On uitnoodiging van den prefect van dc Seine, hadden 20,000 personen, meest familiebetrekkingen van ofTicicren des legers, op een groot amphi theater plaats genomen. Toen de oplogt aan de place Vcndöme was ge komen, vertoonde de keizer zich mede op het balcon en werd door dc troepen en de woelende volksmenigte met geestdrift begroet. Het geheel leverde een grootsch tafereel op. Al de corpsen des legers werden met zc„ckretcn begroet, terwijl het uit de ramen bloemen en kransen regende. Kiel alleen aan de Turcos en Zouavendie reeds zoo zeer in de gunst van het publiek deeldenmaar ook aan de jagers van Vincennesaan de artil lerie en aan de dragonders der keizerin viel inzonderheid den levendigslen bijval ten deel. Vooral hoorde men de juichloonen bij het gezigt der vaan dels, die, in den strijd door de kogels doorboord, als waardige zegeteekens boven de gelederen prijkten. Te midden van dit alles leverde het tevens een aandoenlijk schouwspel op, ook de gekwetsten in de rijen hunner strijdmakkers te zien, terwijl sommigen hunner, bijna te zwak om zich behoorlijk op de been te houden, door hunne opgetogen krijgsbroeders ondersteund, sommigen zelfs half gedragen werden. Eerst ten 3 ure was het defileren afgeloopen en keerde de keizer weder naar de Tuileriën terug. Des avonds heeft de keizer een groot feestmaal gegeven aan de voornaam ste legerhoofden, en toen heeft Z. M. tot hen de volgende woorden gerigt: De vreugde, welke ik gevoel van mij' weder te midden der voornaamste aanvoerders van het leger van Italië te bevinden, zou onverdeeld zijn, in dien die niet vergezeld ging van hel leedwezendal de hoofdbestanddeelen van eenc zoo wèl ingerigle en zoo geduchte magt weldra gescheiden zullen worden. Als souverein en als opperbevelhebber zeg ik u dank voor het vertrouwen, 't welk gij mij geschonken hebt, die nog nimmer het bevel over een leger had gevoerd. Een gedeelte der troepen zal naar zijne haard steden terngkeeren. Gij zeiven zult uwe bezigheden van den vrede weder opvatten. Vergeet niet, wat wij te zamen verrigt hebben, en roept dikwerf in uw geheugen terug de overwonnen hinderpalende ontweken gevaren en de ontdekte onvolmaaktheden. Naar men zegt hebben er, als maatregel van voorzorg, dezer dagen eenige gevangennemingen onder de hier wonende Italianen plaats gehad. Behalve de gratificatie, van regeringswege aan de soldaten van het leger in Italië geschonken, heeft de stad Parijs hun 2 fr. per hoofd geschonken. De Moniteiir deelt een besluit des keizers mede, waarbij wordt bepaald dat er in de hoofdkerk te Marseille eene kapel zal gebouwd worden, toe gewijd aan de nagedachtenis der soldalen van de marine, die gedurende de veldlogtcn in Afrika, in het Oosten en in Italië in de dienst des vaderlands zijn omgekomen. Dagelijks zal er ten hunnen behoeve eene mis gevierd worden. Genoemd blad bevat ook een groot aantal benoemingen bij het Legioen van Eer, en eene kennisgeving dat de keizer bij gelegenheid van het feest van 15 Augustus aan 1127 veroordeelden, wegens misdrijven of overtredin gen, kwijtschelding of vermindering van straf heeft geschonken. Uit de woorden van het besluit kan men afleiden dat er geene staatkundige ver oordeelden worden bedoeld. Het gerucht omtrent hel verleenen cener alge- nteene amnestie was ook thans weder uit de lucht gegrepen. He keizer, zegt ook nog hel regeringsblad, heeft beslolcn voorloopig een legercorps van 50,000 man in Lombardije te doen blijven; dientengevolge kunnen verschillende corpsen, die zich zeer verdienstelijk hebben gemaakt, zooals het 3de reg. zouaven en het lste reg. van het vreemden-legioenniet bij den plegligen intogt der troepen tegenwoordig zijn. De keizer heeft den markies Nerli ten gehoore ontvangen. Die heer was belast met de overhandiging van twee brieven, een van den groothertog van Toskane en een van den erfprins Ferdinand, zijnen zoon. Omtrent de bijeenkomst te Zurich kan nog niets met zekerheid gemeld worden. Het schijnt echter dat de afzonderlijke vergaderingen, die door sommige afgevaardigden gehouden worden, niet het gevolg zijn van opge rezen oneenighedenmaar dienen om de zaken te bespoedigen. De keizer heeft op nieuw 50,000 fr. beschikbaar gesteld voor de her stelling van de kerk der II. Anna te Jeruzalem. Behalve graaf Walevvski hebben nog' vijf maarschalken van het Ita- liaanschc leger de orde der Annunciade van koning Victor Emanuel beko men, namelijk de hceren Baraguay d' ililliersMac MahonCanrobert, Niel en Regnauld de Saint Jean d'Angcly. L'Vnivers bcrigt dat de prolestanlschc genootschappen in Engeland en Zwitserland aanstalten maken om de proselyten-jagt in Italië met nieuwe kracht voort te zettenen klaagt dat daarvoor een nieuw veld is geopend door dc aanhechting van Lombardije aan Piemont. Uit dc officieële opgaven omtrent de landverhuizing van Franschen ge durende het vorige jaar, blijkt hoe weinig de verhuizing naar Algiers ge wild blijft. In het geheel toch hebben zich niet meer dan 4800 Franschen in het geheele jaar derwaarts begevenzoodat dit getal nog geringer is dan in 1857. Men maakt de opmerking dat, wanneer men den Franschen in Algerië het tiende deel der vrijheid gegeven hadwelke men den Italianen heeft toegedacht, de landverhuizing naar Algerië alsdan betere gevolgen zoude opgeleverd hebben. Volgens berigten in de Pays, heeft de koning van Annam aan Frank rijk een vredesvoorstel gedaan, waarvan de voorwaarden zijn vrijheid voor de katholieke godsdienst, het sluiten van een handelsverdrag en overgave der oude bezittingen. ITALIË. Koning Victor Emanuel gaat voort dc belangrijkste plaatsen in Lombardije te bezoeken. Overal wordt hij door de bevolking met blijdschap ontvangen. Er is eene amnestie uitgevaardigd, die echter alleen betrekking heeft op hen die zich aan geringe overtredingen schuldig hebben gemaakt. Te Milaan is Zondag avond het standbeeld van Napoleon Idoor Canova vervaardigd, op last van het gemeentebestuur pleglig ingewijd, in legen- woordigheid van den maarschalk Vaillant en de Sardinischc autoriteiten. Een groot deel der bevolking was bij die gelegenheid op de heen. Te Turyn is dc naamdag van keizer Napoleon mede pleglig gevierd. In dc hoofdkerk werd een Te Dcum gezongen, dat door enkele ministers en de leden der kamers werd bijgewoond. Over de Franschc troepen, al daar aanwezig, werd eene revue gehouden, cn bij die gelegenheid waren de 8 kanonnen, door de Sardinische troepen op de Oostenrijkers veroverd, ten toon gesteld. De beroemde schrijver cn dichter Alessandro Manzoni is door koning Victor Emanuel tot president van het instituut te Milaan benoemd, met een jaargeld van 12,000 fr. De nationale vergadering in Toskane heeft tot haren voorzitter benoemd den heer Coppi. Het is een zeer geacht persoon, die geen deel heeft genomen aan de staatkundige beweging van den laatsten tijd. Door een der leden, de heer Ginoriis voorgesteld dat de vergadering zou verklaren dat de her stelling van de gevallen dynastie in Toskane eene onmogelijkheid is gewor den. Later zal dit voorstel in behandeling worden genomen. Er zijn te Florence Engelschc, Fransche, Pruissische cn Russische com missarissen aangekomenom de beraadslagingen der vergadering bij te wonen. PKUISSEN. BERLIJN, 15 Augustus. De toestand des konings blijft steeds zorgwekkend, hoewel men nog niet kan bespeuren dat zijne krachten verminderen. De prins-regent heeft zich, na zijne terugkomst, op het kasteel te Sans-Souci gevestigd, ten einde zich in dc nabijheid van den koning te bevinden. 008TENBI.IH. WEENEN, 14 Augustus. Door sommige dagbladen is alhier liet gerucht verspreid, dat de her tog van Modena het voornemen heeft te kennen gegeven om afstand van den troon te doen. Dit is geheel onjuist; de hertog heeft het aanbod ont hem daarvoor op zeer ruime wijze schadeloos te stellen op het uildrukke- lijkst van de hand gewezen. In onze hospitalen ontbreekt het nog steeds aan toereikende genees kundige hulp voor de duizendc gewonden cn zieken aldaar. Uil dien hoofde heeft, op last van den koning van Beijeren, diens lijfarts, dr. Gieten, zich met een aantal geneesheeren op kosten van Z. M. herwaarts begeven. STADS-BERICiTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad vanLeyden, Donderdag den IS'1™ Augustus 1859, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1". Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden. 2°. Rekening der gemeente over 1858. 3°. Rekeningen der gemeente-apotheek en van dc vereenigdc gast- cn leprooshuizenover 1858. 4°. Rekening van de Israëlitische armen over 1858. 5°. Rekening van de plaatselijke school-commissie over 1858. 6°. Benoeming van een lid voor de plaatselijke commissie van geneeskundig loevooorzigt. 7». Request van de wedc. J. H. van Wensen, om vergunning tot het plaat sen van een muur. 8°. Request van Regenten van het Coninekshof, om gemeentegrond. 9°. Request van J. Bijleveld, lot het leggen van een duiker. 10°. Requestcn van L. G. Dirks en A. van der Waag, lol het leggen van stoepen. 11°. Request van A. J. van Hoeken, lot het leggen van houtvlotten en het stellen van palen in de Kijfgracht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, in ervaring geko men zijnde dat verscheidene huizen en andere gebouwen binnen deze Ge meente niet zijn voorzien van het vereischte Wijk- cn Huisnummer, herin neren bij deze de eigenaars van gebouwen cn verdere ingezetenen het bepaalde bij art. 47 cn 48 der Algcmecnc Politie-Verordcning, dat alle woningen en erven aan hunnen hoofdingangop eene voor de voorbijgan gers duidelijk zigtbare plaats, zoowel het Wijk- als het Huisnummer moe ten hebben; dat bij het verwen der deurkozijnen of bij het vertimmeren der gebouwen dit nummer, binnen acht dagen nadat hel werk is verrigt, van wege den eigenaar weder duidelijk ziglbaar moet worden gemaakt en dat, wanneer zoodanige vertimmering, vermeerdering of vermindering van percelen ten gevolge heeft, de eigenaar binnen acht dagen na afloop der verlimmering, de bepaling van hel huisnummer aan den ambtenaar van den burgerlijken stand moet vragen; terwijl, ingevolge art. 49 der'gemelde Verordening, overtreding van eene dezer bepalingen met geldboete van één lot drie gulden wordt gestraft. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. TIEBGEL SIEGENBEEKBurgemeester. Leyden, 15 Augustus 1859. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat de kennisgeving van den 19den Julij dezes jaars, houdende bepaling dat, lot nadere bekendmaking geene honden anders dan behoorlijk voor zien van een ijzeren of koperen muilband, op straat mogen gelaten wor den, te rekenen van af Maandag den 22stcn Augustus aanslaande, wordt ingetrokken en buiten gevolg gesteld. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK Burgemeester. Leyden, 15 Augustus 1859. v. PUTTK.YMMERSecretaris.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3