LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 29 JUNIJ. f De Prijs der Courant is ƒ12 in Tiet jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vlijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit 'laiurdag Avond. BWNENLANDSCnE BERIGTEN. LEYDEN28 Junij. Als een vervolg op liet in onze laatste Courant geplaatste, deelen wij bier mede hét adres aan Zijne Majesteit en aan de tweede kamer der Statcn-generaalzoo als hel is vaslgesteld in de zitting van den gemeente raad op 28 Maart dezes jaars, waarbij de wensch wordt uitgedrukt, dat tot de verbinding van den Ilollandsclien ijzeren- met den Rijnspoorweg aan de van Leyden op Woerden strekkende lijn boven eenige andere de voorkeur moge worden gegeven. Aan Z. M. den Koning. Geeft met den diepsten eerbied te kennen de gemeenteraad van Leyden; dat, gelijk hij veronderstellen mag, bij de aanhangige beraadslagingen omtrent den aanleg van spoorwegen, de noodzakelijkheid wel zal worden erkend, om den Ilollandsclien ijzeren spoorweg met den Rijnspoorweg in dadelijke verbinding te brengen dal het in zoodanig geval tevens voor de hand ligt en wenschelijk is, dat die verbinding van hel middenpunt van den Ilollandsclien ijzeren spoor weg uitga, waardoor verreweg de meeste gemeenten, aan dien weg gele gen, gereedelijk de onmiskenbare voordeden zullen genieten, welke die verbinding waarborgt, en het met grond le verwachten is dat bedoelde verbindingslijn beduidende voordeden kan Opleveren dat daartoe als van zelve de gemeente, welke hfj vertegenwoordigt, als meest geschikt wordt aangewezen, van waar die lijn in de rigting van Woerden zoude moeten uilgaanen zij inderdaad boven de gemeente 's Gravenhage de voorkeur moet verdienen, voor welke laatste het ten eenenmale onverschillig kan zijn, of zij zich, gelijk onlangs ontworpen werdover Goudadan wel over Leyden en Woerdende aansluiting aan den Rijnspoorweg en de daaraan verbondene of later te verbinden lijnen verzekerd ziel; dat, indien het wijders eene onbetwistbare waarheid mag genaamd wor den dat spoorwegen daar vooral behooren te worden aangelegdwaar de grootste bevolking wordt aangetroffenhet goederenvervoer beduidend zijn kan en het algemeen belang liet meeste bevorderd wordt, de van Leyden naar Woerden uitgaande lijn aan al die eiscben ten volle beantwoordt; dat toch in die rigting eene menigte van aanzienlijke gemeenten gelegen zijn, in zielental die aan de lijn van 's Gravenhage naar Gouda grenzende oneindig verre overtreffende, en niet alleen de landbouw maar ook nijver heid en fabrieken in die streek welig bloeijen, alles bij het adres, door de voornaamste inwoners dier gemeenten in November 1857 ingediend, in na dere bijzonderheden ontwikkeld dal dan ook dezelfde allezins afdoende redenen den raad van administratie der llollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij in der tijd op den aanleg der meer bedoelde lijn bedacht deed zijn, en eenige der aanzienlijkste inwoners dezer gemeente aanleiding geven, dat denkbeeld bij een afzonderlijk adres, in dato 20 Januarij 1858, te ondersteunen; dat bijdoordrongen van hel hoog belangdaarin niet alleen voor deze gemeente, hare talrijke fabrieken en andere bronnen van beslaan, maar voor den geheelen omtrekgelegenzich geregtigd acht daarop andermaal Uwer Majesteits aandacht met de meeste bescheidenheid te vestigen; weshalve hij de vrijheid neemt den wensch uit te drukken, dat, wanneer lot de verbinding van den Hollandschen ijzeren spoorweg met den Rijn spoorweg mogt worden besloten, daartoe de keuze op de lijn van Leyden op Woerden vallc. De miliciens der ligtingen van 1855, 1856, 1857 en 1858, die bij het 5e reg. dragonders (zijnde het Limburgsche bondscontingenl) zijn ingedeeld, alsmede de overige miliciens der ligtingen van 1856 en 1857 bij de ver schillende corpsen die zich thans met groot verlof in hunne haardsteden bevinden, zijn in werkelijke dienst opgeroepen. Zij zullen zich den 9dcn Julij in de hoofdplaatsen der provinciën moeten bevinden, ten einde, onder behoorlijk geleide, naar hunne corpsen te marcheren. liet oefenings-eskader, onder bevel van den vice-admiraal 't Rooft, zal Vrijdag aanst. naar de Noordzee vertrekkentot het doen van een kruislogt. Men leest in den Konst- en Letterbode van 25 Junij 11.Uit Haarlem wordt ons gemeld, dal, ingevolge beschikking van den minister van binnenl. zaken en door de zorg en bemoeijing van den raad van bestuur over 's rijks musea, onderscheidene herstellingen en verbeteringen zijn aangebragt, zoo aan verschillende kunstwerken als in het ameublement van de verzameling schilderijen van hcdendaagsche meesters op het paviljoen Welgelegen. Eenige der meest beroemde schilderijen van die verzameling, met name de Ossen- drift, door Kobell, de Graflegging, door C. Krusemanhet geestige tafe reel door Noël, een Arkadisc/i landschap door Picnemanhet Kabbelend water door Waldorp, ondergingen eene doelmatige restauratie; ook werd aan de Slag van Waterloo, door Pieneman, welk bekend kunstgewrocht sedert de oprigting van dat museum van een waardig cadre versloken bleef, eene fraaije kapitale lijst uit de fabriek der heeren D. Sala en Zonen, le Leyden, aangebragt. Mogen wij aan de verzekering van onzen beriglgever geloof schenken dan zou bij de regering het plan beslaan om de minst belangrijke stukken van overleden meesters, thans in die verzameling aanwezig, te vervangen door talentvolle schilderijen van den laleren tijd. Terwijl wij de verwezenlijking van dit plan ten zeerste wensehen, drukken wij levens de hoop uit, dat zulks in die mate moge geschieden, dat daardoor den vreemdeling bij bet bezoeken van het paviljoen Welgelegen een betere maatstaf ter beoordee ling van onze nieuwere schilderschool worde aan de hand gegeven dan waarmede hij zich tot nu toe moet vergenoegen. De regering heeft eene overeenkomst gesloten met hel bestuur van de Hollandsche spoorwegmaatschappijvoor het versmallen van het spoor waartoe de staat 1,420,000 zal bijdragen. Die bijdrage zal beschouwd worden als een renteloos voorschot, hetwelk, wanneer de aansluiting van den Boll, jjzeren spoorweg aan de zuiderlijnte Rotterdam, of aan den Rijnspoorweg, hetzij te Amsterdam of te Rotterdam, door de zorgen der regering, buiten de Roll, ijzeren spoorwegmaatschappij om, zal zijn tot stand gekomenaan den staat zal worden teruggegeven uit de overwinsten der maatschappijzoodra uit die overwinsten méér dan 5 pCt. aan de aandeel houders wordt uitbetaald, als wanneer een vierde van dit meerdere tot aflos sing van dit voorschol moet worden aangewend. Aan de kon. akademie te Delft, is Vrijdag en Zaturdag 11. voldoend examen afgelegd als civiel ingenieur, door de heeren: F. C. Bake, II. G. van de Sande Bakhuysen, A. C. Broekman, dr. E. T. van Dissel, A. Huet, J. P. van Mansvelt, S. Westerbaan Muurling en S. Verburgh. Vrijdag 11. heeft de heer dr. M. Hoek zijne betrekking als buiten gewoon hooglceraar in de wis- en natuurkundige wetenschappen aan de Utrechlsche hoogeschool aanvaard met het houden eener redevoering over het tijdvak van de herleving der sterrekunde in Europa. De geleerde spreker gaf daarbij eerst een kort overzigt van den toestand dier kennis bij de oudere volkenen vervolgens een kort overzigt van wat later de Grieken voor de wetenschap gedaan hebben; hoe de sterrekunde door de Grieken geschapen aan het einde der middeleeuwen herleefde, en eindigde met aan le loonen, wal de oorzaken waren van de algemeene belangstel ling, die zij in zoo ruime male genoot. (f/. C.) De zoon van den metselaar Lammers, le Renesse (Zeeland), een jon geling van 17 jarenhad in de vorige week het ongelukterwijl hij aan den vuurtoren le Westersehouwcn werkzaam was, van eene hoogte van 45 ellen neder te storten. Hij gaf onmiddellijk den geest. Uit Breda meldt men dal aldaar proeven worden genomen met een nieuw projectiel, volgens de uitvinding van den sergeant de Bourbon van het 6de reg. infanterie. Met zekerheid kan worden medegedeelddat dit projectiel gebezigd wordt in de gewone geweren, om daardoor even juist en met dezelfde lading als het tegenwoordig tirailleur-geweer le schieten. Ook meldt men van daar dat de kadetten van het 2dc studiejaar, die in dit jaar geen verlof erlangen, gedurende den vacantie-tijd in bet nabij die stad gelegen kamp hunne practische oefeningen zullen voortzetten. De commissie uit de provinciale staten van Zuidholland, belast om die vergadering voor te lichten van hetgeen er in dit gewest moet gedaan wor den ter bevordering der spoorweg-uitbreiding, is van gevoelen dat er niet langer behoort le worden gedraald met de aansluiting aan reeds beslaande lijnen, waardoor hel internationaal verkeer kan worden bevorderd. Als zoodanig meent de commissie dat eene bijzondere aanbeveling verdient de aanleg van een spoorweg in regie lijn van Scheveningen naar Gouda, aan sluitende aan den Rijnspoorweg aldaar, en verder van Gouda over Gorin- chem naar Breda, een en ander in verband inzonderheid met den aanleg cencr vluglhaven te Scheveningen voor sloombooten en visschersvaarluigen. 's GRAVENHAGE, 28 Junij. Z. M. heeft benoemd lot ridders der orde van den Nederl. Leeuw: den met verlof hier te lande aanwezigen ingenieur der gouvernemcnts-lelegrafen in Nederl. Indië J. Grollen den kapitein der infanterie van het leger hier le lande A. W. P. Weilzel. Z. M. heeft den heer mr. F. M. C. Pels Rycken, op verzoek, eervol ontslagen als president van het geregtshof in de kolonie Suriname, en bent tevens benoemd tot ambtenaar voor de dienst in Nederl. Indië, bepaaldelijk ter vervulling van eene der betrekkingen bij de reglerlijke magt daar te lande. Bij besluit van 10 Junij beeft Z. M. den heer A. H. W. baron de Koek thans lid van den raad van Nederl. Indië, benoemd tot vice-president van

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1