LEYDSCHE COURANT. m9. s'. u)i.l£t:v m-;- WOENSDAG 24 AUGUSTUS. (NS* De Courant wordt MaandagWoensdag en ytijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven v BINNENLANDSCHE BERIGTEN'. LEYDEN, 23 Augustus. De hier te lande uil zijne geschriften gunstig bekende prediker N. Itoussel uit Cannes in Frankrijk, heeft ook hier, in de zaal van de Vereeniging voor Christelijke belangen, eenige uiededeelingen gedaan omtrent de gods dienstige opwekking die in sommige oorden van Ierland heeft plaats gegre pen. Met hoogen ernst deelde de spreker een aantal bijzonderheden daar omtrent mede, die met belangstelling werden vernomen, vooral daar het bleek dat dit godsdienstig ontwaken eenen groolen invloed uitoefende op hel maatschappelijk leven, zoodal het te verwachlen is dat het niet van eenen ras voorbijgaanden aard zal zijn. Vooral bleek het uit des sprekers woorden dat hij, die op eene reize door Ierland de zaak had onderzocht, geen liglgcloovig opmerker was geweest, maar door alles naauwleltend gade te slaan lot de overtuiging was gekomen dat er aan deze gebeurtenis een hoog gewigt was toe te kennen. Zondag morgen heeft de heer Roussel ook de predikdienst bij de Waal- sghg gemeente alhier waargenomen. -i- De litterarische faculteit onzer hoogeschool zal, bijgestaan door den hoogleeraar in de wiskunde, lot hel afnemen van het adinissie-examen vaceren op Woensdag den 14den September aanst. en volgende dagen. Be langhebbenden moeten zich aanmelden bij een der pedellen. Programma der muziekstukkenwelke door het muziekcorps van de schutterij Donderdag avond aanst. op hel Plantsoen uitgevoerd zullen wor den: N°. 1. L'Absence, marche (Dunkier); 2. Ouverture Stradclla (Flotow) 3. Choeur de l'opéra Nabuchodonosor (Bender); 4. Potpourri de l'opéra Les Yèpres Siciliennes (Buggenhoul)5. Hermine-Galop (Wijsman)6. Mar che Charles VI (Dunkier). Deze muziekuitvoering zal de laatste zijn ge durende dit saizoen en ten zes ure een aanvang nemen. Zondag avond ontdekte men dat er brand was ontslaan in een pak huis nabij de Hooigracht, loebchoorende aan den heer Knagc, fabriekant in bedden enz. Het mogt echter aan de spoedig toegesnelde brandweer ge lukken dien brand spoedig te sluiten, zoodat dit ongeval zonder ernstige gevolgen afliep. In de Nieuwe Bijdragen ter bevordering van het onderwijs enz., voor de maand Julij, leest men hel volgende berigt uil Leydenwaarvan de overname ons thans nog niet ongepast toescheen. Den 25slen Junij jl. had op de gewone maandelijksche vergadering van het onderwijzersgezelschap «Onderlinge Beschaving" alhier eene eenvoudige pleg- lighcid plaats. De algemeen geachte hoofdonderwijzer van het gereformeerde weeshuis, de heer 11. L. de llaas. had in den loop dezer maand den 25slcn verjaardag van zijn optreden als hoofdonderwijzer gevierd en bevond zich, voor 'l eerst na dien heugelijken dag, in het midden zijner ambtgenooten. Ofschoon reeds de feestdag zelf niet onopgemerkt was voorbijgegaan, en de vereeniging door eene commissie, aan welker hoofd de heer schoolopziener zich welwillend plaatste, had getoond, dat zij zich hartelijk verheugde over het voorregt, dat een harer leden te beurt viel, zoo was 'tloch nu de eigenaardige tijd en de regie plaats om den ambtgenoot en vriend te betui gen, hoezeer ieder deel nam in zijne feestvreugde en de beste wenschen voor zijn verder welzijn koesterde. Na den afloop der eerste werkzaamhe den kreeg de vergadering dan ook een feestelijk aanzien. De heer de Haas werd zoo wel door den schoolopziener als door onderscheidene medeonder wijzers treffend locgesproken, welke belangstelling door den jubilaris op eene zeer gepaste wijze werd beantwoord, waarbij hij de overluigiug uit sprak, dat hij groote redenen had tot dankbaarheid aan God, die hem ge durende een vierde van eene eeuw met zijnen dierbaren zegen was bijge bleven. Daarna werd hij aangenaam verrast toen een der oudste leden, namens den schoolopziener en de hoofd- en hulponderwijzers, hem eene fraaije pendule aanbood, als een ziglbaar blijk van de hoogachting, die allen hein toedragen, en zeker zal de wensehbij die gelegenheid uitge sproken, weerklank vinden ook builen den kring der vereeniging, dat de waardige onderwijzer nog lang voor zijn nuttig werk gespaard moge blij ven en de weezen, die aan zijne zorgen zijn toevertrouwd, bij de groote voorreglcn, die de christelijke liefde hun schenkt, ook dit mogen genieten, van nog lang door zulk een vaderlijken vriend te worden onderwezen en geleid. Bij kon. besluit van den Ildcn dezer zijn eenige wijzigingen ge- bragt in het reglement, betreffende de kamers van koophandel. Daarbij wordt bepaald, dat om de 2 jaren de helft der leden aftreedt, en dat oiu de 2 jaren, in November, eene vergadering van kiesgeregligden zal gehou den worden, om de plaatsen aan te vullen der leden, die alsdan aan de beurt van aftreding zijn, of die binnen de 12 maanden, voorafgaande aan die verkiezing, door overlijden of andere oorzaken zijn uitgevallen. Aan het slot van art. 11 is het navolgende gevoegd «De verkiezing ter vervul ling der plaatsen, door ontslag, overlijden, of om andere redenen opengc- gcvallen, geschiedt binnen het jaar na dat openvallen en insgelijks in de maand November. De lijst van kiesgeregligden, opgemaakt voor de laatste gewone verkiezing, wordt voor deze verkiezing tusschentijds gevolgd en tot dat einde van kracht verklaard." De eerste aftreding heeft plaats op het einde van 18G0. Dan treedt het derde deel af, welks diensttijd met 1859 had moeten eindigen, en de helft van het derde deel, welks aftreding was bepaald op het einde van 18G0, door het lot aan te wijzen. Op 1 Julij jl. bedroeg het aantal candidalen lot de 11. Dienst bij de Nederl. lterv. kerk 139. Op 1 Januari] 1859 was dit getal 143 en op 1 Julij 1858, een jaar te voren, 130; zoodal over het geheele jaar genomen het getal vermeerderd is met 9, en in het laatste halfjaar verminderd met 9. In deze maand Augustus hebben de provinciale kerkbesturen wederom examens afgenomen en toelatingen tot de predikdienst verleend, zoodat het geheele aantal candidalen lol de 11. Dienst bij de Nederl. herv. kerk. thans Itisschen de 170 a 180 zal bedragenna aftrek van cenigendie in den loop van de maanden Julij en Augustus eene beroeping hebben ontvangen. Uit Amsterdam meldt men, dat op Zondag 28 dezer eene bevestiging van ledematen der vereenigde kerk van Engeland en lerlaud zal plaats heb ben in de Engelsche episcopale kerk aldaar, door den hoog eerw. heer YV. J. Trower, voormalig bisschop van Glasgow en Galloway, die gedurende de laatste 3 maandenonder het bevel van den bisschop van Londen en met magtiging van de verschillende regeringen bevestigingen heeft gehouden in DuitschlandZweden eu Rusland. Ilij zal zijne herderlijke reis sluiten in de Engelsche kerk te 's Gravenhage, met eene bevestiging, op üingsdag 30 dezer. Zondag II. is de legerplaats te Zeyst door een groot aantal nieuwsgie rigen bezocht. Na den afloop der godsdienstoefeningen werd er weder eene groote parade gehoudenwaarbij men het getal toeschouwers op 25,000 schatte, zoodat het verwondering moet wekken dat er gecne ongelukken hebben plaats gehad. Het genoegen van den dag werd verhoogd door een bezoek van II. 31. de koningin, die ten half 3 ure iu liet kamp aankwam. Nadat II. 31. eenige oogenblikken in de tent van Z. K. II. den prins van Oranje had vertoefd, begaf zij zichvergezeld van den prins en van Z. K. 11. prins Frederik te voet, langs de soldaten-tenten, naar de tent van den laatst genoemde, alwaar een diner was gereed gemaakt; maar het gedrang der menschen was zoo groot dat II. 31. in een rijtuig moest slappen om haren weg te kunnen vervolgen. Achter het rijtuig reden toen de beide prinsen omgeven van eenen schitterenden staf. Bij die gelegenheid heeft de luil.- generaal Nepveu, ten gevolge van hel steigeren van zijn paard, zich ernstig bezeerd. Hij moest afstijgen en naar zijne tent geleid worden. De koningin is des avonds ten 6 ure weder naar 's IIage teruggekeerd. Een kolonist van de Ommerschans deserteerde dezer dagen en uit vrees als zoodanig gevat te zullen worden ontvreemdde hij in dc gemeente Dalfsen eenige kleeditigslukken, vervoegde zich daarna bij de politie, gaf vervolgens kennis van zijn diefstal, er bijvoegende, dien opzettelijk gepleegd te hebben, en dat hij liever als dief dan als kolonist wilde behandeld worden. llbl Te Middelburg is op den 20sltn dezer overleden de heer mr. S. de Wind, ridder der orde van den Nederl. leeuw, vice-president van het prov. gcregtshof in Zeeland, en voorzitter van het Zeeuwsch genootschap van wetenschappen. Hij is vooral bekend door zijne Bibliotheek van Neder- landsche geschiedschrijvers en was sedert 1824 lid van de maatschappij der Nederl. letterkunde alhier. Uit Tilburg meldt men dat Zaturdag nacht de geheele boerderij, met schuur en stalling, van den landbouwer Blallens, in dc wijk Veldhoven ge legen, is afgebrand. Met veel moeite heeft men eene belendende wollcn- manufacluren fabriek kunnen behouden. Tegelijkertijd is ook in de wijk Westheikant, de boerderij van den landbouwer Brekelmans in de asch ge legd waarbij 1 paard en 2 varkens omkwamen. De schadedoor de beide branden veroorzaakt, is zeer aanzienlijk, daar de oogst reeds binnen was gehaald en er niets kon gered worden. De justitie doet onderzoek of cr in deze ook kwaadwilligheid in het spel is geweest. Dezer dagen is het der politie te Maastricht mogen gelukken een meisje van naauwelijks 12 jaren te ontdekken, hetwelk zich reeds aan 18 bedrie- gelijke opligtingen had schuldig gemaakt. 's GRAVENHAGE23 Augustus. Z. BI. heeft goedgevonden te benoemen tot commandeur der orde van den Nederl. Leeuw den gcueraal-majoor in Russische dienst KouslanlinofF; en tot ridders van die orde den majoor der artillerie in Belgische dienst J. B. Splingard, en den heer H. Jansen, chef van het bureau der directie van de artillerie-stapel en constructie-magazijnen.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1