niets meer dan geruchten, zoodat de onzekerheid in dil opzigl blijft voortduren. Het verdient vermelding, dat thans ook hel Journ. des Déb. zich legen de herstelling der Italiaansche vorsten verzet; lot hiertoe had dil. blad daarover bet stilzwijgen bewaard. Naar men verneemt is het aan de ballingen, die van de amnestie ge bruik hebben gemaaktverboden geworden om zich in het dep. van de Seine te vestigen, met uitzondering van hen die er geboren zijn of vroeger ge woond hebben. De regering zou door dien maatregel hunne ophooping in de hoofdstad willen tegengaan. De beschuldigde in de zaak van de ontvoering van het kind van den lieer IIua is lot volledige bekentenis gekomen; zij blijft volhouden, dat haar doel geweest is, om, door dal kind tot hel hare te verklaren, een jonge ling tot het aangaan van een huwelijk te doen besluiten. Men denkt, dat de zaak nog in deze maand voor het hof zal kunnen dienen. Te Marseille worden groolc toebereidselen gemaakt voor de Chinesche expeditie. Zoowel daar als in andere havens worden daarvoor groote hoe veelheden graan en meel opgekocht. Naar men verneemt levert de opbrengst van den graanoogst reden van bezorgdheid op. De gewassen in Algeria hebben veel door de droogte ge leden, zoodat deze kolonie waarschijnlijk niet in staat zal zijn om het ontbrekende aan tc vullen, indien de graanproduelie dil jaar niogt te kort schieten. Men verwacht ook dat het regt op den invoer van binncnlandsch graan wederom zal worden opgeheven. I TAK IK. Den 26slen September heeft de Paus een consistorie gehoudenen daarin op nieuw de zaken van de Romagna behandeld: hij herinnerde dat de leden der regering, welke zich in dat gewest opgeworpen heeft, reeds door een strafvonnis van de kerk getroffen zijnverklaarde alle besluiten van de ver tegenwoordigende vergadering der Romagna voor nietig, en vermaande de bevolking der legaticn met vaderlijken aandrang om zich onverwijld weder aan het gezag van den Heiligen Stoel te onderwerpen. Verder heeft Z. II. in deze vergadering voordragten lot vervulling van 17 openstaande bisschops zetels gedaan. Overigens wordt er uit Rome niets belangrijks gemeld. De Paus maakt zich gereed om naar Caslel-Gandolfo te vertrekkenalwaar hij de maand October zal doorbrengen. De staatszaken worden aan zich zelve en aan kardinaal Antonelli overgegeven dat is te zeggen dat zij niet behandeld worden op eene wijze, die met de inzigtcn der Fransche regering strookt. De Fransche gezant bevindt zich op het land en onthoudt zich voor het oogenblik van alle tusschenkomst. De Napelsche regering schijnt in ongerustheid te verkeerenen hetzij eene binnenlandsche beweging of een aanval van builen te duchten. In de provinciën heeft er eene groote troepen beweging plaats ei: in de hoofdstad houden de raadslieden der kroon talrjjke bijeenkomsten. Sommigen bewe ren dat de koning bevreesd is voor eenen togt van Garibaldi naar Rome en van daar naar Napels, maar met meer grond van waarschijnlijkheid zou men kunnen aannemen, dal de koning de pauselijke troepen wil ondersteunen in de bcmagtiging van de Romagna. Uit Engeland werden dezer dagen de staten van Middcn-Italië aangemaand om op hunne hoede te zijn. In de tegenwoordige omstandigheden zott het echter voor de regeringen van Na pcis en van den Kerkdijken Staat gevaarlijk zijn een zoodanig ontwerp ten uitvoer te brengen. Te Bergamo hebben op nieuw ongeregeldheden plaats gehad. Gelijk men weet zag onlangs de bisschop aldaar zich genoodzaakt om eene kerk te doen sluitendeze maatregel is later in een naamloos uitgegeven geschrift verdedigd, waarbij tevens aan de volkspartij scherpe verwijlen werden ge daan. Dit heeft nieuwe wanordelijkheden ten gevolge gehad.' Daags na de uitgave van dat geschrift drong een 50-tal personen in dc drukkerijalwaar hel gedrukt wascn dwongen zij den uitgever door bedreigingen om hun den schrijver te noemen. Daarop gingen zij naar de woning van dezen en pleegden er gewelddadigheden, terwijl er moordzuchtige kreten cn het ge roep weg met de priesters" gehoord werden. Het openbaar gezag is tus schen beide getreden en heeft eenige personen in hechtenis doen nemen. ritrissEiv. BERLIJN, 29 September. Prins Frcdcrik der Nederlanden heeft zijne reis naar Muskau, wegens ongesteldheid, reeds bij herhaling uitgesteld. Te Breslau hebben verregaande ongeregeldheden plaats gehad. Bjj ge legenheid der illuminatie ter eere van prins en prinses Fredcrik Wilhelm had de burgemeester het standbeeld van Bliicher en zijne eigene woning niet verlicht. De menigte heeft dit zeer euvel opgenomenhet standbeeld zoo goed mogelijk verlicht en de glazen van het huis des burgemeesters inge worpen. Om de rust te herstellen hebben de troepen van hunne wapenen gebruik moeten makenwaardoor twee personen gedood en velen gevaarlijk gekwetst werden. De Dusseldorfcr Zeitung meldt de ontdekking van de 57sle planeet in ons zonnestelsel door den slerrekundige Luther. Op verzoek des ontdekkers is daaraan door den hooglecraar M. Hoek, te Utrecht, de naam van Mne mosyne gegeven. De grootvorst-troonopvolger van Rusland heeft op den 8/20!,(o Sept. den ouderdom van 16 jaren en dus volgens de wet zijne meerderjarigheid bereikt. Deze voor het Russische rijk zoo belangrijke gebeurtenis is in de hoofdstad op eene luisterrijke wijze gevierd. Dc jeugdige grootvorst heeft den eed van getrouwheid aan den keizer cn aan hel vaderland in de kapel van het winterpaleis afgelegd. Bij die gelegenheid heeft de keizer een aantal benoemingen gedaanwaaronder ook voorkomt die van den grootvorst-troon opvolger tot aide-de-camp des keizers. De generaal Zinowiefl, leermeester van den jongen vorst heeft dc portretten van den keizer en de keizerin, met diamanten omzet, ontvangen, de grootste gunst die men in Rusland kan deelachtig worden. Het reg. kozakken, waarvan de grootvorst bevel hebber is, is tot regiment van dc garde verklaard. Gedurende twee avonden is Petersburg verlicht geweest, waarvan dc uilvoering opgedragen was aan den lieer Alexis Godillot, daartoe uit Parijs ontboden. Het is echter te bejammeren dat de feesten door een treurig voorval zijn verstoord geworden. Eene brug is onder het groote aantal voetgangers bezweken, waardoor eenige personen het leven hebben verloren en een groot aantal gekwetst werden. INCiEZONOEN. Uittreksel uit cencn brief van een onlangs uit STcderland naar dc Kaap de Goede Hoop vertrokken Jongeling, van liet laatst van Juljj 1859. Het eerste gezigt dat men op de stad heeftwanneer men dc Tafelbaai binnenloopt, geeft gecnen zeer groolen dunk van dc Kaapstad, aangezien de huizen met platte daken gebouwd zijn en het er veel van heeft of men op de kaarten-huizen nederziet, waarmede de kinderen wel spelen; echter, wanneer men in de stad zelve komt verdwijnt het, cn men ziet eene zeer uitgebreidegroote staddie zeer regelmatig en overal met regtc straten tegen de zich zeer ver uit spreidende hellingen van het Tafelgebergtc, Leeu- wengebergte en de Lceuwenslar gebouwd is. Er hccrscht hier eene bjjna gelijke levendigheid als in onze groote handelplaatsen Rotterdam cn Amster dam. Men ziet hier alle soorten van het menschdom vergaderdzoowel blanken, zwarten, kopcrkleurigcn als Chinezen: men vindt cr alle soorten van godsdienst, tot zelfs de Mahomedaanschc toe; cn dat alles beweegt zicli door elkander zonder de minsle rtisic of vechtpartijen. He zon- cn feest-

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2