bleef geruimen tijd liggenen toen men hem vond was hij reeds door bloed verlies zoozeer verzwaktdat hij spoedig overleed. 's GRAVENHAGE, 6 September. Z. M. de koning heeftingevolge verzoekeen eervol ontslag verleend aan den heer mr. P. M. Tutein Nolthenius, als burgemeester van Ilaarlem, en benoemd tot voorzitter van hel prov. geregtshof in Overijssel, den heer mr. G. T. J. Wicherlink, thans raadsheer in genoemd hof. Men verneemt dal Z. M. tot ridder van de Eikenkroon benoemd heeft den heer J. Eduard Stumpff, te Amsterdam, en wel bij gelegenheid van zijn 25-jarig directeurschap over zijn muziekcorps. Z. M. heeft ingewilligd het verzoek van den generaal-majoor E. van Löbensels, tot het aannemen en dragen van de versierselen van komman- deur der orde van S'. Olaf, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonkenalsmede het verzoek van den gepensioneerden generaal-majoor E. E. J. Malhon, tot het aannemen en dragen der kommandeurs-orde met de star van den Witten Valk, hem door den groot-hertog van Saksen- Weimar-Eisenach geschonken. Tot regter in de arr.-regtb. te Briclle is benoemd mr. G. J. Mounier, thans griflier bij de arr.-regtb. te Zierikzee. Door Z. M. zijn benoemd tot adelborsten der Ist® klasse bij de Nederl. zeemagt de navolgende adelborsten der 2ÜC kl. bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord: L. A. Walaardt Sacré, F. K. Engelbrecht, J. E. C. Coster van Voorhout, 11. A. Sirks, W. J. H. de Kanter, E. H. E. van Woelderen, I. P. Hovy, J. C. Commijs, M. Rochussen, P. M. Cochins, G. Eek, P. Crans, J. F. M. Lange, F. J. Stokhuysen, 11. Quispel, jhr. S. F. T. de Vaynes de Brakell, P. J. Zaal, M. A. Medenbach; R. Wijnans, A. de Bruyne, T. Spree, J. Vriemoet Drabbe, A. R. A. von Bihl, H. A. de Smit van den Broeckc, M. J. C. Lucardie, R. E. van derLocfF, L. M. L. de liaan en L. A. Dittlof Tjasscns. Zondag 11. is de verjaardag van Z. K. II. den prins van Oranje alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Ten drie ure werd er door de bezetting in de Maliebaan cene groote parade gehouden. Des middags was er op het paleis het Huis ten Bosch receptie der vorstelijke familie en déjeuner en des avonds familie-diner. II. M. de koningin en Z. K. II. den prins van Oranje hebben des morgens de godsdienstoefening in de Groote Kerkonder het gehoor van ds. Huyde- coper, bijgewoond. II. M. de koningin is, vergezeld van prins Alexander, gisteren naar Stuttgart vertrokken. Eergisteren is alhier overleden de heer mr. H. J. H. Modderman, raadsheer bij den hoogen raad der Nederlanden. In de Willemskazerne alhier worden eenige localen in gereedheid ge- bragt lot het verplegen van een aantal zieken, die zich thans in het garni zoenshospitaal hier ter stede bevinden, ten einde weder eenige zieken uit Leyden herwaarts kunnen worden overgebragt en in het hospitaal opge nomen worden. BUITKNLANDSCBE BEIUGTEN. BELC1IE). De koning is naar zijne villa aan het meer van Como vertrokken, om aldaar zijne dochter, de gemalin van den aartshertog Maximiliaante ontmoeten. Te Gent is dezer dagen overleden de heer Lousbcrgh, een zeer rijk fabriekant. Hij heeft bij zijnen uitersten wil cene som van 400,000 fr. be sproken voor de oprigling van een geslicht voor gebrekkige werklieden. Ook heeft hij 30,000 fr. geschonken voor den bouw van de S'. Anna-kerk. EISOJEL, AM I». LONDEN 4 September. De Times roemt de houding door den koning van Sardinië aangenomen, hij gelegenheid dal hem door de afgevaardigden van Toskane de souvereini- teit over dat land werd aangeboden (zie onder Italië). Voorts vermaant hij het Sardinische kabinet om toch op zijne hoede te zijn en alle botsing met Oostenrijk te vermijden. Genoemd blad deelt ook mede dat de Sardinische regering voornemens is alhier cene lecning te openen ten bedrage van 125 millioen fr. Het stoomschip Indus, dat met de Indische brievenmaal te Sout hampton is aangekomen, heeft op 27 Aug. ter hoogte van Tarifa, aan de straat van Gibraltar, eene zonderlinge ontmoeting gehad. Terwijl het schip voorhij de stad stoomde, werd er een kanon gelost, waarop geen acht werd gegeven. Terstond daarop hoorde men op nieuw een stuk geschut lossen en kort daarna viel een kogel op een geringen afstand van het schip in zee. In de stad zagen de passagiers de Engelsche vlag wapperen. Men kan de oorzaak dezer vreemde handelwijze niet bevroeden; alleen veronderstelt men dat men het vaartuig wilde dwingen om bij te draaijenten einde te weten of het ook iets omtrent den staat van zaken te Ceuta kon mededeelen. De Peninsular en Oriental Steam Navigation Company heeft weder eene harer prachtige sloombooten verloren. De Northam, kapitein Stead, die de mail van Australië overbragt, is den 20sten Aug. 11. op het Nautilus-rif, nabij Jeddah, in de Roode zee, verongelukt. Al de passagiers en het grootste gedeelte der brieven zijn gered en op een naburig eiland aangebragt. De markies en de markiezin v. Drogheda hebben schipbreuk geleden terwijl zij met het jagt Fancy van 140 ton langs de kust van Ierland stevenden, is het fraaije vaartuig met zijne kostbare uitrusting gezonken, nadat allendie aan boord warener gelukkig waren afgehaald. Bijna dagelijks heeft te Woohvich hel afstraffen van deserteurs plaats, bestaande in het brandmerken met de letter D. en het toedienen van 50 geeselslagcn. Dezer dagen had het verschrikkelijk schreeuwen en van bloed druipen van een jong soldaat op de manschap der strafparade de uitwer king, dat een 20-tal bezwijmde en de overigen de ooren stopten en de oogen afwendden. In de berigtenuit Bombay ontvangenleest men dat onlangs in zeker dorp, nabij Hansi, eene weduwe, overeenkomstig de godsdienstige begrippen der heidensche bevolking, maar met overtreding van het voor eenige jaren door de Britsche regering daartegen uitgevaardigde verbod, levend verbrand is. Een aantal personen, welke aan dat bedrijf een werkzaam deel hebben genomen, zijn te dier zake veroordeeld tot gevangenisstraf van 10, 5 en 2 jarenen aan het dorp is eene geldboete van 500 ropijen opgelegd. Op den 28s,en Junij zijn in geheel Indië dankzeggingen gedaan voor de herstelling van den binnenlandschen vrede. Niet alleen de Europeanen maar ook de inboorlingen hebben daaraan deelgenomenen de bedehuizen der flindoe's werden op dien dag druk bezocht. De Muzelmannen hebben zich j echter op dien dag, hoewel zij verpligt waren hunnen gewonen arbeid te stakenniet naar hunne moskeën begeven. Te Calcutta werd op den 26slcn Julij door een dwarlwind groote schade aangerigt. Verscheiden schepen zijn gestrand, groote boomen ontworteld en verscheiden menschen omgekomen, terwijl de elcclrieke telegraaf over cene groote uitgestrektheid vernield is. FRANKRIJK. PARIJS4 September. De keizer wordt tegen den 25stco dezer in de hoofdstad terug verwacht. Naar men verzekert zal Z. M. voor zijne terugkomst te Biarritz cene za- menkomst hebben met den koning van België. Het antwoord van den koning van Sardinië aan de deputatie van Tos kane heeft hier de verwachting omtrent het houden van een Europeesch congres meer en meer doen toenemen. Men beweert zelfs dat Oostenrijk zijnen afkeer daarvan heeft overwonnen. Alleen zouden er nog vooraf eenige punten moeten geregeld wordenwaarover tusschen beide regeringen een groot verschil bestaat. Oostenrijk blijft altijd beweren dat Frankrijk verpligt is de herstelling der hertogen in Italië door te zetten, en vooral strijdt het tegen het in zijn oog revolutionaire denkbeelddoor Frankrijk gehuldigd, dat een volk meester is om zijnen eigenen regeringsvorm te kiezen. Van de medaille ter gedachtenis aan den Italiaanschen veldtogt is het eerste exemplaar aan den koning van Sardinië gezondenals eene hulde aan den eersten soldaat der Italiaansche onafhankelijkheid. ITALIË. De Toskaansche deputatie is Zaturdag 11. te Titryn op eene luisterrijke wijze ontvangen. Door de leden van het parlement en door den gemeente raad zijn commissiën afgevaardigd om de deputatie aan het spoorwegstation te ontvangen. De nationale garde was op de voornaamste straten, die ver sierd warengeschaard. Des avonds was de stad schitterend verlicht. Des namiddags ten 4 ure is de deputatie bij den koning toegelaten. De graaf della Gherardosca ontvouwde zijnen last en voegde er de volgende woorden bijZoo de wenschen van de bevolking van Toskane alleen dienden om uwe stalen te vergroolendan zouden wij twijfelen aan de aanneming er van; doch daar deze wenschen werden ingeboezemd door de liefde voor de Italiaansche nationaliteit, zoo hopen wij dat het bewustzijn daarvan liwe Majesteit tot de aanneming zal bewegen." De koning antwoordde nagenoeg het volgende: »Ik ben ten hoogste ge voelig aan den door de nationale vergadering van Toskane gcuitcn wensch. Ik dank u ook uit naam van mijn volk; wij hebben dien wensch be schouwd als eene plegtige openbaring van den wil van het Toskaansche volk, dat, terwijl het de laatste overblijfselen van de vreemde heerschappij doet verdwijnenverlangt bij te dragen tot de grondvesting van een sterk koningrijkom de onafhankelijkheid van Italië te verdedigen. Maar de nationale vergadering van Toskane zal begrepen hebbendat de vervulling van haren wensch alleen kan plaats hebben door middel van de onderhande lingen, welke over de Italiaansche aangelegenheden gevoerd zullen worden. Ik zal uw verlangen ondersteunen, sterk zijnde door de regtenwelke mv uitgebragte wensch mij geeft. Ik zal de zaak van Toskane ondersteunen bij de mogendheden, op welke de vergadering vooral hare hoop stelt na den grootmoedigen keizer der Franschen, die zooveel voor het Italiaansche - volk gedaan heeft. Ik hoop dat Europa niet zal weigeren voor Toskane datgene te doenwat het onder minder gunstige omstandigheden voor Grie kenland België en de Donau-Vorstendommen gedaan heelt. Uw land geeft het voorbeeld van eene bewonderenswaardige gematigdheid en eendragt. Gij zult deze deugden voegen bij die, welke de overwinning verzekeren aan alle eervolle ondernemingen, en door uwe volharding alle hinderpalen te boven komen." De Toskaansche deputatie heeft eene uitnoodiging ontvangen van het ge meentebestuur van Milaan, om ook die stad te bezoeken. Zij zal aan dit verzoek voldoen. Te Florence is het boven vermelde antwoord van den koning van Sardinië in eenen zeer gunsligen zin opgevat. De vreugde was algemeen en werd door eene algcmcene verlichting te kennen gegeven. De landlieden waren naar de stad gestroomd om aan de algemeene vreugde deel te nemen en de zin der woorden van Victor Emmanuel werd hun door het gemeente bestuur aan het verstand gebragt. De voorzitter van het bestuur, de heer Ricasoli, heeft op nieuw een schrij ven aan de prefecten gerigt, waarin hij zegt dat het, ten einde Toskane wel moge slagen, een noodzakelijk vereischte is dat het land de waardige en edele houding beware, waarmede het tot nu toe de algemeene bewonde ring heeft verworven. Hij die onder welk voorwendsel ook zijne oogmerken zou tegenwerken of eene andere vaan mogt planten dan de Italiaansche, zou, zegt hij, van wege het gezag een krachtigen tegenstand ontmoeten en door de publieke opinie veroordeeld worden. Te Bologna is door de nationale vergadering eene motie in overweging genomenwaarbij zij verzocht wordt de verklaring af te leggen dat het wereldlijk bestuur van den Paus moet ophouden. Brieven uit Rome verzekerendat de Fransche gezant een onder houd met den Paus heeft gehad, waarin hij aan Z. 11. heeft verklaard dat zijne regering hem zijne regten als souverein wilde waarborgen, maar dat

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2