LEYDSCIIE COURANT. N\ 78. VRIJDAG 1 JULIJ. ISriO. fie Courant wordt MaandagWoensdag en Vnjdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. i f is. T V, |K' P .R':'. l in- J2S5Vv<- f De l'rij.s der Courant is f 12 het jaar j de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. RINNENLANDSCRE BERIGTEN. LEYDEN, 30 Junij. [lij de aanstaande periodieke aftreding van leden van den gemeenteraad, ingevolge art. 27 der gemeentewet, moeten aftreden de hh.van der Boon Blcsch, Sikkel Groos, Uubreclit, van Kaathoven, Lisman, de Moendu Rieu en Tickler, welke aftredende leden eckter dadelijk weder verkiesbaar zijn. Be verkiezing moet plaats hebben op den 3den Diiigsdag van de maand Julij en dus op den 19den van die maand. In de zitting van den gemeenteraad van lieden was aan de orde het voorstel van de leden Stoffels en van der Hoeven, tot wederinvoering van de broodzetting. De commissie voor de strafverordeningen, in wier handen dit voorstel was gesteld, had tol de verwerping daarvan geadviseerd. Bij de beraadslagingen bleek het dat de inzigten van de leden van den raad op dit punt zeer uiteenliepen. De tegenstanders van het voorstel grondden zich vooral op de onwettigheid van den maatregel en ook daarop dat men dan al de overige levensmiddelen eveneens aan eene zetting zou moeten onder werpen. Door de voorstanders werd die onwettigheid bestreden en gewezen op de hooge noodzakelijkheid van de invoering der broodzetting, uithoofde de hakkers hier ter slede, sedert de afschaffing dier zetting, een monopolie hadden gevestigd, dat zeer nadeelig voor de ingezetenen was geweest. Toen ten slotte het voorstel in rondvraag werd gebragtverklaarden er zich 12 leden voor en 10 tegen. In dezelfde zitting is ingekomen een adres van de hh. Juynboll, Tollens en van der Iloevcnhoudende verzoek om als curatoren van het stedelijk gymnasium ontslagen te worden. Ook is aangenomen een voorstel van de till. Taets van Amerongen, Sikkel Groos en llubrecht, om zich met een adres tot de prov. staten dezer provincie te wendenten einde op de behar tiging der belangen dezer stadmet betrekking tot den aanleg eener spoor- weglijn van Leyden op Woerden, aan te dringen, en tevens om zich door eene commissie met een gelijk doel tol den heer commissaris des konings in deze provincie te wenden. De hh. voorstellers werden belast met de opstelling van het adres en tevens verzocht de boven bedoelde commissie uit te ma ken. Voorts werd nog tot stads-heelmeesler benoemd de heer M. J. Schretlen. Naar wij vernemen zal de viool-virtuoos A. Zirpel, uit Berlijn, zich eerstdaags hier ter stede laten hooren. Hij bevindt zich thans te 's Gra- venhage en zal Dingsdag aanst. op het stedelijk badhuis een concert geven dal met de inlcekening van onderscheidene leden der koninklijke familie is vereerd. Bij de verkiezing van een hoofdingeland-plaatsvervanger voor hel hoog heemraadschap van Rijnland, in het 13dc district, hoofdplaats Leyderdorp, zijn uitgebragt op de hh. G. van der Poel Jz. 2G1, mr. P. G. Uubrecht 48, E. 11. I. Cnnaeus 36, mr. L. Zegers Veeckens 3 en P. van der Poel 1 stem men zoodat de eerstgenoemde is gekozen. Hoezeer Petermann's Mittheilungen er toe strekken om ons op de hoogte van de nieuwste ontdekkingen en meest wetenswaardige bijzonder heden op het gebied der aardrijkskunde te houdenblijkt op nieuw uit de door ons aan te kondigen derde en vierde aflevering van 1859. Onder de bijdragen in de eerste van genoemde afleveringen bekleedt eene eerste plaats die, welke ten titel voert Leopold. Panet's reis door de groote woestijn van Afrika in 1850. Op denzelfden tijd dat Richardson, Barlh en Overweg, aan hel hoofd van den groolen en vermaarden togt naar Midden-Afrikade Sahara van liet noorden naar het zuiden, in de rigling van Tripoli naar Kuka, doortrokken, reisde een Franschman, Leopold Panet, op last van hel Fransche ministerie van marine en koloniën van den Senegal door liet westelijk deel der woestijn naar Marokko en alzoo door dezelfde streek van het zuiden naar liet noorden. Doch terwijl de togt van Richardson eene algemeene bekendheid verworven heeft, bleef men omtrent de uitkomsten van de belangrijke reis van Panet tot nu toe nagenoeg in het onzekere, en zal de beoefenaar der aardrijkskunde het dus op hoogen prijs stellen hier bjj een uitvoerig berigl de eerste kaart van Panet's reisroute en van de door hem onderzochte landennaar eene in het ministerie van marine te Parijs aanwezige onuitgegevene leekening, aan te treffen. Buiten deze bij drage bevat de derde aflevering nog een opstel van dr. J. R. Lozenz te Fiume over Bodulia (onder welken minder bekenden naam de gezamenlijke eilan den in de Adriatische zee tegenover Istrië en Croalië begrepen worden) en de, naburige kustenmet eene houtsnede; een opstel over de phtjsische geographie van Croatië en Slavoniëverder ethnographische mededeelin- gen omtrent het keizerrijk OostenrijkSiebold's nieuwe reize naar Japan (met welk berigt men vergelijke de mededeeling in den Konst- en Letter bode 1859 bl. 122, volgens welke dr. von Siebold niet in eene diplomatische of gonvernemenls-missie, maar voor de Nedcrlandsche Handelmaatschappij naar Japan vertrokken is); de reis der Zweedsche en Finlandsche natuur onderzoekers, Torell, Quennerstedt en Nordenskiöld naar Spitsbergen in den zomer van 1858de laatste Amerikaansche expeditie naar den Noordpool en meer andere grootere en kleinere bijdragen. Bij de aankondiging der vierde aflevering verdient vooral vermeld te wor den een uitvoerig verslag van de laatste ontdekkingen in de binnenlanden van Australië, naar officiële berigten opgemaakt. Uit dit verslag zien wij, dat door de expeditiën der twee laatste jaren het groote vraagstukwaar over sedert honderd jaren veel geschreven en gestreden is, of het geheele binnenland uit ée'ne groote woestijn bestaat of niet, eindelijk op voldoende wijze is opgelost, en dat dr. Pelermann zich niet bedroog, toen hij voor zes jaren openlijk als zijne meening uitsprak, dat ten noordwesten van Adelaide en ten westen van het meer Torrens vruchtbare en waterrijke landstreken moesten aanwezig zijn. Deze bijdrage gaat vergezeld van eene groote gekleurde kaart, door dr. Petermann op eene schaal van 1:1 mil- lioen geteekend, en is versierd met drie portretten van inboorlingen van Zuid-Australië, naar photographiëndie op de plaats zelve vervaardigd zijn. Buitendien bevat deze aflevering nog een opstel van dr. A. Miihry te Güttin- gen over de winden, met betrekking tot het klimaatdat geheel nieuwe en belangrijke uitkomsten oplevert. In het bibliographisch gedeelte wordt 0. a. gewag gemaakt van de Bijdrage tot de geschiedenis der vulkanen in Nederlandsch Indiëvoorkomende in de Bijdragen lot de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch Indië, II. 2. Door Z. BI. is bepaalddat er van den 5den Augustus a. s. tot den 15dcn September daaraanvolgende, in de legerplaats te Zeist een groot ocfe- ningskamp zal gevestigd zijn, te zamengesleld uit 12 bataillons van de na volgende regimenten infanterie: het le, 2e en 3e batt. van het le reg. in garnizoen te Arnhem, Grave en Nijmegen; het le, 3e en 4e batt. van het 4e reg. in garnizoen te Bergen-op-Zoom en Venlo; het 2e en 4e batt. van hel 5C reg. infanterie in garnizoen le 'sBosch; het le en 3e batt. van liet 6e reg. infanterie in garnizoen te Breda en Gorinchem; het 4C batt. van liet 7C reg. infanterie in garnizoen te Hoorn; en het 3C balt. van het 8e reg. infanterie in garnizoen te Groningen. Voorts zullen aan deze oefeningen deelnemen een reg. kavaleric, twee batterijen veld- en eene batterij rijdende artillerie. Het opperbevel over de kamperende troepen is door Z. BI. opge dragen aan Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden. Tot chef van den staf is aangewezen de luit.-gen. C. baron Nepveu, chef van den gencralen staf. De gezamenlijke troepen zullen in twee brigades verdeeld worden; de lc bri gade zal gckommandeeril worden door Z. K. H. den prins van Oranje, gencraal-majoor, en de 2e brigade door den gen.-majoor Bl. baron van Geen. Verder is door Z. BI. bepaald, dat aan de opper-, hoofd- en verdere offi cieren die in de legerplaats gekampeerd zullen wordenin plaats van kampagne-vivres, eene maandelijksche toelage boven hun traclement, en aan de onder-officieren en verdere manschappenmede eene verhooging der soldij zal worden toegekend. Van bovengemelde bataillons zullen de noo- dige detachementen vooruit gezonden wordentot het in orde brengen enz. van gemelde legerplaats. Gelijk men weet zijn reeds de noodige maatregelen verordend tot op roeping van de miliciens-verlofgangers der liglingen van 1856 en 1857. Daarbij is o. a. ook bepaald dat ten opzigte der manschappendie in ge breke mogten blijven aan de gedane oproeping te voldoen, onverwijld een gestreng onderzoek zal ingesteld worden, ten einde de nalatigen opge spoord en naar gelang der omstandigheden als deserteurs aaugemerkl en behandeld worden. 's Lands stoomschip Sindoro, onder bevel van den Initenant-tcr-zee 1,tekl. J. Bl. I. Bruiel de la Ilivière, is op den 28slcn dezer uit Wesl-Indië ter reede van Vlissingen aangekomen. Uit eene goede bron vernemen wij dat de vermaarde trenrspeelstcr mevrouw Ristori, wier portret tot de laatste behoord heeft die door den beroemden Ary Scheffer geschilderd zijn, op het vernemen dal te Dordrecht een gedciikleeken voor dien groolen kunstenaar zal worden opgerigl, zich terstond begeerig verklaarde eene som van 1000 fr. tot dat doel bij te dragen. (R.C.) Waarschijnlijk ten gevolge van het oproepen der Pruissische landweer, waardoor verscheiden vreemdelingen verhinderd zijn zich naar Holland lc begeven, hebben zich 11. Zaturdag ecnige le Zwolle woonachtige personen, van beroep turf- of zaaddragers, bij den beurtschipper op Enkhuizen inge scheept, om in onderscheiden streken van Noordholland tegen een hun aan geboden dagloon van ƒ3, met kost en inwoning, zich te belasten met het inoogslen van hooi en gratiën. Aan de A. C. schrijft men het volgende: Naar luid van onderscheidene berigten uil alle oorden van ons vaderland staan de rogge en de aardappe-

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1