leydsche courant. VRIJDAG 2 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaiurdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar zfe afzonderlijke Nommers worden tegen 1G Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEiV. LEYDEN, 1 September. Bij liet vrij hevige en langdurige onweder dat eergisteren avond over deze stad en omstreken woeddeis de bliksem omstreeks 10 ure geslagen in een der groote molens van den Stompwijkschen polder onder Stompwijk. De bewoners, man en vrouw, bejaarde lieden, die ziek te bed lagen, zijn j met moeite gereddoch een jongman van ongeveer 21 jarendie van wege hun schoonzoon, te Wateringen woonachtig, naar hen kwam vernemen, is m de vlammen omgekomen. Nabij Delftshaven zijn door het omvedcr twee voor een gislwagen ge spannen paarden op hol gegaanmet dat ongelukkig gevolg dat de voerman van den wagen viel en daarbij eene zeer ernstige beenbreuk en andere ver wondingen bekwam, terwijl overigens de paarden en wagen, zonder voer man, zonder verdere ongelukken ter bestemder plaats zijn aangekomen. Van het Nieuwe Diep schrijft men dat waarschijnlijk op het eiland Texel de bliksem in eene hoeve is geslagen. Hen zag een hevige brand in de rig- ting van hel dorp dc Waal. In het hoofdkiesdislrict Groningen zijn, ter verkiezing van een lid voor de tweede kamer der slaten-generaalin de plaats van den heer S. Blaupot ten Gateuiigebragt 289 stemmen. Benoemd mr. B. Wichers met 206 stemmen. In het hoofdkiesdistrict Goes, zijn tot hetzelfde doel uiigebragt 847 stem men. Gekozen de lieer van Diggelen met 505 stemmen. Naar men verneemt is er eene gunstige beschikking genomen, ten be hoeve van gepensioneerde officieren van het Indische leger. Tot heden na melijk konden de gepensioneerden zich niet in het buitenland vestigen, zonder een derde gedeelte van huil pensioen te verliezen. Van dezen maat regel is men terug gekomen en voortaan zullen de Indische officieren hun pensioen mogen verteren, waar zij zulks verlangen. Door dc Britisch and Foreign anti-slavery-society is aan Z. M. een hoogst belangrijk adres ingezonden. Dit adres is gerigt tegen dat, hetwelk in December 1858 door de vertegenwoordigers van cenige slavenhouders in Suriname en andere slavenhouders, die Britsche onderdanen zijn, bij de stalen-geiieraal is ingediendwaarbij bezwaren werden ingebragt tegen de hoofdbeginselen der wet op de afschaffing der slavernij in de Nederl. kolo niën. Het comité betreurt hel dat er nog Britsche onderdanen worden ge vonden die zich verklaren voor het behoud van slaven en slavenbezil in een vreemd landmaar vertrouwt dat de regering zich niet van den goeden weg zal laten afbrengen. Om hiertoe bij te dragen worden de bezwaren der slavenhouders uitvoerig wederlegd. Met genoegen vernamen wij onlangs, zegt dc Volksvriend, dat ten gevolge der gemaakte bepalingen voor het scheepsvolk, om het rantsoen jenever aan boord in geld uitbetaald te krijgenthans 294 namen iuge- I schreven staan van matrozen, die van die aanbieding gebruik maakten, het Indische eskader niet medegerekend. Volgens medcdeeling van den minister van binnenl. zakenis het uit de verslagen van de provinciale commissien van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt geblekendat in het vorige jaar meer of minder belangrijke cpidemiën van kinderpokken geheerscht hebben. Daar de minister het in sommige provinciën zeer groot getal gralis-vaccinatien niet heeft voorbijge zien, heeft liet tevens de aandacht van Z. Exc. getrokken, dat, behoudens cenige uitzonderingen, het getal poklijders vooral daar het grootste was, waar de minste, soms zelfs geene gratis-vaccinalien verrigt zijn. Met het oog daarop heeft de minister den commissaris des konings uitgenoodigdde aandacht der gemeentebesturen op deze zaak te vestigen, en hun aan te bevelen, om, wat de grootere gemeenten betreft, van wege het bestuur, gedurende het geheele jaar, en in de kleinere gemeenten twee a drie malen 'sjaars, gedurende eenige weken, op bepaalde plaatsen en lijden aan de minvermogenden gelegenheid te doen geven tol gratis-vaccinatie en revacci- natiealsmede om, zoowel tot meerder gemak der geneeskundigen als vooral tot het verkrijgen van eene meer juiste opgaaf, de aanteekeningen der ge dane vaccinalien door cencn beambte te doen houden. Men verneemt, dat door den minister van koloniën 4 gewapende wei nig diepgaande stoomvaartuigen voor de dienst in Neèrlandsch Indie zijn besteld in de fabriek van de heeren van Vlissingen en van lleel, te Amster dam en in die van de Nederlandsche stoombootmaatschappij te Feijenoord. Dc Nederlandsche componist Joh. J. 11. Verbuist is benoemd lot cere- lid der Philharmonic Society te Londen. Eene onderscheiding die tot nu toe slechts aan dc beroemdste componisten in Europa is te beurt gevallen. Volgens een staat, aanwijzende de uitkomsten van den landbouw in de gemeente Haarlemmermeer, over het jaar 1858, was aldaar verkregen: van 2248 bunders, 39,428 mudden tarwe; van 1903 bunders, 42,991 mud den rogge; van 657 bunders, 15,650 mudden gerst; van 3301 bunders, 76780 mudden haver; van 399 bunders, 120,250 mudden aardappelen; van 63 bunders, 31,100 mudden wortelen; van 127 bunders, 2015 mudden mos terd; te zamen eene geldswaarde vertegenwoordigende van 1,140,616, ge rekend naar de gemiddelde opbrengst. Behalve het bovengenoemde was er nog verbouwd: vlas, meekrap, kanarie, karwei, tabak, koolzaad, erwten en paardenboonen. 136 bunders zijn met houtgewas bezet, en 6412 bun ders zijn gras- en hooiland. In 1858 werden verveend 319334 tonnen stcek- turf, waarvan de middenprijs was ƒ2.50 per duizend. De veestapel, op 1 December 1858 opgenomenbestond uit 9 hengsten966 merrien669 ruinen, 185 veulens, 84 stieren, 2284 koeijen 316 ossen, 2104 stuks jong vee, 4986 schapen, 1756 varkens, 468 geiten, 26 bokken, 77 kalkoenen, 7489 kippen en 364 honden. Men verneemt, dat dezer dagen te Haarlem dc proefnemingen hebben plaats gehad met de toestellen voor den veldlelegraafbestemd om in de legerplaats bij Zeyst, mede bij wijze van proef, practiscli toegepast te worden. De inrigting zelve schijnt aan de verwachting te hebben beant woord, daar de magnelo-elcctrische stroomen behoorlijke seinen op ruim 18,000 Ned. cl. afstand konden overbrengen. De vervaardiger der werktui gen heeft ze echter niet genoegzaam bestand gemaakt tegen het schokken op ongelijke wegen in de legerwagens, daar zij ontredderd in het kamp aankwamen en weder naar Haarlem ter herstelling moesten worden terug gezonden. Maandag 11. hebben de troepen, in de legerplaats bij Zeyst vereenigd, weder groote manoeuvres in hel vuur volbragt. De veronderstelling was dat een vijanddie van Amersfoort over Leusden op Maarn trokonze troepen die hij op zijnen reglcrflank zag, aanviel en trachtte terug te slaan, ten einde zijn togl voort te zetten. Deze manoeuvres hebben de goedkeuring van Z. K.. H. den prins-veldmaarschalk verworvenblijkens de volgende door hem uitgevaardigde dagorde, De uitvoering der veldmanoeuvre heeft dezen morgen Z. K. H. den prins- veldmaarschalk zeer voldaan orde en onderlinge regelmaat der wapenen zijn, niettegenstaande het moeijelijk terrein, bijzonder bevredigend geweest; de artillerie heeft zeer doelmatig gewerkt. De groote front-verandering is bijzonder goed volvoerdde kavallerie met rijdende artillerie heeft de momenten, vooral der laatste bewegingen, met veel takt gekozen; alleen hebben echter, als bij uilzondering, eenige tirailleurs den misslag weder begaan van zich ontijdig voor de bataillons op de opene vlakte te werpen; hel is al gezegd, dat, wanneer bataillons in linie op opene vlakten onder het vijandelijk geweervuur slaan, alsdan geen tirailleurs voor het front te pas komen, maar wel in de intervallen. Den volgenden dag hebben de troepen rust gehouden en is, van wege Z. K. II. den prins-veldmaarschalk, aan ieder onder-officier 50 cents en aan de korporaals en soldaten 25 cents uitgereikt. Des namiddags werd dien tengevolge in het kamp algemeen feest gevierd en de officieren namen deel aar. een afscheids-diner door den prins-veldmaarschalk hun aangeboden. Gisteren heeft de overdragt van hel opperbevel over de kamperende troepen aan den luit.-generaal Duyker plaats gehad. Op dien dag is het kamp door een zeer groot aantal vreemdelingen hezocht, daartoe door den pleiziertrein var. den rijnspoorweg in staat gesteld. In de U. C. leest men daaromtrent o. a. het volgende. Ofschoon het weder van gisteren en zelfs van heden vroeg weinig goeds voor den dag voorspelde, zijn de kampliefhebbers niet teruggeschrikt, maar zijn die bij groote scharen heden morgen uit den plei ziertrein komen stormen. Een 2000-tal personen verliet heden vroeg ons stationspleinom een goed heenkomen te zoeken. De voorsten wierpen zich op de gereedstaande voertuigenen welhaast trok er langs dc Voorstraat eene lange rij karren en wagens, (rijtuigen waren het weinig) die opgepropt waren en waarin meestal op 4 plaatsen 6 menschcn waren gepakteene enkele maal zagen we zelfs den koetsier boven op de kap zitten. Langs de wagens wandelden heerensoms met pakken en zakken op den rugen verder dames die vragend bare blikken lieten gaan, of ze ook een stalhou der konden vinden, die hen ongelnkkigen toch aan eenig rijtuig zou kunnen helpen. 'tWas een aardig gezigt, die massa zoo vroeg reeds in beweging te zien. Mogen ze allen droog en wel in 'tkamp zijn gekomen, en er vin den wat zij er verwachten Z. K. II. de prins-veldmaarschalk heeft in ccnc dagorde afscheid van de troepen genomen en hulde gebragt aan hunne goede houding en krijgstucht. Z. K. H. had ook met genoegen gezien dat de troepen gedurende het te zamen zijn vorderingen hadden gemaakt iu hel uitvoeren van bewegingenin de zamenwerking der drie wapenen en in het doorstaan van veruioeijcnisscn. Blijkens eene in de Leeuw. Cour. geplaatste aanvraag om onderstand is het op het eiland Schiermonnikoog zeer treurig gesteld. Gedurende 5

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1