Thans zijn in «alle departementen de jaarlijksche zittingen der alge- niccne raden geopend. De duur der zittingen is bij de wet op 14 dagen vastgestelddoch de meeste raden zijn met hunne werkzaamheden voor den afloop van dien tijd gereed. Men verneemt dat de kanonneerboot VAigrette in de Adrialische zee verongelukt is, door liet springen van den stoomketel. Hoewel de officieren en een gedeelte van de bemanning zich hebben kunnen reddenomdat het vaartuig kort bij de kust was, heeft men evenwel het verlies van 7 of 8 Dienschen te betreuren. Te Marseille hebben de Engelschen getracht matrozen aan te werven. Zij boden daartoe 200 fr. handgeldbenevens 100 fr. gage per maand. Ten gevolge daarvan is een vaartuig met 60 aangeworven vreemde matrozen naar Malta onder zeil gegaan. Uit de provincie Constantine (Algerië) heeft men ongunstige berigten ontvangen. De Arabieren van Schara en Kabylië zijn in opstand gekomen ten gevolge van de oproepingen der Marabouts, die een heiligen oorlog prediken. Men heeft alhier de tijding ontvangen dat de keizer van Marocco ernstig ziek is. Hij bevindt zich te Mekenes en Engelsche genecsheeren zijn ontboden om hem hunne hulp te verleenen. Men verwacht dat, bijaldien de keizer mogt overlijden, er stellig onlusten in zijne staten zullen uit barsten. ITALIË. Ir. een schrijven uit Turijn worden de tegenwerpingen opgegeven die door Sardinië worden gemaakt op het punt van de deelneming van Lombardye aan de Oostenrijksche schuld. Vooreerst de schadeloosstelling wegens ge maakte oorlogskosten. Sardinië is aangevallen en een zijner rijkste pro vinciën is gedurende eene maand gedwongen geworden om in de behoeften van het vijandelijk leger, ten getale van 170,000 man, te voorzien. Daar enboven heeft men aldaar de middelen van gemeenschap vernield, de brug gen in de lucht doen springen en de spoorwegen beschadigd. Sardinië is genoodzaakt geworden om op nadeelige voorwaarden eene leening te slui ten, ten einde zich in staat van verdediging te kunnen stellen, en toen het met Frankrijk aanvallender wijze begon te handelen, moest Lombardye verschoonend behandeld worden en men kon aldaar niet op kosten van den oorlog leven. Het lot der wapenen is voor Oostenrijk ongunstig ge weest, en dus moet ook dit rijk daarvan de gevolgen ondergaan en de kosten betalengelijk Sardinië het gedaan heeft in 1849en die kosten moeten afgetrokken worden van de waarde van Lombardye dat men wil doen voorkomen niet als eene overwonnen provincie, maar als een gebied waarvan afstand is gedaan. Die waarde van Lombardye, vermindert nog, door dat de vestingen Peschiera cn Mantua aan Oostenrijk blijven tocbe- hooren, waardoor Sardinië genoodzaakt wordt ook aan deze zijde van den Mincio vestingen aar. te leggen, ten einde zijn gebied voor eenen vijande lijken inval te vrijwaren. Als tegenvoorstellen van Sardinië wordt het volgende opgegeven. Lom bardye te beschouwen als eene vergoeding der oorlogskosten van de bond- genooten, aan Sardinië de zorg overlatende om Frankrijk daaromtrent schadeloos te stellen; óf zich te belasten met de Lombardysche schuld, en niets meer, onder beding dat Oostenrijk de bovengenoemde vestingen en al wat bij nog van Lombardye onder zijn beheer heeft, overgeve, óf ten slotte zich met de geheele Lombardysch-Veneliaansche schuld te belasten alsmede met een deel der geheele Oostenrijksche schuld, bijaldien Oosten rijk Venetië mogt willen afstaaneene bezitting die in de tegenwoordige omstandigheden een last voor dit rijk is en tevens gevaarlijk in de toekomst. Door de voorloopige regering van Parma is het opperbestuur over dat land aan den lieer Farini, thans reeds dictator van Toskane, opgedragen, met oogmerk om als voor te bereiden tot eene vereeniging met Sardinië. Het gemeentebestuur van Piacenza beeft dit voorbeeld gevolgd en beide op- dragten zijn door den genoemden heer aangenomen. De vertegenwoordigende vergadering in de Romagna zal waarschijnlijk eerst tegen 1 September bijeenkomen. De nationale vergadering in Modena i? voorloopig uiteengegaannadat zij alvorens besloten had tot de oprigting van een gedenkleeken ter herinnering aan den uilgedrukten wensch tot de vervallen verklaring van den troon van Frans V cn tot aanhechting bij Sardinië, en om aan den dictator op te dragen het doen van stappen bij de grootc mogendheden, ten einde het terugkeeren der staatkundige gevangenen, die Frans V heeft medegevoerd, te bewerken. Graaf Ponialowski is uit Parijs in Toskane aangekomen. Hij is met eene gelijke zending belast als graaf de Reisetmet dit onderscheid dat hij èn van keizer Napoleon èn van den jongen groothertog Ferdinand IV gezant is. Hij moet aan de bevolking de verzekering geven dat de laatste, in ge val van herstelling, lot alle billijke inwilligingen genegen is. De graaf heeft zelf weinig hoop op het welslagen zijner zending. Op het slagveld van Magenta zal een gedenkteeken worden opgcrigt. PRUISSEN. BERLIJN, 23 Augustus. Uithoofde de toestand des koning thans merkelijk verbeterd is, heeft de prins-regent zijne voorgenomenc reis naar Oslende volbragt. Zijne gemalin is naar Baden-Baden vertrokken. Prins en prinses Frederik Wilhelm zullen zich tegen het einde der maand of in het begin der volgende naar Silezie begeven. Op den 14dcn dezer heeft te Kiel een hevig onweder gewoeddat 7 uren achtereen aanhieldgroole verwoestingen te weeg bragt en van zoo zware plasregens vergezeld ging dat het nabij het slation liggend gedeelte der stad dermate overstroomd werd dat zelfs een wagen vlot werd en ging drijven. De lluss. Invalide die dezer dagen, gelijk gemeld is, aandrong op het houden van een congres, niet alleen ter behandeling van de Italiaanschc zaken, maar ook om zich met die van geheel Europa bezig te houden, schijnt van de Russische regering eene waarschuwing te hebben ontvangen hetgeen men kan afleiden uit de volgende woordendie door dit blad gebe zigd worden: Om redenen, van ons onafhankelijk, zullen onze overzigten voortaan binnen veel engere grenzen worden besloten. Wjj morren noch klagen hierover. De reden is juist, het gevolg onvermijdelijk. Wij hebben tot nu loc ten minste te goeder trouw onzen pligt gedaan. Van lieden af zullen wij de nieuwe voorschriften stiplelijk opvolgen. Zoodra men de wet ten kent, valt het niet moeijelijk ze na te leven. Tot nog toe blijft ech ter genoemd blad dcnzelfdcn loon behouden. OOSTENRIJK. WEENEN, 23 Augustus. Volgens de door de Wien. Zeit. medegedeelde dagorder des keizers aan het leger zijn aan hendie zich bij den slag van Solferino en vroegere gevechten hebben onderscheiden, de volgende belooningen toegekend: 2 kom- mandeurskruisen der Leopoldsorde, 14 ridderorden van de IJzeren Kroon 2ie kl.34 ridderkruisen der Leopoldsorde, 111 ridderorden van de IJzeren Kroon 3Je kl.en 388 kruisen voor militaire verdiensten. Buitendien ont vangen 11 regiments-kapellaans het goudcu kruis van verdienste en 53 offi cieren van gezondheid verschillende ridderorden. De militaire kweekscholen zullen eene volledige hervorming ondergaan uithoofde men de overtuiging heeft gekregen dat de jonge officierendie iu die scholen zijn opgeleid, niet op de hoogte der zaak zijn. Bij die her vorming zullen de Fransche inrigtingen tot voorbeeld worden genomen. De Oest. Corr. berigt dat de Fransche regering geweigerd heeft de genomen schepenwelke door den prijsraad voor goeden prijs zijn verklaard terug te geven. Het fregat Novara is te Raguza binnengekomen. De bevelhebber van het vaartuig, kapt. von WiillerslorfT, is lot schoul-bij-nacht benoemd. Het infanterie-regiment Koning van Ilanover, dal uit Bohemers be staat, is dezer dagen uit Italië te Inspruck teruggekeerd. Met dit regiment heeft ook de hond gemarcheerdwelke sedert 15 jaren aan liet beroemde corps der militaire muziek van hetzelve verbonden is, cn welke op marsclt den wagen met de Turksche trom trekt. In den slag van Solferino is die hond, met eenige muziekanten cn met de trom, in krijgsgevangenschap ge raakt, doch, na verloop van 4 dagen is bij op eenmaal weder in Verona verschenenalwaar hij zijn regiment heeft opgezocht en gevonden. Het is toen gebleken dat hij het touw, aan 'twelk hij was vastgelegd, bad welen te verbrekenmet gevaar van zich daaraan te verwurgen. De hond schijnt steeds te gevoelendat hij een deel uitmaakt van het corps der mu ziek. Verandert dit van bezetting en wil men den hond achter honden, dan is men daartoe buiten staat, zoodra men hem eenige vrijheid laat. Op marsch steeds op zijne plaats, kan hij niet dulden, dat een der muziekan ten zich van het corps afscheidt en achterblijft. Een soldaat, geboortig van Petersdorff in Silezië, kwam met verlof uit Italië terug; hij had de veldslagen bij Magenta en Solferino bijgewoond, zonder gekwetst te worden. Het was zijn plan, zijne ouders te verrassen, en te dien einde verliet hij des nachts Othersdorf, op twee uur afslands van zijne geboorteplaats gelegen, na zich eene roes gedronken te hebben. Door den drank buiten kennis, viel hij in eene verlaten steengroeve, waar men den volgenden ochtend zijn lijk vond. Schwarzenwaldin Opper-Franken (Bejjeren), is door eenen zwaren brand geteisterd. 122 huizen en 231 kleinere gebouwen zijn in de ascli gelegd en 13 a 1400 menschen waren dien ten gevolge van huisdak beroofd. De brand moet ontslaan zyn door het onvoorziglig spelen van kinderen met lucifers. TERKÏE. De Sultan heeft aan den Russischen gezant, prins LabanofT, de Medjidié- orde l8le kl, geschonken en aan zijn dragoman, den heer Argyropouloeen landgoed ter waarde van 500,000 fr. De Sultan schijnt zich dus om den slechten finantiëlen toestand des lands nog weinig te bekommeren. Door den Franschen gezant is de Napoleonsdag te Konslantinopel zeer luisterrijk gevierd. De Sultan heeft hem zijne gelukwenschingen doen toekomen. Volgens een half-officiecl blad is de heer de Lesseps naar Londen ver trokken, om te trachten de zwarigheden, die zich bij de Engelsche rege ring tegen het Suez-kanaal opdoenuit den weg te ruimen. KERKNIEUWS. AMSTERDAM, 24 Augustus. Door den kerkeraad der Ncd. herv. ge meente is, ten gevolge van het bedanken van dr. E. Laurillard, te Leyden op nieuw het volgende 12-talpredikanten gevormd: dd. Berlage, theol. doet., te Zalt-Bommel; Fabius JCz., te IJsselstein; Hooykaas Herderschee, tc Nij megen; Kils van Heyningen Hz., tc Deventer'; ten Kale, te Middelburgde Keyser, te Arnhem; van der Leeuw, Wz.tc Alkmaar; van Ooslerzee, theol. doet., te Rotterdam; Poortman, te Zwolle; Romcny 11 Jz., te Leeu warden; Scheller, theol. doet., te Enschedé, en Schuuring JDz.te Hoorn. STARS-RERIGTEN. De BURGEMEESTER van LEYDEN brengt ter kennis van de belang hebbenden, dat blijkens missive van den Luitenant-Kolonel kommandcrende het regement rijdende artillerie, alhier in garnizoen, de practische artillerie- oefeningen van dat regement op den 29slcn dezer maand een aanvang zullen nemen, en wel op het strand bij Noordwijk-Buitende rigling nemende naar Zandvoort, terwijl op de dagen dat er gevuurd zal worden, de noodige vlaggen zullen waaijen oin het onveilig terrein te doen kennen. De Burgemeester voornoemd Leydeh, 25 Augustus 1859. I). TIF.BOEL SIEGENBEEK.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3