Bij het tolhuis van Buffalora lagen eene menigte ransels, patroontassen en Kleedercn. Al de ransels waren geopend en de nederige fortuin van den soldaat werd in den wind geworpen. Wat lagen er brieven op den grond verspreid Laat ons het gebouw der douanen binnentreden. Al de meubels zijn ver nieldde vensters gebroken, de grond is overdekt met gebroken glas. In alle hoeken liggen of zitten gekwetsten. Velen, wie de wondkoorts door de aderen woelt, liggen van koude te trillen. Op eene binnenplaats zijn honderde wapenen opeengestapeld. Gevangenen verslinden een stuk droog brood. De muren vertoonen talrijke openingen door de kogels daarin ge schoten; zij herinneren mij aan de huizen van de rue du Temple na de Junij-dagen. Haar wat is dit alles bij het zien van Magenta zelf! Daar heeft ieder luiis zijne gekwetsten; de stations-gebouwen zijn er letterlijk meê gevuld. Men moest bij het gaan voorzigtig den voet neerzettenom hen niet nieuwe pijnen te veroorzaken. Elk oogenblik worden nieuwe gevangenen aange- bragt. Men doorzoekt geen kelder of men vindt er eenige. In de pastorie werden er honderd gevonden. Allen waren bijna uitgehongerd. Er werden er twee uit een' kleinen kelder gehaaldzij hadden in vier dagen niet ge geten of gedronkenbeefden van uitputting en angst en strekten smeekend de handen uit, want zij vreesden dat zij terstond zouden gefusilleerd wor den. De soldaten bragten hun brood en wijn, 'twelk zij verslonden. Een den vorigen dag tot generaal bevorderde kolonel werd gevangen binnen ge- bragt; hij was vergezeld van een kapitein en twee luitenants. De kapitein, die men van een dak had gehaaldwaar hij twee dagen de gelegenheid had bespiedom zich weder bij de zijnen te vervoegenwas de eenige overge blevene van zijne gcheele compagnie. De generaal liet deze gevangenen hunne degens behoudenzeggendeMen ontwapent geen krijgsliedendie zoo dapper hun pligt deden. In het dorp was alles verwarring. In een huis, dal ik binnentrad, vond ik een gekwetst soldaat, die wachtte tot men hem kwam halen. Twee zijner kameraden lagen dood naast hem. De een, getroffen door een bajonetsteek, had zijn hemd verscheurd om zijne wonde te verbinden. Hij hield het linnen nog lusschen zijne verstijfde vingeren. Er kwam een convooi, door twee locomotieven getrokken, uit Milaan, om de gekwetsten te halen, liet was het derde sedert dien morgen. Nu begint een verschrikkelijk schouwspel. Eene zaal wordt geledigd. Wat zal ik u van onze soldaten zeggen: zij zijn zusters van liefdadigheid geworden. Zij bevochtigen de lippen der overwonnenen uit hunne veldflesch; zij ondersteunen henzoo veel zij kunnen. Zij deelen hun brood met de genen, die het minst lijden, de anderen bieden zij hunnen arm aan en spreken hun moed in. Hoevelen zag ik er niet hun tabakzak ledigen in de hand der gewonden hun tabak, al wat zij bezaten! De officieren van gezondheid loopen af en aan en zijn overal. Draagba ren worden gedurig van de wagons naar de ambulances heen en terug ge- bragt. Ach! welke kreten van smart, welke onderdrukte klaglen, als men die gebroken leden; gekneusde ligchamen moest opheffen! liet bloed stolt in de aderen, bij de herinnering aan dat geluid. De te zwaar gewonden, aan wier genezing niet te denken viel, liet men liggen, de dooden droeg men in dekens weg. ITALIË. De berigten van het oorlogstooncel doen zien dat de Oostenrijkers zich tot de verdediging van de Mincio-linie bepalen en dat de bondgenooten reeds die linie zeer digt zijn genaderd. De Oostenrijkers hebben zelfs hunne stel lingen te Lonato, te Castigliona en te Montechiari, die uiterst sterk waren, verlaten. Keizer Napoleon en koning Victor Emanuel hebben Brescia reeds achter den rug en de bovengenoemde plaatsen door hunne troepen doen be zetten. Men verwacht elk oogenblik een treffen. Garribaldi is van Salo naar Desenzano gerukt maar is wegens de vijandelijke overmagt moeten terugtrekken; evenwel bedreigt hij altijd de regterflank des vijands. Het Oostenrijksche hoofdkwartier is te Villafranca, op den weg van Verona naar Mantua. Op 14 Junij hebben er te Venelië verregaande wanordelijkheden plaats gehad. Een groot aantal personen, uit de heffe des volks, liep schreeuwend door de straten. De soldaten werden beschimpt en ook de vreemdelingen, die men voor Duitschers hield, werden beleedigd. Vele revolulionnaire kre ten werden gehoord. Door dit alles werd het militair bestuur genoodzaakt krachtdadig te handelen. Door het ontwikkelen eener groote militaire magt werden de pleinen en stralen gezuiverd, hoewel niet zonder verzet, zoodat de soldalen op sommige punten hunne wapenen moesten gebruiken. Er zijn eenige dooden en gekwetsten gevallen en vele personen zijn in hechtenis ge nomen. Later zijn de noodige maatregelen genomen om de rust te bewaren. Uit Rome meldt men dat 2000 man van de Pauselijke troepen naar Perugia zijn afgezonden om aldaar het gezag van den Paus te herstellen. Men spreekt ook van eene botsing die plaats zou hebben gehad tusschen eene afdeeling Pauselijke troepen die door de stad Cernia trok en de inwo ners van die plaats. Te Ancona wordt de rust door den Franschen consul gehandhaafd, maar overigens neemt de beweging voor de nationale zaak zeer toe. Er wordt veel gesproken van de aftreding van kardinaal Antonelli en zijne vervanging door kardinaal Amati. Het bestuur dat in Modena, na het vertrek van den hertog, het beleid der zaken op zich heeft genomenheeft de opheffing der jesuiten-orde al daar geboden. Alle elders geboren leden dier orde moeten binnen 4 dagen het rijk verlaten. De invloed van Engelandgerugsteund door de voorspoed der Fransche wapenen in Italië, heeft te Napels zooveel uitgewerkt, dal de jonge vorst blijken geeft de staatkunde van zijnen vader niet blindelings te zullen vol gen. Generaal Filangieri beeft zich laten overhalen om in het bestuur te treden, maar deze wordt door de Ooslcnrijksgezinde partij tegengewerkt. Voorts is er gratie geschonken aan de personendie in 1848 en 1849 we gens staalkundige oorzaken tot opsluiting en galeistraf veroordeeld zijn; zij blijven echter onder het toezigt der politie. De lijst der personen, op wie de aandacht steeds gevestigd moest blijven, is opgeheven; zij zijn weder bevoegd verklaard om openbare ambten te vervullen. De straftijd der we gens gewone misdrijven veroordeelden is tot op 3 jaren verminderd. PRVISIEN. •BERLIJN, 21 Junij. De Preuss. Zeit. heeft zich thansmet het oog op de ntobielverklaring der troepen, weder volgendcrwijze uitgelaten: Nu bet Fransch-Sardinische leger meer en meer de Duitsche grenzen nadertheeft de Pruissische rege ring hare verklaring herhaald, dat zij de veiligheid van Duitschland be schouwt als aan hare zorgen te zijn toevertrouwd. Terwijl de Ilaliaansehe quaeslie in omvang toeneemt, en in Engeland en Rusland de krijgstoerus tingen op grootere schaal voortgezet wordenzou de regering aan haren pligt en aan de bedoeling der natie ontrouw worden, wanneer zij ver zuimde in dienzelfden geest te handelen, aan welken Pruissen zijne groot heid te danken heeft. Pruissen is vrij van alle verpligtingenwelke niet uit den wezenlijken aard van zijn staatsbelang voortvloeijen. Spoedig zal het blijken of Pruissens initiatief met den noodigen nadruk door de Duilschc staten wordt ondersteund, doch zijne staatkunde staat in ieder geval vast: wie daaraan moejjelijkheden in den weg legt, moge bedenken, dat hij de vijanden des vaderlands in de hand werkt. De militaire raad heeft bepaald dat de koninklijke garde alhier in gar nizoen zal blijven. Het 4de7d* en 8ste legercorps wordt tusschen den Be neden- en Middenrijn, het 3de en 5de tusschen den Bovenrijn en den Main geplaatst. Het vertrek der troepen is op den lste" Juljj bepaald. Het gemeentebestuur alhier beeft besloten, de belasting op de huur waarde met 25 pCt. te verhoogenten einde te voorzien in de kosten van inkwartiering; welke door de jongste besluiten der regering noodzakelijk zijn geworden. De nadcelige invloeddien de tegenwoordige tijdsomstandigheden op de fabrieken uitoefenen, is dezer dagen op de groote wolmarkt te Weimar gebleken. Van dit anders zoo gezocht artikel waren tusschen 3 a 4000 eenlenaren ter markt gebragtmaar slechts 300 centenaren lot den uiterst lagen prijs van 9 a 12 daalders per centenaar verkocht. OOSTBSKMH. WEENEN, 21 Junij. De mobielverklaring van een groot deel van het Pruissische leger heeft hier een goeden indruk gemaakt, hoewel men het oogmerk daarvan nog niet kan bevatten. Eene gewapende tusschenkomst zou weinig baten, indien men onze regering daardoor tot opofferingen zou willen dwingenvoor dat zij al hare beschikbare krachten in de schaal heeft geworpen. De houding van Pruissen zal echter, gelooft men hier, veel afhangen van die van het nieuwe Engelsche kabinet. Voortdurend komen alhier gekwetsten aan uit Italiëen allen verze keren dal de slag van Magenta een der bloedigste is geweest die ooit is ge leverd. Onder die gekwetsten bevindt zich ook de luitenant-veldmaarschalk Reischach, die een roemrijk aandeel in dien slag heeft gehad. In 't heetst van 't gevecht legde een der zouaven op hem aan, en riep hem toe: dat is voor u generaal!" Op hetzelfde oogenblik trof hem een kogel in de dij. De giften lot ondersteuning van de schatkist, in de tegenwoordige moeijelijke omstandigheden gestort, bedragen 260,000 florijnen. Het op de Franschen veroverde kanon met gegroelden loop is alhier in het tuighuis geplaatst. In Tyrol worden eenige telegraaflijnen aangelegd. STAliS- 88 1*} Sk «a» T K ft' SCHUTTElllTJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat de alpha- betische naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan deleting voor de Schutterij moeten deel nemen, ter inzage van ilc daarbij belanghebbenden zal liggen ter Secretarie dezer Gemeente, van den 22 tot den 29 Junij aanst. (deZondag uitgezonderd), van des voormiddags ien 10 tot 'snamiddags ten 1 ure, en dat de loting zal plaats hebben op de Groote Pers van bet Raadhuis, en wel op Vonderdag den 30 Junij 1859, 's voormiddags ten 10 ure. Wordende de zoodanigenwelke na de laatst voorgaande inschrijving zich binnen deze Gemeente met der woon hebben gevestigd, lot eene naloling opgeroepen, mede op Vonderdag den 30 Junij 1859, 's namiddags ten 1 ure. Zullende ieder ingeschrevene bij een billet worden opgeroepenom tot de loting ter voorschrevcne plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uitgedrukt, terwijl de zoodanigen, die verhinderd mogleu worden zeiven tot de lo ting op te komen, zich door een gemagtigdc kunnen doen vertegenwoordigen, of geen gemagtigdc verschijnende, zal de loting geschieden door een der Leden van dc Commissie uit het Gemeente-bestuur. Tevens worden de belanghebbenden ver wittigd, dat bij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de re denen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermecnen, krachtens het 3dc art. der wet, te kunnen aanvoeren: waarom het voor hen, die zoodanige redenen tot vrij stelling mcenen te hebben, van belang is, door personele opkomst, of bij volstrekte beletselen, door het zenden van een met hunne omstandigheden wel bekenden ge- magtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat de vrijstellin gen, bij de wet toegekend, zijn de navolgende: 1°. Die met ziekte of gebreken zijn behebt, welke hen tot den Wapenhandel voor het tegenwoordig oogenblik, of wel geheel, ongeschikt maken. 2°. Die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el en vijfhonderd zeventig strepen. 3°. De Geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen. 4°. De Professoren en Lectoren aan de Hoogescholen, aan de Athenacn en de Seminarian. 5°. De Studenten in de Godgeleerdheid. 6°. Die den rang van Officier in dienst van den Staat, te lande of ter zee, hebben bekleed, en door eervol ontslag de dienst verlaten hebben of gepensioneerd zijn, zoo lang zij niet in ecnen gelijken of hongeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld. 7°. Die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontsla gen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in ecnen hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3