LEYDSCHE COURANT. 1850. MAANDAG 22 AUGUSTUS. J)e Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. N'. 100 De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad Si". 17. BWNENLANDSCHE BE1UGTEN. LEYDEN, 20 Augustus. De minister van flnanlien heeft aan den heer H. F. Schlette, adsistent op hel postkantoor alhier, met den lslen Oct. aanst. op zijn verzoek een eervol ontslag uit die heirekking verleend. Tot lid der plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt alhier is door den gemeenteraad benoemd de heer G. Aalbersberg. liet getal der in hel Werkhuis alhier opgenomencn bedroeg gedurende deze week dagelijks van 80 lot 98 personen. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt, dat de examens voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid lot het geven van schooi en van huisonderwijs, voor de tweede maal in het loopemie jaar zullen wor den gehouden op Maandag den 10den October aanst. en volgende dagen; dat zijdie een dezer examens wenschen af te leggenzich uiterlijk op den 2G!lel1 September eerstk. belmoren aan te melden bij den schoolopziener van het district, waarin zij wonen, of, van buiten 'stands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de acte die zij verlangen, en met overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-acte, terwijl de dag en de plaats van het examen hun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. De mililiens der Iigting van 1858, behoorende bij de regg. infanterie, liet reg. grenadiers er. jagers, de regg. veld-artilleriehet corps pontonniers en het bat. mineurs en sappeurs, zullen met 1 Oct. aanst. huiswaarts wor den gezondenvoor zoo verre zij niet door het lot zijn aangewezen om ter aanvulling van ontbrekende vrijwilligers onder de wapenen te blijven. Naar men verneemt, zegt de K. C., zal op de aanstaande staats- bcgrooting voor hel jaar 1859, hoofdstuk justitie, voorkomen een post van ƒ2,000, als wachtgeld voor den onder het ministerie van der Brtigghen eervol ontslagen secretaris-generaal bij dal depart., den lieer d'Engclbronner. liet corps zeeofficieren heeft het voornemen opgevat, om een gedenk- leekcn op te rigtcn op het graf van den luitenant ter zee lslc kl. Gobius, die hij de vervulling van zijn pligt zoo ongelukkig is omgekomen. Dit gedenktccken zal ook de namen zijner lolgcnoolen bevatten. In den gemeenteraad van Haarlem heeft de commissie, belast met het onderzoek van de geloofsbrieven van den heer A. L. Dyserinck, bij her stemming tol lid van den raad verkozen, verslag uilgebragt, waarin o. a. voorkomt dal, door de onbevoegdheid van jhr. M. Salvador om lid van den raad te zijn, de heer Dyserinck, bij de op 2 dezer plaats gehad hebbende verkiezing bij herslemming, niet is benoemd uit het bij art. 11 der ge meentewet bedoelde aantal personen, naardien, uit hoofde van de onbe voegdheid van jhr. Salvador, de kiezers, in plaats van uit 6 uit 5 personen hebben moeten kiezen, en dal dus de verkiezing is geweest in strijd met de wet. Dienvolgens wordt door haar geadviseerd te beslissen1°. dat de heer Dyserinck niet toegelaten wordt als lid van den gemeenteraad; 2". dat de verkiezing bij herslemming, die op 2 dezer heeft plaats gehad, nietig en van onwaarde is; 3°. dat er alzoo eene vrije stemming voor 3 leden van den gemeenteraadter aanvulling van de bestaande vacaturenzal moeten plaats hebben. Met algemeene stemmen werd overeenkomstig deze conclusie besloten. Ten aanzien van de geloofsbrieven van den heer J. W. M. van de Poll is, op voordrag! der commissie, een gelijk besluit genomen. De heer Salvador heeft daarop aan de Ilaarlemsche kiezers medegedeeld, dat hij een adres aan gcd. staten van Noordholland heeft ingediend om bovengenoemd raadsbesluit te vernietigen, llij zegt dat hij te regt op de lijst voor de herstemming is gebragtdal de onbevoegdheid om lid van den raad te zijn de onbevoegdheid om benoemd te worden niet in zich sluit, en dat het opmaken van de lijst voor de herslemming niet afhanke lijk is van een voorafgaand onderzoek naar de vereischten voor het lid maatschap. Tot hoogleeraar bij het seminarium der doopsgezinden te Amsterdam is benoemd ds. J. G. de Hoop Scheller, pred. aldaar, ter vervulling der vacature door hel overlijden van prof. J. van Gilse ontstaan. Woensdag 11. hebben in de legerplaats bij Zeyst evoiutiün in het vuur plaats gehad, onder hevel van Z. K. H. den prins-veldmaarschalk. Dij die manoeuvres was de onderstelling, dat een vijand, van de zijde der pira mide komende, het kamp op den regter-vleugel aanviel. Onze troepen wer den op dien vleugel in eene sterke stelling zamengetrokkenvervolgens flikte de 2dc brigade met de batterij 12 ffi, de kavalierie en rijdende artil lerie voorwaarts, namen positie en openden het vuur, terwijl de helft der lste brigade met batterij het bosch van Wallenburg doortrok, om den linker-vleugel des vijands te bedreigenen de andere helft met J batterij aan 's vijands vuur onttrokken, het bosch bezet hield. Onder sterk balail- lons- en tirailleurvuur en geduchte kavallerie-chargcs sloeg de lsle brigade den vijand terug. Later drong hij weder voorwaarts, doch werd gestuit door een vuur, dat zich over en ter zijde der linie uitstrekte en door bijna alle onderdeden een geruimen tijd werd gaande gehouden. Al de bewegin gen werden vlug en met juistheid ten uitvoer gebragt, waarover Z. K. 11. zijne hoogste tevredenheid aan de troepen heeft doen betuigen. Een zeer groot aantal toeschouwers waren op de heide tegenwoordig, om deze ma noeuvres bij te wonen. Morgen zal de godsdienstoefening voor de prot. militairen bestuurd wor den door ds. van Koetsveldpred. te 's Gravenhage. Door den heer P. P. G. van Diggelenhoofdingenieur van den water staat in Zeeland, is aangenomen de hem aangeboden caudidaluiir van lid van de tweede kamer der slaten-generaal voor het hoofdkiesdistricl Goes. Uit Paramaribo wordt gemeld, dat aldaar in den ochtend van 8 Julij is overleden mp. J. C. P. Wescnhagenpresident van het geregtshof en van hel militair geregtshof aldaar, en in den avond van dien dag zijn broeder, de lieer II. F. Wescnhagen, procureur bij hetzelfde hof; eerstgenoemde had den ouderdom van 49 en de laatste dien van 45 jaren bereikt. liet Surinaamsch Weekblad deelt ook nog een treurig voorval mede, op de rivier aldaar voorgevallen. Een vaartuig, waarmede 10 Portugezen en een onderofficier der artillerie van het fort Zeelandia naar de plantage Jagllust wilden overstekenis door het ruwe weder omgeslagen. Slechts drie der Portugezen zijn gered geworden. De benoemde gouverneur van Suriname, de heer R. F. van Lansberge, heeft op 13 Julij het bestuur van Curacao en aanhoorigheden aan zijn op volger, den heer J. D. Crol, overgegeven. 's GRAVENHAGE20 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot broeder der orde van den Nederl. Leeuw den heer J. S. Magnin, gewezen archivaris der provincie Drenthe. Men verneemt dat jhr. mr. II. J. van der Heimsecretaris der ont bonden staats commissie ter zake der maatschappij van weldadigheid, door Z. M. den koning benoemd is tot ridder der orde van de Eikenkroon. Ook meldt men uit Wiesbaden dat Z. M. de genoemde ridderorde heeft geschon ken aan den heer Jacq. Franco Mendes, solo-violoncellist des konings. Z. M. de koning heeft besloten, dat voortaan geene gouden medailles voor 30-jarige dienst meer zullen worden uitgereikt, uithoofde van het groot aantal adressen aan Z. M. gerigt door personendie de militaire dienst reeds verlaten hebben, zoodat voortaan de medaille alleen zal worden ge schonken aan de reglhcbbendendie nog in active dienst zijn. Z. M. heeft bij besluiten van 17 dezer goedgevonden te benoemen bij den plaatselijken staf: tot kapitein en plaatselijken adjudant der lslc kl. den l81"1 luit. C. W. Joost, plaalsel. adjudant der 2dc kl. te Breda; lot lstcn luit. de 2dc luit5. J. van der Lugt en J. Ouboter, plaalsel. adjudanten der 2dc kl.te Hellevoelsluis en te Middelburg; bij het wapen der infanterie: tot lsten luit. de 2de luit8. W. F. Bojen en C. N. Buser, tijdelijk gedetacheerd bij de landmagt in Wesl-lndië; bij het 2de reg., lot lslc" luit. den 2de" luit. L. J. Souman, van het corps; bij het 3de reg., lot lsten luit. de 2dc luit8. L. J. Pisuisse en A. A. A. A. van Laak, van het corps; bij hel 4dc reg., lot Ist™ luit. den 2Jen luit. jhr. W. A. Beelaerls van Blokland, van het corps; bij het 5dc reg., lot lstcn luit. den 2dcn luit. J. II. Verschoor, van het corps; bij het Gde reg., tot l8lc" luit. de 2de luit8. F. K. P. Donnadieu, J. C. van de Polder en J. Waldeck, van het corps; bij het 7de reg., tot ls,enluit den 2dcn luit. F. Le Mairc Knotzcr, van het corps; bij het 8stc reg., lot Isicn luit (]e 2d« )uils. K. II. J. J. Hirschman en II. W. Riesz, van het corps; bij het inslruclie-balaillontot lstco luit. den 2iea luit. jhr. W. L. van Spengler, van hel hataillon; bij hel wapen der kavalerie, bij het lsle reg. dragonders, tot Ist"1 luit. den 2den luit. B. J. Couve'e, van het corps; bij het 2dc reg. dragonders, tot ls,e[| luit. de 2dc luit8. G. L. M. baron Taels van Amei'ongen van Nalcwisch en G. A. Scheidius, van het corps; bij bet 3dc reg. dragonders, lot lslcn luit. de 2de luit8. G. J. IJssel de Schepper en W. P. G. Wieling, van het corps; bij het 4dc reg. dragonders, tot lstfn luit. den 2den luit. C. L. A. Schrasser Hert, van het corps; bij het 5dc reg. dragonders, tot lsleo luit. de 2de luits. L. J. H. Teding van Berkhout, F. L. de Graefï' en W. A. 11. Gelderman, van het corps; bij het wapen der artil lerie, tot l8lcn luit. de 2dc luit8. G. F. VA'. BorclII. W. van Hasselt en J. Badon Ghyben, tijdelijk gedetacheerd, de eerstgemelde bij het leger in 0. I., de twee laatstgenoemde bij de landmagt in AV. 1., bij het reg. veld artillerie, tot Ist™ luit. de 2dc luit8. J. Romein, K. M. Verschoor, J. Carp, II. Ilattinga Raven, G. A. Ramaer en II. Zegers Vccckcns; bij hel lstt reg.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1