uit Saul, Judas Maccabeus enz., en den 24st«» het Oratorium Israël in Egypte ten gehoore gebragt. Reeds is voor 20,000 aan toegangbiljcttcn verkocht. Beriglen uit Canton vermelden de aankomst aldaar van den heer Bruce, En^elsch gezant in China. Hij had een brief uit de hoofdstad des rijks ontvangen, waarin hem werd te kennen gegeven, dat hij niet te Peking kon resideren, gelijk dit bij het verdrag van Tiensing bepaald was. Voorts werd daarin te kennen gegeven dat de keizer, wanneer hij het mogelijk zal oordeelen om de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden naar Peking te doen komen, hun dit officieel zal aankondigen. De heer Bruce en de heer de Bourboulon, de vertegenwoordiger van Frankrijk, zullen zich voorloopig te Shanghay vestigen. In Indie zijn door onze troepen nog onderscheidene belangrijke voordee- len op het overschot der muitelingen behaald. FRANKRIJK. PARIJS6 Junij. De lijding van de overwinning te Magenta heeft alhier ecne onbeschrij felijke geestdrift te weeg gebragt. De dagbladen kunnen geene woorden genoeg vinden om hunne vreugde te uilen. Gisteren morgen heeft hel geschut van het hotel der Invaliden ter eere van die zegepraal gebulderden de stad was des avonds schitterend verlicht. De Moniteur deelt mede dat de maarschalk Canrobert, en de generaals Mac Mahon en Regnault St. Jean d'Angely zich te Magenta met roem heb ben overladen. Men verneemt ook dat de generaals l'Espinasse en de Clerc zijn gesneuveld. Volgens de Patrie waren de Franschen bij dit gevecht 100,000 en de Oostenrijkers 150,000 man sterk. Bij het mededeelen van eene oorlogs-depêche heeft de Moniteur de vol gende aanmerking gevoegdGedurende de militaire operation bevindt het hoofdkwartier zich niet altijd in de nabijheid van den telegraaf; dien ten gevolge komen de beriglen minder geregeld aan. Bij het gemis van officiële depêches moet het publiek zich wachten voor alle beriglen, van welken aard ook. Men verzekert dat de mogendheden bij ecne nota aan den keizer heb ben verzocht, den oorlog binnen de grenzen van Lombardije te bepalen; en dat de keizerin Donderdag avond in het openbaar verklaardedat de keizer hierop een toestemmend antwoord heeft gegeven. Nu onze troepen lot aan de boorden van den Tessino zijn doorgedron gen, blijkt het al meer en meer dat de verhalen, van allerhande gruwelen door de Oostenrijkers in Sardinië gepleegd, onwaar zijn. Zij hebben niets anders gedaan dan de heffingendie in een vijandelijk land gebruikelijk zijn. De photograaf Nadar is per telegraaf naar het hoofdkwartier des keizers in Italië ontboden; hem is een aanzienlijk crediet toegestaan. Het doel van dit opontbod is waarschijnlijk om photografiseh eenige strategische opnemin gen te doen. De heer Horace Vernet is naar Italië vertrokkenom de omstreken van Montebello op te nemen, ten behoeve van de schilderij die hij van het aldaar geleverde gevecht zal vervaardigen. ITALIË. De gebeurtenissen op het oorlogslooncel volgen nu elkander met verras sende snelheid op, en wel zoodanig dat men elk oogenblik de lijding ver wacht dat keizer Napoleon Milaan is binnengerukt. Na de verdrijving dei- Oostenrijkers uit Robbio en het in bezit nemen van Novara door generaal Niel hebben zij op alle punten den teruglogt aangenomen, blijkbaar met de bedoeling om het Sardinisch grondgebied te verlaten en den Tessino weder over te trekken. Hunne terugtogt was zelfs niet van overhaasting vrij te pleitenwant de in de laatste oogenblikkcn afgedwongen granen hebben zij achtergelaten. De bemagtiging van Novara door het corps van generaal Niel beeft bijna zonder slag of stoot plaats gehad. Naar gemeld wordt, verlieten de Oos tenrijkers bij het verschijnen der Franschen terstond hunne stellingenzon der zelfs hunne stukken af te vuren of na hoogstens een schot gedaan te hebben. Na de bemagtiging van Novara hebben de bondgenoolen terstond hunne maatregelen genomen om met 100,000 man over den Tessino te trekken. Als plaatsen van overlogt werden gekozen Buffalora en het nabij die plaats gelegen dorp Turbigo. De Oostenrijkers hebben wel getracht dien overtogt eenigzins te bemoeijelijkenmaar moesten wijken, niet zonder eenige ver liezen te ondergaan en een kanon en vele krijgsbehoeften in handen des vijands te laten. Naar mate de troepen der bondgenooten op den anderen oever der rivier op Lombardysch grondgebied aankwamen, sloegen zij den grooten weg naar Milaan in. Nabij Magenta, slechts op korten afstand van Buffalora, hadden de Oostenrijkers in eene voordeelige stelling post gevat, en was dus een treffen onvermijdelijk. Dit gevecht was heviger dan al degene die tot nu toe in den Italiaanschen oorlog zijn geleverd. De keizerlijke garde heeft gedurende twee uren den hevigen aanval des vijands doorgestaan, hoewel de plaats waarop die troepen zich bewegen moesten, vele bezwaren opleverde. Gedurende dezen strijd maakte zich de generaal Mac-Mahon van het dorp Magenta meester, ook niet zonder eene hevige worsteling. De bemagtiging van dit dorp heeft de zege beslist en de Oos tenrijkers werden op alle punten overhoop geworpen. Volgens de opgave uit het Fransche hoofdkwartier zou het verlies des vijands beslaan hebben uit 5000 gevangenen en 15,000 dooden en gekwetstenwelke getallen in eene latere opgave tot op 7000 gevangenen en 20,000 dooden en gekwetsten gebragt worden. De Franschen stellen hun verlies aan dooden en gekwetsten op 3000ook hebben zij een kanon verlorenmaar daarentegen op den vijand 3 kanonnen, 2 vaandels en 12,000 geweren veroverd. Keizer Napo leon zegt overladen te zijn met krijgsgevangenen. Door deze overwinning ligt de weg naar Milaan voor de bondgenoolen open. Dat de nabijheid van het Franseh-Sardinische leger van invloed zou zijn op de bevolking van Milaan, was wel te verwachten. Uit het Fransche hoofdkwartier wordt reeds gemeld dat er een opstand te Milaan is uitge barsten en dat de driekleurige vlag op den dom aldaar waait. De Oosten rijkers hadden niet alleen de stad maar ook het kasteel verlaten, met ach terlating van al de kanonnen en de legerkas, alsmede van eene dreigende proclamatie legen de inwoners. Een berigt uit Bern voegt hier nog bij, dat het leger der bondgenooten reeds in den voormiddag van den O11011 Mi laan is binnengetrokken. Wat Garribaldi betreft, verneemt men dat hoewel zijn corps zwaar ge leden heeft hij echter tegenover den vijand stand houdt. Niet alleen heeft hij Yarese maar ook Como weder bemagligd. De Oostenrijkers zijn zelfs te Varese zoo spoedig door hem verjaagddat zij slechts een gedeelte der bevolen geldheffing hebben kunnen innen, llij maakte toebereidselen om generaal Urban, die nog met eene sterke krijgsmagt in zijne nabijheid staat, te gemoet te trekken. Te Intra, op den Sardinischen oever van het Lago Maggiore, zijn500man Fransche troepen, onder bevel van genie-officieren, aangekomen, om Garribaldi te ondersteunen. Zij hebben alle vaartuigen welke zij meester konden wordenin beslag genomenwaarschijnlijk met het doel om alle Oostenrijkschc schepen uit het meir te jagen, en zich van de kleine forten op den oever meester te maken. Bij het vroegere gevecht te Palestro zijn van de bondgenooten 1500 man buiten gevecht gesteld. In de hospitalen te Alessandria liggen thans 14,000 zieke Fransche en Sardinische soldalen. Door de Fransche genie is thans den arbeid aan de vestingwerken van Civita-Yecchia hervat. De begrafenis van den koning van Napels beeft den lstcn Junij plaats gehad. De stad was rustig en de zaken bleven aldaar in statu quo. Men verwacht daarin verandering, wanneer de gezanten van Frankrijk en Enge land aldaar aangekomen zullen zijn. Het onlangs te Rome gevonden beeld van Venus is door dc Russische regering gekocht voor 75,000 fr. PRUISSEN. BERLIJN, 6 Junij. Prinses Fredcrik Wilhelm is uit Londen weder alhier teruggekeerd. In de bondsvergadering is de behandeling van het voorstel van Hano ver tot bijeenlrekking van een legercorps aan den Boven-Rijn uitgesteld. De vertegenwoordigers der verschillende stalen hebben zich genoopt gezien tot het vragen van nieuwe instructiën, ten gevolge van eene memorie, door den afgevaardigde van Beijeren bij de militaire commissie ingediend. Van wege de staalkundige gebeurtenissen staan alhier onderscheidene fabrieken stil, en vele arbeiders, vooral wevers, zijn van hun broodgewin verstoken. Dien ten gevolge begint er onder hen eene zekere onrust te heerschen. Den ls,cl1 dezer hebben verscheiden honderden van hen zich bui ten de stad verecnigd en zijn vervolgens in oplogt de poort binnengetrok ken naar het raadhuis, het paleis van den prins-regent en eindelijk naar het gebouw van het staalsministeriemet luider stem om werk roepende. Door de politic is echter deze zamenscholing uiteengedreven en een 12-tal der aanvoerders zijn gevangen genomen. Een bibliothecaris alhier, dc heerPertz, heeft een handschrift ontdekt, zijnde het dagboek van twee Genuesche zeelieden, Theodosio Doria en Ugo- lino Yivaldidie reeds in 1290 de Kaap de Goede Hoop hebben omgezeild. Te Köslin zijn ruim 40 huizen en een 50-laI schuren ccne prooi der vlammen geworden. Vele inwoners zijn daardoor tot den bedelstaf gebragt. OOSTENRIJK. WEENEN, 5 Junij. Betreffende den strijd in Italië is te Verona het volgende bulletin uit gegeven Vermits de vijand steeds in grooler getal over Novara naar den Tessino oprukt, heeft de generaal Giulay zijne corpsen aan deze rivier meer bijeengetrokken, om die op een geschikt oogenblik te concentreren en dus zijne volle krachten ten regter tijde aan te wenden. De keizer houdt zich te Verona bezig met de organisatie der vermeerderde strijdkrachten; hij heeft den veldtuigmeester Hess vooruitgezonden met eene zending naar het hoofdkwartier van het 2dc legercorps. Later is omtrent het gevecht bij Magenta de volgende officiële depêche openbaar gemaakt: Verona 5 Junij. Gisteren morgen begon bij Magenta een heete strijd tussclien den vijanddie in aanzienlijke getalsterkte van de linker-oever den Tessino was overgetrokkenen de troepen van het eerste en tweede legercorps. Met afwisselend geluk werd dc slag tot in den nacht voortgezet. De bijzonderheden ontbreken nogdaar de strijd om de zege heden wordt vervolgd. Ooggetuigen verzekeren dal onze troe pen zich juichend in het vuur begeven, en de voortreffelijkste volharding in hunne dapperheid aan den dag leggen. Hunne heldendaden zijn het keizer lijke leger ten volle waardig. Op bevel van generaal Giulay hebben de autoriteiten benevens de zwakke bezetting van Milaan, behalve het garni zoen van het kasteeldie stad verlatenwaar overigens rust hcerscht. De Oest. Corr. berigt dat aangaande den uitslag en de bijzonderheden van het gevecht bij Magenta spoedig officiële mededeelingcn uit het hoofd kwartier verwacht worden; dat intusschen, volgens geloofwaardige berig len het bedoelde gevecht niet tot een bepaald resultaat heeft geleidterwijl het Ooslenrijksche hoofdkwartier in den nacht van den 4Jon op den 5dc" naar Abbiate-Grasso verlegd was; en dat een nader treffen onvermijdelijk was. Men is hier zeer ontevreden over de schraalheid der oorlogsbulletins waardoor men steeds in eene kwellende onzekerheid blijft verkeeren. Men weet niet wat te gelooven van hetgeen men bier uil de hoogdravende bulletins der Franschen verneemt, of dat men vertrouwen mag schenken aan de al hier ontvangen lijding dat het corps van generaal Gallas, dat door Tyrol naar Italië is gemarcheerd, nog tijdig genoeg op het slagveld van Magenta is aangekomen, om de Franschen lot den terugtogt over den Tessino te j noodzaken.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3