LEYDSCHE COURANT. N". 90. ■kÊM VRIJDAG 29 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vi ij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zulurdag Avond. v j j« v M De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCRE BERIGTEN. LEYDEN, 23 Jnlij. Bij bcslnil van 25 Junij heeft 'L. M. de koning goedgevonden aan eene commissie uil de staten van Zuidholland, belast met het onderzoek van een voorstel van de gedep. staten tot wijziging van enkele bepalingen van het reglement op de wegen en voetpaden in die provincie, magtiging te vcrleenen om na de sluiting van de zomervergadering der staten hare werkzaamheden voort te zetten. De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat tol opleiding en oefening van telegrafisten voor de dienst van den rijkstelegraaf, na vergelijkend onderzoek, een aantal van hoogstens 20 leerlingen zullen toegelaten wordenom op nader aan te wijzen plaatsen onderrigl te ontvangen. Het vergelijkend onderzoek, waartoe de belang hebbenden nader worden opgeroepen, zal plaats hebben te 'sGravenhage op den lttcn en 2dcn December aanst. Zij die verlangen tot dit onderzoek toe- gelalen te worden moeten zich voor 15 Nov. bij het dep. van binnenl. zaken aanmelden. Personen, die reeds twee maal vergelijkend zijn onderzocht, doch op wie de keuze niet is gevallenworden niet meer toegelaten. Van wege liet ministerie van fmanliën zijn de belanghebbenden bij de verzending van brieven met de Oost- en West-Indische brievenmalen op nieuw en met aandrang uitgenoodigd om zich bij voorkeur niet van lak maar van ouwels tot het verzegelen hunner brievenwelke voor evenge- nielde malen bestemd zijn, te bedienen, en levens verzocht aan hunne cor respondenten in Oost- en West-Indië denzelfden raad te geven; vermits de brievendie met lak gesloten zijnzich ten gevolge der warmte van het klimaat somwijlen gedurende de reis zoo zeer aan elkander vasthechten, dat het bij de aankomst onmogelijk is dezelve van een te scheiden, zonder de omslagen in meerdere of mindere mate te scheuren. Ter completering van de verschillende bataillons infanterie, die bestemd zijn om in de legerplaats te Zeist te kamperenzullen er van de overige bataillons en depóts dier regimenten, welke geen deel aan het kamp ne men, de noodige onderofficieren en manschappen bij de kamperende batail lons gedetacheerd worden. Het Nedcrl. zendelinggenootschap heeft door tusschenkomst van den voorzitter der jaarvergaderingds. Moll te 's Gravenhageeene gift van ƒ5,000 ontvangen. In de Delftsche Cour. leest men hel volgende: Door den secretaris van den raad van bestuur der koninklijke akademie is het volgende adres aan Zijne Majesteit ingediend: Aan Zijne Majesteit den Koning. Sire! Geeft eerbiedig te kennen enz. »Dat hij sedert de indiening aan Uwe Majesteit van zijn adres in dato 10 Julij 11., gelegenheid heeft gehad daarover het gevoelen te leeren ken nen, niet allée'n van zijne naaste betrekkingen en vrienden, maar ook van anderenbevoegd om daarover te oordeelencn dat dit oordeel hem niet gunstig is. »Dat hij ook zelf, tot bedaarder gemoedstemming teruggekeerd, eene daad moet veroordeelenhem, als het ware, door den loop der gebeurte nissen afgeperst, en dat hij dus zoowel gehoor gevende aan den welmecnen- den raad van anderenals aan zijne eigene overtuigingniet aarzelt Uwe Majesteit ook in het openbaar te beluigen, dat liet hem grootelijks leed doet, te zijn overgegaan lol eene daad die bij niemand goedkeuring vindt. »Dat hij het niet gepast acht, aan Uwe Majesteit den loop dier gebeur tenissen te ontvouwen en in het breede te ontwikkelen om zich alzoo te verontschuldigen; maar veeleer rekent op de koninklijke edelmoedigheid en regtvaardigheiddie bijna twintig-jarige trouwe en veelal zware diensten meer zal doen wegen dan een enkelen overijlden stap en dat hij dus Uwe Majesteit ccrbicdiglijk verzoekt het bovenaangehaald adres te beschouwen als niet door hem ingezonden en hem de gevolgen daarvan niet toe te rekenen. Welk doende enz. Sire van Uwe Majesteit de getrouwe onderdaan (get.) »Dr. W. L. Ovshduyn." Te Dordrecht werd Maandag 11. eene vergadering gehouden der ver schillende commissiën, gevormd tot oprigting van een gedenkteeken ter na gedachtenis van den beroemden Ary Scheller. Op die bijeenkomst is vast gesteld dat dit gedenkteeken zal moeten bestaan uit een metalen standbeeld van de vereischte grootte. Daar echter de ontvangene bijdragen, ofschoon reeds vrij belangrijk, niet voldoende zijn om nu reeds aan dit besluit ge volg te gevenzoo zullen de verschillende commissiën eene nieuwe poging aanwenden om het cijfer, daartoe benoodigdte bekomen, waartoe onder anderen alle Nederlandsche kunstenaars zullen worden uitgenoodigdom door het brengen van vrijwillige ofïcrs hunner kunst, eene verloting tot stand te brengen. Maandag namiddag heeft er aan boord van de exercitie-kanonneer boot Pro-V atriaaan het Nieuwe Diep liggende, een verschrikkelijk onge luk plaats gehad. Een stuk geschut, een tachtig ponder, sprong bij het afvuren en doodde 7 personen, waaronder de kommandant luit. ter zee Gobius, terwijl 5 zwaar gekwetst werden. Een man werd over boord geslingerd. Een der gekwetsten is later in hel hospitaal overleden. Men roemt zeer de tegenwoordigheid van twee der manschappen, die te midden der algemeene verwarring, terwijl het kruidvnur over het dek naar beneden vloog, de vonken met hunne kleederen uitdoofden en de kruidkamer digt wierpen. Ooggetuigen verhalen ijzingwekkende bijzonderheden omtrent de verminkingen door het springen van het stuk te weeg gebragt. Men verzekert dat deze ramp niet te wijten is aan onvoorzigtigheid der manschappen die het stuk bedienden, maar de oorzaak moet liggen in de mindere deugdzaamheid van het stuk. Het stuk dat gesprongen is, even als de stukken die onlangs in O.-Indië op de Medusa en aan boord van de Amsterdam zijn gesprongendragen hetzelfde jaartal en zijn uit dezelfde fabriek te Luik afkomstig. Uit Harlingen schrijft men dat de groenlandsvaarder Dirkje Adama aldaar is teruggekeerd met 2500 robben. Dit vaartuig had geruimen tijd tussehen net ijs geklemd geweest. Door een Noordsch vaartuig zijn ook 2400 robben aangebragt van de Noordpool, welk schip in Thonsberg blijft overwinteren. De gemeenteraad van 's Ilcrlogenbosch heeftdoor tusschenkomst van den commissaris des konings in Noordbrabanleene missive van den minis ter van binnenl. zaken ontvangen, waaruit blijkt dat die gemeente lot vestiging van eene der rijks-kweekscholen voor het lager onderwijs zal worden voorgedragen. Uit Leeuwarden meldt men het volgende. Aan een alhier van dr. J. II. Ilalbertsma, van Deventer, ontvangen schrijven uit Rome, van den 31stcn Mei 1859, ontleenen wij de volgende belangwekkende bijzonderheid, betreffende het bestaan van eene Friesche kerk aldaar: Nadat ik hier eénigen tijd vertoefd had, hoorde ik spreken van eene Friesche kerk te Rome, dat natuurlijk mijne aandacht nog al Wekte. In het eerst vreesde ik, dal liet mij zeer moeijelijk zou vallen, om onder de 300 kerken van hel groote Rome, waaronder eenige genoegzaam verlaten en vergelen zijn, die Friesche uil te vinden lol mijn genoegen echter ontdekte ik, dal ik die kerk telkens, wanneer ik naar de Si. Pieterskerk of de kunstgalerijen van der. Paus gingop eenige weinige schreden afstands was voorbij geloopen. Op het groote plein namelijk van de St. Pieterskerk ko mende, slaat men linksom, en vindt tussehen de huizen en het einde der zuidelijke colonnades voor de St. Pieterskerk 25 sleenen trappen, die on middellijk naar de Friesche kerk voeren. Tweemaal ben ik er geruimen tijd in geweest, om alles naauwkeurig op te nemen, cn heb in de wanden drie sleenen met Latijnsche opschriften ontdekt, waarvan de grootste, die nog volkomen gaaf is, op drie Friesen cn eene Friesin van omstreeks den jare 850 betrekking heeft; de twee andere sleenen die gebroken zijn, be vatten slechts brokstukken van opschriften, waarvan de eene een Fries met name Hebithans He'abevermeldt. Met behulp var. den heer du Rien en mijn zoon Tjalling heb ik die opschriften gecopicerd, en zal ze bij mijne terugkomst mijnen landgenooten mededeelen. Paus Leo IV liet omstreeks het jaar 850 deze kerk bouwen, tot het doen vaii zielmissen voor de Friesen, die bij de verdediging van Rome tegen de Saracenen waren gesneuveld; want men moet weten, dat binnen den omtrek van den bnrgt van Rome, waarin deze kerk en de Sl. Pieterskerk gebouwd zijn, in die eeuw gemeenten of kleine koloniën van Friesen, Anglosaxen Franken en Longobarden gevestigd waren, die compagnien leverden in het leger van den Paus, als die in oorlog was, en dat oudtijds voor elk dezer gemeenten eene kerk bestond. Overigens was de eerbied der burgers van Rome voor de Friesche kerk zoo groot, dat zij de genoemde 25 trappen, die naar de kerk leidenbiddende opkropentelkens wanneer zij daar de mis bijwoonden. Omstreeks 1750 had deze Friesche kerk 900jaargestaan cn was toen zoo bouwvallig gewordendat het stift der St. Pieterskerk waaronder zij behoort, haar op last van Paus Benedictus liet herbouwen, waarbij de Paus zorg droeg, om de bovengemelde sleenen te bewaren en zorgvuldig in de nieuwe muren te laten hemelselen. Overigens draagt niets eenige teekenen van hooge oudheid dan het torentje en de pilarendie waar schijnlijk zijn blijven staan. De Friesche kerk is gewijd aan St. Michael (San Micliele) en aan St. Mag nus; van welken laalsten heilige de Friesen, op den grooten steen genoemd het gebeente in deze kerk begroeven, terwijl zij e'én der armen van den

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1