Indische leger. Ilij zal levens weldadig werken hij cpidemiën onder de inlandsche bevolking, en tot verspreiding van nuttige kundigheden. Z. BI. heeft, bij besluit van den 31sten Aug. jl.bepaald, dat, boven en behalve het getal van 1600 militairendat ingevolge het besluit van 1 Feb. jl., gedurende dit jaar naar 'sRijks overzeesche bezittingen zal wor den gezondenin den loop van dit jaar nog 1400 militairen voor het leger in O. I. zullen worden bestemdzoodat er in het geheel dit jaar 3000 man derwaarts zal worden gezonden. Door den minister van marine is de adelborst der 2d0 kl. bij het kon. Instituut voor de marine te WillemsoordJ. L. von Leschenbenoemd tot adsistent bij den scheepsbouw bij 's rijks werf te Vlissingen. Z. BI. de koning zal den 13dcn de reis van Wiesbaden naar Nederland aannemen. Z. K. H. de prins van Oranje zal, naar men verneemt, zich binnen kort, waarschijnlijk na de opening der kamers, naar het Groot-Hertogdom Luxemburg begeven. Z. K. 11. prins Hendrik zal mede derwaarts vertrekken. 1III. KK. H1I. prins en prinses Hendrik zijn heden naar Soestdijk ver trokken, doch worden weder spoedig, en wel in het begin der volgende weekin de residentie terug verwacht. Ten gevolge van nasporingenbij het departement van financiën ge daan in het bureau der rebulen, zijn de vermisie brieven met geldswaarde verzonden van Warmond en van Eiburg, in 1856 en 1857, ontdekt onder dc onbekende brieven, bij welke gelegenheid tevens is gebleken, dat de niet-bczorging dier brieven is veroorzaakt door onnaauwkeurighedenvan dc zijde der afzenders in de adressen begaan. De bedoelde brieven zijn aan dc afzenders teruggegeven. Heden nacht is alhier overleden de heer H. J. dc Meijier, referendaris bij het departement van koloniën, en ridder der orde van den Nederland- schen Leeuw. BÜITENLANDSCHE BEH1GTEN. ENGELAND. LONDEN 8 September. Van de geldlcening, welke onlangs door de regering voor Indië is aan gegaan, is reeds de helft gestort; het valt haar mocijclijk het geld, het welk zij daardoor in handen heeft en niet dadelijk kan gebruiken; tegen twee per cent rente te plaatsen. Volgens de opgaaf van de Mom. Adv. kan de sterkte der Engelschc kanaalvloot thans op 1475 kanonnen, 12,600 paardenkrachten en cene be manning van 15,531 koppenen die der Bliddellandsche zee-vloot op 1507 kanonnen, 14,928 paardenkrachten en 15,470 koppen geschat worden. Blen zegt dat er eerstdaags proeven zullen worden genomen met een stuk geschut, volgens dc uitvinding van den heer Jeffries, dat uiterlijk den vorm heeft van een 68 ponder, maar waarmede men een kogel tot op een afstand van 15 a 20 mijlen of 5 a 6 uren zal kunnen brengen. Op die wijze zou men een kogel van Dover tot in Calais kunnen brengen. Ten einde de artilleristen te beter in staat te stellen het werptuig voor zulk een aanzien lijken afstand behoorlijk te rigtenzal het stuk van een paar telescopen worden voorzien. Dc Great-Eastern is thans voorspoedig in zee gesloken. De snelheid der vaart overtrof de verwachting. Gisteren is in Waterloo-roads een magazijn van klecderen afgebrand. Drie personen zijn daarbij in dc vlammen omgekomen. Het geschil tusschen de werklieden en de aannemers blijft nog altijd hangende, hoewel echter vele werklieden het verkeerde van hun verzet be ginnen in te zien, vooral nu de finantiële hulpmiddelen der vereenigingen uitgeput raken. De groole bazen hebben zich bereid verklaard hunne werk plaatsen te openen, doch zij blijven er op staan slechts die werklieden op te nemendie zich schriftelijk verbinden geen deel te zullen nemen aan eene vereeniging. Volgens beriglen uit New-York dreigt er op nieuw een ernstig geschil te ontstaan tusschen de Verecnigde Stalen en Engeland, naar aanleiding van het in bezit nemen door den Amcrikaanschen generaal Ilarvey van het eiland San Juan bij de Fraser-rivierop welk eiland zoowel de Vereenigde Staten als Engeland aanspraak maken. Uil Sandhurst, in Australië, meldt men dat aldaar door eenigc gravers een klomp goud is gevonden, grooter nog dan die lot hiertoe zijn ontdekt. FKANKRIJK. PARIJS8 September. Dc Moniteur bevat thans een belangrijk artikel over dc Italiaansche za ken, waarin de verhouding van Italië tegenover Oostenrijk en de staatkunde van Frankrijk vrij duidelijk wordt omschreven. De hoofdinhoud komt op hel volgende neder: De keizer van Oostenrijk heeft uitgestrekte coricessien ten opzigte van Venetië beloofd, doch als voorwaarden sine qua non den terugkeer der Italiaansche vorsten gevorderd, keizer Napoleon heeft dit aan genomen. Het is gemakkelijk te begrijpen, dat zoo na den vrede het lot van Italië was toevertrouwd geworden aan mannen, die de toekomst van het gemeenschappelijk vaderland meer ter harte namen dan geringe partiële voordeelen, het doel van hun streven moest bestaan in de ontwikkeling en niet in de tegenwerking der gevolgen van het vredeslractaat van Villafranca, waardoor aan Venetië eene stelling verzekerd werdongeveer van denzelf den aard als die van Luxemburg in zijne betrekkingen tot Nederland. De aartshertogen zullen niet door de hulp van vreemde troepen hersteld wor den; maar zoo een gedeelte van het tractaat van Villafranca dus niet vervuld wordt, zal Oostenrijk ontslagen zijn van al zijne jegens Venetië aangegane vcrpliglingcn. In plaats van cene staatkunde van verzoening en vrede, zal men weder eene staatkunde van haat en wantrouwen zien geboren wor den, welke nieuwe rampen na zich zal slepen. Blen schijnt veel van een congres te verwachten; wij zclvcn wenschen de bijeenkomst van een con gres van ganscher harte; maar wij twijfelen er sterk aan of door een con gres betere voorwaarden voor Italië bedongen zullen worden, want liet zoude niet regtvaardig zijn aan eene groote mogendheid belangrijke conces- sien te vragenzonder daarvoor eene billijke vergoeding aan te bieden. De oorlog zoude dus het eenige middel zijnmaar Italië moet weten dat slechts eene enkele mogendheid in Europa oorlog voert voor een beginsel; die mo gendheid is Frankrijken Frankrijk heeft zijne taak vervuld. Dc bijeenkomst des keizers met koning Leopold van Beigië is thans op den 14'1™ dezer bepaald. Prins Napoleon vertrekt heden naar hel binnenland en vooreerst naar Auvergne. Vervolgens gaat hij naar Zwitserland, alwaar zijne gemalin zich bij hem zal vervoegen. Naar men wil is hij voornemens aldaar een domein aan te koopen. Het protest van den kolonel Charras, tegen de door den keizer ver leende amnestie, onderscheidt zich, meer dan die van de overige ballingen, door eenen bijzonder heftigen toon. Hij zegt daarin lot den keizer het vol gende: Gij kondigt eene amnestie af, gij schenkt vergiffenis aan die dui- zende burgers, sinls zoo lang door u op het vreemde strand geworpen, door u aan de behoefte bloot gegeven onder het moordende klimaat van Afrika en de verpeste moerassen van Cayenne. Zij verdedigden tegen u de constitutie, geboren uit het vrije en algemcene stemregt; die constitutie waaraan gij den eed van trouw hadt gedaan en welke gij verraden hebt. Daarvoor was het dat gij hen vroeger hebt gestraft. Thans verleent gij hun vergiffenis. De misdadiger schenkt vergiffenis aan zijne slagloffers; ook dien trek moest gij ontleencn aan de Caesars van het verbasterde Rome. Voor de openbare mccning, voor de geschiedenis, wil ik mij zelf niet leenen tot deze trouwelooze verwisseling van rollen. Hem, die de wet schond, komt het regt niet toe genade te verleenen aan wie haar verdedigden. Uwe amnestie is eene belecdiging voor hen, die er door getroffen worden; zij verbergt een valstrik, een hinderlaag, zooals elk van uwe woorden, zooals elk van uwe eedennnsar dal gaat mij niet aan. De vertegenwoordiger echter van het volk, dat gij geweld hebt aangedaan, in de gevangenis geworpen, verbannen hebt, de officier, dien gij van het zijne beroofd hebt, mij dien gij vervolgd hebt tol in het land der balling schap, ik verklaar dat ik u geene amnestie verleen. Ik vergeef hel u niet, den dood van 15000 Franschen, in December vermoord, verslonden door uwe gevangenissen en galeijen, door de ellende en hel verdriet der ballingschap. Ik vergeef het u niet, den aanslag op de constitutie welke gij bezworen hadt, de vernietiging der republiek welke u het vaderland had wedergeschonken. Eindelijk ik vergeef het u niet, dat gij het algemeen stemregt hebt ontheiligd door het misbruik en het geweld, dat gij mijn vaderland tot uw slaaf hebt gemaakt en stelselmatig demoraliseert. Zeker heeft het leven, ver van de zijnen, ver van het vaderland, ruim schoots zijne bitterheidmaar in de slavernij zou het nog bitterder zijn. Op den dag waarop de vrijheid, het regt, de billijkheid, die doorluchtige ballingen, in Frankrijk terugkeerenom aan u de welverdiende strafte voltrekken j zal ook ik terugkeeren. Die dag toeft langmaar hij zal ko men en ik weet te wachten." De Constitutionneldie gelijk men weet in betrekking staat met het kabinet des keizers, bevat in tegenoverstelling daarvan een hevigen uitval tegen die hoofden der revolulionnaire partijdie geen gebruik willen maken van de amnestie. Het verwijt hun hunne misslagen en verklaart dat dc republiek door hunne heftigheid is gevallenhet rangschikt allendie dc weldaad der amnestie afwijzen, onder de klasse van vrijwillige gedepor teerden. Hoewel dit artikel door den heer Grandguillot is geteekend, ge looft men dat het uit de pen is gevloeid van den heer de Cassagnac of uit die van den heer de la Gnerronnière. Door een berigtgever, die in betrekking staat met het ministerie van builenlandsche zakenwordt verzekerd dat dc vertegenwoordiger van den hertog van Blodena bij het hof van Weenenop den 4de" dezer officieel aan graaf Rechberg heeft te kennen gegeven, dal de bekende brieven, die aan den hertog worden toegeschreven, verzonnen zijn. Deze brieven zou den dus moedwillig ingestoken moeten zijn, want de Italiaansche bladen hebben verzekerd dat de oorspronkelijke stukken in de kanselarij van den hertog waren gevonden en aan ons hof waren overgezonden. Het officiële dagblad van Blodena heeft echter, om de echtheid der brie ven te handhavenmedegedeeld dat de originele stukken op het rijks archief ter bezigliging liggen en dat ieder die het verlangt daarvan een af schrift kan verkrijgen. Het kasteel van graaf Dcspicnnes, te Grand-Reng nabij Blaubengc, is op 1 Sept. geheel afgebrand, naar men zegt, ten gevolge van de onvoor- zigligheid van een arbeider. Het verlies wordt op 50,000 fr. geschat en dat van den reeds binnengehaalden oogst en de werktuigen op 20,000 fr. Niels was verzeki-rd. Over Gibraltar is de lijding ontvangen dat de keizer van Blarokko overleden is, en dat Sidi-BIohammed te Fez lot keizer is uitgeroepen. Door het militair bestuur in Algerië zijn de noodige voorzorgs-maatregelen geno men indien het overlijden des keizers tot onlusten aanleiding mogt geven. De Spaansche consul-generaal te Tanger heeft van zijne regering den last ontvangen een ultimatum aan de Blarokkaansche regering in te dienen we gens de aanvallen der Bloorsche kustbewoners op dc Spaansche bezittingen. ITALIË. Dc nationale vergadering Ie Bologna heeft, gelijk te voorzien was, het voorstel tot vereeniging met Sardinië aangenomen. Voorts heeft zij den voorzitter magtiging verleend om een adres te rigten aan keizer Napoleon en koning Victor Emmanuel, ten gunste van de stappen, welke gedaan zijn, om Venetië van Oostenrijk te koopen, en te verklaren, dat men bereid is, zich geldelijke opofferingen ten behoeve van Venetië te getroosten.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2