vroeger; er hebben weder groote uitvoeren naar Frankrijk plaats gehad, terwijl er meer vreemde wolsoorten van elders in deze gemeente zijn inge voerd en verwerkt. De veemarkt is ook dit jaar toegenomen. Ver- accijnsd zijn 113.741 J ton spon- of baggerlurf en 474.042 ton lange of sleekturf. Ten behoeve van fabrieken of lakken van nijverheid zijn inge slagen 111.707 ton turf 2de soort 3de klasse 408.549 ffi schaalkolen 109.878J mud maatkolen, 5838 mud coaks, 83.650 ffi ruwzout, 20.367 16 zachte zeep, 3829 16 harde zeep. In 1858 zijn hier aangekomen uit België 30 schepen en uit Pruissen 20 schepen. Aan de halle van manu facturen werden geviseerd en geregistreerd 2192 wcefattesten voor fijne lakensche casimieren, 3565 voor greinen, 946 voor vlaggedoeken1790 voor dekens en duffels, 718 voor baaijensaaijen en andere wollen manu facturen. Dc afdeeling Leyden van de Nederl. maatseh. ter bevordering van nijver heid, gevestigd te Haarlem, lelt thans 126 leden, die van de Nederl. vereen, ter bevordering van fabrieks- en handwerknijverheid, gevestigd te 'sGra- venhage, 40 leden, terwijl de maandelijksche vergaderingen van hunne be langstelling doen blijken. De openbare lessen over de scheikunde, toege past op de nijverheid en de behoefte van het dagelijksch leven werden ook ir. dit jaar weder geregeld gegeven en door een aanzienlijk getal toehoor ders bijgewoond. Hoofdst. XV. Handel en scheepvaart. De weekmarkten worden druk bezocht, om de uitgebreidheid van den handel in boter, graan en vee; maar de kermis of jaarmarkt vermindert in belangrijkheid. In 1858 is voor het vervoer van reizigers langs den Hollandschen ijzeren spoorweg aan het station te Leyden ontvangen de som van 106716.98} of ƒ4382.811 meer dan in 1857. Het vervoer van goederen bragt op ƒ24143.40. Het getal reizigers, dat naar Leyden werd vervoerd, beliep 111303 of 1/10 van het totaal; terwijl met den spoorweg-telegraaf van Leyden 1952 en naar Leyden 2260 beriglen werden gezonden. Hoofdst. XVI. Inrigtingen in verband staande met de uitoefening van handel en andere bedrijven. Een streng toezigt op de bestaande ver ordeningen voor den ijk der maten en gewigten gehoudenheeft aanleiding tot het ontdekken en strafïen van onderscheidene overtredingen gegeven. 's GRAVENHAGE9 Junij. Tot procureur bij de arrond.-reglbank te Breda is benoemd de heer mr. G. A. Kleyn, advocaat aldaar. Z. M. heeft den 2dc" luit. J. C. Dockheer, van het 7dc reg. infanterie, overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië. H. M. de koningin zal morgen tegen den avond van hare buitenland- sclie reis lerugkeeren. Zij zal alsdan het paleis het Huis ten Bosch betrek ken, dat voor H. M. in gereedheid gebragt is. Z. K. II. de prins van Oranje zal mede aldaar zijn intrek nemen. H1I. KK. HH. prins en prinses Hendrik zullen zich, naar men ver neemt, aanst. Zalurdag naar Soestdijk begeven, ten einde bij II. M. de koningin-moeder 'sprinsen verjaardag, op den 13dcn dezer, aldaar te vieren. Naar wij vernemen zal de tweede kamer der staten-generaal den 28slcn of 29slcn dezer maand weder bijeenkomentot hervatting van hare werk zaamheden. Men merkt op, dat er aan het depart, van oorlog eene meer dan ge wone werkzaamheid heerscht tot het in gereedheid brengen van de oproe pingen der miliciens van de ligtingen van 1856 en 1857, ten einde, zoodra de eerste kamer zich met de door de tweede kamer aangenomen wets ontwerpen zal hebben vereenigd, tot dien maatregel te kunnen overgaan. De tentoonstelling van schilderijen alhier wordt dagelijks meer en meer bezocht. Naar men verneemtzijn reeds 35 schilderstukken aange kocht, als: 25 schilderijen door kunstlief hebbers7 door de commissie voor de verlotingen 3 door de commissie voor de Kunstkronijk. Het muziekcorps der grenadiers en jagers heeft heden de residentie verlaten, om te Amsterdam en te Utrecht eenige concerten te geven. Tweede Kamer der Staten-Generaal. In de zitting van Woensdag is na langdurige beraadslaging het wets ontwerp lot zamenblijving der miliciens van de ligtingen van 1856 en 1857 met 34 tegen 32, en dat betrekkelijk de daartoe vereischle verhooging der begrooling van oorlog met 38 tegen 28 stemmen aangenomen. (Wij konden den uilslag dezer beraadslagingen slechts in een gedeelte der exemplaren van ons vorig nommer vermeldenuithoofde het berigt daarvan per telegraaf overgezondendat ten 4 ure 45 min. te 's Hage was aangebodenten 7 ure 20 min. alhier werd ontvangen en dus eerst ten half 8 ure in ons be zit was.) Op voorstel van den heer Duymaer van Twist werd besloten tot het houden eener avondzittingter afdoening van de aan de orde gestelde werk zaamheden. In die zitting zijn aangenomen de ontwerpen tot het verleenen van natu ralisatie aan sommige personendie betreffende verstrekkingen van oorlog voor 1859 en de onteigening tot den aanleg van eene haven te Zwartewaal. In comité-generaal werd de huishoudelijke begrooling der kamer voor 1860 vastgesteld. Daarna is de kamer tot nadere bijeenroeping gescheiden. BUITENLANDSCnE BER1GTEN. EUGJELAAD. LONDEN, 8 Junij. II. M. de koningin heeft hel parlement, gelijk gemeld was, in persoon geopend. Omtrent de builenlandsche aangelegenheden liet II. M. zich aldus uit: »Ik roep met innige voldoening, bij den tegenwoordigen zorgvollen toestand der openbare aangelegenheden, hel gevoelen in van mijn parlement 'l welk ik in den kortst mogelijken tijd bijeengeroepen heb. Ik heb be volen, dat tl bescheiden zullen worden overgelegd, waaruit gij zult verne men, hoe ernstig en aanhoudend mijne pogingen zijn geweest, om den vrede van Europa te bewaren. Deze pogingen hebben ongelukkig gefaald, en de oorlog is verklaard tusschen Frankrijk en Sardinië aan de eene en Oosten rijk aan de andere zijde. Daar ik van beide slrijdvoerende partijen verzekeringen van vriendschap ontvang, is mijn voornemen tusschen hen eene strikte en onpartijdige onzij digheid in acht te nemen, ik hoop met Gods hulp voor mijn volk de zege ningen van een' voorldurenden vrede te bewaren. Intusschen den tegen woordigen toestand van Europa beschouwende, heb ik het noodig geoor deeld, voor de zekerheid mijner stalen, en de eer mijner kroon, mijne zeemagt in grooter mate te versterkendan door het parlement was goed gekeurd. Ik steun met vertrouwen op uwe krachtige medewerking in dezen voorzorgsmaatregel van verdediging. De koning der Beide Siciliën heeft mij kennis gegeven van den dood van den koning, zijn vader, en van zijne eigene troonsbeklimming. Ik heb vermeend, in overeenstemming met den keizer der Franschen, mijne diplo matieke betrekkingen met het hof van Napels te moeten hervattenwelke sedert de laasle regering afgebroken waren." De koningin kondigde wijders aandat aan het parlement door de rege ring zullen worden ingediend: supplementaire finantiële voorstellen, een wets-ontwerp tot betere bemanning der vloot, onderscheidene maatregelen tot maatschappelijke en wettelijke verbeteringen, terwijl zij de parlemenls- hervorming overliet aan het oordeel van het parlement. Op den avond van denzelfden dag zijn in de beide huizen de beraad slagingen begonnen over het adres van antwoord op de troonrede. In liet hoogerhuis gaf het hoofd der oppositie, lord Granville, te kennen dat hij, hoewel geen vertrouwen in hel kabinet stellende, echter geene ver klaring van wantrouwen wilde voordragen, daar hel in de tegenwoordige omstandigheden beter zou zijn de beslissing over het bestaan van het mi nisterie aan het andere huis over te laten. Daarop werd door lord Derby de staatkunde der regering, omtrent de builenlandsche aangelegenheden toegelicht en verdedigd. Onzijdigheid zeide hijwas de regel dier staatkundede oorlog was onder bedriegelijke voorwendsels aangevangen en kon aan Italië geenerlei heil aanbrengen; uit dien hoofde bestond er voor de regering geene overhelling tot eene var. de oorlogvoerende partijentot Oostenrijk evenmin als tot Frankrijk of Sardinië. In het lagerhuis is een in den geest van het ministerie gesteld antwoord adres door den heer Egerton voorgedragen en door den heer Elphinslone ondersteund. Daarop is door lord Harlington een amendement voorgesteld en door den heer Hanbury ondersteund, strekkende om aan het kabinet het vertrouwen der volksvertegenwoordiging te ontzeggenzij beweerden dat de regering het uitbreken van den oorlog zou hebben kunnen verhoeden: De heer Disraëli heeft hel amendement bestreden. Hij verklaarde dat volstrekte onzijdigheid het rigtsnoer voor de staatkunde der regering was en bleef; dat krijgstoerustingen geenszins een blijk van krijgsplannen wa ren dat Engeland den strijd onpartijdig behoorde te aanschouwen met het voornemen om in het belang des vredes tusschen beide te komen zoodra zich eene gunstige gelegenheid daartoe zou aanbieden. Daarna heeft lord Palmerston de regering hevig aangevallenhij betwij felde de opreglheid van dcszelfs bemoeijingen voor het behoud des vredes. De beraadslagingen zijn in dien nacht nog niet afgeloopen. De Mom. Herald verklaart dat graaf Esterhazy met geene officiële zending van de Ooslenrijksche regering is belast. Bij gelegenheid van een gastmaaldoor den lord-mayor aan de leden der regterlijke magl gegeven, heeft lord Elgin, die daarbij tegenwoordig waseenige waarschuwende woorden lot den handelsstand gerigt. Hij ver klaarde dat op dit oogenblik het werk der handelaars en fabriekanten aan ving, waar dat der diplomatie was geëindigd. In China en Japan vindt men eene zoo talrijke bevolkingdal zij alleen de fabriekanten van geheel Europa zou kunnen bezig houden. China alleen telt 400 millioen inwoners en de oude slagboomendie deze van hunne medemenschen afscheidenzijn geheel uit den weg geruimd. Het groote werk der staatkunde moet, zeide hij, niet ijdel blijven, maar dc uitbreiding des handels en der beschaving ten gevolge hebben. Van Negapatam (Indie) wordt geschreven dat aldaar op 24 en 25 April een vreeselijke orkaan had gewoed. Des avonds van den 24s,cn lagen niet minder dan 30 schepen van verschillende grootte, meestal inlandsche, op de reede. Den 26slen, toen hel weder voor eenige minuten opklaarde, en men flaauw in zee kon zien, lag er slechts één schip, de City of Bristol, ter reede. De geheele kust van Karrikal, 8 a 10 mijlen zuidwaarts, is bedekt met barkenbrikken en schoenerssommige nog in haar geheelandere verbrijzeld. Eenige liggen met de kiel omhooghevig door de golven ge teisterd en een derzelve is gezonken. Men berekent dat op een afstand van 2 a 300 ellen 12 schepen op strand zittenen verder op zouden 16 schepen verongelukt zijn. FRANKRIJK. PARIJS8 Junij. De Moniteur deelt mede dat de maarschalken Mac-Mahon en Regnaud de St. Jean d'Angely bevorderd zijn tot maarschalken; de eerstgenoemde is tevens benoemd lot hertog van Magenta. Ook meldt dit blad dat de regering, in overeenstemming met Engeland', besloten heeft de diplomatieke betrekkingen met Napels te herstellenen dat de heer Brenier lot Fransch gezant aldaar benoemd is. Gisteren middag ten één ure is er een plegtig Te Deum in de kerk van Nólre Dame gezongenter gelegenheid van de overwinning bij Magenta. Het werd door de keizerin en de leden der verschillende officiële kringen bijgewoond.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2