Zondag werd er na den afloop der godsdienstoefening weder ccne groole parade gehouden, waarhij de troepen tweemalen voor Z. K. II. den prins veldmaarschalk hebben gedefileerd. Dij die gelegenheid is de majoor, chef van den staf der 2ae brigade van het paard gevallenen heeft zich ernstig bezeerd. Eene groole menigte toeschouwers was op het terrein aanwezig, maar de algemeene vrengde werd ten half 3 ure verstoorddoor het los barsten van een zwaar on weder, met hevige rukwinden vergezeld. Door den wind zijn sommige tenten beschadigd en 3 zijn er geheel omgeslagen. Woensdag aanst. zullen er groole manoeuvres plaats hebbenonderstel lende eenen vijand, die van de piramide afkomt, en die, links op de bosschen van Wallenburg steunende, den regtcrvleugel van liet kamp wil aanvallen. Te Broek, nabij Joure, is in den nacht van C en 7 dezer eene boeren plaats geheel afgebrand. Men vermoedt dat de brand gesticht is door eene min of meer krankzinnige dienstmeid, die zich daarop de keel heeft afge sneden. Ofschoon zij door tijdige hulp vooreerst in leven is geblevenwan hoopt men toch aan haar behoud. Uit de provincie Groningen verneemt men, dat aldaar algemeen, doch vooral in de hoofdstad en in de gemeenten op de klei, eene epidemie heerscht van koortsenals sedert de beruchte jaren 182G en 1827 niet is voorgeko men. De sterfgevallen zijn evenwel gelukkig niet veelvuldig, en in zooverre onderscheidt zich de tegenwoordige epidemie zeer gunstig van die der ge noemde jaren. De Staats-Courant deelt het volgende verslag mede omtrent den oogst in de provincie Zuidholland: De wintertarwe, rogge en gerst stonden, ten gevolge van de buitengewoon sterke groeikracht vóór dat ze in de aren waren, vol en zeer zwaar te velde, doch door hevigen wind en de in de maand Junij gevallen slagregens zijn vele halmen tegen den grond geslagen, zoodal het te verwachten is, dat deze gewassen wel een redelijk beschot, doch over het algemeen ligt graan zullen opleveren. De haver maakt over het algemeen hierop eene zeer gunstige uitzondering en geeft hoop dat zoowel de opbrengst als de qualiteit zeer gunstig zullen zijn. De toestand van de bovengenoemde zomergewassen kan zeer gunstig genoemd worden en geeft uitzigl op een zeer voldoend gewas. liet meekrapgewas in de eilanden van Overflakke'e en Goedcreedc heeft, voor zooveel de jonge be treft veel geleden door de droogte in het voorjaar en de nachtvorsten zoodat die niet zeer tierig slaat; de oude belooft daarentegen eene goede opbrengst. Het vlas slaat over het algemeen zwaar en langdoch zal niet die gunstige resultaten opleveren, welke men aanvankelijk daarvan verwachtte, daar het zeer weinig zaad zal opleveren. Hel koolzaadge was kanmet het oog op de treurige uitkomsten van vorige jarengere kend worden volkomen te zijn geslaagd. Of evenwel de opbrengst aan de groote verwachting zal beantwoorden, is zeer twijfelachtig, doordien is op gemerkt dat vele peulen niet volledig met zaad en sommige ook met worm bezet zijn. Zooveel is echter zeker dat liet in geen tal van jaren beter te velde heeft gestaan. De hennep levert, even als in het vorige jaar, het uilzigt op een uitmuntend gewas. De paardeboonen zijn door de late uitzaaijing en de daarop gevolgde droogte zeer achterlijk gebleven. De daarop gevolgde regens hebben wel is waar dit gewas weder een weinig opgebeurd, maar hoewel de opbrengst beter dan in 1858 belooft te zijn, kan echter niet dan op eene schrale opbrengst worden gerekend. Erwten. Het misgewas van 1858 heeft waarschijnlijk de landlieden afgeschrikt om vele bunders met dit gewas te bezaaijen. Waar zulks echter plaats vond, kan men op eene goede opbrengst rekenen. Aardappelen. De berigten omtrent dit gewas luiden bijna algemeen niet gunstig. De ziekte openbaarde zich veel vroeger en met meerdere lievigheid dan in het vorige jaar. Zij bepaalt zich tol dusverre lot hel loof en men vleit zich nog dat dit gewas, van zware en langdurige regens verschoond blijvende, de verwachting niet geheel zal te leur stellenmaar de late soorten nog eene middelmatige op brengst zullen opleveren. De opbrengst van appelen en peren zal gering zijn, daar de vruchtboomen door de late nachtvorsten veel hebben gele den. l)e toestand der wei- en hooilanden was buitengewoon gunstig. In geen tal van jaren is er zoo veel cn goed hooi gewonnen als in dit jaar. De groole overvloed was dan ook oorzaak, dat de prijzen van dit artikel merkelijk zijn gedaald. De locstand der landerijen is thans ook zoo, dat menbij gunstig weder, van de tweede snede mede een zeer gunstig gevolg kan verwachten. 'sGRAVENHAGE, 16 Augustus. Z. M. heeft tot ridder der orde van den Ncdcrl. Leeuw benoemd W. F. C. Hamming, ridmeester bij het 3ae reg. dragonders, ter zake der door dien officier in vroegere jaren bewezene diensten bij de hulpmaréchausse'e in Noordholland en Utrecht. Door Z. M. zijn benoemd lot ambtenaren der lslc klasse voor de bur gerlijke dienst in Ncd. Indië: mr. A. Makkers, mr. J. W. S. van der Aa, mr. P. A. Matlhes, mr. P. C. E. Specht Grijp en jhr. m"1. II. L. Wichers; en lot die der 2<lc klasse: dr. A. J. Bergsma T. F. Boerlage, F. G. van Delden, jhr. C. de Gijselaar, G. II. M. llarloff, T. Ilcyling, II. P. F. Hoijer en 11. J. van der Leeuw. Bij kon. besluit van 11 dezer is aan mr. A. J. Ilelmich, op verzoek, met 1 Oct. aanst., eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van presi dent van het prov. gereglshof in Overijssel. Z. K. II. prins Frederik is gisteren uit de legerplaats te Zeyst op het huis de Pauw aangekomen en lieden weder derwaarts vertrokken. De baron Schimmelpcnninck van der Oye, gezant van Z. M. den ko ning der Nederlanden bij het Pruissische hof, is alhier aangekomen cn heeft bij den minister van Slaat, baron van Hall, zijn intrek genomen. De minister van marine zal op Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Gisteren morgen is, bij gelegenheid van den naamdag van keizer Na poleon, in de St. Anlonius-kcrkalhier, een pleglig Tc Dcum gezongen. De leden van het corps diplomatique waren daarbij tegenwoordig. Na afloop dezer pleglighcid was er groote receptie bij den Franschen gezant, cn ten C ure een groot diplomatiek diner. Aan dit diner namen o. a. deel de ministers van builcnl. zaken en van koloniën, de commissaris des konings in deze provincie cn de voorzitter van de tweede kamer. De minister van builenl. zaken heeft den eersten feestdronk ingesteld op Z. M. den keizer der Franschenwelke toast door den baron d'André met eenen anderen werd beantwoord op Z. M. den koning der Nederlanden en op al de souvereinen en hoofden van bevriende staten. Des avonds was voor het hotel eene prachtige gazverlichting ontstoken. Naar wij vernemen zijn de scheepsklerken, die dezer dagen hun examen hebben afgelegd, als adjunct administrateurs, in hun examen goed geslaagd, zoodat zij weldra tot hunne nieuwe betrekking zullen worden benoemd. De termijn tot indiening van verzoekschriften door hen die verlangen deel te nemen aan een vergelijkend examenom als sluurmans-leerling bij 's rijks zeemagt te worden aangenomenis van 15 tot op 31 Aug. verlengd. De eerste kamer heeft in hare zitting van gisteren met algemeene stemmen de volgende wets ontwerpen aangenomen: 1°. dat tot vaststelling van de begrooling van uitgaven voor de gestichten te Ommerschans en Veen- huizen; 2°. dat over de tuchtiging, op te leggen aan de verpleegden in de gestichten te Ommerschans en te Veenhuizen, die niet wegens bedelarij ot landlooperij zijn veroordeeld, en 3°. die lot naturalisatie van onderscheidene personen. Morgen zal de kamer hare werkzaamheden voortzetten. Men verwacht dat het ontwerp tol vaststelling van bepalingen omtrent het gebruik van spoorwegen, Donderdag of Vrijdag bij de kamer in behandeling komen zal. It L i T E LAND .SC I i L li E KIG T B ms a tu g i k. BRUSSEL, 15 Augustus. De pleizierlreinwelke Zaturdag 11. van hier naar Parijs is vertrok ken bestond uil 48 rijtuigen, en vervoerde ruim 1440 passagiers. Er waren voor dier trein 600 nieuwe passen uitgereikt. Hel hof van assises in Henegouwen heeft twee monniken in hel trappisten klooster te Forges, schuldig verklaard aan de hun ten laste gelegde misdaden van aanslag op de eerbaarheidvan welke zaak vroeger is melding gemaakt, cn hen veroordeeld: Modeste Decroix, of broeder Franciscus, tot 20 jaren dwangarbeid, en Louis Miroux, of broeder Wilhelmus, tot 10 jaren dwang arbeid, en beide tot tepronkstelling en 20 jaren onder toezigl van de politie. ENGELAN». LONDEN, 14 Augustus. De zitting van het parlement is thans gesloten. De rede welke bij die gelegenheid in naam der koningin werd gehoudengeeft gecne opheldering omtrent de staatkundige quaestiën die thans de gemoederen bezig houden. Alleen wordt daarin herhaald, hetgeen lord Russell reeds vroeger had ver klaard, dat aan de regering gevraagd was of zij geneigd zoude zijn om aan een congres, ter regeling van de Italiaansche zaken, deel te nemen, maar dat zij daarop nog geen beslissend antwoord had kunnen geven, om dat de nariglen die zij omtrent de grondslagen van een zoodanig congres had ingewonnen nog geen genoegzaam licht daarover hadden doen opgaan. De regering zou zich echter gelukkig rekenen, indien zij kon medewerken tot het nemen van maatregelen, die tot verzekering van den Europeschen vrede zouden kunnen leiden. Voorts verklaarde de koningin bij deze rede nog dat zij met groot genoegen hare toestemming had gegeven aan de haar gedane voorstellen tot betere wapening des lands, en dat zij aan het parle ment dank betuigde voor de daarbij verleende medewerking. De Indische leening van 5 millioen is uitgeschreven. Zij zal 5 pCt. rente dragen, gerekend van 5 Julij jl.cn zal niet voor 1870 afgelost kun nen worden. Inschrijvingen moeten den 23stcn dezer ingeleverd, en de in geschreven sommen vóór November aanst. gestort worden. De uil New-York ontvangen berigten dcelen mede, dal er cn te Panama en op de geheele landengte eene groole opgewondenheid heerschle, omdat in het district Chirigni, in toevallig ontdekte graven van Indianen, ccne groote menigte gouden afgods- en andere beelden gevonden was. Dien ten gevolge hebben honderde personen zich op weg derwaarts begeven, om de graven der Indianen te onderzoeken. Volgens den North China Herald zou er in Japan op nieuw eene verandering van ministerie hebben plaats gehad. De Chinesche stoomboot Confucius was den 9den Mei in de haven van Nagasaki binncngeloopen. De bevelhebber van het vaartuig had zich bekend gemaakt als admiraal van de Chinesche vlooten gaf het voornemen te kennen dal hij onderhandelingen wilde openen over een verdrag lusschen China cn Japan. De gouverneur van Nagasaki liet dien vlootvoogd echter beduiden, dat hij zijne vlag niet erken de, met uitnoodiging om de haven te verlaten. De Confucius was dan ook eenige dagen daarna vertrokken. FRANKRIJK. PARIJS, 15 Augustus. De plcgtige intogt van het Italiaansche leger heelt gisteren in de beste orde plaats gehad. Bijna de geheele bevolking was bij die gelegenheid op de been. Reeds bij het aanbreken van den dag was de weg, langs welke de optogt moest geschiedenletterlijk vol cn tegen 8 ure was het gedrang zoo sterk dat men zich niet meer kon verroeren. Voor een staanplaats werd 100 a 200 fr.en voor het gebruik van een raam 1000 a 2000 fr. betaald. Men dacht niet meer aan de ongelukkigen, die, in rouwgewaad gehuldde jubelende hoofdstad waren ontvlodenomdat het gemis van ge liefde betrekkingen, in de rijen der binnentrekkende militairen, de wonden van hun hart op nieuw zouden openrijten. Ten 8 ure begaf de keizer zich naar de place de la Bastille om de troe pen te ontvangen en stelde zich daar aan hun hoofd. De keizerin nam plaats op het balkon voor het ministerie van justitie, op de place Vendóme.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2