LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 22 JUNIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaiurdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN21 Junij. Tot regt versland van liet voorsielomtrent de waterververscliing binnen deze gemeente, door de li li. van Kaallioven, Sikkel Groos en Huyser in J dc jongste zitting van den gemeenteraad gedaan, laten wij hier dat voorstel woordelijk volgen: »De ondergeteekenden nemen de vrijheid voor te stellen, dat de ge- nieenleraad blijk geve van de noodzakelijkheid dal hli. burgemeester en wethouders op ofïïcieële wijze belast worden met de taak om te onderzoe kenof het niet mooglijk zonde zijn otn, in overleg met de betrokkene be sturen, maatregelen te nemen dat voortaan de waterververscliing beter gere geld worde dan lot hiertoe plaats heeft. Het lage peil en de stilstand van de wateren in de grachten zijn oorzaak dat de verrotting der dierlijke en plantaardige zelfstandigheden de lucht met j zwavelwalerstofgas enz. vergiftigt, zoo als merkbaar is aan den stank en ziglbaar aan hel zwart worden van de gele en witte verwen der huizen, en hoe die walervcrgifliging schadelijk is kan blijken uil de buitengewone sterfte van de vissehen in de stads- en singel-waterenen tot het besluit leiden dat de verrotting daardoor vermeerderd wordt. Als middel lot verbetering van dezen toestand is ook nu weder gebleken dat eene doorspoeling van water uit Delfland gunstig werkt, en dat het wenschelijk is dat die doorspoeling niet worde uitgesteld tot dien tijd dal het bederf in die male is toegenomen zoo als onlangs is waargenomen maar ook in het belang deralgemeene gezondheid geschiede, wanneer dit ter voorkoming van bederf noodzakelijk wordt geacht." Op de jaarlijksehe vergadering van dc maatschappij der Nedcrlandsche letterkunde, Donderdag 11. gehouden, werden uit de vakken van geschied en oudheidkunde twee prijsvragen uitgeschreven (zie ons nommer van 17 Junij). De redactie van dc tweede prijsvraag is later aldus gewijzigd: Een kritisch overzigt der kronijken over Noord-Nederlandsche geschiedenishier te lande tot op ongeveer het jaar 1555 geschre ven met aanwijzing van hare bronnen en onderlinge verwantschap. De maatschappij verlangt vooral eene juiste rangschikking der kronij ken waaruit blijkt in boeverre de eene op de andere berusten welke oorkonden en overleveringen aan alle ten grondslag liggen; en eene beoordeeling van hare geloofwaardigheid, voorzoo ver die uit den leeftijd en den stand der schrijvers kan worden opgemaakt. Als voorbeeld van behandeling wijst zij op betgeen voor de Egmondsche kronijken Kluit in zijne Historia Critica, en Bakhuizen van den Brink in zijne Ilecmun- densia hebben gedaan. 11e minister van oorlog zal op 3 Augustus aanst. de levering aanbe steden van 8000 blikken zesmanskookkelels met deksels, in 8 percelen. De kermis te Delft zal dit jaar aanvangen met Maandag den 29stc" Augustus en eindigen met Zalurdag den 3de" September. Aan den aftredenden hoogleeraar II. Bouman, te Utrecht, is dezer da gen door zijne tegenwoordige leerlingen een geschenk, als blijk van hoog achting, aangeboden. Dit geschenk bestond uit twee porlkaraflen met zil veren wijngaardranken sierlijk omwonden en onder elk een zilveren blad, waarvan het eene voorzien was met een toepasselijk opschrift, terwijl het andere prijkte met dc oorspronkelijke woorden uit Spreuken 16: 31. Op den 14don dezer is te Utrecht overleden de heer J. C. Swijghuiscn Groenewoud, oud-hoogleeraar aan de hoogeschool aldaar. Op de rivier nabij Nijmegen had eergisteren een stoker van de Duil sche stoomboot Rotterdam N°. 2 het ongeluk met de beide beenen lusschen dc machine te geraken. Naar Nijmegen vervoerd, werd hem een been afge zet en voor het tweede is men beducht. De gekwetste is vader van een talrijk gezin. 's GRAVENHAGE, 21 Junij. Z. M. de koning heeft benoemd tot ridder der orde van dc Eikenkroon, den olïicier van gezondheid lslc kl. W. Chrislanvan het personeel der ge neeskundige dienst van de landmagt. Z. M. heeft bij onderscheidene besluiten goedgevonden den kapitein P. T. L. G. Plaat, van het 5de reg. infanterie, in zijnen rang over te plaatsen hij het reg. grenadiers en jagers, en te benoemen tot ridmeesler, den lstcl> luit. jhr. J. W. A. van Tets, van hel 4dc reg. dragonders, en levens ge noemden ridmeester, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit de militaire dienst te verleenen. Voorts nog bij het wapen der infanterie te benoemen bij den staf van liet wapen, tot kolonel, den luit.-kolonel A. Yerkat Egtcr van Wissekerkc, van den staf; bij liet 5dc reg. lot kolonel, den luit.-ko lonel J. Tegelberg, kommandant van het corps; bij het 2dc reg. tol majoor, den kapitein der l',c kl. J. L. E. Juta, van het 8sl? reg.; bij het 4dc reg. lot kapitein van de 3de kl., den lsten luit. F. A. H. Tergau, van het lsle reg. bij liet 5dc reg., tot kapitein van dc 3d® kl., den lsl™ luit.-adjudant E. J. van Bel, van het reg. grenadiers en jagers, en den l5"» luit. M. M. Wes tenberg, van bet corps; bij bet 8sle reg. lot kapitein van de 3de kl, den lstcn luit.-adjudant G. B. C. Stoop, van het 6de reg.; en op pensioen te stel len: den majoor A. V. Ahrens, van liet 2de reg. infanterie, den kapitein C. V. Wicrdsma, van hel 4dc reg. infanterie, en den kapitein J. H. van der Dussen van het 5dc reg. infanterie. Z. M. heeft bevorderd lot kapitein ter zee, den kapitein-luitenant ter zee M. F. Courier dit Dubekarl; lol kapitein-luitenant ter zee, den luitenant ter zee van de I5|C kl. A. J. Kroef; en benoemd: lol officier van admi- nistrati der 3dc kl., den adjunct-administrateur C. Fuhri. Tot adjunct-commies bij liet dep. van finantiën is benoemd de heer mr. C. M. van Hees. Z. M. heeft bepaald dat de commissie lol het afnemen van het eind examen der adelborsten van de 2dc kl. bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord in dit jaar zal bestaan uit: den hoogleeraar C. van lleyns- bergenpresident der commissie tot het examineren der zee-officieren enz. als voorzitter; den kapitein ter zee W. II. A. Wesselink; de kapitein-luit®, ter zee M. Cazaux van Staphorst, J. J. Wichers en J. A. van Ommen, benevens dr. W. Bisschop, leeraar aan hel stedelijk gymnasium te Dordrecht, als leden. Z. M. dc koning heeft Zalurdag II. de tentoonstelling van schilderijen enz. bezocht en bij die gelegenheid een 50 tal aandeelen in de verloting genomen. Z. K. II. prins Hendrik is heden naar Luxemburg vertrokken. Hel hof heeft voor den tijd van 14 dagen den rouw aangenomen we gens het overlijden van den koning van Napels. Bij de jongste verjaring van den 18dcn Junij 1815 was ook wederom een schoone groote bloemkrans op" hel standbeeld van Z. M. koning Willem II neergelegd. Eergisteren heeft onder het voorzitterschap van Z. K. 11. prins Frederik der Nederlanden, groot-meester nationaal, de jaarlijksehe algemeene verga dering van het groot-oosten der orde van vrijmetselaren plaats gehad. Teil gevolge van door het hoofdbestuur genomen maatregelen is bij die gelegen heid gehouden eene tentoonstelling van voorwerpen, die de belangstelling der talrijke ordesleden in liooge male heeft opgewekt. Die uitgebreide ver zameling was voornamelijk zamengesleld uil historische documenten, perka menten, gedenkpenningen, zegels, stempels, decoraliën, schilderijen, por tretten en verdere bijzonderheden, lot de orde betrekkelijk. Met den ls,en Julij aanstaande wordt in dienst gesteld het stoomschip Cycloop, liggende te Willemsoord, en het bevel daarover opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee J. P. G. Muller, alsmede de korvet Ajax liggende te Amsterdam, om dienst te doen als wachtschip aldaar, onder be vel van den luitenant ter zee van lsle kl. C. J. Damme. Naar men verneemt heerschl alhier eene ziekte onder de paarden, veel overeenkomst hebbende met croup. Op verschillende stallen zijn meer dan 20 paarden daaraan lijdende. De eerste kamer heeft in hare zitting van gisteren de navolgende wets ontwerpen in behandeling genomen: 1°. Tot onteigening van percelen ten behoeve van den aanleg eener nieuwe haven te Zwarlewaal. 2°. Tot vast stelling van uilgaven wegens verstrekkingen door hel dep. van oorlog, dienst 1858 en 1859. Beide werden met algemeene stemmen aangenomen. 3°. Tot verhooging van hoofdstuk X der staatsbegrooling voor het dienstjaar 1859 (buitengewoon onder dc wapenen houden van een deel der milicie). Aangenomen met 31 legen 3 stemmen; tegen de lieerenvan Ryckevorscl, de Villers de Pité en Beerenbroek. 4°. Tot het doen zamenblijven van de miliciens der ligtingen van 1856 en 1857. Aangenomen met 31 tegen 3 stem men tegen dezelfde heeren als bij het vorige ontwerp. 5°. Tot het doen zamenblijven der miliciens van het Limburgsch contingent van het Duilsche hondsleger. Aangenomen met 30 tegen 4 stemmen; tegen de heeren: Rcgout, Villers de Pile', van Sasse van IJssell en Beerenbroek. De vergadering is daarop tot nadere bijeenroeping gescheiden. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. B ELCI K. BRUSSEL, 20 Junij. Eenige jonge geneesheeren hebben aan het ministerie van buitenl. zaken verlof gevraagd om dienst te nemen in de hospitalen van het Sardinische leger. liet depart, van buitenl. zaken heeft dergelijk verlof geweigerdde-

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1