LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 15 AUGUSTUS. J)e Courant ivordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is 12 in het jaar Je afzonderlijke No miners worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 13 Augustus. Door hh. commissarissen der slads-bank van leening is tot boekhouder bij die inrigling benoemd de heer II. bakker, ia de plaats van den heer W. T. Werst, die, op verzoek, als zoodanig eervol is ontslagen. Heden in den vroegen morgen is nabij de Spanjaardsbrug de persoon van Verburg, alhier woonachtig, van zijn vaartuig in het water gevallen j cn verdronken. Hij laat eene bedroefde weduwe en drie kinderen na. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 80 lot 103 personen. Door den minister van marine zijn, naar aanleiding van het door de commissie voor het afnemen van het examen ingediend proces-verbaalmet 1 Oct. aanst. benoemd tot adelborsten der 3de ld. bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord de navolgende jongelingen: Z. J. Cambier, W. J. Derx, P. J. Dunlop, A. A. Escher, J. Fichel, A. Fokker, A. F. J. Frackers, A. C. GleichmanA. D. J. GroenemeijerI. JR.. Ilagedoorn C. van Hasselt, P. Hcyning, A. van Linden van den Heuvel!, C. Hofïman, jlir. J. C. R. Weslpalm van Hoorn, C. L. de Jong, J. A. Willink Ketjen, D. L. M. E. Keus, W. C. P. E. de Klopper, A. J. Krabbe, I. Lagaay, 51. J. van Lakerveld, G. L. Schim van der Loeff, II. van der Meer, H. Bernelot Moens, J. D. A. Nederburgh, H. Nijgh, W. A. baron van Neukirchen, genaamd NyvenheimII. A. Schippers, G. II. van Steyn C. W. A. D. Steup, J. J. Stooker, A. P. Tadema, 11. R. J. J. Thorbecke VV. J. P. van Waning, W. F. Wesselink, J. P. Wesselink. In de vergadering van de vcreeniging ter bevordering van fabriek- cn handwerknijverheid in Nederland, Woensdag 11. te 's Gravenhageonder voorzitting van mr. 11. G. C. L. Janssens gehoudenwerd door het hoofd bestuur een zeer uitvoerig verslag uitgebragt omtrent den toestand der ver- ecniging gedurende het afgeloopen vereenigings-jaar. Daaruit blijkt o. a. het volgende: dat het getal contribuerende leden is geklommen tot 400, zijnde dus met 58 sedert een jaar vermeerderddat slechts e'éne afdeeling in leden is afgenomen; dat er blijkbaar was zucht lot vooruitgang bij do vereeniging; dat te Dordrecht cene stedelijke nijverheidsschool is opgerigt; dat te 's Gra vcnhage de afdeeling besloten heeft de industrieschool nog tot 1 Oct. aanst. aan te houden, in afwachting van nadere overwegingen; dal het hoofdbestuur de gewenschle medcdeelingen heeft ontvangen van vele plaatsen binnen- cn buiten 's lands, over de iurigting der industrie-scholen, liet uitschrijven van prijsvragen is een der middelen door de verschillende afdeelingen aange wendom der handwerksnijverheid bevorderlijk te zijn. Bij sommige wer den de daartoe aangewende pogingen met een gunstigen uitslag bekroond bij andere was die uitslag minder gunstig. Te Leyden was het eene ruime keuze lusschen de verschillende voorwerpen als beantwoording op de uitgeschreven prijsvragen ingezonden, en verschillende eerbewijzen werden toegekendmet eene geringe geldelijke tegemoetkoming voor de gemaakte kosten. Te Sneek was de belangstelling ten dezen minder gunstig. Te Zwolle kwamen eenige voorwerpen ter beantwoording in en een prijs werd toegekend. Het blijkt al meer en meer, dat het uitreiken der vereerende getuigschriften aan werklieden op de arbeidende klasse voordeelig werkt. In hel verslag wordt voorts gewag gemaakt van het plan strekkende om in 1860 te 's Gravenhage eene nationale tentoonstelling te houdenwaarvan het cere-presidium aan Z. K. II. den prins van Oranje werd aangeboden. Z. K. II. beeft aan de afdeeling geantwoord, dat hij zich verbonden had, mede te werken tot het welslagen ecner nationale tentoonstelling, in 1860 of 1861 te Amsterdam, bij de opening van het paleis voor volksvlijt, te houden. Op dien grond weigerde Z. K. II. het eere-presidium aan te nemen en gaf aan de afdeeling in overweging, aan hare plannen vooreerst geen gevolg te geven. De afdeeling heeft daarop besloten de zaak voorloopig te laten rusten. Ook uit het oogpunt, om de vergadering aan eigen oefening en opklaring van denkbeelden dienstbaar te makenis met name te Leyden gearbeid cn een uitvloesel daarvan was een verzoekschrift, door bemiddeling van het hoofd bestuur, aan den minister van finantiën gerigt, om in een niet ver verwij derd tijdstip de grondslagen voor de patentbelasting te herzien. Na de mededeeling van het verslag was aan de orde de benoeming van nieuwe hoofdbestuurders, ter vervanging van de aftredende heeren F. N. de Charro, G. Brouwer en J. R. F. Nievergeld. Nadat de voorzitter te kennen itad gegeven, dat de heer Brouwer had verzocht niet verder in aanmerking te komen, zijn de heeren de Charro en Nievergeld herkozen cn is de heer Kerkwijk in de plaats van den heer Brouwer benoemd. Reeds onderscheidene jaren was als een punt van beschrijving gesteld of «r prijsvragen zouden worden uitgeschrevensteeds en ook nu werd dit ontkennend beantwoord. Het nul was boven allen twijfel verheven, maar de geldmiddelen lieten nog niet toe eene ruime bclooning uil te schrijven. Daardoor vervielen de casu quo door het hoofdbestuur en door sommige afdeelingen opgegeven prijsvragenen ging men over tot de voorstellen der afdeelingen. Daaronder was er een, van de afdeeling 's Gravenhage, omtrent de wen- schelijkheid dal de suiker-proteclie geheel zou ophouden. Uit de toelichting van wege de 's Gravenhaagsche afdeeling, door mr. Jletman gegeven, bleek het dat dit voorstel was uitgegaan van een lid, den heer van Slolk, die van oordeel was, dat het belang des lands en de nijverheid vorderde, dat er eene geheele verandering in de suiker-wetgeving zou worden gebragl. De heer van Slolk erlangde als voorsteller het woord tot loclichting, cn las een uitgewerkt stuk voor, dat de strekking had, het nadeel.ige der nog beslaande bescherming aan te loonen. Zijn beloog berustte op cijfers cn vergelijkingen van prijzen, waarvan de conclusie was, dat de Nederlandschc verbruikers veel meer accijns betaalden, dan de schatkist genoot en dat dat meerdere, de eigenlijke premie, strekte om het buitenland van goed- koope suiker te voorzien, liet Nederlandschc volk betaalde volgens hem ten minste jaarlijks 6,199,552 aan suikeraccijns, van welke opbrengst slechts 2,000,000 in 'slands schatkist vloeit. De vergadering begreep, dat in deze, waar alles op cijfers aankomt, niet lot eene dadelijke beslissing kon worden overgegaan, en er werd dan ook besloten het stuk te doen drukkenhet aan de afdeelingen te verzenden cn het daarin commissoriaa te onderzoeken. Vervolgens is: 1°. Aangenomen het voorstel van de afd. 's Hertogenboschom, op het voorbeeld van de kamer van koophandel en fabrieken aldaar, een adres in te dienen aan de regering tot afschaffing van rijkstollcn op de openbare wegen. 2". Verworpen een voorstel van de afd. Leyden, betrefTende hel oogpunt, waaruit men de adressen, door het hoofdbestuur bij hoogere magten inge diend, moet beschouwen. Dit voorstel betrof de beantwoording der vraag, of adressen, door het hoofdbestuur aan de hoogere magten van den staat ingediend, voor zooverre zij niet het uitvloeisel zijn van een besluit der jaarlijksehe algemeene vergadering, beschouwd moeten worden als uit te drukken het gevoelen der vereeniging, bijaldien daarop de goedkeuring der afdeelingen niet is gevraagd of verkregen? Die vraag in loeslemuienden zin met 9 tegen 7 stemmen beantwoord zijnde, verviel het tweede gedeelte van het voorstelwaarbij de bevoegdheid werd geregeld. Ten gevolge van het door de algemeene vergadering genomen besluit kunnen dus de adres sen, die het hoofdbestuur indient, zonder overleg met de afdeelingen, slechts beschouwd worden als hel individueel gevoelen van de volstrekte meerder heid der tien leden van hel hoofdbestuur uit te drukkenwaardoor zij als zoodanig eene betrekkelijke waarde bezitten. 3°. Verworpen het voorstel der afd. Zwolle, waarbij zij in overweging gaf, dat de algemeene vergadering beraadslage of het niet doelmatig zoude zijndat er bij het hoofdbestuur matrijzen voorhanden waren voor medail les, die de afdeelingen zullen behoeven en verlangen bij het bekroonen van prijsvragen of bij andere gelegenhedenin het belang der industrie. 4°. Verworpen met 9 legen 7 stemmen een voorstel van Zwolle, strek kende om hel hoofdbestuur nil te noodigen tot het onderzoek naar de wet geving omtrent de vroeger hier te lande en nog in België bestaande conscih de prud'hommeswelk voorstel door Leyden, die het als prijsvraag op de punten van beschrijving had gebragt, en door Dordrecht werd ondersteund, maar door 's Gravenhage en 's Bosch afgestemd. 5°. Beslotendat de algemeene vergadering in hel volgende jaar te Zwolle zal gehouden worden. 51en verneemt dat de bekende Fransehe leeraar Napoléon Rousset dezer dagen Nederland bezoeken zal, ten einde in de voornaamste sleden van ons vaderland voordragten te houden over de tegenwoordige godsdiens tige opwekking in Ierland, waarvan hij onlangs ooggetuige mogt zijn. Ter reedc van Texel is heden ingescheept een detachement koloniale militairen, sterk 125 man, onder geleide van den 2dc™ luit. der infanterie van het O. I. leger J. 51. Coiirlois, aan boord van het fregat met sloomver- mogen de Admiraal van Wassenaar. Ook zal den 28slcn dezer te Rolter- i dam, aan boord van hel schip Albrecht Beylingscheep gaan een detache ment supplctielroepensterk 100 man, ten einde naar Java te worden overgebragt, onder liet bevel van den kapitein der infanterie van het O. 1. leger C. L. S. A. A. de lloy van Zuydewijn. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is eene missive ingekomen van de commissie tol oprigting van een nationaal gedcnkleeken ter nagedachte nis van den volksdichter Tollenswaarin zij verklaart, dal zij thans in staat is om gevolg aan haar voornemen te geven. De heer Strakkée is door haar belast met de vervaardiging van ecu marmeren standbeeld van 4 el

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1