Omtrent tic expeditie naar China verneemt men dat die. stellig uit Y> 000 man zal beslaanonder bevel van een divisie-generaalvergezeld van ceneii militairen gezant. Te Toulon worden daartoe 6 transportschepen en te Brest 4 fregatten gereed gemaakt. Men wacht nog den courier af die den J» Aug. van Honkóng is vertrokken, alvorens de laatste bevelen te geven. De instructie in de zaak van liet kind van den heer liua wordt ijverig voortgezet. Naar men verneemt is de opligtsler Le'onie Chéreau genaamd, yij moet het kind hebben ontvreemd om haar minnaar toch een kind te verwonen en tot een huwelijk aan te zetten, daar het kind, waarvan zij moeder was, was gestorven. Berigtcn van de grenzen van Marokko deelcn mede, dat de vijand zich teruggetrokken heeft, na de sleden Lalla Marghonia en Nedsowna aangetast ca de Fransche bergwerken van Maziz in brand gestoken te hebben. De oDzen hebben hierop de bergwerken van Romban door een voldoend aantal troepen laten bewaken, en gingen verder voort met het nemen van krach tige maatregelen. De planters hopen dat de Fransche expeditie de grenzen zal overschrijdenom de Marokkanen duchtig te kastijden en eer, aanval op ie stad Ouchda te doen. ITALIË. Dc koning van Sardinië heeft te Monza de deputatie uit de Romagna, die hem de souvereiniteit kwam aanbieden, ten gehoore ontvangen. De koning heeft, onder betuiging van eerbied voor den Paus, echter een in de hoofdzaak gelijkluidend antwoord gegeven ais aan de vroegere deputatiën uit Middcn-Italië. Hij drukte zich o. a. aldus uit: Ik zeg u mijn hartelij- ken dank voor dc wenschendie gij mij uit naam der bevolking van de Romagna hebt te kennen gegeven. Als katholiek vorst zal ik steeds den grootsten eerbied blijven koesteren voor het hoofd onzer kerk; als Ita- liaansch vorst daarentegen erken ik met Europa de noodzakelijkheiddat de klagtendoor de bevolking van uw land aangehevenwelke regtmatig zjjn, spoedige en afdoende maatregelen vereischen; met al mijne magt zal ik uwe zaak ondersteunen bij de groole mogendheden. Vertrouwt op de zucht voor regtvaardigheidwelke die mogendheden bezielt. Stelt vertrouwen op de edelmoedigheid van den keizer der Franschen, die het groote werk tot bevrijding van Italië, dat zoo heilrijk begonnen is, zal voortzetten en vol eindigen waardoor hij zich op duurzame wijze dc erkentelijkheid van Italië heeft verworven. Uwe eensgezindheid en zucht tot bewaring der orde en lucht vervullen mijn hart met innige vrengde; geen beter en krachtiger middel zou door u kunnen aangewend worden om uwe toekomst te verze keren. Europa zal erkennen dat het pligtmalig en voor het algemeen wel zijn noodig is alle rustverstoring voor te komen door voldoening te schenken aan het regtmalige verlangen der volken. Een brief uit Rome, in l'Univers opgenomen, zegt dat de Paus de voorstellen van den heer de Gramont heeft afgewezen. Wel zullen er eenige concessiën worden gedaan, die zelfs door den kardinaal Antonelli noodzakelijk worden geacht, maar zij zullen slechts den uiterlijken vorm betreffen. PRVISSEN. BERLIJN, 25 September. IIII. KK. H1I. de prins en prinses Frederik der Nederlanden zijn alhier aangekomen. De prins heeft zijne reize over Ilanover genomen en heeft aldaar een bezoek bij het hof afgelegd. Morgen vertrekken de vorst en de vorstin naar Muskau. Op den 21st™ dezer, den verjaardag van den kroonprins, heeft de koning van Hanover den eersten steen gelegd aan de nieuwe Christuskerk in de hoofdstad, welke hij geheel uit zijne eigene middelen laat bouwen en aan de nieuwe zoogenaamde Christusgemeente schenkt. Uit Leipzig schrijft men dat, hoewel de St. Michiels-mis nog niet is geopend, er reeds belangrijke zaken zijn gedaan, liet zoolleder is zeer ge zocht en wordt tot hoogere prijzen verkocht; de fijnste soorten zelfs met eene verhooging van 15 pCt. Dc Pruissische en Oostenrijksche militaire administratiën doen groote aankoopen. In laken wordt mede nog al veel handel gedreven. Pelterijen worden niet gezocht. Nabij Frankfort is Donderdag 11. in ecne groote door sloom gedreven houtzagerij brand ontstaan, die zoo snel toenam dat niet alleen het gebouw, maar ook de groote voorraad van gezaagd hout, weldra in vlam stond. Groot was de schrik, welke zich daardoor onder de bewoners, vooral van het naburige gedeelte der stadverspreiddedaar de groote Engelsche gasfabriek slechts door een eerst half voltooid gebouw van de plaats des brands geschei den en eene gasontploffing te vreezen was, die eene vreeselijke verwoesting kon aanrigten en ook aan vele mcnschen het leven kosten. Gelukkigerwijs dreef de wind de vlammen in eene tegenovergestelde rigting en dit gevaar werd afgewend. De houtzagerij was niet te behouden en is lot den grond afgebrand. De verecniging die zich te Frankfort, ter bevordering van de Duitsche eenheid, heeft gevormd, heeft van de politie geen verlof kunnen erlangen om te vergaderen. Zij heeft zich nu op den senaat beroepen, die echter geheel uit bchoudsmannen beslaat. OOSTENRIJK. WEENEN, 24 September. Bij besluit des keizers is eene commissie benoemd om voorstellen te doen tot hervorming van het stelsel der directe belastingen. Dc leden dier com missie zijn uit dc onderscheiden kroonlanden gekozen. Alt ADE3JIE-ISIEIIWS PROMOTIE AAN DE EEÏDSCUE IIOOGESCUOOL. Den 27stcn September de heer L. dc Hartogvan Gorinchcmin de reg- ten, na openbare verdediging zijner Disserlatio ad regulam nemo sibi possessionis causatn mutare potest. INGEZONDEN. 937,500 Ned. rogge en in verhouding lot de bevolking per 465,900 Amst. tarwemeel hoofd of berekend gemiddeld per hoofd'sjaars 50.6 Ned. ponden tarwe 37.8 Ned. ponden tarwe 34.7 rogge. 41.J5 ii ii rogge. Gewis is dat eene gunstige verandering te noemenwanneer het verbruik van brood en wel van tarwebrood toeneemt. De oorzaken liggen niet ver te zoeken, want de plaatselijke accijns beliep in 1822 3.75 van de Amsterdamsche zak tarwe en 90 cents van dezelfde hoeveelheid rogge, of in vergelijking met het thans bestaande tarief van de 100 Ned. ponden tarwe in 1822 ƒ6.00, in 1858 3.00 rogge in 1822 ƒ1.44, in 1858 0.90. Wat het vlccsch betreft, is hel noodig dc vroeger medegedeelde opgaven ecnigermate te verduidelijken, zoodat men de volgende cijfers van vcrac- cijnsd slaglvec verkrijgt: 1822 1858 runderen900 1100 kalveren1800 1140 schapen1200 varkens1800. Als men aanneemt, waartegen geen bezwaar schijnt te bestaan, dat de zwaarte of het gewigt van het rundvee dat geslagt wordt niet verschilt van dat van 1822, is er eene niet onbeduidende vermindering in het verbruik van kalfsvleesch op te merken; terwijl dat van rundvlecsch niet in gelijke verhouding met het cijfer der bevolking is toegenomen. Overigens is het zeer waarschijnlijk, dat de •afschaffing der belasting op schapen- en varkcnsvleeseh wel tot vermindering van het verbruik van rund- vleesch heeft bijgedragen. Wat het verbruik van visch betreft, is het niet te gewaagd het denk beeld aan te nemen, dat het ook in de laatste jaren zeer is verminderd, als men weet, dat vroeger eene belasting werd geheven op de zeevisch, bedra gende 5 pCt. van de waarde, die p. m. ƒ2,400 opbragt. De uitkomsten der aanstaande 10-jarige algemeene volkstelling zullen wel- ligt aanleiding gevenom eenigermale den toestand der bevolking van voor heen en thans onderling te vergelijken, ofschoon het moeijelijk is eenige opgaven te verzamelen betreffende de bevolking van 1822. 'tls trouwens niet onmogelijk eene cn andere berekening te maken, die niet van belang ontbloot zijn. M. ADVERTENTIEN. Voorspoedig bevallen van een ZOON M. E. M. de TIMMERMAN van TONDEREN. Deventer 24 September 1859. Heden beviel voorspoedig van een ZOON S. W. PERRIN, gcb. Wetrens. Leyden, 25 September 1859. Bevallen van een ZOON A. M. M. VERBRUGGE; geliefde Echtgc- noote van Leiden, 25 September 1859. C. A. FRANCHIMON. Heden beviel zeer voorspoedig van een ZOON M. C. van KLEEF, Echtgenootc van Leyden, 27 September 1859. A. J. SCHRETLEN. Heden ontsliep lot diepe droefheid van mij en mijne Kinderen mijne ge liefde Dochter JACOBA. J. MOGGE POUS, Leiden, 23 September 1859. Wedc. Mr. E. A. van Dongen. Heden overleed aan verval van krachten Mejuffrouw CATHARINA COUVÉE, in den ouderdom van bijna 84 jaren. J. van 't HOOFT, Leyden, 24 September 1859. Executeur-Testamentair. Heden trof mij ten tweeden male de treurigste slag des levens door het af sterven mijner geliefde Echlgenoote W1LHELMINA van ROMBURGH. Zij werd mij door den dood ontrukt, mij nalatende drie Kinderen, te jong om hun verlies te beseffen. Leyden 27 September 1859. T. F. VLIELAND. Door het sterfgeval zal op aanstaanden Vrijdagmorgen de winkel gesloten blijven en er niet worden verkocht. Voor dc menigvuldige bewijzen van belangstelling, bij de voltrekking van ons Huwelijk ondervondenbetuigen wijook namens onze wedcrzijdsche Betrekkingen, onzen opregtcu dank. B. N. J. T. MOLKENBOER; Leiden 25 September 1859. J. 1'. F. MOLKENBOER Hermans. Voor de menigvuldige blijken van deelneming cn belangstelling, gedurende de ziekte en bij het overlijden van mijnen Echtgenoot JOIIANNES HOPMAN ondervonden, betuig ik bij deze, ook namens mijne Kinderen, mijnen op- regten dank. M. J. CRAMER, Wed. Hofman. Brood en vleesch zijn dc voornaamste voedingsmiddelen cn het verbruik daarvan levert een maatstaf van toe- of afnemende welvaart, wanneer men slechts op de juistheid der opgaven veilig kan afgaan. In 1822 werden verbruikt: 868,750 Ned. ponden tarwe 415,000 Amst. tarwemeel In 1858 zijn veraccijnsd: 1,855,432 Ned. ponden tarwemeel 1,272,065 i

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3