LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 16 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdig uitgegevenDie van Maandag komt uit Zuiurdag Avond De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar j de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCIIE RERIfiTEN. 1 LEYDEN, 15 September. Voor eenigen tijd vernamen wij met leedwezen, dat de Iioogleeraar van Assen te Velp, waar hij de zomermaanden doorbragt, door eene ernstige ziekte was aangetast, en nu ontvangen wij het treurig berigt, dat hij eer- j gisteren avond in den ouderdom van 71 jaren voor die ziekte bezweken is. j Jlr. Cornelis Jacobus van Assenden 24sle" Augustus 1788 te Iiarlingen ge- boren, volbragt zijne letterkundige en reglsgeleerde studiën aan de hooge- scholen van Franeker en Leyden, was later secretaris van prins Frederik der Nederlanden, bij wien hij zich ook in die betrekking gedurende liet kortstondig verblijf van Z. IC. II. aan de Leydsche hoogeschool, in het laatst van 1814 en het begin van 1815, bevond en kwam in 1821 herwaarts om als hoogleeraar bij de reglsgeleerde faculteit de plaats van den eervol ontslagen Eduard Ilageman in te nemen. Hij was dus gedurende vele jaren aan deze hoogeschool werkzaam maar mogt van de hem om 70-jarigen leeftijd verleende eervolle rust slechts zeer korten tijd genot hebben. Wij rekenen het niet lot onze taak van Assen in zijn leven en werken te schetsen; wij achten ons niet geroepen hier te I ontvouwenwat hij voor de studie van het Romeinsche en Nederlandsche 1 regt, hetzij door zijne lessen, hetzij door zijne geschriften verrigt heeft, noch te treden in eene beschouwing van zijne verdiensten als beoefenaar der j fraaijc letteren of als redenaar; wij roeenen met de eenvoudige mededecling van zijn overlijden te kunnen volstaan en ons verzekerd te mogen houden dat er onder de leerlingen, van welke hij bij het nederleggen van zijn hoog- leeraarsambt sprekende blijken van achting en erkentelijkheid mogt ontvan gen wel iemand zijn zaldie bekwaam is en zich opgewekt gevoelt den ontslapen leermeester eene verdiende hulde toe te brengen. Uit het naburig Koudekerk, waar thans, even als in de meeste om streken van Leyden, buitengewoon vele zieken zijn, berigt men ons, dat den 13dc" 11. aldaar algemeene verslagenheid is te weeg gebragt door dei dood van den heer W. K. J. Schoor, medicinae et artis obstetricae doctor en geneesheer in voornoemde gemeente. Gelijk de overledene, als rocnsch, 8 in de achting en liefde van allen, die hem meer van nabij kenden, deelen S mogt, zoo genoot hij ook, als geneesheer, het algemeene vertrouwen, het- geen hij, naar hel oordeel van deskundigen, ten volle verdiende. Reeds I gedurende zijne studie-jaren aan de Leydsche hoogeschool, stond Schoor bij zijne leermeesters hoog aangeschreven, zoowel wegens de beminnelijkheid van zijn karakter, als om de bijzondere vlijt en den gunstigen uitslag, waarmede hij de natuur- en geneeskundige wetenschappen beoefende en zich voor zijne aanstaande maatschappelijke betrekking voorbereidde. Ruim 12 jaren lang is hij daarin werkzaam geweest en werd er, op 38-jarigen leef tijd, door eene ernstige en snel verloopene ziekte, vermoedelijk ten gevolge van overmatige inspanning, binnen den tijd van weinige dagen aan ontrukt. Ook voor de wetenschap moet de dood van doctor Schoor waarschijnlijk als een verlies beschouwd worden, dewijl hij in proef-ondcrvindelijkc na tuurkennis groot belang stelde en zich inzonderheid met de beoefening der scheikunde, waarin hij grondige kennis en veel technische bekwaamheid bezat, bij voortduring bezig hield. Bovenal echter is zijn vroegtijdige dood voor zijne vrouw en kinderen, zijne reeds bejaarde moeder en éénigen broeder als een onvergetelijk en onherstelbaar verlies te beschouwen. Moge zijne nagedachtenis niet alleen bij hem, maar ook bij zijne talrijke vrien den nog lang in eere gehouden worden De alhier gevestigde jongelings-vereeniging hield gisteren avond in de zaal der vereeniging voor Christelijke belangen hare 5de jaarlijksche verga ring die door vele belangstellenden werd bijgewoond. Nadat de secretaris het verslag omtrent den toestand en dc werkzaamheden der vereeniging had gedaan en de rekening over hel afgcloopen jaar had medegedeeld, traden verschillende sprekers op, zoowel van hier als van elders tot bijwoning dezer bijeenkomst afgevaardigd of uitgenoodigd. Door sommigen hunner werd dc aard, de rigting en het doel der jongelings-vereenigingen uiteen gezet en ook op datgene gewezenwaarvoor zij zichom aan hare bestem ming te beantwoordenmoeten wachtenanderen deelden berigten mede omtrent zoodanige vereenigingen op andere plaatsen; terwijl ook nog een der sprekers de vergadering niet het minst aan zich verpligtle door de voor- dragt van een voor deze gelegenheid vervaardigd dichtstuk. Ten slotte werden de aanwezigen opgewekt om door hunne bijdragen de instandhouding en uitbreiding dezer vereeniging te helpen bevorderen. De boekhandelaren M. Wijten Zonen c. s.te Rotterdam, die door de nieuwe uitgave der romantische werken van mr. J. van Lennep aan het verlangen van velen hebben voldaan, hebben ook de uitgave der poëtische werken van dien hooggevierden schrijver ondernomen. Deze nieuwe serie zal bestaan uit 10 deelenopgeluisterd door fraaije vignettenin staal ge graveerd, waarvan reeds het eerste deel het licht ziet, dat het lslc en 2de deel der Nederlandsche legenden, het huis ter I.eede en Adegild, bevat. De uitgevers verdienen hoogen lof dat zij deze schoone voortbrengsels onzer letterkunde op deze wijze onder ieders bereik brengen; de prijs toch is zoo gesteld, dat hij niemand kan afschrikken. Wij zouden te kort doen aan den smaak en dc kunstliefde onzer landgenootenindien wij durfden ver onderstellen dat deze onderneming geenen gunstigen uitslag zou opleveren. Wij behoeven hier dan ook niet over de hoogc waarde en de schoonheden van van Lennep's dichtwerken te sprekendaar die als algemeen bekend kunnen beschouwd worden. Wij vestigen alleen de aandacht onzer lezers op deze uitgave en vertrouwen dat al wie poëzij op prijs stelt zich het bezit van deze dichtbundels niet zal ontzeggen. Door den minister van marine is ook aan de Israëlitcn in 's rijks zeedienst binnen 's lands, voor zoo veel de dienst het toelaat, verlof ver leend tot viering der aanstaande godsdienstige feesten. Door den minister van finantifin is thans vastgesteld de 240stc staats loterij. Zij beslaat wederom uit 20,000 loten, 10,000 prijzen, en 2 premiën. De collecte wordt geopend op Maandag 3 October en gesloten op Zalurdag den 15dcn October 1859. De trekking van de lsle klasse vangt aan op 31 October, terwijl de laatste 100 nummers op Zalurdag den 2l5len Januari) 1800 worden gelrokken. Op den 13dcn dezer is door het bestuur en commissarissen der Nederl. handelmaatschappij het volgende 3-tal candidalen opgemaakt voor de he irekking van directeur dier maatschappij: 1°. de heer A. van Bosse; 2°. de heer M. II. Insinger, en 3\ de heer J. T. Liotard. De U. C. meldt dat op den 9d™ dezer in het kamp van Zeist proeven zijn genomen met den veldtelegraaf van den heer Logeman, te Haarlem, die goed zijn geslaagd. De troepen verlaten heden hel kamp, uitgenomen eenige officieren en een aantal manschappendie het materieel moeten opruimen. Men verzekert dat de regering in de aanstaande zitting der kamers slechts e'e'n ontwerp nopens de spoorwegen zal indienen, waarbij de twee concessiën, voor zoo veel noodig, zullen worden goedgekeurd en bekrach tigd, en dat zij een wets ontwerp zal aanbieden lot wijziging der wette lijke bepalingen, betreffende het buiten 's lands verteren van pensioenen en onderstanden ten laste van den staat. 's GRAVENRAGE15 September. Z. M. heeft benoemd lot burgemeesters: te Nieuw- en S'. Joosland jhr. mr. J. W. M. Schoreren te Axel, dr. H. J. van Eelt, en ingevolge verzoek eervol ontslag verleend aan mr. J. H. Verboom baron van Recde van Oudlshoornals burgemeester der gemeente Ondshoorn. Z. M. heeft aan mr. W. J. baron d'Ablaing van Giessenburg, referen daris hij het ministerie van binnenl. zaken, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van verdiensten van Adolf van Nassau, hem door den hertog van Nassau geschonken. Met ingang van 1 Oct. aanst. zijn door Z. M. benoemd, bij het depart, voor de zaken der herv. eeredienst enz.tot hoofdcommies de heer M. W. L. van Alphen, thans commies; tot commies, de heer J. C. L. van Honstede, thans adjunct-commies; tot adjunct-commiesende heeren E. II. van Dicpeu, thans eerste klerk, en mr. J. J. Bergsma, te Utrecht. Door Z. M. is de heer D. Hens benoemd lot ambtenaar ter beschik king van den gouverneur der Nederl. bezittingen ter Kuste van Guinea. Gisteren middag heeft er bij Z. M. een groot diner plaats gehad, waaraan 1111. KK. 1111. prinsen prinses Frederik, prins en prinses Hendrik, alsmede de groolofficieren van 's konings huisen de ministers hebben deel genomen. Naar men verneemt zal Z. M. de koning zich legen het laatst der maand naar het Loo begeven, en zullen HH. KK. 11II. prins en prinses Hendrik eerstdaags naar Luxemburg vertrekken, om aldaar lot in het be gin van het volgende jaar te blijven. De Engelsche gezant, lord Napier, heeft lieden zijne geloofsbrieven aan Z. M. den koning overhandigd. In eene vereenigde zitting van de beide kamers der stalcn-gencraal is gisteren de gewone zitting van 1858 op 1859, door den minister van binnenl. zaken, namens den koning, met de volgende aanspraak gesloten: Mijne Heeren! De vergadering der staten-gcneraalwier sluiting mij is opgedragen, was belangrijk door de gevvigligc voorstellengedurende haren loop aan uw onderzoek onderworpen. Werd de behandeling van sommige dier voorstellen niet ten einde gebragt, er mag worden gewezen op het lot stand komen van onderscheidene zeer noodige of allezins nuttige wetten. liet zal genoeg zijn te noemer, de wet tot herziening der tabel, bedoeld

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1