Dc minisler van oorlog heeft van den keizer bevel ontvangen om nog cenige regimenten naar Italië af te zenden. Men iieeft ook hier de opmerking gemaakt dat onze legerbulletins, wat betreft de geleden verliezen, weinig zijn te vertrouwen. Dit moet vooral zijn gebleken uit het verslag omtrent den strijd te Monlebello, al waar, volgens eene opgave waarop staat te maken is, het 91stc regiment van linie 600 dooden en gekwetsten heeft gehad. Op verlangen van de keizerin houden zich dc hofdames bezig met het gereedmaken van zwachtels en bet vervaardigen van pluksel. De Constituteonnel beweert dat de overwinning van Magenta een roem rijk en spoedig einde van den oorlog doet verwachten. Europa, dat op dit oogenblik getuige is van den voorspoed der Fransche wapenenzal weldra het niet minder schoone schouwspel zien van een volkdat bij de overwin ning weet stil te staan en zijne gematigdheid te midden van de zegepraal doel uitblinken. De dag, waarop de vrede zal worden gesloten, zal een gelukkige voor Frankrijk zijn. Het legercorps van generaal Mac Malton, dat zoo veel tot de over winning te Magenta heeft bijgedragen, bestaat geheel uit troepen die uil Algerie waren ontboden, en die thans voor het eerst aan den strijd deel namen. Van deze troepen hebben vooral de Turcos (Algerijnen) zich bij zonder onderscheiden. Een ooggetuige zegt (in een brief aan den Consti- tutionnel) dat hunne wijze van aanval vreemdsoortig en verschrikkelijk was. Terwijl het schroot boven hunne hoofden vloogwierpen zij zich als losge laten tijgers op de Oostenrijkers. Hunne tirailleurs liepen niet, zij kroopen of sprongen gelijk wilden, onder het aanheffen van een vervaarlijk geschreeuw, en velden met de bajonet of met de kolf de verschrikte Oostenrijkers neder. Het gedreun van het kanon werd door hun krijgsgeschreeuw verdoofd en al de verwenschingendie de taal van Mahomed kan uitdrukkenwerden gebezigd om elkander aan te vuren. Toen de strijd geëindigd was, zag men een niet minder vreemd tooneel. Zij rolden als waanzinnigen over den grond van blijdschap of voerden dansen uit, terwijl zij hunne gevangenen, die naast hen moesten zitten, met "een vurig oog aanstaarden, gelijk een leeuw op zijne prooi nederziet. Een hunner officieren zeide tot den brief schrijver: deze menschen zijn op het oog met een wild dier te vergelijken, die slechts zijn leven zoekt te verdedigen en zijne prooi maglig te worden, maar zij zijn toch niet van dien aard dat dc vijand kan zeggen dat wij wilde dieren op hen afzenden. Een Tttrco vecht op eene loyale wijze, zelden zal hij zijn vijand van achteren aanvallen. Hij vliegt naar zijn hoofd of naar zijne beenen, hij kruipt of springt en schreeuwt om hem te ver schrikken, maar nooit zal bij verradelijk handelen. Hij maakt den ont wapenden vijand krijgsgevangen, maar doodt hem niet. In het legerberigt van den generaal Mac Mahonomtrent het gevecht dat bij Turbigo heeft plaats gehad, wordt loffelijke melding gemaakt van den generaal Anger. Deze ontdekte in een korenveld een aantal Oostenrij kers die veel moeite deden om een stuk geschut voort te krijgen. Gevolgd door eenige officieren, rende hij er op los en vermeesterde het stuk. De Ooslenrijksche bevelhebber lag naast het stuk en was door midden gescholen. ITALIË. Gelijk te verwachten was hebben de bondgenoolen thans Milaan, de hoofdplaats van Lombardye, bezet. Keizer Napoleon en koning Victor Ema nuel hebben Woensdag morgen hunnen intogt in die stad gedaan en wer den door de jubelende bevolking met geestdrift ontvangen. Voor de inbezit neming van die stad moet er nog een gevecht te San Pielro d'Olivo hebben plaats gehad. In sommige bcriglcn wordt gesproken van ecnen tweeden slag die op 6 Junij te Magenta zou hebben plaats gehad maar hetgeen van dien strijd wordt medegedeeld is waarschijnlijk slechts eene nadere opgave van den grooten slag die aldaar op den 4den heeft plaats gehad. Uit alles blijkt dat het treffen toen zeer hevig is geweest. Door eene snel uitgevoerde bewe ging had keizer Napoleon zijne troepen over den Tessino gebragt, maar toen men van de Oostenrijksche zijde den toeleg tot bemagtiging van Mi laan merkte, heeft generaal Giulay met eene even groole vaardigheid zijne troepen over de rivier doen gaan en wist die zelfs zoo spoedig tegenover de Franschen te brengen, dat hij de keizerlijke garde in eene bijna afge- snedenc stelling verraste. De aanval zoowel als de verdediging was hard nekkig. De garde, die eerst verschrikkelijk had moeten lijden, heeft later ondersteund door de zouaven verscheidene Oostenrijksche stellingen inge nomen. Zes malen werden zij daaruit verdreven, maar ook zes malen wisten zij die weder te bemagtigen. Gelijk men weet had men de over winning alleen te danken aan eene stoute beweging van den maarschalk Mac Mahon. Volgens het officiële bulletin van den veldslag hebben de bondgenooten 4 stukken geschut, 2 vaandels, 4000 ransels en 10,000 geweren buit ge maakt. Ook waren er 7000 gevangenen in hunne handen gevallen. Van de 120,000 Oostenrijkers, die in het vuur waren geweest, waren er 20,000 builen gevecht gesteld. Het verlies der Franschen zou 5000 man aan dooden en gekwetsten bedragen. Van eene onpartijdige zijde wordt beweerd dat men het verlies der Oostenrijkers op 13 a 14,000 en dat der Franschen op 8000 moet stellen. De laatsten moeten veel hoofdofficieren hebben verloren. In het rapport van graaf Giulay betrekkelijk dezen veldslag, uit het hoofd kwartier Belgiojoso, wordt opgegeven dat de Oostenrijkers 4 a 5000 man aan dooden en gekwetsten hebben verloren en de vijand minstens de helft meer. De Oostenrijkers hebben thans, naar luid van een offieieël berigt uit Turynook Pavia ontruimdna aldaar het geschut vernageld en de ammu nitie in het water geworpen te hebben. Geheel Opper-Lombardyc is van de Oostenrijkers bevrijd en overal heeft men zich voor de vereeniging met Sardinië verklaard. Van alle kanten stroomen vrijwilligers naar Garribaldi toe, die de Oostenrijkers onder generaal Urban tot voorbij Monza moet heb ben teruggedrongen. Volgens de Oest. Corr. zou genoemde generaal den terugtogt over Cassano gelukkig hebben ten uitvoer gebragt. Tc Turyn is op 8 Junij een Tc Deum gezongen wegens de behaalde zege en des avonds was de stad luisterrijk verlicht. Voor dat nog de Oostenrijkers Milaan hadden verlaten, had reeds het gemeentebestuur dc aanhechting aan Sardinië afgekondigd. Eene deputatie van dat bestuur heeft zich terstond naar koning Victor Emanuel begeven om hem daarvan kennis te geven. Zij bood Z. M. het volgende adres aan: »IIet gemeentebestuur van Milaan is er trotsch op dat zij het voorregt ge niet in deze gewigtige omstandigheden de tolk te zijn van zijne medebur gers. Wij willen het verdrag vaii 1848 hernieuwen en voor het oog van de geheele natie eene groote zaak ten uitvoer brengen die reeds gedurende 11 jaren aller gemoederen heeft vervuld. De aaneenhechling van Lombardye met Piemont is heden morgen afgekondigdtoen de artillerie des vijands ons nog kon verpletteren en zijne bataillons nog door de stralen defileerden. De aaneenhechting is de eerste schrede op den weg van een nieuw staals- regt, dat aan de volken het regl toekent om over hun eigen lot te beschik ken. Het heldhaftige Sardinische leger en dat der bondgenoolendie Italië vrij willen maken tot aan de Adriatische zee, zullen spoedig hunne edel moedige onderneming voltooijen. Ontvangt door ons de hulde van Milaan. Geloof dat onze harten u toebehooren. Onze leuze is: Leve de koning en het statuut van Italië!" De koning van Sardinië heeft daarop de heer Vigliani benoemd tot zijn buitengewoon commissaris te Milaan. Een correspondent van deIndép. Beigete Parijs, merkt ten opzigte van dit besluit van den gemeenteraad te Milaan aandat daardoor alleen Lom bardye en zijne militaire hulpbronnen onder dc bevelen van koning Victor Emanuel staan, zoolang de oorlog duurt. Keizer Napoleon is voornemens, zegt hij, zoodra Italië aan de Oostenrijksche heerschappij is ontrukt, de beslechting van het Italiaansche vraagstuk aan het oordeel van Europa te onderwerpen. De krijgsgebeurlenissen kunnen slechts eenen voorloopigen toestand in het leven roepen en geene aanleiding geven tot hel vaststellen eener nieuwe verdeeling van grondgebied. Te Napels heeft eene verandering in het ministerie plaats gehad. De ministers van finantiënvan binnenl. zakenvan justitie en van openbare werken zijn afgetreden, en hunne portefeuilles voorloopig aan hunne ambt- genooten opgedragen. Voorts zijn de generaal Filangicri, de vorst Cassaro en de hertog van Serra Capriola tot ministers zonder portefeuille benoemd, terwijl de koning zich voorbehoudt om hunne kennis en ondervinding te raadplegen. De officiële verklaring der neutraliteit van het koningrijk der Beide Siciliën is thans verschenen. Er is eene ligting van 2500 matrozen uit geschreven. PRCISSEN. BERLIJN, 8 Junij. Men verzekert, dat de veldmaarschalk v. Wrangel de toezegging heeft erlangddat hij met het opperbevel over een legercorps zal worden bekleed indien de troepen mobiel worden verklaard. De gezegde krijgsman heeft reeds den ouderdom van 75 jaren bereikt. De prins-regent is tegenwoordig geweest bij de opening van den nieuwen spoorweg door Pommeren. In antwoord op de aanspraak van den voorzitter des bestuurs beeft de prins zich o. a. aldus uitgelaten: In den door u uilgedrukten wenschdat het begonnen werk gelukkig voltooid en deze weg tot Dantzig voorigezet moge wordendeel ik van harte. Maar wij beleven, helaas, eenen tijd, waarin wij welligt over het eerstvolgende uur niet meer kunnen beschikken. Dan zal Pruissen toonen, welke goede ren het gedurende de laatste 45 jaren verworven heeft. Blijmoedig willen wij die aan het vaderland ten offer brengenen God bidden dal daarna weder betere lijden zullen komen. De uitgeschreven leening schijnt goed te zullen slagen. Men verwacht dat de vereischtc som spoedig zal volteekend zijn. De Bank-und Ilandels- zeitung beweerd dat een bankiershuis te Amsterdam voor 800,000 tli. heeft ingeschreven. OOSTENRIJK. WEENEN, 7 Junij. Omtrent de gebeurtenissen in Italië zijn de volgende officiële bulletins openbaar gemaakt. Verona, 6 Junij. De strijd te Magenta was buitenge woon hevig en bloedig en werd lot 's avonds laat met afwisselend geluk gevoerd. De onzen legden daarbij eene zeldzame dapperheid aan den dag. Den volgenden morgen werd het gevecht op den linkervleugel hervat, waar omtrent nadere bijzonderheden ontbreken. Dc vijand is niet verder voort- gerukt. Ons leger betrok 's namiddags ten 5 ure eene zijslelling lusschen Abbiate Grasso en Binasco. De Franschendie in onze handen als krijgs gevangenen zijn geraakt, zijn talrijk. Het verlies aan beide zijden is groot. Milaan is door ons ontruimd. Steeds blijft hier het gerucht in omloop dat ouze troepen de Franschen over den Tessino hebben teruggeworpen. Men leeft steeds in onzekerheid. Dit is zeker dat drie onzer generaals en drie officieren van den generalen staf te Magenta zijn gesneuveld. Uit Inspruek wordt berigt, dat de keizer alle bewoners van Tyrol en Vorarlberg, die in staat zijn de wapenen te dragen, heeft opgeroepen om lot verdediging des lands zich onder de keizerlijke banier te scharen. Ook is de generaal Schlick uit Gallicië naar Italië gezonden om het bevel over een nieuw opgerigt legercorps te aanvaarden. De krijgsgevangen Franschen en Sardiniërs zullen naar Josephsladt, in Bohemengezonden worden. Met betrekking tot den strijd te Montebello schrijft een Oostenrijkscli officier aan de Schiilzenzeitung van Tyrol het volgende: Heden (21 Mei) hebben wij de dooden begraven. Het slagveld was in twee dcclen verdeeld,

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3