Men verwacht dat liet vermaarde schip Great Eastern binnen eene I „erce(l zal zijn om eene reis ie ondernemeu. Het zal dan in zijn «hee'l een millioen gekost hebben. Op 28 Juni] is te Llanelly, nabij Swansea, een man overleden in den ouderdom van 104 jaren. Hij laat eene weduwe na van 60 jaren, met wie l,y slechts één jaar getrouwd was. FRANKRIJK. PARIJS, 13 Julij. Het vermoeden van velen dat uit den wapenstilstand de vrede zou geho on worden, is zoo spoedig en onverwachts in zekerheid veranderd, dat niemand aan de eerste tijding van het sluiten van den vrede geloof durfde schenken, lot op het oogenblik dat het kanon der Invaliden daarvan eene officiële bevestiging gaf. Bij de vreemde gezantschappen werd zelfs deze lijding met verrassing ontvangen. Terstond werden van vele woningen vlaggen uitgestoken en des avonds had er eene algcmeene illuminatie plaats. Volgens de depêche van den keizer aan de keizerin zijn de grondslagen van dc/vrede de volgende: Er zal een Italiaansch statcn-verbond zijn onder het eere-voorzittersehap van den Paus; de keizer van Oostenrijk slaat zijne regten op Lombardije aan den keizer van Frankrijk af, die dezelve over draagt aan den koning van Sardinië; de keizer van Oostenrijk behoudt Venetië, maar het maakt een deel uit van het Italiaansche slaten-verbond er zal eene algemeene amnestie uitgevaardigd worden. Dat deze schikkingen nader omschreven en met de goedkeuring der groote Europcsche mogend heden moeten bekrachtigd worden blijkt uit de depêche zelve. De keizer van Oostenrijk slaat niet Lombardije, maar zijne regten op Lombardije af; gie regten zijn door hem verkregen door het traclaat van 1815 en de onder tekenaars van dat verdrag zullen nu ook, meent men, geroepen moeten worden om het Italiaansche vraagstuk op nieuw te regelen. Deze gevolg trekking kan men ook maken uit hetgeen gezegd wordt omtrent de oprig- ting van een Italiaansch slaten-verbond, onder voorzitting van den Paus. Een zoodanig verbond mag wel met medewerking van al de mogendheden tot stand gebragt worden, want het zal talrijke moeijelijkheden onder vinden. Van de onderscheidene regeringsvormen in Italië heeft juist die in den Kerkelijken Staat het meest behoefte aan hervormingen de keizer van Frankrijk zal verpligt zijn die hervorming tot stand te brengen, zoo als hij die zelf heeft aangewezen in zijnen brief aan den heer Edgard Ney in 1849. Het liberale Sardinië en hel reaclionnaire Rome door eenen band te willen vereenigeu, dat zou eene onmogelijke zaak zijn. Nu aan den Paus het voorzitterschap van den Italiaanschen bond wordt aangeboden moet hijbij de aanvaarding van dit voorregtook de verpligtingen op zich nemen die den geest des tijds daaraan toekent, en hij moet in zijne staten het voorbeeld van hervorming geven. Zoo uiet dan kan Europa aan de gemaakte schikking zijne goedkeuring niet schenken en Italië zou, in plaats van eene ontwikkelinguit de nieuwe orde van zaken slechts eene aanlei ding tot bloedige onlusten verkrijgen. De voorwaarden waarop de vrede is gesloten heeft, men kan hel niet loochenen, bij velen teleurstelling verwekt. De verkregen uitslag slaat, meent men, niet in verhouding met de gedane opofferingen en beantwoordt niet aan de verwachting dal Oostenrijk geheel uit Italië zou verdreven wor den. De dagbladen laten zich nog weinig over dit onderwerp uit. L'üni- vers en le Pays zijn te vrede. «De vrede van Villafrancazegt het laatste blad, »is de roemrijkste die ooit door een Fransch souverein is gesloten." De Patrie zegt zeer lakonischDe uitslag van den oorlog is dus de op- rigting van een Italiaansch stalen-verbond." De Constitutionncl beweert dat ook Peschiera en Mantua begrepen zijn in hetgeen onder den naam van Lombardye aan Sardinië wordt afgestaan, maar dit blad verkeert, naar de Oostenrijksche berigten te oordeclenin eene dwaling. Al wal achter den Mincio ligt blijft aan Oostenrijk. In alle kringen verwekt de spoed, waar mede de vrede is tot stand gekomenverbazing en men vraagt zich af welke houding Engeland, Rusland en Pruisscn nu zullen aannemen. Dat de voorwaarden van den vrede in Italië veel teleurstelling zullen ver wekken is niet twijfelachtig. L'Univers heeft zich door zijne verregaande hevigheid eene tweede waarschuwing op den hals gehaald. Volgens die waarschuwing heeft dil blad zich schuldig gemaakt aan het geven van publiciteit aan een geschrift uit het buitenlandhetwelk lasterlijke aanvallen bevat tegen het Fransche volk, de regering, de godsdienst en het leger. Het bedoelde geschrift is: Enquête sur le 2 Decembre etc. De tentoonstelling van schoone kunstendie den 13dcn April werd geopendis thans gesloten. Zij is door ongeveer 3 millioen personen bezocht. ITALIË. ïïet Dagblad van Rome geeft thans een uitvoerig verhaal van het ge beurde te Perugia. Slechts een klein gedeelte van hetgeen de overige Ita liaansche bladen hebben gemeld wordt als overdreven beschouwden verre weg het meeste als waarheid erkend, hoewel het op rekening moet gesteld worden van de verbittering der soldatendie door de hevigheid van den tegenstand tot het uiterste waren vervoerd. Dat ook onschuldige personen worden getroffen is in eene zoo hevige worsteling onmogelijk te vermijden er. heeft overal plaats waar de soldaten geroepen worden om tegen de opstan delingen te strijden. Overigens, zegt genoemd blad, is alles vergoed door de edelmoedigheid van den Paus, die door eene aanzienlijke geldsom in de behoefte heeft voorzien van de ongelukkigen die in deze omstandigheden hebben geleden. De heer d'Azeglio, Sardinisch commissaris, is te Bologna met geest drift ontvangen. Zijne volmagt, betreffende de militaire zaken, omvat de legatiën FerraraBolognaRavenna en Forli. Uit Rome meldt men dat kardinaal Antonelli zich nog moeijclijk in de tegenwoordige omstandigheden kan schikken. Hij heeft op het punt ge staan van aan den Sardinischen zaakgelastigde zijne paspoorten toe te zen den; die maatregel is echter door tnsschcnkomst van onderscheidene andere kardinalen verdaagd. Te Napels hebben de pogingen door een 200-tal Zwitsersche troepen in dienst van den koning van Napels, in het werk gesteld, om een opstand te weeg te brengen, wantrouwen doen ontstaan in een deel der overige Zwitsersche manschappen. Omstreeks 2000 Zwitsers zullen, naar men meldt, nit de dienst ontslagen en naar hun vaderland teruggezonden worden. Berigten uit genoemde stad spreken op nieuw van een opstand onder de Zwitsersche soldaten, die echter door de andere troepen was bedwongen. Daarbij zouden van de eersten 75 man gedood en 233 gekwetst zijn. Het is echter niet onwaarschijnlijk dat dit berigt eene herhaling of nadere op gave is van het onlangs aldaar gebeurde. rKUISSEN. BERLIJN, 12 Julij. Ten gevolge van hel sluiten van den vrede hebben de troependie naar het westen op marsch waren, bevel ontvangen dien togt te staken. Van een Beijersch bataillondat dezer dagen eenen langen marsch had gedaanzijn op een dag 8 man dood nedergcvallen. OOSTENRIJK. WEENEN, 12 Julij. De keizer wordt heden alhier terug verwacht. Door de Oest. Corr. worden de grondslagen waarop de vrede is ge- teekend volgenderwijzc omschreven: Oostenrijk en Frankrijk zullen de op- rigling begunstigen van eene Italiaansche confederatie, lot welke Oostenrijk toetreedt. Lombardije wordt tot aan de linie van den Mincio afgestaan. Mantua, Peschiera en Borgeforte benevens het gcheele Venctiaanschc ge bied verblijven aan Oostenrijk. De vorsten van Toscana en Modena keeren naar hunne stalen terug. Er wordt eene algcmeene amnestie uitgevaardigd. Nog niet lang geleden heeft de Wien. Zeit. een berigt opgenomen be treffende den staatsburgerlijken toestand der Israëliten waarin gezegd werd dat alle vroegere beperkingen, hen betreffende, waren opgeheven. In strijd hiermede heeft de regtbank van Kalvaria een veroordeelend vonnis gewezen tegen een Israëliet, aangeklaagd ter zake van het houden eener dienstbode van de Christelijke godsdienst. Daarin wordt vermeld, dat de bepaling, ten dien opzigte uitgevaardigd in 1789, zoowel in Galiicië als in Hongarije nog van kracht is. Eenige dagen geleden hielden alhier een aantal krijgsgevangenen ver blijf, meestal Sardiniërs, waaronder echter ook een aantal Franschen. Eene groote volksmenigte had zich uit dien hoofde voor de kazerne Frans-Jozef geschaard, alwaar deze krijgslieden, waaronder ook Afrikaansche jagers en Zouavenzich aan de ramen vertoonden. Bij deze gelegenheid toonde de bevolking dat zij in het betoonen van medelijden voor ongelukkigen niet bij de Franschen behoeft achter te staan. Brood, sigaren, bier, geld enz. enz. werd hen in eene groote hoeveelheid toegereikt. De gevangenen lieten zak ken, aan touwen of doeken gehecht, nederdalen, en in een oogenblik waren die met allerlei voorwerpen gevuld. In de kazerne had mede eene groote verbroedering plaats tusschen de gevangenen en de soldatendie meestal uil Hongaren en Polen bestonden. De liglheid van hel schoeisel der Zouaven en hunne wijde broeken, zoo gemakkelijk bij verschillende bewegingen, trok in 'tbijzonder de aandacht onzer soldaten. OOST-INDIE. BATAVIA, 24 Mei. Het is thans bekend dal een 12-tal ingezetenen van Batavia zijn benoemd lot curatoren van een hier op te rigten gymnasium. Met de laatste maal is uit Nederland alhier aangekomen jhr. Ph. Fr. von Siebold. »YYij vernemen," zegt het Bal. Handelsbladdat hij voor de Ned. Handelmaatschappij eene zending naar Japan heeft op zich geno men, vooral met het oogmerk, om door zijne bekendheid met Japan, de voortbrengselen en nijverheid van dat rijk en nieuwe uilvoer-artikelen op te sporen en aan te wijzen." Volgens berigten van 28 April was er geenc verandering in den poli- lieken toestand van Celebes gekomen. Mogt het vertrek der troepen van Badjoa den gezonken moed der Boniren eenigzins hebben doen stijgenver slagenheid zal echter spoedig weder in het vijandelijke rijk terugkeeren bij het vernemen van het alom verspreide berigt, dat de expeditionaire magt te Macassar verblijft met hel voornemen om den aanval van onze zijde op nieuw met kracht door te zettentot staving van welke berigten voor zeker veel zal bijdragen het achtereenvolgens doen oprukken van beschik bare troepen uit Macassar naar de noorder districten. De ziektetoestand der troepen onderging weinig verandering. De zieken te Makassar herstel len langzamerhand; maatregelen worden genomen tot beveiliging der gouver- nements-landen tegen onverhoedsche aanvallen, en men zal den noodigen lijd hebben lot reorganisatie van onze militaire magt en het aanvoeren van ver sterkingen aangezien nieuwe bewegingen van aanvallenden aard tegen Boni eerst tegen de maand October of November kunnen beginnen. Dan zal men zich niet meer overgeven aan bedriegelijke illusiën over den invloed van per sonen en het gevolg van onderhandelingen, en de betere uitkomsten zullen dan ook niet uitblijven. Op 15 April is ter recde Padang aangekomen het stoomschip Mon- tradoaan boord hebbende het lijk van den luitenant ter zee J. P. Uylten- hoovendie op het eilandje Boerong, gelegen voor in de baai van Saribanao op de noordkust van Sipora (Pageh eilanden), als liet slagtoffer zijner am bitie, der hem opgedragen dicnslverriglingen en van zijn goed vertrouwen op de barbaarschc bewoners der kampong Saribanao, was gevallen. Terwijl hij bezig was op het genoemde eilandje waarnemingen te doen lot het in kaart brengen van de Zeebloemstraat, werd hij met twee Javaansche matro-

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3