dikwijls haren moed en haar beleid op schitterende wijze hebben aan den dag gelegd. 6. Wij verheugen ons over de mcdcdceling, dat in de West-Indische koloniën rust en orde heerschen. Het ons toegezegde gewijzigd voorstel tot afschaffing der slavernij aldaar zien wij met levendige belangstelling tegemoet. 7. Ook de nieuwe wets-ontwerpendie aan ons zullen worden voorge steld, en de gelegenheid, die ons zal worden gegeven om de behandeling te hervatten van^anderewier afdoening de tijd in onze vorige zitting niet heeft toegelatenzullen ons welkom zijn. Zij zullen ons te meer welkom zijn omdat wij vertrouwendaardoor in staat te zullen worden gesteldde uit voering te helpen regelen van meer dan e'e'n gewigtig beginsel onzer grondwet. 8. Wij weten bet, Sire! onze werkzaamheden zullen weder menigvul dig zijn. Maar bij het behoud van rust en vrede, met de liefde voor vaderland en vorst in het hartcn nederig vertrouwend op den Goddclijken bijstand en zegendurven wij hopendat het ons met inspanning van al onze krachten gelukken zalonze tegenwoordige zitting goede vruchten te doen dragen tot heil van Nederland. Zitting van Dingsdag 27 September. Aan de orde is de beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede. l)e algemeene strekking en de onderscheidene van het adres werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd; alleen 4 gaf aanleiding tot ccnigc discussie. Ten slotte werd liet geheelc adres met algemeene (58) stemmen aangenomen. Het zal den koning worden aangeboden door ecne commissie, bestaande uit de leden der commissie van redactie, met toevoe ging van de lib. Kingma, Meeussen, van der Poel en den voorzitter. Donderdag zal er ecne zitting worden gehoudenwaarin de heer Duymaer van Twist het woord zal voeren over de zaak van Banjermassing. AMSTERDAM, 27 September. Zaturdag 11. heeft de wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen eene gewone vergadering gehouden. Tegenwoordig waren de hh. Simons, voorzitter, van Breda, Conrad, Staring, Lobattovan Hall, Verloren, Storm Buysing, W. Vrolik, Oudemans, Schroeder van der Kolk, van Rees, Elias, van Hasselt, Matthes, Buys Ballot, Stamkart, Harting, van Gcuns, v. d. Hoeven, von Baumhauer en Voorhelm Schneevoogt. De secretaris deed mededCeling van de ingekomen stukken en brieven. De Soeieté d'agriculture te Moskou had aan de akademie ruiling van boek werken voorgesteld. Ook uit Bogota in Nieuw-Grenada was een dergelijk verzoek ontvangen. De minister van binnenl. zaken had kennis gegeven, dat andermaal ƒ1000 was bestemd tol het voortzetten der onderzoekingen nopens de middelen tot wering van de verwoestingen van den paalworm. Op voorstel, in der lijd door wijlen von Humboldt gedaan, is door Z. M. het besluit genomen, om de waarnemingen betreffende het aardmagnelismus in Indië te doen plaats hebben. Met betrekking hiertoe werd door den minister van binnenl. zaken kennis gegeven, dat door Z. M. was benoemd tot geografisch ingenieur de heer dr. P. A. Bergsma, die spoedig naar Java zal vertrekken, ten einde die waarnemingen aan te vangen. De heer v. Baumhauer leverde hierop eene wetenschappelijke bijdrage over salpeter-analyses. De heer van Breda deed ecne mededeeling over het onderwerp, waarover hij bij ecne vroegere gelegenheid reeds had gesproken, namelijk over de insecten, welke galen boren in hout cn lood. Doorboord hout was door hem ter tafel gebragt, waarin eene larve was geplaatst in de maand Junij. Ecnigc maanden later was door den lieer v. Breda eene tor in plaats der vroegere larve gevonden. Vervolgens leverde de heer W. Vrolik ecne wetenschappelijke bijdrage over ecne kalfsmisgeboortewelke in hare soort tot de buitengewone of globosen moet gerangschikt worden, onder de algemeene benaming van hopclooze misgeboorte, waaromtrent ecnige belangrijke beschouwingen wer den medegedeeld. Hierbij vestigde de spreker o. a. de aandacht op het hoogst opmerkelijke verschijnsel, dal in deze misgeboorte volstrekt geen zenuwen waren te vindenterwijl daarentegen de huid volkomen in norma len toestand zich bevond. De heer van der Hoeven was hieromtrent van gevoelen dat hel volstrekt noodig was het onderzoek nog verder voort te zetten, hetwelk de heer Vrolik ook op zich nam. Ten slotte werd door den heer van Rees eene mededeeling aangeboden over de sinussen en cosinussen en door den heer van Hasselt over de bla den van eene plant tot de apocineae behoorende, waaruit in Oost-Indië, naar het beweren der inlanders op de Poggy-eilanden, het zoo doodelijk pijlgift wordt bereid, waarop de vergadering door den voorzitter werd gesloten. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 25 September. Het rapport van kapitein M'Clinlock, aan den secretaris der admiraliteit, betreffende zijnen togt tot onderzoek naar het lot van kapitein Franklin, bevat de navolgende bijzonderheden: Te Point-Victory, op de Noordwestkust van het Koning-Willems eilandis een rapport gevonden gedagteekend 25 April 1848, en geteekend door de kapiteins Crozier cn Filzjames. Uit dit rapport zien wij dat de schepen Erebus en Terror den 22sten April 1848 te midden der ijsschotsen door de bemanning verlaten zijn geworden en dat die lieden, ten getale van 105, onder bevel van kapitein Crozier, zich naar de Groote-Visch-rivier hadden begeven. Sir John Franklin overleed den lld® Junij 1847. Zeer veel belangwekkende voorwerpen, aan onze ongelukkige landgenooten toebehoord hebbendezijn op de westkust van het Koning- Willems-eiland bijeenverzamelden andere hebben wij gekregen van de Eskimos, die ons ook mededeelden dal een der schepen, na verlaten te zijn geworden, in hel ijs zakte cn zonk, en het andere op de kust was gewor pen, waar het sedert is blijven liggen en voor hen een bijna onuitputtelijke bron van rijkdom opleverde. De Fox kon niet tot gene zijde der Bellot- straat doordringen, en overwinterde in de Breulford baai, bij den mond der Groote-Visch-rivier. De ontdekkingen en verkenning over 800 mijlen langs de kust geschiedden met sledevaarten in bet afgeloopen voorjaar, onder bevel van luitenant Ilotson, kapitein Yoniia cn mij zelvcn. Van de lotge- nooten van Franklin heeft men niets ontdekt, wel eenige menschelijkc ge raamten, half vergane kleederen, horologiën, zilveren lepels en vorken, geweren enz. Aangezien een uitvoerig verslag onzer verrigtingen ongetwij feld voor hunne lordschappen belangwekkend zal zijnheb ik het hiernevens gevoegdmet ecne kaart onzer nasporingen cn ontdekkingenen zoo spoedig mogelijk zal ik zelf mij bij de admiraliteit aanmeldenom nadere inlichtin gen te geven en het te Point-Victory gevonden rapport over te leggen. Vermoedelijk zijn de 105 personen, die na den dood van Franklin te land naar de groote Visch-rivier wilden door dringen, in de sneeuw omgekomen. Uit het verslag der reis kan men opmaken, dat men het vinden van een noordwestelijken doortogt, het doel van Franklin, voor altijd zal moeten opgeven. De toebereidselen voor de Chinesche expeditie worden vlijtig voortge zet. Drie oorlogschepen hebben bevel ontvangen om zich tot vertrek ge reed te maken. Zij zullen detachementen ligte infanterie, tirailleurs en 1000 man marine-soldaten naar Alexandrië overvoerenvan waar deze sol daten naar Suez zullen vervoerd wordenom aan boord van stoombooten naar hunne beslemming te vertrekken. De Noordsche Bij, die te Petersburg uitkomt, deelt berigten mede uit Kiachta, waarin het gebeurde aan de Peiho nader wordt bevestigd. Daarin wordt gezegddat de Chinezen 1000 man hebben verloren. De Amerikaansche gezant is tot Peking kunnen doordringen, maar hij wordt opgesloten gehouden. Deze handelwijze hadden de Fransche en En- gelsche gezanten voorzienen aan eene zoodanige behandeling wilden zij zich, en te regt, niet blootstellen. Het cenigste wat hun te laste kan ge legd worden is, dat zij de zaak met ontoereikende krachten hebben on dernomen. Berigten uit Hong-Kong van 10 Aug., met de ovcrland-post ontvangen, melden dat er te Shanghai verscheidene Europeanen waren vermoord ge worden. Van stremming van het handelsverkeer was geen sprake. Het stoomschip Express, van Iersey naar Guernsey en Southampton bestemdis tegenover Corbiere op een klip geslootenen zal waarschijnlijk weg zijn. De 200 passagiers zijn, slechts drie uitgezonderd, behouden aan wal gekomen. Dit ongeval wordt toegeschreven aan de onkunde van den stuurman, tegen wien bevel van gevangenneming is uitgevaardigd. Bij Great Lewes is een stoomketel gesprongenwaardoor 4 personen en eenig vee zijn omgekomen. Ook is te Shirehampton een stoomvaartuig, ten gevolge van het springen des ketels, geheel uit elkander geslagen, waarbij 2 of 3 der opvarenden het leven hebben verloren. De bezittingen van den onlangs overleden baronet sir Jamsetjee Jejeeb- hoy, vroeger koopman te Bombay, zijn bij het kantoor der successieregten aangegeven op eene waarde van nagenoeg 85 lacs ropijen (8,500,000 of omtrent 102,000,000). FRANKRIJK. PARIJS, 25 September. Omtrent de schikking der llaliaansche zaken blijven de berigten zeer uiteenloopend en op meer dan een punt tegenstrijdig. Als hoogstwaarschijn lijk wordt daaromtrent nu het volgende medegedeeld. De conferentie te Zurich zal uiteengaan, na den vrede tusschen Frankrijk en Oostenrijk ver zekerd te hebben. Sardinië zal slechts een wapenstilstand teekenenen om alle aanleiding tot hervatting der vijandelijkheden tusschen Oostenrijk en Sardinië weg te nemenzullen de overige hoogst belangrijke vraagstuk ken op een congres behandeld worden. Dat congres zal te Brussel gehou den wordencn ook Spanje zal daarin zitting hebbenomdat dit land nog eeuige aanspraak meent te hebben op Parma. Er wordt ook gezegd dat de koning van België het voorzitterschap zou bekleeden en dat de leden zouden gekozen worden uit de vorstelijke huizen, zoo als prins Albert, aartshertog Maximiliaan enz., maar dit is zeer twijfelachtig. Betreffende de grondslagenwaarop het congres zou plaats hebbenbe weert men dat die uit de volgende zullen bestaanherstelling van den groothertog van Toskane, met eene vrijzinnige wetgeving; teruggave van de Romagna aan den Paus, onder aanstelling van eencn burgerlijken gouver neur; afstand van het hertogdom Modena aan het huis van Parma, behou dens schadeloosstelling van het huis van Este; verceniging van Parma en Piacenza met Sardinië; instelling van een onderkoningschap te Venetië, met een nationaal bestuur onder den aartshertog Maximiliaan, en eindelijk afstand door Oostenrijk en Spanje van de regten, die zij op Parma cn Mo dena vermeenen te hebben. In tegenoverstelling van deze berigten meldt de Engelsche Observer, die dikwijls het gevoelen van lord Palmerston uitdrukt, dat de zamenkomst te Biarritz geen gunstig gevolgd heeft opgeleverd en dat Engeland aan een congres, dat zich de verdeeling van Midden-Italië ten doel stelt, niet zal deelnemen. Ook de Mom. Post zegtdat er betreffende de Italiaansche quaeslie nog niets is geregelden dat de reis van koning Leopold niet in verband staat met hel houden van een congres. Volgens dit blad is de inlij ving der hertogdommen bij Sardinië waarschijnlijk, volgens den Times niet. Dat de toestand in Italië al meer cn meer ingewikkeld wordt, zal niemand ontkennen. In Italië zijn velen daarom ook van gevoelen, dat ten laatste de hervatting van den oorlog onvermijdelijk zal zijn. De koning van België heeft Zaturdag morgen Biarritz verlaten cn zich over Marseille naar Genève begeven. 'sLands stoomfregat Sané, van 450 paardenkrachten, is, ten gevolge van eene dwaling met hel kompas, op een gevaarlijk punt van de kust van Brctagne, dc Raz-de Sein genoemd, verongelukt. De bemanning is gered.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2