LEYDSCHE COURANT. ism VRIJDAG 8 JULIJ. N81. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 7 Julij. Omtrent de jaarlijksche algemeene vergadering van candidaat-notaris- sen in Nederland, op den 4dcn dezer alhier gehouden, wordt ons het vol gende medegedeeld Op den dezer hield de broederschap van candidaal-notarissen in Ne- j «Ierland, onder het voorzitterschap van den heer J. E. van den Andel, in het Heeren-Logement aan den Burg alhier, hare negende algemeene verga dering. Het verslag, hetwelk door het hoofdbestuur werd gegeven van het gebeurde betreffende de broederschap sedert de vorige algemeene vergade ring getuigde van den steeds toenemenden bloei dezer voor de candidatuur en voor de notariële wetenschap in allen deele zoo belangrijke vereeniging, tot welke in dat afgeloopen tijdperk niet minder dan 26 nieuwe leden zijn toegetredenen tevens van de belangstellingdie het zoo gunstig bekende door deze broederschap uitgegeven wordende tijdschrift liegt en Wet in ruime mate bij het reglsgelcerd publiek mogt ondervinden. Tot leden van bet hoofdbestuur werden herkozen de periodiek aftredende ledende heeren 11. F. Deel eu J. M. E. Dercksen, terwijl lot leden eener commissie, om het hoofdbestuur ter zijde te staan bij de uitvoering van een op het 8stc punt van beschrijving genomen besluit, werden benoemd de heeren 11. J. G. MosA. Smit Gz., C. G. Nieuwveen en C. van YVieringen. Na afloop dezer vergadering vereenigden zich de meesten der opgekomen leden aan een vricndschappelyken disch, waaraan menige feestdronk werd ingesteld op koning en vaderlandop het waardig hoofd van het ministerie van justitie en andere autoriteiten en op den bloei der broederschap. De eerstvolgende algemeene vergadering zal te Arnhem worden gehouden. Bljjkens het verslag der gedep. stalendezer dagen aan de stalen der provincie Zuidholland gedaanzal er aan de stalen een voorstel worden onderworpen, om onder 'skonings goedkeuring het provinciaal reglement betrekkelijk de botervaten geheel in te trekken. In de maand Junij 1859 zijn binnen deze gemeente overleden 69 personen, als: 9 mannen, 8 vrouwen, 29 zoons en 23 dochters, daar enboven als levenloos aangegeven 8. Geboren 102 kinderenals51 zoons en 51 dochters. Voltrokken 39 huwelijken. Bij vonnis der arrond.-reglbank alhier is op de strafvordering namens Z. Exc. den minister van Gnantieningesteld tegen W. de B.zoutzieder te O.deze veroordeeld in eene geldboete van 47,002.50zijnde de tiendub bele accijns van eene bij hem ontdekte frauduleuse ondermaat van zout, en, bij onvermogen, tol eene gevangenisstraf van zes maanden. Onlangs verscheen bij de hh. de Breuk en Smits alhier Lcydens om streken wandelend geschetst, met eene kaart. Ten gevalle der uitgevers nemen wij hier over de beoordeeling van dit werkjevoorkomende in het tijdschrift Europa 1859, N». 7, met welke wij ons in het algemeen wel kunnen vereenigen: Dit boekje verdient de aandacht van iederen inwoner van Leyden en van allendie belang stellen in de stad, waar zij hun Alma Mater vonden. Het schelst Lcydens omstreken in een zestal wandelingen met zeer veel zaak kennis en in een aangenamen stijl. De auteur isgelijk bij zulk een werkje een vereischte isgeheel en al met de geschiedenis der stad bekenden toont tevens geen vreemdeling te zijn in onze letterkunde, waarvan helaas! zoo vele Nederlanders, die toch in sommige opzigten den naam van Neder landers niet zouden willen missenvrij wat minder weten dan van de nitheemsche litteratuur. Het is onderhoudend en hier en daar geestig ge schreven, zonder partijdigheid en met een open zin voor de natuur. Wij durven het gerust aanbevelen, ook op de scholen in de «Sleutelstad", en de auteur had waarlijk zijn naam niet behoeven te verzwijgen, noch eindi gen met Heemskerks woorden: «Neemt middelerwijl, tot dat ter yet defli- gers dezen aengaende door andere voor den dag komt, deze mijne goede wille in 't goede en vaert wel!" Hij heeft getoond meer dan deze te be zitten. Eene berijmde volksoverlevering van den dichter Dercksen de Rid der van den waard", achteraan gevoegd als bijlage, verhoogt de waarde van bet boekske en is er een aanbeveling te meer voor. De druk is net en het papier mag goed heeten. In één woordde Leydenaar zal het met ingeno menheid ontvangende vroegere bewoner van Leyden het met blijde herin neringen aan het verledene doorloopenen alzoo het debiel bevorderendat het geheel verdient. In Junjj zijn op den IIoll. spoorweg vervoerd 127,909 personen en is ontvangen 120,208.37; op den Rijnspoorweg is van reizigers en goederen ontvangen ƒ163,375. Volgens eene officiële opgave, voorkomende in de Staats-Courantzijn ff in de eerste zes maanden van 1859 voor de eerste maal Nederlaiidsche zeebrieven uitgereikt aan 59 schepen, metende 6190 lasten, waarvan 5 sche pen metende 320 lasten buiten 's lands en de overigen binnen 's lands waren gebouwd. Iu de eerste zes maanden van 1858 waren aan 103 schepen, metende 10,906 lastenvoor de eerste maal zeebrieven uitgereikt. De stad Gouda is eergisteren door een bezoek vereerd van H. K. II. prinses Marianne. II. K. II. heeft aldaar de beroemde glazen van de St. Jans kerk, en de hoek- en steendrukkerij van den heer G. B. van Goor bezigtigd. Te Rotterdam zijn dezer dagen in het ziekenhuis twee stuurlieden op genomen, die van Java waren teruggekeerd. Bij beide werden verschijnse len van vergiftiging opgemerkt. Na onderzoek is gebleken, dat de koperen kookketels op het schip niet behoorlijk vertind waren, en in de laatste dagen werd slechts voor de stuurlieden aan boord gekookt. Een hunner verkeert in eenen bedenkelijken toestand. Maandag II. had er te Velp een treffend voorval plaats. Een vader van een zeer talrijk gezin was met de drie jongste zijner zoontjes uitge gaan om zich te baden en zijne kinderen in de zwemkunst te oefenen. Eene uitgestrekte zandplaat iu den IJssel bood daartoe eene schijnbaar uit muntende gelegenheid aan. Nadat de kinderen zich aan den oever ont kleed hadden, en de vader daarmede r.og bezig was, liepen de twee oudste knaapjes, de een van 10 en het ander van circa 13 jaren, hunnen vader reeds vooruit in de rivier. Naanwelijks echter waren deze te water, of zij verdwenen aan het wakend oog des vaders, die dadelijk naar de plaats toeschoot en met schrik de meer dan gewone diepte zag, waar zijne lievelin gen moesten gezonken zijn. Niettegenstaande de grootste krachtsinspanning moest hij het eindelijk opgeven en twee veel belovende kinderen in den stroom achter laten. Eit Kampen schryft men dat het eiland Schokland thans nagenoeg geheel is ontruimd. Eenige huisgezinnen hebben zich begeven naar de aan zee gelegen gemeenten in Noordholland; het mecrendcel echter heeft zich te Kampen, Genemuiden en Volienhove gevestigd. Uit Luxemburg meldt men dat de commissie door de kamer benoemd tot herziening der ordonnantiën, zich eindelijk met de regering heeft ver staan omtrent de ordonnantiën van 1857. De regering vindt geen bezwaar legen de herziening dier ordonnantiënterwijl inmiddels de meest in het oog springende en afgekeurde bepalingen, daarin vervat, worden opgeheven en wel op het initiatief der regering zelve. Daarentegen zou de kamer zich bereid hebben verklaard, de bcgrooling goed te keuren, hoewel zij in den zelfden vorm is vervat, als waarin de ministers haar 2 jaar zonder goed gevolg aan de kamer hebben voorgelegd. Uit het jaarlijksch verslag, door ged. stalen dezer provincie aan de provinciale stalen medegedeeld, blijkt dat de bevolking op 31 Dec. 1858 beliep 627,684 zielen, als 302,613 mannelijk en 325,071 vrouwelijk. Naai de godsdienstige gezindheden was de bevolking aldus verdeeld: Ned. her vormden 431,334; r. k. 149,740; ev. lutherschen 12,417; Nederd. Israëlieten 11,565; christelijk afgescheidenen 7968; remonstranten 3437; Fransche of Waalsch hervormden 2913; oud-roomschcn of van de bisschoppelijk clerezy 1302doopsgezinden of mennonieten 784Porlug. Israëlieten 397herstelde ev. lutherschen 363; anglicaansche episcopalen 231; Engelsch of Presbyt. hervormden 163; leden der Scholsche gemeente 109; Grieken 22; Hernhut ters of Moravische broeders 3; Armeniërs 1; tot geene der genoemde ge zindheden behoorende 133. Volgens de kiezerslijsten bedroeg het getal kiezers voor de provinciale staten 15,902 en het aantal voor leden van den gemeenteraad 25,974. De gezondheidstoestand wordt over het algemeen als niet ongunstig geschetst. Onder de uitzonderingen wordt gewag ge maakt van de arme bevolking te 's Gravcnhagevooral in het zuid-westelijk gedeelte van die gemeente, waar voortdurend vele tusschenpozende koortsen hebben geheerscht, die, ofschoon niet van gevaarlijken aard, naar het oor deel der prov. geneeskundige commissie, bij den lypheuschcn aanleg onder de bevolking op oorzaken wyzenwelke eene ernstige overweging verdienen omtrent de noodzakelijkheid van maatregelen tot verbetering van de voe dingsmiddelen van de lucht en van het water. Het voortdurend heerschen der kinderziekte in vele gemeenten bewijst, welke gevolgen de verwaar lozing der vaccine oplevert. Voor de nationale militie, ligting 1858, zijn ingeschreven 5821 personen, waarvan 2630 voor de dienst gedesigneerd en 3191 op verschillende gronden voor altijd of voor een jaar van de dienst zijn vrijgesteld. De provincie had 1821 manschappen te leveren. De dienst doende schutterijen blijven steeds in een goeden toestand verkeeren, maar die der rustende schutterijen blijft ongunstig. De geheele sterkte van de dienstdoende en van de rustende schutterijen beloopt 17.411 man. De eerste ban van de dienstdoende schutterijen lelt 4929 en die van de ruslende schut terijen 6163, totaal 11,092. Er hestonden iu deze provincie 405 kerkelijke

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1