LEYDSCHE Km. COURANTE WOENSDAG 21 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdxg uitgegeven. Die van Maandag komt qiit Zaturdag Avond. N°. S15. De Prijs der Courant is f VI in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 20 September. Door bh. curatoren onzer hoogeschool is tot opzigter der akademische gebouwen benoemd de heer J. W. Schaap, architect alhier, in de plaats I van den heer J. lloltz, aan vvien onlangs op verzoek eervol ontslag is verleend. Gelijk vroeger reeds een paar malen is geschiedzullen er in den loop dezer week weder eenige herstelde zieke militairen (reconvalescenten) naar het garuizoenshospitaal te 's Gravenhage uit de garnizoens-iniirmerie alhier wor den gezonden. Bij de gebroeders van Cleef, boekhandelaars te 'sGravenhage, is in hel licht verschenen de redevoering, waarmede dr. M. Hoek, vroeger obser vator aan de sterrewacht alhier, in de maand Junij 11. de betrekking van hoogleeraar aan de hoogeschool te Utrecht aanvaard heeft. Deze redevoering heeft, gelijk vroeger reeds is medegedeeld, ten onderwerp het herleven der sterrekunde aan hel einde der middeleeuro en. Na bij de oude volken, de Chaldeën, Chinezen, Indiërs, Egyptenaren te hebben stilgestaan, om aan te loonendat de sterrekundige wetenschap door de Grieken geschapen is, en na een oogenblik bij de Arabieren vertoefd te hebbendoorloopt de hoogleeraar de geschiedenis der sterrekunde van het midden der 15de eeuw (den tijd waarop de sterrekunde te gelijk met de Grieksche letterkunde her leefde) tot aan het raidden der ie"1', met eensdeels den invloed aan te wij zen, die de wetenschap gehad heeft op de groote ontdekkingen ter zee, en de verpliglingendie daaruit voor haar voortvloeidenaan den anderen kant de oorzaken te noemen van het aanzien, dat hare beoefenaars genoten. YVjj mogen vertrouwen, dal deze belangrijke rede vele lezers vinden zal. De examina voor bet verkrijgen van akten van bekwaamheid tot het geven van school- en huisonderwijs, voor zooveel Zuidholland betreft, zullen te 's Gravenhage plaats hebben als volgt: Op Maandag 10 Oct. voor de akte van hoofdonderwijzeres; op Dingsdag 11 Oct. voor de akte van hulponder wijzeres; op Woensdag 12 Oct. voor de akte in de Fransche taal voor onder wijzeressen en voor die in vrouwelijke handwerken; op Donderdag 13 Oct. voor de akte in de Engclsche en in de Duitsche taal voor onderwijzeressen; op Vrijdag 14 Oct. voor de akte van hulponderwijzer; op Maandag 17 Oct. voor de akte in de meetkunde en voor die in de natuurkunde; op Dingsdag 18 Oct. voor de akte in de Fransche taal, voor gymnastiek, landbouwkunde en teekenen; op Woensdag 19 Oct. voor de akte van hoofdonderwijzer; op Vrijdag 20 Oct. voor de akte in de Engelsehc en in de Duitsche taal. Gelijk reeds gemeld is moeten belanghebbenden zich voor 20 Sept. aansl. aanmel den bij den schoolopziener van hun district. Aan het station van den spoorweg te 's llage is dezer dagen cene brievenbus geplaatst. Naar men verneemt zullen met 1 Oct. aanst. ook aan de overige hoofdstations dergelijke bussen geplaatst worden. Te Katwijk zijn Zaturdag avond met de bom Eben-haëzer 40,000 stuks steurharingen aangebragt. De vangst was niet ongunstig maar men had veel met stormweder te kampen gehad. De minister van marine heeft bekend gemaakt, dat er voortdurend ge legenheid beslaat om bij de marine in dienst te treden als sergeant-schrijver. Men wordt daartoe aangenomen bij de kantoren der marine te Willemsoord, Uellevoctsluis en Vlissingen, mits dat men de noodige geschiktheid bezit en den ouderdom van 40 jaren niet heeft overschreden. De soldij bedraagt maandelijks ƒ30 met vrije voeding. De ministers van oorlog en van koloniën hebben ook op nieuw de voor waarden bekend gemaakt, waarop Nederlanders bij de dienst van het leger in Indië worden toegelaten en de uitzigten daaraan verbonden. Gelijk reeds vroeger is gemeld bedraagt het handgeld ƒ150. Na volbragte dienst zijn de gagementen jaarlijks bepaald als volgt: adjudant-onderofficier 300, sergeant-majoor ƒ240, sergeant en fourrier ƒ216, korporaal ƒ180 en sol daat 144. Naar men verneemt, is dezer dagen door den heer Leyssius cene ge heel nieuwe vergunning voor den aanleg der spoorwegen aangevraagden wel met aanwending van eigene middelen, en met eene rente-waarborg van de zijde van den staat van twee ten honderd, in stede van 4) pCt.der wijze, dat, na verloop van 40 jaren de eigendom dezer spoorwegen aan den staat zoude overgaan. De gemeenteraad te Rotterdam heeft besloten dat de plaatselijke be lasting, die aldaar volgens den grondslag der vertering werd geheven, zal vervangen worden door cene directe belasting, steunende op de grondslagen der rijks personele belasting. De commissie voor noodlijdenden op het eiland Schiermonnikoog heeft in de Prov. Friesche Cour.met betuiging van dankbaarheid aan alle menschenvriendcndie daartoe'hebben bijgedragen, doen mcdedeelcndat de aldaar ingekomen giften toereikend worden geacht, om gedurende den aanstaanden winter in de behoeften te voorzien. De Zutph. Cour. deelt tot waarschuwing het volgende mede: Zeker landbouwer te Zelhem had de gewoonte, zooals zulks op vele bouwhoeven hier en elders geschiedtóm de varkens bij het hoornvee in den boomgaard om het huis los te laten loopen. Van tijd tot tijd had de boerin wel eens bemerkt dat zij van sommige koeijen weinig of geen melk kreeg. Aan uit melken door vreemden, zoo digi bij het huis, was bijna niet te denken, weshalve men besloot, hierop naauwkeurig acht te geven, en nu bleek het weldra, dat de varkens aan de uijers der koeijen zogen. De koeijen sche nen daarmede wel gediend te zijn, dewijl zij gingen liggen om dit te doen verrigten. In de Nieuwe Bijdragen van het onderwijs enz.voor de maand Au gustus, leest men een stuk dal de aandacht moet trekken van ieder die in het volks onderwijs belang stelt. Naar aanleiding van het verslag van den minister van binnen!, zaken nopens den staal der lagere scholen over 1857, brengt de schrijver het volgende onder de aandacht: Het getal leerlingen op alle lagere scholen bedroeg 15 Januarij 1857 406,329, en den 15d™ Julij 344,618, en wanneer dit nu vergeleken wordt met de bevolking (1/6 deel der bevolking lelt van 5 lot 12 jaren) dan blijkt daaruit, dat op 15 Januarij slechts bijna een achtste en in den zomer maar mim een tiende onderwijs genoot, en dal ruim vier vijfden der leerlingen, die 15 Januarij ter school gingen, de lagere school in den zomer bezochten. Met het oog daarop zegt hij: Een schrikwekkend verschijnsel ligt er dan toch wel achter die cijfers verborgen. In Januarij 1857 ging het vierentwintigste gedeelte der schooljeugd in ons vaderland niet ter school, en daar dit voor het gunstigste tijdperk des jaars kan gehouden wordenkomen wijde geheele bevolking op 3,250,000 zielen gerekend tot het allerbedroevendst cijfer van meer dan 130,000 kinderen, die toen van onderwijs versloken waren. Ver volgens treedt de schrijver in eene vergelijking vno hel. aantal jongens en dat der meisjes, die onderwijs genieten en komt tot de slotsom, dat het aantal der laalsten 50,377 minder is dan dat der eersten. Dit getal, zegt hijroept het ons toe wat men in Nederland voor de opleiding van het meisje verzuimt. Na over het een en ander een zeer ernstig woord gespro ken te hebben, rijst bij hem de gedachte op: Welk een verlies aan kapi taal berokkent zich een land, dat zoo vele ontluikende krachten laat ver loren gaan of niet ontwikkelt? Maar bovenal welk een verlies aan die onsterfelijke zielendie nimmer of te naauwernood eenige opleiding of op voeding ontvangen. 's GRAVENHAGE, 20 September. Z. M. heeft benoemd lol directeur der Nederl. handelmaatschappij den heer A. van Bosse, wethouder van en assuradeur te Amsterdam. Bij kon. besluit van 9 dezer heeft Z. M. de bij besluit van 12 Aug. 1852 ingestelde commissie lot herziening der verordeningen op de dienst van het loodswezen ontbondenonder dankzegging voor de door haar aan den lande bewezenc diensten in het belang van de veiligheid der scheepvaart en den bloei van den handel. Tot notaris te Winschoten is benoemd de heer mr. A. J. de Siller, cand.-notaris aldaar, en tot ontvanger der in- en uitgaande reglen te Eys- den (landzijde) de heer J. Ph. Janssens, surnumerair der dir. belastingen. Z. M. heeft aan den lslen luitenant W. C. baron Snouckaert van Schau- burg toegestaan het dragen van de versierselen van ridder der orde van Adolf van Nassau, hem door den hertog van Nassau geschonken. Z. K. H. de prins van Oranje is heden morgen ten 5 ure naar Stult- gardt vertrokken. Z. K. II. wordt vergezeld door zijn hofmaarschalk graaf van Bylandt, den heer van den Bosch majoor en adjudant van Z. K. H. en den baron van Aylva van Pallandt van Waardenburg en Neerijnen. Z. K. II. zal ongeveer vier a vijf weken buiten 's lands doorbrengen. Het vertrek van Z. K. II. prins Frederik naar Duitschlanddat op heden bepaald was, is wederom voor eenigen tijd uitgesteld. De minister van marine zal op Vrijdag aanst. geen gehoor verkenen. Naar men verneemt, zal op de aanstaande staalsbcgrooting een post van ƒ200,000 worden uitgetrokken, ten behoeve van den bonw van een paleis van justitie, naast het in aanbouw zijnde hotel van het ministerie van koloniën, op het plein alhier; benevens de noodige herstellingen aan het gebouw voor de bureaux van de geneeskundige dienst in het Lange Voorhout. In de zitting van de eerste kamer van heden heeft de heer J. baron Tacts van Amcrongen zitting genomen. Door den voorzitter zijn twee com- missiën benoemd om de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden te onderzoeken. Nadat deze in orde waren bevonden, namen de benoemden zitting, waarop de voorzitter met cene rede zijne betrekking heeft aanvaard.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1