leybscïië COURANT. Y RIJ DAG 12 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Pi ijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BmKENLANDSCnS BERIGTEN. LEYDEN, 11 Augustus. Gisteren avond- hield i de alhier gevestigde Rederijkerskamer Vondel eeue ver"adering met dames, met welwillende medewerking der Vereeniging van musici uit het Leydseh Orehest. Leze vergadering werd door een buiten gewoon talrijk publiek bijgewoond, zoodat de ruime zaal van Zomerzorg, alwaar de bijéénkomst plaats had, schier te klein kon genoemd worden. Voor de kamer moet deze opkomst een streelend genoegen zijn geweest, omdat zij daarin een bewijs mag zien van de voortdurende belangstelling in hare werkzaamheden. I De eerste afdeeling van het programma was. hoofdzakelijk aan de toon kunst gewijd. Na de ouverture van Rosamunda, van Scbnbert, werd liet declamatorium »dc Boodschap naar de ijzersmelterij" van Schilleren Tollens (muziek van Weker), door het .orehest op eenc verdienstelijke wijze uitge voerd, daarbij, in de voordragL.van het dichtstuk,, waardiglijk bijgestaan door den secretaris der kamer, waarna deze afdeeling door de finale der 5<ie symphpnie van van Beethoven werd besloten. Le uitvoering van genoemd declamatorium, al i werd die meermalen gehoord, heeft altijd iels aantrek kelijks en boeijends. Het Lcydsch orehest, dat getoond beeft dat het zicii gaarne eenige moeite wil getroosten om iels tot bet genoegen van het pu bliek bij te dragenheeft zich daardoor op nieuw eenc reglmatige aanspraak verworven op dc algemeene ondersteuning, tot verzekering van zijn beslaan, die, wij verwachten hel met vertrouwen, later bij voorkomende gelegen heden daaraan niet zal onthouden worden. De tweede afdeeling was uitsluitend bestemd voor de werkzaamheden der rederijkerskamer. Achtereenvolgens werden voorgedragen: 1°. Francesca di Rimini, dramatisch fragment, van Schimmel; 2°. Wanneer de kinderen groot zijn, van Reels; 3". Op den llaarlcmschen Blinkert, dramatische schets, van van den Berghen 4". Twee lesjes voor de lieve jeugd door een neefje van den schoolmeester, a. het huwelijk, b. huwelijksregt en huwclijkspligt. Dc kamer, wij welen liet. is wars van openllijke loftuitingen maar zij ver- gunne ons toch hier te verklaren dat deze voordragtendoor het publiek met belangstelling gevolgd, algemeen genoegen gaven. Dc werkende leden toonden dat zij door ijverige studie meer en meer bet ideaal trachten te bereiken dat zij zich hebben voorgesteld. Dat de blijken van goedkeuring, op gisteren aan de kamer zoo ondubbelzinnig ten deel gevallenhaar aan- spore om daarin te volhardenen zij kan zich verzekerd houden dal Ley- dens ingezetenen steeds dankbaar de gelegenheden zullen aangrijpen, die bun geschonken wordenom van den vooruitgang der kamer en van haren bloei getuigen te zijn. Z. Exc. de staatsraad commissaris des konings in deze provincie heeft heden de gemeenten Leyderdorp, Koudekerk, Hazerswonde, Oudshoorn en Alphen bezocht. Te 's Gravenhage is gislcren de algemeene vergadering gehouden van de vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid. De afdeelingen 'silage, LcydenDordrecht, Zwolle en 's Ilertogeubosch waren door hare afgevaardigden vertegenwoordigd. Daarenboven werd die verga dering ook nog door een aantal belangstellende leden bijgewoond. In een volgend nommer zullen wij omtrent dc werkzaamheden het een en ander niededeelen. Na den afloop der vergadering hebben de afgevaardigden zich aan eenen vriendschappelijken maaltijd, in het hotel van den heer Jlaas le Schevenin- gen verecnigd. Heden hebben zij onderscheidene fabrieken in de residentie bezocht, die van de hh. Enlhovcn, IlorrixSterkman en Hermans, en al daar alles tot in de kleinste bijzonderheden gadegeslagen. Maandag en Dingsdag 11. werd te Rotterdam, onder voorzitting van den heer J. II. Gebhard, van Amsterdam, de 42ste jaarlijksclie vergadering gehouden van de Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhan dels. Nadat, op den eersten dag, verschillende belangrijke onderwerpen waren behandeld en afgedaan, was de tweede meer bepaald gewijd aan het doen van particuliere handelszaken. Le vergadering werd geslolen door een vriendschappelijken maaltijd. Eenige dagen geleden werd in de Ringvaarttusschen de Benncbroeker tolbrug en de Cruquius, in den üaarlemmerniecrpolderdrijvende gevonden een schipmet zeilen getooiddoch waarop zich niemand bevond. Sedert zijn iwee lijken opgeviseht, dat van een jong mensch en van een meer be jaarde. Men vermoedt, dat een van beiden, toen het schip zeilende was, is over boord geslagenwaarop de ander hem is nagesprongen om hem te redden, en dat beiden hun dood in de golven hebben gevonden, uithoofde niemand op den wal het voorval heeft gezien noch luilp heeft kunnen verleenen. 3 Naar rijen verneemt1; zullen de curatoren van het seminarium der doopsgezinden te Amsterdam op Woensdag den 17den dezer vergaderen, ted einde een hooglecraar hij genoemde kweekschooT te benoemen. Zoomen zegt, komen daartoe.'vooral in aanmerking de heeren D. llarting en J. G. de Hoop Scheller',1 predikanten te Ënkhuizen en tc Amsterdam. Uit de legerplaats bij Zeist wordt gemeld dat de oefeningen onafge broken worden voorigézel. Z. K. II. •prins Fredcrik heeft bij legerorde zijne tevredenheid over de goede houding der troepen uitgedrukt, inzonder heid over de baUcrïjéii veld- en de halve batterij rijdendie artillerie. Volgens een' berigl uil Harderwijk, in 'h?t Dagbl. van' 's Grav!heb ben aldaar op den 8s1™ dézer vérrègaande ongeregeldheden plaats gehad. Eenige militairen met messen voorzien, kwetsten twee krijgsmakkers, den êpn in den hals, den ander in liet gézigt. Bierkruiken èii wij'nflessehcn werdén door de 'tierberg geworpen, wijii en bier stroomden rijkelijk over den vloer. Doch dit alles werd nog overtroffen, door heigeen later ge beurde. In de kazerne werden' een sergeant-majoor en een sergeant onder e.ejte kri,bbe getrapt en vreeselijk mishandeld. Een luitenant onttrok zich mét móei'te aan de Verv'olging. Dc höofdaanlegger werd daarop van dc trappen, geworpen en naar het stadhuis gebragt en in eenen kelder bewaard, drie anderen zijn liem gevolgd. Daar hebben zij brand willen siicliien, maar hun toeleg werd ontdekt en mislukte.' Dc hoofdaanlegger zal'ver moedelijk voor den krijgsraad leregt staan. Aan'de A. C. wordt daarentegen uit Harderwijk gemeld dat de berigten omtrent vechtpartijen onder de militairendie in de dagbladen voorkomen zeer overdreven zijn. Een inwoner der gemeente Woudrichem, die vóór onderscheidene jaren in dienst trad, deserteerde, na de Belgische onlusten en den tiendaagschcn veldtogt, naar België en Frankrijk. Mei het vreemden-legioen heeft hij vele veldtogten gemaakt in Algerië en elders; ook woonde hij den oorlog in de Krim hij. Dezer dagen is hij onverwacht te Woudrichcin terugge keerd, met paspoort, nadat hij in Frankrijk onbekwaam voor de dienst was verklaard. Hij is annde familie kan of wil hem niet onderhouden en op pensioen van ons rijk of van Frankrijk heeft hij als vreemdeling geen aan spraak. Men verneemt dat hij bedelende is gevonden en naar de gevangenis is gebragt. Ommerschans wordt denkelijk zijn toekomstig verblijf. Ingevolge de beschikking van den minister van binnenl. zaken, zal de verkiezing van een lid voor de tweede kamer in liet hoofdkiesdistrict Goes, die ten gevolge van liet aannemen der benoeming tot voorzitter van de arrond.-regtbank le Goes door den heer mr. J. J. van Deinsc moet plaats hebbengeschieden op 31 dezer. Zoo er eene herstemming mogl noodig zijn, is die bepaald op 14 Sept. daaraanvolgende. De Gron. Cour. deelt liet volgende mede: Op Norderncy bevinden zich over de 800 badgasten. Men weet reeds, dat ook de koning van Ilanover er weer is, doch niet in welk een talrijk gezelschap Z. M. een gedeelte van de reis daarheen heeft gemaakt. Toen het namelijk in dc stad Hanover was bekend geworden, dat de koning 'savonds meteen extra- trein naar Leer zou gaan, vroeg een milicien, die weder met groot verlof zou gaan, aan zijn kolonel, of de koning hem milicien, die geen reisgeld had, niet een plaatsje zou willen inruimen op den evenbedoelden trein, wal liern de moeite zou uitwinnen vail in deze warmte 4 of 5 dagen zijne beenen le moeten gebruiken. Dc kolonel had den inval de boodschap inder daad over te brengen, en de koning vond de zaak zoo kluchtig, dat bij vroeg, of er misschien nog meer zulke verlofgangers waren. En toen hij lot antwoord kreeg, dal er in 'tgeheel ongeveer 90 waren, die dien kant uit moesten, liet Z. M. nog een paar wagens bij den extra-trein aanhechten en vertrok met dat talrijke vreedzame eskortc naar Leer, waar men des morgens aankwam. 's GRAVENHAGE, 11 Augustus. Z. M. heeft tegen 31 dezer eervol ontheven: Z. K. II. prins Fredcrik als bevelhebber der kamperende troepen te Zeist, de luit.-generaal Ncpven als chef van den staf, en de prins van Oranje en de generaal van Geen als bevelhebbers der brigades. Zij zullen vervangen worden door den luit.- generaal Duycker den luit.-kolonel von Metzen de gencraals-majoor Rigol de. Begnins en Coenegrachl. Z. M. heeft goedgevonden den kolonel jhr. W. F. von Pestelkom- manderende het ls,c reg. vesting artilleriete benoemen tot zijn adjudant in buitengewone dienst. Rij besluit van 7 dezer heeft Z. M. goedgevonden, ter vervanging van wijlen den lieer Bergsma, lot gewoon hoogleeraar in de faculteit van wis- en natuurkundige weienschappen aan de hoogcschool le Utrecht te benoemen den heer d1'. F. A. W. Miqnelthans hoogleeraar aan het athenaeum le Amsterdam.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1