H. M. de koningin heeft gisteren met haar gevolg deelgenomen aan het diner dat door jhr. Boreel van Hogelanden, op zijn buitengoed Water land bij Velzen, aan H. M. werd aangeboden. liet koninklijk stoomjagt is naar Coblentz vertrokken, om aldaar ÏI1I. KK. HH. prinses Erederik en prinses Maria af te balen. Zij worden aanst. Zondag alhier verwacht. He lieer E. Bousmanhoofdambtenaar aan het ministerie van oorlog in België, is alhier aangekomen. Bij het ministerie van finanliën is ontvangen eene som van 37.70^ door een onbekende, ter voldoening van te min betaald successieregtinge zonden, en nog eene som van 30 door een onbekende, onder het postmerk Rotterdam, ingezonden. De compagniën vesling-arlillcrie die van den 15dcn Julij tot nu toe in de vlakte van Waalsdorp hebben gekampeerd zijn naar hunne garnizoenen teruggekeerd en door andere eompagniën vervangendie aldaar lot 1 Sep tember zullen blijven. De eerste kamer is heden weder bijeengekomen, maar aangezien er slechts 17 leden tegenwoordig waren, stelde de voorzitter de vergadering uit tot morgen. AMSTERDAM, 10 Augustus. Gisteren werd alhier de 75s" algemeene vergadering gehouden van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen, waartoe 163 departementen verte genwoordigers hadden gezonden. De algemeene voorzitter, mr. M. J. de Lange, opende de vergadering met eene zeer gepaste toespraak. Iloewel het zijn oogmerk niet was bij deze gelegenheid eene feestrede te houdenmeende hij echter dal het niet onge past was de lotgevallen der maatschappij gedurende de 75 jaren van haar bestaan te doorloopen. Hij wierp een vlugligen blik op de geschiedenis der maatschappij en deed daarbij uitkomen dat zij steeds aan hare roeping was getrouw gebleven. Vervolgens betoogde hij de noodzakelijkheid om op den ingeslagen weg voort te gaan; maar die voortgaande ontwikkeling bragt, volgens hem, steeds nieuwe behoeften aan het licht; en het lag in den weg der maatschappij daarin te voorzien. De krachten daartoe zouden haar niet ontbreken. Daarna deed de heer mr. P. G. M. van Hees, algemeene secretaris, het verslag wegens de lotgevallen en werkzaamheden over hel afgeloopen jaar. Daaruit blijkt dat de bloei, wat het aantal leden betreft, niet is toegeno men. Eenige departementen binnen 'slands zijn opgeheven; die in Oost- Indië zijn mede als opgeheven te beschouwen, zoodat 13 departementen zijn afgeschreven; daarentegen zijn 5 nieuwe departementen opgerigt, zoodat alsnu de maatschappij 307 departementen telt, 12,920 contribuerende en 672 honoraire, te zamen 13,592 leden. De rekening was door de daartoe be noemde commissie goedgekeurd. Als leden van het hoofdbestuur zijn afge treden de heeren dr. J. P. Heije en Bruno Tideman. In hunne plaats zijn benoemd de heeren mr. E. A. Berkhout, en, na het bedanken van prof. Loman, H. J. Schimmel. Gepaste hulde werd gebragt aan het overleden lid van het hoofdbestuur prof. J. van Gilse. Tot voorzitter der algemeene vergadering van 1860 is, buiten het hoofdbestuur, gekozen de hoogleeraar mr. S. Visseringte Leyden. Een 70-tal eereblijken wegens edele daden zijn uitgereikt, zoomede aan onderscheidene onderwijzers, benevens aan twee leden van den gemeenteraad van Zevenhuizen voor de bijzondere behartiging van de belangen van het onderwijs. Vele omstandigheden hebben belemme rend gewerkt op de voortzelling en uilgave van onderscheidene geschriften; omtrent den stand der zaak wordt ten opzigte van elk berigt gegeven. Eveneens wordt berigt gegeven omlrent helgecn reeds is gedaan betrekkelijk het onderzoek naar het onderwijs in andere landen. Prof. Vein, met die taak belast, had met dal oogmerk reeds België en een gedeelte van Frank rijk bezocht. Van eenige schoolboeken, vroeger door de maatschappij uit gegeven, worden nog herdrukken verlangd. Thans echter geeft zij zelve minder nieuwe werken van dien aard uit, maar ondersteunt de particnliere nijverheid ten deze. De zaak der bepaalde volksvoorlezingen wordt ter harte genomen en is reeds voorloopig geregeld. Vervolgens werd het verslag uilgebragt wegens de uitgeschreven prijsvra gen van 1857, ie beantwoorden vóór December 1858. Van de zeven zijn slechts op drie antwoorden ingekomenen wel een op elkdie evenwel geene bekrooning mogten erlangen. Na eene pauze werden de aan de orde gestelde onderwerpen in behan deling genomen. Het voorstel van het hoofdbestuur, om een geschrift te doen vervaardi gen en te doen drukkenwaarin het doel en de werkzaamheden der maat schappij worden uiteengezet, en dit geschrift ook in enkele vreemde talen te doen overzettenwerd na langdurige beraadslagingen verworpen. Het voorstel van het hoofdbestuur, strekkende om aan het hoofdbestuur een crediet van ƒ1000 te verleenen, om daarvoor een zoo groot mogelijk aantal modelleneDz.behoorende bij de handleiding voor het onderwijs in het teekenen op de lagere scholenin den geest van gebr. Dupuiste doen vervaardigen en die tegen den vasten prijs verkrijgbaar te stellen, ten be hoeve van die scholenwerd aangenomen. Het voorstel van het hoofdbestuur, tot regeling van het regt van amen dement, in 8 bepalingen bestaande, welke achter art. 35 der wet zouden worden gevoegd, werd mede aangenomen. Op heden werden de werkzaamheden der vergadering voortgezet en ten einde gebragt. Onder de punten die behandeld werden was een voorstel van Vianen, om aan de departementen, waar geene voorlezingen werden ge houden, uit de algemeene kas jaarlijks eene som toe te staan om de open bare vergaderingen meer uitlokkend te maken. Dit voorstel werd door den afgevaardigde uit Sneek bestredenterwijl hij tevens te kennen gaf dat de voorlezingen al te kostbaar en nutteloos waren en dat zij in de uitvoering zouden mislukken. Door eenige afgevaardigden en vooral door de leden van het hoofdbestuur werd deze meening bestreden. Het voorstel van Vianen werd daarop verworpen. Door het dep. westelijk gedeelte van Zuid-Beve land was het voorstel gedaan om aan de afgevaardigden 50 cents per uur voor reis- en verblijfkostente verleenenten einde de vertegenwoordiging der departementen op de algemeene vergadering te bevorderen. Ook dit voorstel werd verworpen, alsmede het voorstel van het dep. Doesburg, on eene handleiding te doen vervaardigen voor bewaarscholenen dat van het dep. Heerenveentot het uitgeven van cenen aardrijkskundigen atlas ia groot formaat. Met eene toespraak van den voorzitter werd de vergadering gesloten. Op voorstel van den afgevaardigde uit Voorburg werd de voorzitter ten sIope nitgenoodigd zijne openings-rede te doen drukken, waarmede deze genoe gen nam. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN9 Augustus. De beraadslagingen in het lagerhuis over het voorstel van lord Eleho, om het huis te doen verklaren dat Engeland aan een mogelijk te houden congres geen deel moet nemen, hebben het gevolg gehad dat de voorsteller zijne motie heeft ingetrokken, ingevolge den raad hem door den heer Disraüli gegeven, omdat volgens dien spreker het denkbeeld, in het voorstel vervat, in vele opzigten onvatbaar was om in toepassing te worden gebragt. Ook door lord Palmerston werd het voorstel dwaas en onvereenigbaar met den geest der constitutie genoemd. Lord Russell gaf bij deze gelegenheid nog te ken nen dat hij niet geloofde dat Oostenrijk en Frankrijk geweld van wapenen zouden willen bezigen om het gezag der uitgeweken vorsten van Italië te herstellen. Het parlement behoorde, naar zijn inzien, de regering vrijheid te laten om al of niet aan een congres deel te nemen. De regering kon moeijelijk deel nemen aan een congres, alleen om de vredes-voorwaarden van Villafranca goed te keurenzelfs was het twijfelachtig of zij deel zon kunnen nemen aan een congres van ruimeren omvang, maar tot nu toe was zij tot eene zoodanige deelneming niet nitgenoodigd. Als eene bijdrage tot de kennis der eigenaardige gebruiken in het parlement, kan dienen dat dezer dagen een van de leden, de kolonel Gre- ville, die uit de hoofdstad was vertrokken zonder daarvan kennis te geven, terwijl lig door het lot was aangewezen om deel uit te maken van eene commissie, op bevel van den voorzitter is gevangen genomen en door den sergeant at arms van Dublin naar Londen gebragt. Nadat hij zich in het parlement had verontschuldigd, werd de kolonel Greville alleen veroordeeld lot het betalen der kosten van zijne gevangenneming, die echter zeer aan zienlijk zijn. Lord Redcliffc heeft in het hoogerhuis, bij de lezing der wet op de militie, op nieuw aangedrongen op de versterking van het leger. Volgens hem was Engeland met gevaren omringd en zou het niet onmogelijk zijn dat gedurende de parlementaire vacanlie de oorlog op nieuw uitbrak. Later sprak hij zich zeiven echter tegenwant toen gaf hij te kennen vertrouwen te stellen in den uitslag der onderhandelingen te Zurich. De Mom. Post, het orgaan van lord Palmerston, beweert dat men van de bijeenkomst te Zurich niets beslissends kan verwachten. De moeije- lijkheden die overwonnen moeten worden zijn te groot. Vooreerst kan men aan de volken van Italië het regt niet ontzeggenom hun eigen rege ringsvorm te kiezenen wat wordt er dan van de vredes-voorwaarden van Villafranca? Ten anderen kan men de onderscheidene vorsten niet tot een staten-verbond dwingenzoo zij er geen genoegen in nemen. Voorts doet dit blad al de moeijelijkheden uitkomen die aan het voorzitterschap van den Paus zijn verbonden. Een zoodanig voorzitterschap is onmogelijk indien de Paus geen afstand doet van zijne wereldlijke magt. Dit te verwachten zou dwaas zijn; de Paus zal er niet toe overgaan en de mogendheden zullen er hem niet toe dwingen. Te Ballingcolig (Ierland) is een kruidmolen gesprongen, waarbij vjjf werklieden omkwamen. Dezer dagen warer. eenige visschers getuigen van een gevecht tusschen twee walvisschen, op IJ mijl van de kust. Men zag die monsters zich boven de golven verheffenop afstanden van 20 lot 30 voet springeneu daarna elkander met eene soort van razernij aangrijpen. Over eene groole uitgestrektheid was de zee rood van hel bloed. De strijd duurde drie uren. Een der walvisschen bleef bewegingloos liggende andere verwijderde zich en zwom naar de opene zee. De doode walvisch werd later te Nydson, 12 mijlen van Wiek, aangebragl en daar door den heer Davidson, van Dundee, gekocht. In beriglen uit Calcutta wordt de vrees uitgedrukt dat de ontevreden heid der soldaten van de voormalige O. I. compagnie op nieuw eene opge wondenheid bij de inlandsche troepen zou verwekken. Men verzekerde dat de helft der eerstgenoemde krijgslieden voornemens was ontslag uit de dienst te nemen. Te Cawpore hebben 400 man der voormalige compagnie met eene afdeeling der koninklijke troepen gestreden en, naar men zegt, verslagen. Volgens een dagblad van Bombay worden aldaar, alsmede te Madras, maatregelen genomen om den ingang der haven door vestingwerken te be veiligen. Men schjjnt aldaar vrees te koesteren voor den aanval van eenen buitenlandschen vijand. Uit Hongkong meldt men, van 22 Junij, dat de Britsche, Fransche en Noord-Amerikaansche gezanten van Shangai naar Peking waren ver trokken. FRANKRIJK. PARIJS10 Augustus. De keizer heeft de manoeuvres der troepen (40,000 man) in het kamp van Chalons bijgewoond en is daarna naar Plombières vertrokken. Z. M.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2