LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 12 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven Bij deze Courant behoort Rijblad 1V°. 19. B1NNENLANDSCI1K BËItlGTKN. I LEYDEN, 10 September. In cenc hierachter voorkomende advertentie heeft de lieer P. II. van den Ileuvell, alhier, de uitgave aangekondigd eener Ilulde aan de nagedachtenis van wijlen W. van Wetering, laatstelijk predikant bij de Ned. hervormde gemeente alhier, lloewei het den man sleehls kort vergund is geweest hier werkzaam te zijn en zijne veelzijdige gaven ten nutte der hem toevertrouwde gemeente te besteden, zoo heeft echter zijn afsterven een te diepen indruk gemaaktdan dat het aan de leden der gemeente en allendie hem liefhad den en hoogachtten, niet aangenaam zou zijn een blijvend aandenken aan Item te bezitten. liet woord door ds. Rutgers van der Locff, Zondag II. in de Pieterskerk, uit diep gevoel des harten lot zijne nagedachtenis gesproken, is daartoe allezins geschikt. Deze rede zal den hoofdinhoud uilmaken van bovenbedoelde uitgave, waarbijals inleiding, eenige bijzonderheden zullen worden medegedeeld omtrent het leven en hel afsterven van van Wetering, liet geheel zal opgeluisterd worden door des overledenen portret in steen druk dat genomen zal worden naar een volkomen gelijkend afbeeldsel, hiertoe door 's mans weduwe welwillend afgestaan. Van den uitgever is men gewoon dat hij voor eene degelijke uitvoering zorg draagt, zoodat wij aan den gunstigen uilslag dezer onderneming niet twijfelen, vooral nu de be- iordering van een hoogst nuttig en weldadig doel daarbij ten grondslag ligt. Het getal baden aan de zwem- en bad-inrigling Rijnzigt heeft in de maand Augustus 3o92 bedragen. In de maand Augustus 1859 zijn binnen deze gemeente overleden 156 personen, als: 31 mannen, 39 vrouwen, 44 zoons en 42 dochters, daar enboven als levenloos aangegeven 2. Geboren 120 kinderen, als: 64 zoons en 56 dochters, waaronder zijn begrepen 2 paar tweelingen. Voltrokken 42 huwelijken. De taal-, letter- en geschiedkundige afdeeling der kon. akademie var. wetenschappen zal op Maandag aanst. te Amsterdam eene gewone verga dering houden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 78 lot 95 personen. Thans ziet het licht het verslag aan den koning over den toestand der telegrafen in Nederland over 1858. Daaruit blijkt, dat de lijnen en kanto ren der Duilsch-Oosienrijksche telegraaf-vcreenigingop 1 Januarij 1859, gczauientlijk bedroeg 24.115.7 lengte in kilometers en 425 kantoren. De gezatnenllijkc lengte der Nederlandsche telegraaflijnen bedroeg op 1 Januarij 1859 1.100.6.1 Op de Nederlandsche kantoren bevond zich aan personeel en toestellen, op 1 Januarij 1859 in dienst: 80 toestellen; 148 ambtenaren en 45 bestellers. De Nederlandsche telegraaflijnen waren met 2517 binnen- en buitenlandsche kantoren in verbinding. In 1858 zijn overgebragt 263,777 berigten, waarvan de opbrengst was 234,070.23. Van 121 der 273,777 be- riglen, die langs de Nederlandsche lijnen werden overgebragt, zijn, wegens begane feilende kosten terugbetaald. Door de liollandsche spoorwegmaat schappij zijn in 1858 overgebragt 12,076 berigten en door de Nederlandsche telegraafmaatschappij 11,090 berigten. Het kantoor der internationale tele- graafmaalschappij beeft in 1858 naar Groot-Briltanje en Ierland verzonden 6188 berigten, en uit Groot-Briltanje en Ierland ontvangen 7646 berigten. Door de Rotterdamsche telegraafmaatschappij zijn in 1858 overgebragt 7272 berigten. Z. M. dc koning heeft bepaald dat er geene militaire huisgezinnen meer in de gestichten Ommerschans en Veenhuizen zullen worden opgenomen, ter wijl tevens eene wijziging is gebragl in de verpleging van die militaire huis gezinnen thans nog aldaar gevestigd. Het examen voor de onder-officieren van de corpsen infanterie, kava- Icric en artillerie voor 2dcn luitenant, zal in den loop der maand November te Breda plaats hebben en niet te 's Gravenhage, zooals vroeger door som mige dagbladen is gemeld. Zoo als men weet is de dader van den diefstal van gouden werken, bij den goud- en zilverkashouder den lieerde GraafT te'sllage gepleegd, den 3dc™ dezer aan zijne Dordsche geleiders ontsnapt. Uil het Politieblad blijkt thans, dat deze persoon genaamd is Wilhelm Heinrich von Scheuim of Schcnin of Schcmmoud 25 jarengeboren te Elberfeldkleedermaker. Hij spreekt Uollandsch met een Duitsehen tongval en geeft veelal op de Jong genaamd te zijn en te Utrecht te wonen. Woensdag II. is te Amsterdam de jaarljjksche algemeene vergadering gehouden van het genootschap ter bevordering der genees- en heelkunde. Na eene sierlijke openingsrede van den voorzitter, dr. Gildemeesterwerd door den algcmcenen secretaris, dr. J. W. R. Tilanus, verslag uilgebragt der werkzaamheden in het afgeloopen jaar. Na verschillende werkzaamheden werden de volgende prijsvragen uitgeschreven: I. Eene geschiedenis der geneeskunde in haren geheelen omvang in Neder land en van hare beoefenaarsvan de stichting der Leydsche hoogcschool lot aan den dood van Boerhave. Prijs: een gouden medaille en een premie van 30 gouden dukaten. II. Eene physiologisch-palhologische en therapeutische beschouwing van Scoliosis. (Het genootschap wenscht in het bijzonder naauwkeurige onder zoekingen omtrent de werking der spieren, die Scoliosis kunnen te weeg brengen cn even zoo van die, welke aan de eerste tegenovergesteld, de rigting van den ruggegraat kunnen verbeteren; verder eene naauwgezelle opgave der active en passive bewegingen, waarbij de spieren in laalstge- melden zin werken en der wijze, waarop die spierwerkzaamheid door elec- Iricitcil kan worden opgewekt.) Prijseen gouden medaille. Tot gewone leden werdeii benoemd: de hceren J. E. C. van Campcn, rncd. chir. et artis obst. doet. te Ouder-AmstelS. S. Coronelmed. doet. te Middelburg; II. Fabius, mcd. doet., W. M. Gunningen G. D. L. Huct, beide med. et chir. doet., alle drie te Amsterdam; J. J. Kcrbert, med chir. et art. obst. doel. te Koog aan de Zaan; N. J. B. Landman, heel- en vroedmeester te Helvoirt; G. F. Pop, inspecteur van de genecsk. dienst der zeemagt te 's Gravenhage; C. J. Snijders, heel- en vrocdm. te Nieuwe Tonge; en tot corresponderende leden: de Jiceren II. W. Berend, med. chir. et art. obst. doet. te Berlijn; P. Broca et D. Fano, beide med. doet. en prof. te Parijs; F. W. Theile, med. doet. en prof. te Weimar; G. Wegncr, med. chir. et art. obst. doet. te Berlijn. Voorts werden nog wetenschappelijke voordragten gehouden door prof. A. Heynsius, uit Amsterdam en door den heer Lusink, uit Zaandam. Met het te Nieuwe Diep zeilreê liggende schip Estafette, kapt. Riet veld, zullen eerstdaags 110 passagiers naar dc Kaap de Goede noop ver trekken, om aldaar in verschillende betrekkingen hun geluk te beproeven. In de legerplaats bij Zeist hebben Woensdag en Vrijdag op nieuw manoeuvres in hel vuur plaats gehad. De evolutien, schrijft men, worden steeds met bedaardheid cn juistheid ten uitvoer gebragt. De spoed waar mede de rijdende artillerie, na in vollen draf over hoog cn laag te zijn ge reden, tot vuren gereed is, verdient lof. Ook de veld-artillerie munt in vaardigheid uit. Hel genoegen der kampbezoekers wordt dikwijls gestoord door hevige regenbuijen. Maandag aanst. zullen de exercitiën in het vuur worden gesloten. Door de arr.-regtbank te Arnhem is eene veroordeeling uilgesproken, die in het belang van den kleinhandel vermelding verdient. Een slagler is op eigene aangifte in staat van faillissement verklaard. Ofschoon hij een geregeld dagboek voor zijne vleeschbcslellingenen grootboek voor kalanten had gehouden en de curator uit de aanwezige aanleekeningen en inlichtin gen den stand des boedels met juistheid heeft kunnen opmakenheeft dc subst.-officier der regtbank eene reglsvervolging ingesteldop grond van art. 3 5 3 der wet van 10 Mei 1837, oindat er geen journaal of dagboek volgens art. 6 van het wetboek van koophandel was gehoudenongeacht hel bewijs werd geleverd, dat uit een en ander de stand des boedels volle dig bleek, heeft de regtbank den failliet, om het gemis van dat geregeld gehouden dagboekschuldig verklaard aan enkele bankbreuken veroor deeld tot eene maand gevangenisstraf. Te Leeuwarden is dezer dagen door de diakonie van de Ned. her vormde gemeente eene inschrijving geopend, ten einde te kunnen voorzien in dq behoeften der talrijke zieken onder de armen dier gemeente. Die inschrijving heeft bjjna ƒ5000 opgebragt. 'sGRAVENHAGE, 10 September. Z. M. heeft goedgevonden den kolonel J. II. König, kommandant van het koloniaal werfdepot, onder toekenning van een eervol ontslag uit die betrekking, ter beschikking van het depart, van oorlog te stellen, cn bij liet wapen der infanterie te benoementol majoor kommandant van het koloniaal werfdepot, den kapitein der l5,c kl. M. W. Seclig, van het corps, en den lslcn luitenant-kwartiermeester G. C. Berghauser, die bij besluit van 1 Sept. 1858, voor den tijd van e'e'11 jaar op non-activiteit is gesteld, alsnog voor eenen onbcpaalden tijd op de non-activiteit te handhaven. Aan den heer 11. A. Schrender, officier van gezondheid der lslc kl. voor de dienst der Ned. bezittingen ter Kuste van Guinea, thans met verlof hier te lande, is op verzoek, een eervol ontslag uit die betrekking verleend. Men verneemt dat Z. M. dezer dagen cenc aanmerkelijke uitbreiding heeft gegeven aan het corps officieren van gezondheid en pharmaccutcn bij het leger in Neêrl.-Indië. Die uitbreiding gaal gepaard met verbeterde uit- ziglen op bevordering, vooral lot dc hoogerc rangen. Van dezen maatregel zal het gevolg zijn eene meer omvattende geneeskundige verzorging bij liet

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1