aan officieren bij. dc zeemagt gepensioneerd wordende. Aangenomen met 48 legen 11 stemmen; tegen de hb. Olivier, Meelissen, Hengst, Reinders, Oomen, Dullert, BelzBeens, Jespers, ldzerda, van WintershovenWes- terhoff, Bots en van Nispen van Scvenacr. 3°. Dat lot goedkeuring van het tractaat omtrent dc regeling van de grenzen der Ncderlandsche en Por- tugesche bezittingen op Timor en onderhoorige eilanden. Aangenomen met algemeene stemmen. 4°. Eenige wetsontwerpen tot naturalisatie van onder scheidene personen. Aangenomen. Bij de behandeling van het wetsontwerp onder n°. 3 vermeld, vestigde de heer Tliorbecke de aandacht op de expe ditie naar Boni. Volgens bij hem ingekomen geloofwaardige beriglen zou bij die gelegenheid geenszins de noodige spoed in acht genomenvoor de verpleging voornamelijk van gezonde manschappen niet genoegzaam zorg gedragenen aan het noodig beleid bij de gansclic zaak gebrek geweest zijn. Daar die berigten op hem den indruk gemaakt hadden als of onze krijgs- magt aldaar zou zijn mishandeld, noodigde hij den minister van koloniën nit, om, aangezien de kamer hierover geene enquête kon instellen, hierom trent onderzoek te laten doen, opdat de waarheid ten deze aan het licht mogt komen. Le minister van koloniën heeft daarop ten antwoord gege vendat men, wat betreft den spoed, in deze zaak de zamenstclling en de uitvoering der expeditie wel moest onderscheiden hij meendewat dc eerste betrof, dat deze genoegzaam was bevorderd; omtrent die bij de uilvoering aangewend bestond bij hem voor alsnog twijfelde verplegingmeende hij te kunnen verzekerenwaszoo wat de hoeveelheid als hoedanigheid der provision aanging, naar behooren geweest. Nopens het beleid bij die ge beurtenis beloond had hij, evenmin als over de geheele zaak, nog geene voldoende tijdingen, weshalve hij reeds onderscheidene vragen had opgezon den aangaande punten waaromtrent hij wenschle te worden ingelicht. Door de hh. Strens, Olivier, MeeussenDommer van PoldersveldtSlicher en Sander is het voorstel gedaanom de behandeling van het wels-ontwerp betreffende den noorderspoorweg le verdagen tot de volgende zitting, opdat bet ontwerp omtrent de znidcrlijn gelijktijdig of terstond na die van de noorderlijn plaats mogt hebben. Zitting van Dingsdag 26 Julij. Aan de orde was de beraadslaging over bovengenoemd voorstel. Dooi den heer Meeussen werd het breedvoerig uiteengezet. Volgens hem was het hier geen quaestie van een noorder- of zuider-spoorwegmaar was er sprake om ons land te begiftigen met een stelsel van spoorwegenmen moest dus niet splitsen wat uit den aard der zaak vereenigd is. Aan het slot zijner rede verklaarde hij dat de aanleiding tot deze motie van hem was gekomenzonder ruggespraak met wien ook. Na langdurige beraadslagingen is het voorstel met 47 tegen 17 stemmen aangenomen en dus de behandeling van het wets-ontwerp omtrent den noor der spoorweg verdaagd. Tegen de hh. Wybenga, Gevers Deynoot, Wint- gens, ldzerda, ter Bruggen Hugenholtz; van der Veen, Lycklama a Nye- holt, Westerhoff, Tacts van Amerongen, Reinders, Hoekwater, Dirks, Blaupot ten Cate, Sloet tot Oldhuis, Zijlker, van Heiden Reineslcin en de Voorzitter. BUITENLANDSCHIE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 25 Julij. Dc kosten van het regeringsplan lot versterking van Antwerpen wor den op 48,927,000 fr. geraamd, waartoe dc stad 10 millioen zal bjjdragen. Op den 22sUn dezer is te Brugge overleden de heer de Potter, bekend als lid van het voorloopig bestuur in 1830. ENGELAND. LONDEN, 24 Julij. Door de regering is voorgesteld om het tekort, ontstaan door dc bui tengewone maatregelen voor 's lands verdediging, hoofzakelijk door verhoo ging of nagenoeg verdubbeling der incomctax aan te vullen. Dit voorstel is door het lagerhuis zonder ernstigen tegenstand aangenomen. Dc Morn. Post.het orgaan van lord Palmerslonverklaart dat de te Villafranca vastgestelde vredes-voorwaarden eenige wijziging dienen te ondergaanen dat anders ook van een congres weinig goeds te verwach ten is. De voorwaarden zijn van dien aard, dat de twee keizers ze te zamen en zonder hulp nooit in werking kunnen brengen, lloe meer men de bij het vredesverdrag aangeroerde punten overweegtdes te meer ziet men dat er geene voldoende regeling daarvan mogelijk is, ten zij Europa in eene regelmatige bijeenkomst der groote mogendheden in staal gesteld worde zijne stem le doen hooren. Maar zoo Oostenrijk in zijne weigering vol hardt, wat dan? Wij vreezen dal, indien dc tegenwoordige gelegenheid niet wordt gebrnikt om dc gansche zaak af te doen, er ccnc revolutionaire beweging van bedenkelijken aard in Italië zal plaats grijpenwelke onbe rekenbaar veel kwaad zou kunnen le weeg brengen, en voor Oostenrijk veel gevaarlijker zou kunnen worden dan de tegenwoordigheid van een Fransch leger. Dc opperbevelhebber des legers heeft den heer Rarey benoemd tot onder wijzer bij het leger, ten einde officierenpaardenartsen, afrijders, hoefsme den, enz., de doeltreffendste middelen te leeren tot temming der paarden. Voor eene onzer rcglbanken is eene zaak behandeld, waaruit bleek dat enkele personen hier le lande hoeveelheden vet naar Nederland zenden om van daar als boter hier weder ingevoerd te worden. FRANKRIJK. PARIJS, 24 Julij. De ongunstige indruk die te regt of te onregt hier en daar was te weeg gebragt door de woorden des keizers, bij gelegenheid van de ont vangst van het corps diplomatique, is thans groolendeels weggenomen. Men verzekert dal dc Engclschc regering aan de onze heeft medegedeeld dat zij aan een Europecsch congres, ter regeling van de Italiaansehe zaken, wil deelnemen onder bijvoeging van een voorstel tot algemeene ontwapening. Dit voorstel zou hier gunstig opgenomen worden, omdat hel initiatief daar toe aan den keizer toekomt. Z. M. zouin een onderhoud dal hij met lord Cowley had, aangeboden hebben om het voorbeeld te geven tot eene vermindering der militaire toerustingen, waarmede alle rijken in Europa, uit wederzijdsch wantrouwen, zich bezig houden. Daaraan zou het zijn toe le schrijven dat de Engelsclie ministers zich dezer dagen zoo vertrou wend over keizer Napoleon hebben uitgelaten. In Engeland zal eene toe nadering tusschen de beide regeringen gaarne gezien wordenwant het zou daardoor een weg zien gebaand om uit den staat van afzonderingwaarin het verkeert, te geraken. Ilet is ook zeer waarschijnlijk dat Sardinië bij de aanstaande bijeenkomst te Zurich niet zal vertegenwoordigd worden. De reden hiervan is daarin te zoeken dat de keizer van Oostenrijk halsstarrig weigert dat zijn verte genwoordiger naast die van Sardinië zitting neemtSardinië zou zich dit ter wille van Frankrijk laten welgevallen om eene schikking gemakkelijk te maken en om later zijne eischen op een Europeesch congres te doen gelden. Omtrent de onderhandelingen, die over dit te houden congres worden ge voerd weet menzelfs in gewoonlijk wel onderrigte kringenniets. Maarschalk Pélissier, hertog van Malakoff, is benoemd lot groot-kanse lier van het Legioen van Eer. De keizer heeft uit zijne eigene middelen aan de moeder van den ge neraal Auger een pensioen van 3000 fr. verleend. De terugkomst van ons leger wordt steeds bespoedigd, behoudens dc troepen, welke nog voorloopig in Italië blijven. Men rekent dal er, eenige dagen vóór den 15dcn Aug., ongeveer 100,000 man rondom Parijs zullen zijn. Zij zullen, in afwachting van den plegtigen intogt, onder tenten kamperen. De militaire intendance heeft aangekondigd, dat op 2 Augustus aanst. eene aanbesteding zal plaats hebben van 100 houten beenen en 200 dijstuk ken. Deze voorwerpen zijn bestemd voor verminkten van het leger in Italië. Zeventien werklieden der fabriek van den heer Gouin te Batignollcs zijn door de policie in hechtenis genomenomdat zij zich in krachtige taal en met verontwaardiging over het sluiten van den vrede hadden uitgelaten. De Constitutionnel deelt een brief mede uit Tourane, van 15 Mei, waarin nog de volgende bijzonderheden worden medegedeeld omtrent het jongste gevecht in Cochin-China. Gedurende de afwezigheid van den admi raal hadden de Cochin-Chinezen hunne verdedigingswerken aanzienlijk ver meerderd en in plaats van alleen den weg naar Hue te dekkendie werken zoodanig aangelegd dat onze vloot op de rivier en het door ons bezette fort ernstig bedreigd werden. De admiraal besloot dus zich van deze werken meester te maken en die tegen den vijand te kecrendoor er eene batterij te plaatsen, die zoodanige werkzaamheden voortaan zou kunnen beletten. Dit plan werd op 8 Mei ten uitvoer gelegd. Nadat al de stellingen des vijands door onze vloot sterk beschoten waren werd de aanval door het expeditie-corps ondernomen. Dit corps was verdeeld in drie kolonnes ieder 600 man sterk. Al de werken werden met onstuimigheid veroverd hoewel zij uitermate versterkt waren. Onze genie-officieren waren verbaasd over de militaire bekwaamheid des vijands, waarvan deze zijne werken ge tuigenis gaven. De vijand heeft een krachtigen wederstand geboden en heeft ons nog al een tamelijk groot verlies toegebragt, namelijk 8 dooden, waar onder een Spaansch offieier en 80 gekwetsten. Eenigen der gekwetsten zijn in eenen gevaarlijken toestand. De veroverde werken zijn door ons in een geretrancheerd kamp herschapen, waardoor wij den vijand in bedwang hou den. Dc bovengenoemde krijgsverrigtingen hebben doen zien hoe vermoeijend hier het marcheren is. De marsch die wij deden was niet groot en toen de soldaten des avonds teruggekeerd warenvielen zij uitgeput van vennoeijenls neder. Indien men geene twee kompagnicn in reserve had gehouden, had men des nachts geene posten kunnen uitzetten. De inzameling van het graan is overal begonnen en belooft eene goede uitkomst. In Algerie echter hebben de kolonisten te worstelen met eenen verschrikkelijken vijand, de sprinkhanen. Door de zorg van eenige officieren zijn er reeds eene zeer groote menigte dezer dieren vernietigden men hoopt nog altijd dat de oogst aldaar beter zal zijn dan in het vorige jaar. Een voormalig Engelsch heelmeester, sedert eenigen tijd le Lyon woon achtig, laat in de nabijheid dier stad een gezondheidsgesticht bouwen, dat den naam van matigheid dragen en voornamelijk tot genezing van de dron kenschap dienen zal. Hij is voornemens, op de in Ierland en Engeland gebruikelijke wijze, allen die aan den drank verslaafd zijn als kostgangers aldaar op te nemen, en verbindt zich, op straffe van niet betaling, jegens de familiën der slagtoffers van die ondeugdhenna verloop van zekeren lijd, volmaakt genezen terug te zenden. Tc Marseille is het berigt ontvangen dat het artillerie-park te Carlha- gena (Spanje) een prooi der vlammen is geworden. Dc brand was op acht verschillende plaatsen te gelijk uitgebrokenterwijl daarbij niet minder dan 78,000 geweren vernield zijn. Gelukkig zijn er bij dit ongeval geene men- schen omgekomen. Volgens dc Amcrikaansche dagbladen heeft dc heer Blondineen Fransch acrobaat, eenen togt gedaan over de Niagara, en wel over een ge spannen koord. Eenige duizende mcnschcn waren zamcngevloeid om dit waagstuk te zien. Hij volbragt dien logt in 17 minuten en bij zijne terug komst in 12 minuten. In het midden van de rivier gekomen heeft hij zich door een teug water verfriseht, dat hem van eene stoomboot, door middel van een flesch aan een touw bevestigd, werd toegereikt. ITALIË. Hel Sardinische leger zal eerstdaags op nieuw georganiseerd worden en, op voet van vrede, 100,000 man sterk zijn. Dit cijfer acht men noodig om de veiligheid van het nieuwe rijk naar behooren te verzekeren.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2