eenige plaalsen zeer nuttig en heilzaam heeft gewerkt. Het hoofdbestuur besluit hel verslag met dankerklenis jegens het Opperwezenvoor den voor- uilgang en zegen aan de zaak geschonken en spoort de leden lot moed en volharding aan: want, hoe langzaam ook, de zaak der afschaffing wint veld. Uit het Verslag van den toestand dezer gemeente, door burgemeester en wethouders aan den gemeente-raad gedaan nemen wij de volgende bij zonderheden over Hoofdstuk XI. Gemeente-politie. De politie wordt voortdurend uitge oefend door een eersten en tweeden commissaris, bijgestaan door twaalf agenten en eene nachtwacht, die uit twee hoofdlieden en 80 wakers bestaat. Dit personeel is evenwel ontoereikende, om, behalve de waarneming van vaste dienstvcrriglingenvooral op den dag een zoo gewenscht naauwleltend toezigt te houden binnen den uitgebreiden kom der gemeente. Over liet algemeen valt zelden op het gedrag der politie-beamblen iets aan te merken; de uilvoering van hetgeen hun opgedragen en de zorg voor hetgeen aan hun toezigt overgelaten wordt, geeft weinig slof tot berisping. Door de ver bouwing van hel lokaal, vroeger tot vleeschhal bestemd, zijn de commissa rissen in het bezit gekomen van doeltreffend ingerigte bureaux, de agenten van politie en de nachtwacht van ruime en luchtige wachtkamers. Voor het beschaafd en minder beschaafd publick, dat voor bijzondere belangen of voor de dienst met de politie in aanraking komtzijn voldoende spreek kamers en lokalen voor tijdelijk verblijf ingerigt. Ook de bewaarplaatsen voor voorloopige aanhouding zijn vermeerderd en verbeterd. Drie staten vermelden de maatregelen, genomen ter voorkoming van aanranding der regten van den staat, van personen en van eigendommen; het getal en den aard der aanrandingen van personen en eigendommenbenevens de hoegroot heid der ontvreemde geldswaarde; het getal en den aard der overtredingen, gedurende het jaar 1858 bij het kantongeregt aangebragt en behandeld. In het huis van bewaring werden gedurende het jaar 1858 opgenomen en in bewaring gehouden 150 poliliegevangenenwaarvoor als schadeloosstel ling der kosten van voeding over 258 dagen werd betaald de som van 64.50. Hoofdstuk XII. Landbouw. De Holl. maatsch. van landbouw, afdeeling Leyden en omstreken, telt thans 156 leden. Het openbaar onderwijs in de landhuishoudkunde werd ook dit jaar onafgebroken gegevende opkomst was zoo talrijk dat het lokaal allen, die de lessen wenschten bij te wonen, niet kon bevatten. Uit een staat, houdende eene opgave van den vee stapel, binnen deze gemeente, blijkt dat het aantal paarden was: merrien 137, ruinen 62, veulens 4; het aantal runderen: koeijen 398, kalveren 14; ezels en muilezels 15; ooijen 5; varkens 258, bokken en geiten 11. Vol gens een staat, houdende opgave van het getal en de prijzen der verschil lende soorten van vee, wekelijks alhier ter markt gehragt, zijn in 1858 ter markt gebragt: paarden 263, verk. 173, gemidd. prijs 125veulens 53, verk. 20, gem. pr. 105; runderen 15463, verk. 12973gem. pr. ƒ129 kalveren 4069, verk. 3688, gem. pr. ƒ58; schapen 17846, verk. 14353, gem. pr. ƒ21; lammeren 25228, v. 24580, gem. pr. ƒ4.95; varkens 348, v. 303, gem. pr. ƒ35; biggen 3614, verk. 3212, gcm. pr. ƒ9. Een derde staat, houdende opgave van de prijzen van voortbrengselen van den land bouw en van de hoeveelheden in 1858 ter markt gebragt, geeft de volgende uitkomsten: tarwe ned. mud2104, gem. pr. 7.50; rogge id. 2056(ƒ6.65); gerst id. 2015 (ƒ6.10); haver id. 2709 (ƒ4.65); bruine boonen id. 374 (ƒ8 40); paardenboonen id. 513 (ƒ8.10); aardappelen id. 148436 (ƒ3.50); boter Ned. ffi 344010 (ƒ1.15). Hoofdstuk XIII. Verveeningjagt en visscherij. De wettelijke veror deningen op de jagt en visscherij worden stipt gehandhaafd. 's GRAVEN1IAGE, 7 Junij. Tot burgemeesters zijn benoemd: te Blokzijlde heer A. L. Nilant; en te Grambergen de heer A. F. Siroink. Z. M. heeft aan de kommandanlen der dienstdoende schutterijen te Nijmegen en Zulphen, de majoors jhr. A. Snoeck en mr. W. J. Swaving, den rang van lnit.-kolonel verleend, als blijk van tevredenheid voor lang durige en goede diensten. De lste luit.-kwartiermeester A. Hester, van bet 2dc batt. 4lle reg. in fanterie, is in zijn rang overgeplaatst bij het lsle balt. van het 2de reg. infanterie. Z. K. II. prins Hendrik, die Vrijdag II. H. M. de koningin-moeder naar Soesldijk heeft vergezeld, is Zaturdag van daar teruggekeerd. Gisteren heeft Z. K. II. eene vergadering van de yacht-club te Amsterdam bijge woond en is in den avond in de residentie teruggekeerd. Naar men verneemt wordt in de rijtuïgfabriek van de heeren Hermans en C". alhier, voor Z. K. II. den prins van Oranje, eene prachtige staatsie koets vervaardigd. Gisteren is alhier vergaderd het speciaal comité van hel wapen der artillerie, ingesteld bij kon. besluit van 30 April 1858. In de zitting van den hoogen raad der Nederlanden van gisteren, heeft de lieer adv.-gen. Karseboom zijne conclusie voorgedragenin de zaak van C. A. Gunkel, requirant van cassatie, legen een arrest van het hof in Zuid holland, waarbij hij, ter zake van vergiftiging, is veroordeeld lot de straffe des doods. Adv.-gen. dc aangevoerde middelen van cassatie ongegrond oor- deelende, en ook geene andere gronden aanwezig vindende, waarom het arrest ambtshalve zou bebooren te worden vernietigd, heeft geconcludeerd tot verwerping. De uitspraak is bepaald op 22 Julij. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Maandag 6 Junij. Aan de orde was dc beraadslaging over de wets-ontwerpen betrekke lijk het zamenblijvcn van de miliciens der ligtingen van 1856 en 1857. Dc minister van builenlandschc zaken heeft die beraadslaging geopend om dc noodzakelijkheid van den maatregel te betoogen. De minister heeft ge wezen op hetgeen ter versterking van land- en zeemagt in andere landen plaats heeft. Ook heeft hij op enkele punten gewczcu om aan te tooncn, dat voorbereiding tot verdediging van den vaderlandschen grond noodig is. Inzonderheid heeft hij daarbij ontwikkeld het beginsel, dat tot grondslag van den thans gevoerden krijg ligt, namelijk de onafhankelijkheid van liet volksbestaan van Italiëhet zuiveren van vreemde heerschappijten einde dat zelfstandig volksbestaan te vestigen. Wanneer dit beginsel eenmaal zege viert, is bet de vraag, of het niet ook elders van toepassing te maken zou zijn. De minister heeft voorts gewezen op dc opgewonden stemming in Duitschland en gevraagd of die, op den dunr, zal te bedwingen zijn? En j wat nu ook de toekomst moge opleveren, zeker is het, dat men op alle onvoorziene gebeurtenissen moet bereid zijn; dat men een eenigzins geoefend leger hebben moet, zoodat de oproeping van twee ligtingen niet te veel is. Men mag het verwijt niet beloopen, dat men later weiligt te Iaat met voor zieningen zou komenen dan met der daad ijdele opofferingen van goed en bloed zou willen brengen. Na den minister van binnenl. zaken voerde ook nog die van oorlog het woord. Hij kon niet toegeven dat de maatregel te beschouwen is als eene schrede lot wapening of oorlogstoestand, en sprak het verwijt tegen, inliet eindverslag voorkomende, dat er geene vaste gedachte bij de regering zou bestaan. De tegenwoordige voorstellen zijn niet voorgedragen dan na rijp beraad en met het oog op de belangen des vaderlands, die anders in de waagschaal zouden kunnen worden gesteld en opdat, als eenmaal het te laat zou weerklinken, dit niet tegen de regering zal kunnen worden gekeerd. Daarna zijn de voorgedragen wetten verdedigd door de hh. Kien, Dom mer van Poldersvcldt, Godefroi, van Deinse en Delprat, en bestreden door de hh. Storm van 's Gravesande, Idzerda en Zylker. Morgen voortzetting. In den loop der zitting is ingekomen een ontwerp van wet, lot bekrach tiging van artikelen der vergunning voor den zuider-spoorweg. BUITENLANDSCnE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN, 6 Junij. Heden heeft de aangekondigde vergadering van de leden der oppositie plaats gehadwaartoe er 280 waren opgekomen. Dc lords Hussell en Pal- merston verklaarden, dat zij bereid waren in volkomen overeenstemming met elkander te handelen, wie ook eerste minister mogt worden, en gaven op de vraag welke maatregelen er getroffen waren, om, wanneer zij aan het bewind mogten komen, eene liberale staatkunde te volgen, tot antwoord dat zij die op de breedste grondslagen zouden vestigenzoodra zij aan het bewind zouden gekomen zijn. H. M. dc koningin is voornemen in het laatst van Augustus Ierland te bezoeken. Te Dublin zal baar verblijf lot vele feestelijkheden aanleiding geven. Graaf Esterhazy, met eene zending van wege den keizer van Oosten rijk bij ons hof belast, is alhier aangekomen. Te Cardiff hebben vechtpartijen plaats gehad tusschcn de matrozen van de aldaar liggende Fransche en Oostenrijksche schepen. Volgens de Mom. Star zal Kossuth Dingsdag aanst. met 300 uitge weken Hongaren deze stad verlaten om zich naar het vaste land te begeven. Hij heeft met den Franschen gezant de Persigny een lang onderhoud gehad. Vrijdag morgen is het stoomschip Eastern Monarch, kort na zijne aankomst te Spilhead, ten gevolge van eene verschrikkelijke ontploffing in brand geraakt en tot op het water vernield geworden. Het schip kwam van Knrrachee en had nagenoeg 600 passagiers en invaliden aan boord. De ontsteltenis der plotseling uit hunnen slaap gewekten was zoo groot, dat velen in hunnen overdreven angst over boord sprongen en verdronken. Ware men bedaard geblevendan zouden allen gered zijn gewordenwant het was stil weder en van alle zijden koude hulp worden verleend; nu echter hebben naar men gist 20 a 30 personen het leven bij dit ongeluk verloren. De ontploffing wordt toegeschreven aan de zelfontbranding van eene groole hoe veelheid salpeter, waarmede het schip ten deele was geladen. Het Brilsch en buitcnlandsch anti-slavcrnijgenoolschap hield onlangs zijne jaarlijksche vergadering. Het bestuur zeide in het verslag van zijne verrigtingendat het een bedroevend feit was dat, na zoo vele pogingen en' nadat er eene som van meer dan 40 millioen besleed was om den snooden handel in menschen uit te roeijen, hij evenwel nog bestond en op eene maar al te groote schaal gedreven werd. Het was echter verblijdend voor het bestuur, te kunnen zeggen dat de slavenhandel thans tot e'éne plaats, namelijk Cubabeperkt was en dat hij slechts onder ée'ne vlagdie van dc Vereenigde Statengedreven werd. In Brazilië was de slavernijreeds meer dan een jaar geleden, afgeschaft, en er was geen grond om ledenken dat zij er sedert dien tijd herleefd was. Voorts werden in het verslag zware ldaglen tegen Frankrijk ingebragt, over dc zoogenaamde landverhui zing welke in de daad slavenhandel was. Niet minder dan 16,000 negers waren uit Afrika naar de Fransche kolonie Bourbon overgebragt, en vele andere naar Martinique en Guadeloupe. Ook werd in hel verslag vermeld dat Spanje van Engelands zijde uilgenoodigd was om den slavenhandel met zeeroof gelijk te stellen en met dezelfde straffen te bedreigenen dat het daarop eerst met uitvluglen en eindelijk met eene bepaalde weigering ge antwoord had. De aandacht van alle muziekliefhebbers is op het groole Hiindelsfecst gevestigd, dat eerlang in het kristallen paleis van Sydenham gegeven wordt en ten opzigtc der uitgebreidheid van het uitvoerend personeel alles wat lot heden toe van dien aard verrigt is overtreffen moet. Het orchest is voor 4000 instrumentalisten en zangers ingerigt. In het front zullen 242 violen 120 bassen en 100 blaasinstrumenten werkzaam zijn, en daar achter groote pauken, ontzagchelijk groole trombons en eindelijk het reusachtig orgel. Den 20sl™ dezer wordt de Messias, den 22slc° het Te Deum, benevens gedeelten

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2