leydsche courant. WOENSDAG 13 JULIJ. Pe Courant wordt Maandag t Woensdag en Vlijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCBE BERIGTEN. LEYDEN12 Julij. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt dat zij die met 1 Sept. aanst. als kweekelingen in 's rijks veeartsenijschool te Utrecht ver langen opgenomen te wordenzich tot het doen van liet vereischt wordende examen moeten aanmelden bij den directeur der school voor 15 Augustus. In de vorige weck is het examen van hen die verlangen toegelaten te worden tot de kon. militaire akademie te Breda, dat ruim eene maand heeft geduurd, afgeloopcn. Naar men verneemt hebben er, van de 208 jongelieden die zich hadden aangemelddoch waarvan 30 door de genees kundige commissie zijn afgekeurd, of van het examen hebben afgezien, 76 aan de vereischten voldaan, verdeeld als volgt: voor de dienst hier te lande, infanterie 31, kavallerie 4, artillerie 10, genie 2; voor de dienst in de koloniën, infanterie 18, artillerie 8, genie 3, Te Zaandam (oostzijde) heeft in den nacht van Zaturdag op Zondag een zware brand gewoed, waardoor 0 huizen een prooi der vlammen ziju geworden. Niets was verzekerd. Uit Utrecht schrijft men het volgende: In het kamp te Zeyst zijn aangekomen de l»,e luitenants van den generalen staf J. M. A. Hubar en L. P. van der Beek, alsmede de ls,c luitenants J. N. A. baron Taels van Ameron- gen en Muschart, van het rcg. grenadiers en jagers en het 4de reg. infan terie, die zich ter dispositie hebben gesteld van den luit.-kolonel vonMelz, len einde dezen hoofd-olïicier behulpzaam te zjjn bij het in orde brengen van de legerplaats. Voorts verneemt men dat door Z. M. met de zorg voor <le geneeskundige dienst in het aanstaand kamp te Zeyst is belast geworden de ls,c officier van gezondheid der l5te kl.dr. M. Steinvan het garnizoen ie 's Gravenhagedie in gemelde legerplaats als eerst aanwezend officier van gezondheid zal fungeren. Wijders is benoemd tot intendant, belast met de administratie in gemeld kamp, de onder-intendant der lstckl. F. C. R. Boers, zjjnde de onder-intendant der 2de kl. SI. de Ras aan hem ter adsis- lenlie toegevoegd. Nabij Amersfoort vermaakten zich dezer dagen twee broeders met zwemmen in de Eems. Een hunner zwom die rivier over, maar de andere, een jongeling van 17 jaren, die hem wilde navolgen, zonk in de diepte weg. Alle pogingen tot zijne redding waren vruchteloos. Uit onderscheidene omstandigheden blijkt, dat bij de regering het voornemen bestaal. om de kweekschool voor schoolonderwijzers te Haar lem op te heffen. Toen voor 14 dagen de vacantie begon, heeft de waarne mende directeur aan de kweekelingen te kennen gegevendal hij hen waar schijnlijk niet weder als zoodanig zou terug zien en de koslhuishouders hebben aanzegging bekomen, dat zij hunne kamers, welke voor de kweeke lingen diendenwel anders konden verhuren. Zóó zal dan eene inrigting te niet gaan, die den lsle" Augustus 1816 is geopend en dus 43 jaren heeft bestaan en aanvankelijk veel goeds heeft te weeg gebragt, doch die sedert 1832 door de regering geheel is verwaarloosd en alzoo langzamerhand in diep verval is gekomen. (Hbl.) Uit Raamsdonk schrijft men het volgendeDe hooibouw is in deze streken bijna afgeloopen, en het schoone weder, dat men sedert 14 dagen beeft gehadheeft zeer veel ter bespoediging daarvan bijgedragen. De quali- teil van het hooi is uitmuntend en de opbrengst kan overvloedig genoemd worden. Over het algemeen rekent mendat het Ned. bunder bijna 5000 Ned. ponden hooi heeft opgeleverd, hetgeen ruim de helft meer is dan in het vorige jaar. De hooiprijzen zijn bepaald op ƒ18 a ƒ20 de 1000 Ned. ponden. Bij de prov. staten van Limburg is, even als onlangs bij de tweede kamer, de verhouding van Limburg tot den Duitschen bond ter sprake ge bragt. De staten hebben besloten tot aanbieding van een adres aan den koning, ten einde de regering pogingen aanwende, om Limburg los te maken van zjjne betrekkingen tot den Duitschen bond. Door de prov. stalen van Zeeland is tot lid van de eerste kamer ge kozen de heer J. Fransen van de Putte, te Goes, in de plaats van jhr. m1'. 51. C. Paspoort van Grypskerkedie verzocht had niet meer in aanmerking te komen. Door de prov. staten van Noordbrabant is als zoodanig geko zen de heer L. Ryslerborgh, hoofdingenieur van den waterstaat, in de plaats van jhr. mr. 51. A. J. van der Beken Pasteeldie voor eene herkie zing had bedankt. Door de prov. staten van Groningen is herkozen mr. J- J. Cremers. Door de prov. stalen van Gelderland zijn herkozen jhr. mr. van Nispen en baron van Rhemen. Door de prov. staten van Friesland is herkozen de heer van Eysinga. Door de prov. staten van Limburg is ge kozen jhr. F. Michiels van Kessenich, in de plaats van den heer P. Regout. Een van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indie ontvangen berigt, gedagteekend Batavia 24 Mei jl.meldt dat te Bandjermassingop Borneo, onlusten zijn uilgebroken, tot welker demping onmiddellijk maatregelen zijuj genomen. Overal elders heerschte gewenschte rust. Volgens de Javasche Couranten moet de opstand te Bandjermassing de onttrooning van den legenwoordigcn sultan ten doel hebben, en eenige geestdrijvers moeten van deze gelegenheid gebruik hebben gemaakt om het Nederlandsch gezag aan te randen. Op den lste0 Mei hebben een aantal Maleïjers het kolen-établissement onder bestuur van den heer Wijnmalen verradelijk overvallen. Aldaar werd het geheele personeel vermoord, behalve de echtgenooten van de liecren Boodt, hoofdopziener bij de werkplaatsen der mijn Julia Hermina, en Hupspcrls, opziener bij genoemde mijn, en eenige kinderendie door de moordenaars naar eene onbekende plaats zijn wegge voerd. De heer Wijnmalen met zijn echtgenoot en kinderen waren binnen 's huis gevlugtdochdoor het in brand steken van het gebouw werden zij gedwongen buiten te komen, waarna zjj op eene gruwelijke wijze vermoord werden. De Daijaksche werklieden bij het etablissement waren gevlugt, terwijl de opstandelingen de aanwezige Chinezen, door het afsnijden van den hoofdstaart en het opzetten van een hoofddoek, tot 51ahomedanen maakten. In het landschap Patey is de zendeling Klammer vermoord en men heeft zijn lijk zonder ledematen de rivier zien afdrijven. In de Kahayan-rivier is de zendeling Hofmeisler met zjjne vrouw vermoord gevonden, terwijl huune kinderen zijn weggevoerd. In de Kapoeas-rivier vond men de Ijjkcn van den zendeling Wigand met vrouw en kind, van den zendeling Roti met oudste dochter, zijnde de echlgenoole van Rott wonderbaarlijk gespaard gebleven en door de stoomboot Tjipannas naar Bandjermassing overgebragt. De zendelingen te Poeloe-Petak zijn bij tijds door den stoomsleper afgehaald en mede naar Bandjermassing overgevoerd. Ook de posthouder Mauritz te Tabanio is met zijne vrouw en kind vermoord. In het geheel moeten er omstreeks 50 Europeanen vermoord of wegge voerd zijn. 's GRAVENHAGE, 12 Julij. Bij kon. besluit van 7 dezer is tot directeur, hoofdonderwijzer der school voor graveerkunst aan de kon. academie van beeldende kunsten te Amsterdam, benoemd de heer J. W. Kaiser, graveur te Amsterdam. Tot ontvanger der directe belastingen Ie Zalt-Bommel is henoemd de lieer J. B. van den Heuvel Rjjnders, thans in die betrekking te Beek. Z. 51. heeft goedgevonden bjj het wapen der infanterie te benoemen: hij het 4Je reg., lot kapitein van de 3de kl.den lslcn liiit.-adjudant F. G. H. Driessenvan het corpshij het 5de reg.tot majoorden kapitein der l»,e kl. A. G. F. Beekman, van hel reg. grenadiers en jagers; op non-activiteit te stellen, den majoor A. P. Luppus, van het 5d3 reg. infanterie, en op pensioen te stellen, de kapiteins P. J. Calkoen, 51. W. van Dort en W. G. Gelinck, van het lsle, 2de en 3dc reg. vesting-artillerie; bij het wapen der artillerie Ie henoemenbjj den staf van hel wapentot kapitein den I»1»» luit. J. J. Bergansius, magazijnmeester van de 2de kl., te Hellevoetsluis bij hel l5tc reg. vesting artillerie, lot kapitein van de 3dc kl., den l5ten luit. J. C. van Gheel Roëll, van het reg. veld artillerie; bij het 2d' reg. vesting artillerie, lot kapitein van de 3dc kl.de ls,e luit3. W. U. T. Entrup, van het 3dc reg. vesting-artillerie, en K. E. Altheer, van het corps; in active dienst te herstellen bij den staf van het wapenden kapitein der artillerie J. F. Rieszen op non-activiteit te stellen den kapitein A. W. Sluysken, van het 2de reg. vesting-artillerie; bjj het corps ingenieurs, mineurs en sap- peurs te benoemen: tot kapitein van de 3d« kl. den lsten luit. U. L. de Wijs, van hel corps; en lot lslen luitenant den 2dcn luit. F. W. Conrad, mede van het corps. Aan den gepensioneerden majoor van het leger in NedcrI. IndiC L. Pison. laatstelijk militairen plaatseljjken kommandanl der stad Batavia, is verleend de titulaire rang van luitenant-kolonel. Aan den eersten klerk bjj het parquet van den procureur-generaal bjj den lioogcn raad, C. Donswjjk, is de titel van commies verleend. Bij den minister van finantiën is ontvangen ƒ9 onder de letters P. D. V. wegens te weinig betaald successieregt ingezonden. Het hof heeft gedurende 14 dagen den rouw aangenomenwegens het overlijden van Z. 51. den koning van Zweden en Noorwegen. Wij vernemen dat aan den Nederlandschen consul-generaal in Lom- bardye is opgedragen de belangen der Oostenrijksche onderdanen aldaar waar te nemen. De nieuw benoemde Engelsche gezant, lord Napier, wordt den 17dco alhier verwacht. Den 26slcn dezer zal alhier de verloting plaats hebben van kunstwer ken, afkomstig van de laatstelijk alhier gehouden tentoonstelling van schil derijen

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1