fRAIVRRyfi. PARIJS8 Augustus. Dc keizer heeft, voor dat hij naar het kamp van Chalons vertrok een hijzonder gehoor verleend aan vorst Richard von Metternichoverbrenger van een eigenhandigen brief van den keizer van Oostenrijk. Naar men zegt zou de genoemde vorst veel kans hebben om lol Oostenrijksch gezant alhier benoemd te worden. Naar men verzekert heeft de heer de Mornyin eene door hem belegde vergadering van industriëlen en bankiers, zich borg gesteld voor de vrede lievende inzigtcn des keizers. De keizer wilde, aldus moet hij zich hebben uitgedrukt, thans de natie beloonenvoor liet vertrouwen dat zij in hem gesteld had gedurende de jongste crisis, door het openen van nieuwe bron nen voor de algemeene welvaart. Eene dagorde van den schout-bij-nacht Bouet Yillaumez, bevelhebber van het belegerings-eskader dat te Toulon is teruggekeerd, trekt bijzonder de aandacht. Nadat hij de troepen heeft gewezen op de krijgsbedrijven die ben gewacht hadden, indien de vrede niet was gesloten, zegt hij: Laat ons, in plaats van elkander een treurig vaarwel toe te roepen, zeggen: Tot wederziens, op eene andere kampplaats! In Frankrijk keeren de gelegenheden, om de vlag luister bij te zetten, altijd terug. Leve de keizer! De Moniteur bevat eene notater verdediging van den maarschalk Canrobert legen een verwijt dat vroeger tegen hem is gcrigt geworden. In die nota wordt aangetoonddat de maarschalk Canrobert in den slag bij Solfei'ino reeds ten 10 ure des morgens de troepen der divisie Renault heeft afgezonden om den regtervleugel van het 4de legercorps te dekkenterwijl in liet rapport van den maarschalk Niél gezegd wordt dal de maarschalk Canrobert eerst op het einde van den dag hulp had gezonden. De vice-admiraal Rigault de Genouilly zalals bevelhebber van het eskader in de Chinesche wateren, vervangen worden door den sehout-bij- naclit Page. De slechte gezondheidstoestand van den eerstgenoemde is de reden zijner aftreding. Ten opzigle van den zegevierenden inlogt der troepen van het Itaiiaan- sclie leger op Zondag aanst.verneemt men het volgende: De intogt der troepen zal ten half 12 ure plaats hebben. Zij zullen door den faubourg St. Antoine, langs de boulevards tot aan het plein Vendöme marcheren aldaar voor den keizer en zijn staf defileren en langs de straat Rivoli naar hunne cantonncmenten terugkeeren. Het leger van Parijs en de nationale garde zullen langs hunnen weg geschaard zijn, die rijk zal versierd zijn met triomfbogen, wapenlrofeënenz. Al de schouwburgen en publieke ge bouwen moeten worden versierd. Op de hoogte van de kazerne Saint Eu- gèue zal een triomfboog opgerigt worden, die den prachtigen gevel van den dom te Milaan moet voorstellen. Rondom de plaats Vendöme zullen amphi- theatersgewijs banken worden opgerigt lot aan de eerste verdieping der hui zen. Deze zijn bestemd voor de leden van dc drie hooge staatsligchamen en de stedelijke autoriteiten. De troepen zullen Parijs binnentrekken in vcldtcnue, met de gescheurde vaandels, elk korps voorafgegaan door zijne gekwetsten, even als zulks geschied is na den veldtogt in de Krim. Op den avond van den 15dcn zal er eene algemeene verlichting plaats hebben en op verschillende punten vuurwerken worden afgestoken, liet vuurwerk, dat op dc hoogte van Trocadera zal afgestoken worden, zal de anderen in pracht overtreffen. liet eerste stuk zal bestaan uit eene deco ratieversierd met de Fransche, Sardinischc en Italiaansche kleuren. Het tweede stuk zal voorstellen de verlichting van den tempel der overwinning, opgedragen aan den keizer en het leger. Het slot zal een vulkaan voorstellen. Het kamp te St. Maur, alwaar de troepen thans liggen, wordt door een groot aantal nieuwsgierigen, waaronder vele Engelschen, bezocht. Vooral trekken de Turco's bijzonder de aandacht. Hunne vreemde gelaatstrekken, maar vooral de roem hunner dapperheidmaken dat zij aller nieuwsgierig heid opwekken. Zij kunnen zich zeer moeijelijk doen verstaan, want hunne taal is een mengelmoes van Fransch, Italiaansch en Arabisch. Wanneer zij echter wijn of andere sterke dranken verlangen dan weten zij zich wel verstaanbaar te maken en schijnen daarbij niet zeer sterk te gehoorza men aan het gebod des koransom geen wijn te drinken. Gisteren is het kamp door 80,000 Parijzenaars bezocht. Men verwacht gedurende de feestdagen een buitengewonen toevloed van vreemdelingen. De vleeschhouvvers alhier hebben bevel ontvangen daarop, bij het inslaan van hunnen voorraadte rekenen. Zes vensters op de eerste verdieping van een huis in de ruc de la Paix, bij den boulevard des Capu- cines gelegen, zijn voor den dag van den inlogt des legers voor 10,000 fr. verhuurd aan eene vorstelijke familie uit Pruissen. -- Naar men verneemt zal er eene medaille worden geslagen ter herinne ring aan den veldtogt in Italië, en een exemplaar daarvan aan elk soldaat worden uitgereikt, die deel heeft genomen aan dien veldtogt, in navolging van hetgeen de Engelschc regering heeft gedaan na den veldtogt in de Krim. De heer Ame'de'e Acharddie als correspondent door de directie van het Journal des Débats naar hel oorlogslooneel in Italië werd gezonden, heeft als honorarium 25 centimes voor elke regel schrifts genoten. Daaren boven kwamen zijne reiskosten nog voor rekening van genoemde directie. Het berigt betreffende den moord van eencn Franschen consul te Aden wordt tegengesproken. De Bedouinen hebben aldaar wel ongeregeldheden begaan, maar niet ée'n Europeaan is daarvan het slagtoffer geweest. De versterking van Antwerpen, waartoe de Belgische regering het plan heeft opgevat, begint nu ook hier de aandacht te trekken. De Patrie heeft daaraan eene uitvoerige beschouwing gewijdten belooge dat die ver sterking niet mag plaats hebbenomdat door de Londensche conferentie bepaald is, dat de krachtens het Weener verdrag in België herbouwde ves tingen gesloopt zouden worden en dat Antwerpen niet langer eene vesting, ntaar slechts eene handelsplaats zou zijn. Ook was, volgens dat blad, de versterking van Antwerpen uit een slaatshuishoudkundig oogpunt af te keu ren. Door dc Indép. Beige zijn deze beweringen mede uitvoerig wederlcgd. I thans bevat dc Constitutionnel een artikel van den heer Graniet' de Cassagnac over dit onderwerp, dat niet onbelangrijk genoemd kan worden, omdat men weel dat de schrijver in betrekking staal met dc regering. In bedoeld artikel wordt de opmerking gemaakt, dal het genoemde ontwerp telken jare na de terugkomst des konings uit Engeland te berde wordt gebragt, tot groole bevreemding van alle bezadigde lieden; dat Engeland, geleerd door de ondervinding van 1809, zich te Antwerpen eene sterke stelling wil ver zekeren; dat België, als onzijdige staat, gecne vijanden heeft, maar zijne onzijdigheid spoedig verliezen zou, wanneer het de rol van eene Engelsche provincie op zich wilde nemen. De heer dc Cassagnac noemt het betreu renswaardig dat in een naburig land, waarmede Frankrijk in goede ver standhouding wenscht te blijven, dergelijke maatregelen worden genomen. ITALIË. j Zondag, 7 Augustus, beeft koning Victor Emanuel zjjne plegtige intrede te Milaan gedaan, vergezeld van zijne ministers, van de volksvertegenwoor digers en van de gemeentebesturen van Milaan en Genua. De koning is te paard de straat Corso doorgereden, onder het vreugdegejuich der menigte. Vervolgens heeft hij het Te Deum bijgewoond en gehoor verleend aan ver schillende autoriteiten. Des avonds was dc stad luisterrijk verlicht. Het officiële dagblad van Milaan bevat eene uitnoodiging van het ge meentebestuur aan de ingezetenenom deel te nemen aan eene inschrijving ten behoeve van de gekwetsten en der gezinnen van hen die in den strijd voor de onafhankelijkheid zijn gevallen. Het gemeentebestuur heeft voor 100,000 fr. ingeschreven. De Sardinischc regering heeft al hare commissarissen en agenten in Parma en Piacenza terug geroepen. Men kan daaruit afleiden dat de zen ding van graaf de Reiset cenig gunstig gevolg heeft gehad en dat de jonge hertog van Parma kans heeft in zijne regering hersteld te worden. Men beweert dat dc heer Des Ambrois, vertegenwoordiger van Sardinië bij de bijeenkomst te Zurichin last heeft de volgende eischen te doen 1°. wijziging der vredes-voorwaarden met betrekking tot het in bezit hou den van Pesehiera en Mantua door Oostenrijk; 2°. geene deelneming aan de vereeuigde schuld van Lombardije en Venetiëindien Oostenrijk de fondsen niet terug geeft die aan verschillende corporatiën tocbehooren en die naar Verona zijn gebragt; 3°. beslissing, door eene volksstemming, over de toe komst van de staten van Midden-Italië; 4°. geene deelneming aan het staten- verbond, onder honorair voorzitterschap van den Paus, indien niet aan Sar dinië de leiding der militaire en diplomatique zaken wordt geschonken; en 5°. teruggave van de ijzeren kroon. De Courtier des Alpeseen blad in Savoye, dat zich dezer dagen zeer gunstig heeft uitgelaten over de vereeniging van Savoye met Frankrijk, is bij besluit van den minister van binnenl. zaken opgeheventot dat door de regtbank omtrent dit blad eene nadere beslissing zal zijn genomen. Deze maatregel kan zeer streng genoemd worden, en het is niet goed te keuren dat de beperkende wet op de drukpers, die gedurende den oorlog te vcr- schoonen was, thans nog in toepassing wordt gebragt. Volgens brieven uit Rome, zegt de lndép. Beige, zou de Paus, ten gevolge der onderhandelingen die over het voorzitterschap van het Italiaansch staten-verbond zijn gevoerd, zijne toestemming hebben gegeven tot de invoe ring van het Wetboek Napoleon, met weglating echter der hoofdstukken die betrekking hebben op het burgerlijk huwelijk. Als dit berigt waarheid be vat, dan is de aftreding van kardinaal Antonelli zeker te verwachten, want deze heeft alle wijziging in de bestaande orde van zaken altijd hevig be streden. Het voorloopig bestuur van Bologna heeft eene, ten dcelc gedwongene, geldlcening van 6 millioen uitgescheventen einde in de dringendste behoef ten te voorzien. Naar men verzekert is die lecning reeds bijna geheel volgeteckend. Hel bestuur van Toskanc heeft de vernietiging bevolen van het kasicel van Florence, omdat het gebouwd is om de stad in bedwang te houden, niet om haar te verdedigen. Dit kasteel werd in 1590 aangelegd. PltUISSEW. BERLIJN, 7 Augustus. De toestand des konings is ongunstig. Zijne ongesteldheid moet van dag tot dag erger worden. In den avond van den 4dcn dezer is er boven dc stad Dusseldorp en omstreken een zwaar onweder, vergezeld met storm en regen, losgebarsten. In de Kazernestraat werd een jeugdig kantoorbediende, die zich huiswaarts had willen begevendood gevondenzonder dal het nogtans zeker is of hij door den bliksem was getroffen geworden. In verschillende oorden des lands hebben dezer dagen hevige branden gewoed. Den 3den dezer werden te Storchncst 23 woonhuizen, even zoo vele schuren en stallingende r. k. kerk en het schoolhuis in de asch ge legd. Twee dagen vroeger werden te Breitcnworbis 109 woonhuizen en stallingen de prooi der vlammenen den 4dc" dezer brandde nagenoeg het gansche dorp Bredow bij Nauen, de kerk en het heerenhuis daaronder be grepen, tot den grond toe af, bij welken laalsten brand de schout van het dorp is omgekomen en eenige andere personen vermist worden. De koning der Nederlanden is den 5dcn dezer te Wiesbaden aangeko men. De hertog van Nassau heeft terstond een bezoek bij Z. M. afgelegd. Tc F'rankfort heeft eene hevige vechtpartij plaats gehad tusschen Pruissische militairen aan de eene en Oostcnrijksche en Beijersche aan de andere zijde. Bijna 500 man namen daaraan deel. De Jablonowskische maatschappij te Leipzig heeft voor het jaar 1861 de volgende prijsvraag uitgeschrevenGedurende de 17dc eeuw gold bij de Duitschers, gelijk bij de Franschen en Engelschen, bijkans algemeen Neder land als het klassieke land der volkshuishoudclijke praktijk en wetgeving. Gelijktijdig bloeiden bij de Nederlanders vele wetenschappenmet name dc letterkunde, de wijsbegeerte en dc regtsgeleerdheid. Het is dan ook zeer waarschijnlijk, ofschoon lot dusverre weinig bekend, dat ook de theorie

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3