LEYDSCHE COURANT. 1859. YRIJDAG 24 JUNIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en y, ij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. N". 75. m De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Cente?i afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEY DEN 23 Junij. De wis- en natuurkundige afdceling van de kon. akademie van weten schappen zal op Zaturdag aanst. te Amsterdam ecne gewone vergadering iiouden. Omtrent hel kamp te Zeist verneemt men dat hel uit 12 hataillons infanterie, 2 regimenten kavalerie, 1 batterij rijdende en 1 batterij veld artillerie zal bestaan, vier weken in Augustus zal duren en daarna in Sep tember door een tweede kamp van dezelfde sterkte en voor gelijken tijd zal worden opgevolgd, zoodat al onze regimenten infanterie en kavalerie daaraan zullen hebben deelgenomen. De militaire intendant in de 2de milit. administrative directie zal op 14 Julij aanst. aanbesteden de levering van vleeschzout, azijn, rijst, aard appelen, brandhout en ligslroo, benoodigd voor de troepen die in bovenge noemde legerplaats zullen worden vereenigd. Naar men verneemt is door de hoofdadministratie van bet regiment veldartillerie te Utrecht weder eene onderhandsche overeenkomst aangegaan lot het leveren van een aantal trekpaarden ten behoeve van dat corps, die te Utrecht en Amersfoort moeten worden afgeleverd. Het prov. genootschap van kunsten en wetenschappen in Noordbrabant zal zijne jaarlijksche algemeene vergadering houden te 's Ilertogenbosch op 13 Julij aanst. Z. M. de koning heeft aan de elf personendie wegens deelneming aan de bekende zamenrolling te Tilburg tot een jaar gevangenisstraf waren veroordeeld, ieder eene kwijtschelding van straf van 9 maanden verleend. Aangaande hel voorgevallene aan boord van het barkschip Jlcor is door den kapitein van het vaartuig, zoowel aan het ministerie van kolo niën, als aan de recdershet volgende berigt: Dat in den namiddag van den 30stcn Mei 11., nadat het vaartuig in den morgen van dien dag Ie Lis sabon was binnengeloopenoproer ontstond onder een gedeelte van het detachement, waarvan soldalen, geen Nederlanders maar vreemdelingen van geboorte, de aanleggers waren; dat zij daartoe als aanleiding namen het in arrest stellen van een soldaat, die zich had schuldig gemaakt aan insubor dinatie door oproerige gezegden en handelingen: dat zij weigerden uit elkan der te gaan en spoedig begonnen met hetgeen zij onder de handen vonden te werpen, zoodat hel noodzakelijk werd, de goedgezinden van wapenen gebruik te doen maken waarin zij door de scheepsequipage geholpen werden en hetgeen ten gevolge had, dat binnen weinige minuten het oproer gedempt was, nadat de hoofdaanlegger was neêrgescholendal er één, de steller en schrijver van een oproerig geschrift, een paar dagen te voren opgesteld, een schot in den arm gekregen had en nog een viertal anderen door hand wapenen ligt gewond waren; dal de gekwetsten te Lissabon in het Marine- hospitaal zijn opgenomen, dat twee soldaten over boord gesprongen en naar den wal gezwommen waren of ten minste hebben getracht denzelven te bereiken, zonder dat omtrent hen nog iets met zekerheid bekend was; dat zes anderen op het wachtschip in arrest gesteld zijn, en dal, na gehouden onderzoek, het wciligt noodzakelijk zou worden nog eenigen daarenboven in verzekerde bewaring te doen stellen. 's GRAVENHAGE23 Junij. Tot regter in de arrond.-regtbank te Heerenveen is benoemd mr. M. A. Eekhout, regler-plaalsvervanger in de arrond.-regtbank en advocaat te Groningen. Naar men verneemt, is jhr. J. A. baron Taets van Amerongen, com mies van staat bij den raad van state, benoemd tot ambtenaar lste kl. voor de dienst in Oost-Indië. De 2dc luit. jhr. W. L. van Spengler, van het lste reg. infanterie, is in zijnen rang overgeplaatst bij hel instructie-balaillon. II. K. H. prinses Frederik begeeft zich dezer dagen naar Ems, en H. K. H. prinses Hendrik der Nederlanden zal zich Zaturdag aanst. van hier naar Soestdijk begeven, ten einde vóór haar vertrek naar Lieberstein (dat op aanstaanden Maandag of Dingsdag bepaald is) H. M. de koningin- moeder te bezoeken. De graaf von Thun-Hohensteinsecretaris van het Ooslenrijksch gezant schap te Brussel, wordt spoedig alhier verwacht, ten einde, van den 1 Julij a.s., de zaken van hel gezantschap in deze residentie waar te nementer vervan ging van den baron von Melzburg, die tot herstel van zijne gezondheid een onbepaald verlof heeft bekomen. In de laatste dagen was de baron vrij ernstig ongesteld. Aan het dep. van marine zal in de volgende maand, waarschijnlijk den 27f,en, weder eene aanbesteding van verdedigings-vaartuigen van grooter wort plaats hebbenwaarvan de bestekken en teekeningen in de eerste dagen der volgende maand verkrijgbaar zullen zijn. Gisteren en heden heeft de Nederl. maatschappij ter bevordering der geneeskunde alhier hare llde algemeene vergadering gehouden, onder voor zitting van den hoogleeraar van Geuns. Uit het verslag van den secretaris, dr. Heye, bleek o. a. dat deze instelling thans reeds 26 afdeelingen en 843 leden lelt. Bij die gelegenheid werd er in de zaal van Diligenlia eene ten toonstelling van chemische praeparaten gehouden. De hooge raad heeft gisteren verworpen het beroep in cassatie van C. A. Gitnkeldie bij arrest van het prov. geregtshof van Zuidhollandvan 16 April jl.ter zake van vergiftiging, veroordeeld is tot de straffe des doods. De raad heeft bij zijn arrest o. a. overwogen, dat de drie feilen, den requirant ten laste gelegddoor het hof zijn beschouwd als een delic tum continuumen doen blijken des requiranls toeleg op het leven van Louisa Esbra. Dat des requiranls schuldpligtigheid is aangenomen op wet tige bewijsmiddelen. Dat het niet alleen van 's regters bevoegdheidmaar ook zijn pligt is, acht te geven op al de feiten, die een bepaald oordeel nopens den req. kunnen vestigen; dat hel hof, door dit te doen, geene be paling der wet heeft geschonden; dat de regter, ingevolge art. 206 van het wetboek van strafvordering, moet beraadslagen over het bewijs, de qtialificalie en de schuld van den bek!., maar dat noch bij art. 206, noch bij eenig ander wetsartikel is voorgeschreven dat de beslissing van het bof moet worden opgegeven, nopens de wettig bewezen omslandighcden of fei ten die 's regters oordeel over de feiten hebben bepaald. De baron von Sina, die hoogswaarschijnlijk dezen zomer Scheveningen niet zal bezoeken, heeft aan een bankier alhier magtiging gegeven om aan cenige noodlijdenden onderstand te geven. Naar men verneemt zal de tweede kamer der staten-generaaldie vol gens vroegere bepaling den 28sleo dezer hare werkzaamheden zou hervat ten, eerst bijeenkomen op Dingsdag den 5 Julij aanst. De kamer zal zich alsdan het eerst bezig houden met het onderzoek van de reeds voorgedragene of verder aan te bieden wets ontwerpen betrekkelijk de zuiderspoorwegen, het tractaat met Portugal over Timor enz. Men ziet ook de aanbieding van een wets-ontwerp nopens de maatschappij van wel dadigheid te gemoet, dat een gevolg is van de onlangs aangenomen wet tot regeling van de zaken dier maatschappij. Het is eene bcgrooling van de kosten, die uit het beheer over de bedelaars-koloniën zullen voorlvloeijen. Dat beheer zal door het departement van binnenlandsche zaken gevoerd worden. Wijders ziet men eerstdaags te gemoet de antwoorden der rege ring over het wets-ontwerp wegens de politie op de spoorwegenwelk ont werp alsdan spoedig in discussie zal kunnen komen. Of in de tegenwoor dige omstandigheden de discussie over het ontwerp wegens de concessie der noorderspoorweg nog wel zoo spoedig zal volgen, wordt door velen be twijfeld. Bij de tweede kamer is ingekomen een ontwerp lot goedkeuring van het tractaat omtrent de regeling van de grenzen der Nederl. en Portugesche bezittingen op Timor. Gelijk men weet was zoodanig ontwerp vroeger door de tweede kamer afgestemd, op grond, dat alleen van de zijde van Portugal vrijheid van godsdienst bedongen was. In het nieuwe ontwerp is ook aan de Nederl. bezittingen, welke Portugal in ruil ontvangt, vrijheid van godsdienst verzekerd. AMSTERDAM, 22 Junij. Maandag II. hield de taal- en letterkundige afdeeling van de kon. aka demie van wetenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de hh. Koenen, van Assen, Brill, Delprat, Godefroy, van Ileusde, Hoff mann, Hulleman, Juynboll, Karslen, Leemans, Millies, Moll, Rutgers, Schollen, Sloet, G. de Vries Az., de Wal, Beets, Kuenen, Holwerda, Hol- lius, de Geer en van de natuurkundige afdeeling de hecrD. Bierens de Haan. De secretaris deed mededeeling van de ingekomen stukken en brieven. Vervolgens bragt hij hulde aan de nagedachtenis van het onlangs overleden lid J. van Gilse en droeg een kort leiensberigt van hem voor. Dit levcns- berigt zal in het jaarboek der akademie opgenomen worden. Daarna werd het voorloopig rapport uitgebragt nopens de van de plaatse lijke besturen ingekomen bescheiden over de plaatsnamendoor den heer Sloet wegens Overijssel, door den secretaris namens den heer v. d. Eergh wegens Limburg, en door den heer de Wal wegens Drenthe. Hieromtrent werd beslolendat de onderscheidene rapporteurs te dier zake den t weeden Maandag in September zullen bijeenkomenom zich omtrent het eindrap port aan den minister te verstaan. Vervolgens werd door den heer Leemans de meermalen uitgestelde mede deeling gedaan betrekkelijk nieuw ontdekte bijdragen tot de geschiedenis der vaderlandsche kunst. Hij sprak eerst over onderscheiden plaatsen van ons vaderland, waar min of meer belangrijke overblijfselen en muurschilde ringen iu kerkgebouwen ontdekt waren geworden, en meer bepaald over

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1