leydsche COURANT. MAANDAG 1 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. N". 9L De Prijs der Courant is ƒ12 in-het jaar j de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIJ deze Courant behoort Bijblad Nf°. 1<S. BINNËNLANDSCHË BKR1GTEN. LEYDEN30 Julij. Wij meenen de aandacht van allen die belangstellen in het onderwijs, dal aan eene industrieschool gegeven wordt, te moeten vestigen op de hier achter geplaatste advertentie van het bestuur van het genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix. Op hel onlangs te Amsterdam gehouden nijverheids congres is ter sprake gebragt de behoefte die onze werklieden hebben aan kennis en smaak. Aan die behoefte wordt tegemoet gekomen door het onderwijs in de wis-, bouw-, leeken-, natuur- en werktuigkunde, zoodat bij het genoemd genootschap de gelegenheid is geopend, om de noodige kennis en smaak te verkrijgen. In de laatstgehouden vergadering der leden zijn tot bestuurders benoemd de heeren J. van Lilli, C. G. Nieuwveen en dr. J. Bosscha Jr.die deze benoeming hebben aangenomen. Door den gemeenteraad is tot heelmeester in het Caccilia-Gaslhuis be noemd de heer J. A. Longepee. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 85 lot 99 personen. De eergisteren te Voorschoten gehoudene paardenmarkt was ook dit maal zeer druk bezocht. Ruim 500 paarden waren aan de lijn, die meest allen tegen hooge prijzen verkocht werden. Onder de vreemdelingen, die als gewoonlijk deze markt bezochten, dreven vooral Fransche en Duitsche kooplieden veel handel. Te llaarlcm had Donderdag morgen een droevig onheil plaats. Men is aldaar bezig met het dempen van de Oude- en Kraaijenhorstergrachten, en bij het sloopen van het zoogenaamde Verwulf, is een gedeelte daarvan aan de zijde van de Gierstraat eensklaps ingestort. Van de drie arbeiders, die op dat oogenblik aldaar werkzaam warenhebben twee onder het puin het leven verloren, de derde is aan het hoofd gewond. De eerstgenoemden, Mooy en Hoogenslcyn genaamd, waren gehuwd en laten onverzorgde be trekkingen na. Aan het Nieuwe Diep had eergisteren eene treurige pleglighcid plaats, namelijk de begrafenis van het stoffelijk overschot van hen, die aan boord van de Pro patria zoo noodlottig zijn omgekomen. De treurmuziek van het instituut der marine, voorafgegaan door een detachement mariniers, opende den trein; daarop volgde de lijkkoets met het lijk van den kommandant, en onmiddellijk daarop de lijkwagens die de vijf lijken der matrozen bevatten, achter de lijkwagens volgden de naastbestaandenal de officieren der zee- en Iandmagt, drie predikanten der gemeente, de! manschap der kanonneer boot die aan de ramp was ontkomenen de adelborstenterwijl matrozen en mariniers den trein sloten. Op het kerkhof hielden een der officieren, de heer van Gogli, en daarna d«. Ledeboer zeer gepaste toespraken. De graaf van Chambord is thans weder op Bronbeek, nabij Arnhem, teruggekeerd. Men verneemt dat zijn verblijf aldaar met het einde van den zomer zal eindigen. Uit Harderwijk schrijft men dat aldaar een 40 lal vrijwilligers voor het 0. I. leger zijn aangekomen, waarvan velen den Ilaliaanschen oorlog hebben bijgewoond. Binnen weinige dagen verwacht men er nog 4 a 500. De gemeenteraad van Harlingen heeft zijne goedkeuring geschonken aan het plan lot plaatsing van een monument voor den beroemden Simon Stijl in de vestibule van het raadhuis. Vroeger is daartoe eene som van ƒ4,000 gelegateerd door wijlen dr. van der Plaats, van Leeuwarden. Het Politieblad meldt dat op een onbekend tijdstip, misschien ten jarc 1855 of later, uit zes kistjes, staande op het bovenlocaal van het artil lerie-arsenaal te Neuzen zijn ontvreemd 12.000 geweerkogels. Tc Roermond heeft de weduwe Gruylcrs op den 26slcn dezer haren 100"™ verjaardag gevierd. In de hoofdkerk had voor haar op den morgen van dien dag eene pleglige dienst plaats en des avonds hebben onderschei dene muziekgezelschappen haar serenades gebragt. 's GRAVENHAGE30 Julij. Z. M. heeft de heer A. D. Huysman, med. doet. te Garderen, benoemd tot ridder van de Eikenkroon. Z. M. heeft goedgevonden *le benoemen tot kapitein-kwartiermeesters bij hel instructie-bataillonden lstcn luit.-kwartiermeester O. J. de Haart, van het corps; bij het 2dc reg. dragonders, den lsten luit.-kwartiermeester •E J. van Thiel, van het corps; bij het 2de reg. vesting-artillerie, den lstcn luit.-kwartiermcesler J. A. Saltel, van het corps. Bjj kon. besluit van 28 dezer is de officier van gezondheid der 3dc kl. bij de zeemagt M. T. Mandenbevorderd lol officier van gezondheid der 2dc kl. Door Z. M. is tegen 1 September aanst. tot inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Groningen benoemd de heer S. Blaupot ten Cate. Zoodra die heer deze betrekking aanneemt, houdt hij op lid van de tweede kamer te zijn, maar is hij dadelijk weder verkiesbaar. Art. 60 der wet op hel lager onderwijs stelt bovendien vastdal de inspecteurs geene ambten of bediening bekleeden zonder 'skonings toestemming. Z. BI. de koning heeft benoemd tol hofmaarschalk van Z. K. H. den prins van Oranje den graaf L. van Bylandt en zulks in de plaats van den graaf van Lynden. Z. K. H. is gisteren avond van Soestdijk alhier terug- BRUSSEL, 29 Julij. De gemeenteraad van Gent heeft zich, op uitnoodiging van den minister van binnenl. zaken, bezig gehouden met het vraagstuk omtrent de oprigting van een gedenklecken in die stad voor eenig beroemd persoonaldaar ge boren. De commissie, met een onderzoek ten deze belast, heeft daarvoor aangewezen den beroemden ruwaard Jacob van Arlevelde. [Jacob van Arlevelde was een bierbrouwer, die in 1336 zijne medeburgers in opstand bragt tegen den graaf van Vlaanderen en dezen dwong zijne stalen te ver laten. Hij was gedurende eenigen tijd meester van geheel Vlaanderen. Later in het naauw gebragt, wilde hij de heerschappij opdragen aan den prins van Wallis, zoon van Eduard III, ten koste van den graaf van Vlaanderen; maar dit plan mislukte en hij werd in 1345 door de be volking van Gent omgebragt.] iiNGELANB. LONDEN, 28 Julij. Het berigt omtrent de ontwapening van Frankrijk is natuurlijk hier met genoegen vernomen en wordt door de dagbladen met blijken van tevre denheid vermeld, echter met bijvoeging dat de versterking onzer vloot, als noodzakelijk, moet doorgezet worden. De zitting van het lagerhuis van gisteren werd met belangstelling te gemoet gezien, omdat de regering daarin mededeelingen zou doen betreffende de houding van Engeland tijdens en na het sluiten van den vrede. Lord Russell verklaarde bij die gelegenheid, dat Engeland noch geraadpleegd is ten aanzien van de strekking der artikelen van de overeenkomst van Villa- franca, noch ten aanzien van den afstand van Lombardije aan Piemont. Hetgeen echter in de vredes voorwaarden voorkomt met betrekking tot de latere regeling van Italië, zou de inmenging van Engeland en zijne deelne ming aan het congres wettigen. Frankrijk heeft dan ook lot Engeland geenszins de uitnoodiging gerigt om deel te nemen aan het congres dat lot eind-regeling van den vrede van Villafranca zal worden gehouden, maar wèl om deel te nemen aan de beraadslagingen over de organisatie van Italië, vermits dit een onderwerp van algemeen belang is. De Engelsche regering heeft daarop nog geen bepaald antwoord gegeven. Spreker beweerde, dat het voor Engeland noodzakelijk was om te weten, of het te Zurich te slui ten tractaat iels meer, dan wel iets minder zal inhouden dan de bekende bepalingen van Villafranca. Voor het overige verklaarde hij dat ieder con gres tot regeling der Itaüaansche aangelegenheden nutteloos zon zijn, indien Oostenrijk daaraan geen deel nam; dan nog ware het noodzakelijk, dat gekeerd. Z. BI. heeft aan II. H. van Deventer, die door het prov. geregtshof van Noordholland, ter zake van moedwillige brandstichting, lot de straffe des doods is veroordeeld, kwijtschelding van die straf verleend, en die ver anderd in eene tuchthuisstraf voor den tijd van 20 jaren. Z. M. heeft bepaald, dat ook de miliciens der ligtingen van 1855, 1856, 1857 en 1858, die ingevolge zijn besluit van 24 Junij 11., bij het Limbui'gsch bondseonlingent in activiteit zijn opgeroepen, zoomede die mili ciens van de ligting van 1858, die nog voor ontbrekende vrijwilligers bij gemelde corpsen onder de wapenen waren, den lslen Augustus aanst., mede met groot verlof naar hunne haardsteden zullen vertrekken. Z. K. H. prins Frederik zal Vrijdag aanst. het kamp bij Zeyst betrekkeu. Den 10dcn Augustus aanst. zal alhier, in het lokaal Diligentia, de 8slc algemeene vergadering worden gehouden der vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland. De eerste kamer der staien-generaal is bijeengeroepentot hervatting harer werkzaamheden, tegen Donderdag 11 Augustus. Naar men verneemt heeft de commissie van rapporteurs van de tweede kamer der staten-generaal thans vastgesteld het voorloopig verslag over het wcts-onlwerp nopens den zuiderspoorweg, zoodat men eerstdaags de open- baarmaking van dat verslag kan te gemoet zien. BUITENLANDSCHE BËR1GTEN.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1