het hertogdom Limburg tot het Duilsche bondsleger onder de wapenen zijn of worden geroepen, worden, zoolang de boudsdienst dit vordert, onder de wapenen gehouden. De heer v. Wintershovcn stelde mede een araendement voor. Na afloop der beraadslagingen werd het door de regering gewijzigde arti kel aangenomen en het wets-ontwerp met 55 tegen 8 stemmen goedgekeurd. De amendementen werden verworpen. Ook de tweede wet nopens het contingent, namelijk de aanwijzing der noodige fondsen, werd met 55 tegen 7 stemmen aangenomen. Maandag zal het ontwerp nopens de zamenblijving der miliciens van de ligtingen 1856 en 1857 in behandeling komen. BUITENLANDSCflE BERIGTEN. ENafiLAND, LONDEN, 2 Junij. De koningin heeft eene staatscommissie benoemd om te onderzoeken wat er kan gedaan worden om den gezondheidstoestand van het Britsche leger in Indie te verbeteren. Door al onze voorname dagbladen wordt medegedeeld, dat de schik king tusschen lord Palmerston en lord Russell, tot het omverwerpen van het kabinet, tot stand is gekomen. Beide hoofden der whig-partij hebben aan den heer Milner Gibson en andere vertegenwoordigers der liberale partij zetels in het nieuwe ministerie aangeboden. Volgens berigten van de Kaap de Goede Hoop is het plan lot eene onderlinge verbindtenis van de in Zuid-Afrika gevestigde staten van Enro- pesche afkomst, dat door den gouverneur der Kaap-kolonie was gevormd, door onze regering afgekeurd. FRANKRIJK. PARIJS2 Junij. Alhier is een buitengewoon gezant uit Napels aangekomen om aan ons hof van de troonsbeklimming van koning Frans II kennis te geven. Hij is met eene gelijke zending bij de boven van Londen en Brussel belast. De Mcssager de Parisdie zich in zijne artikelen aan beleedigende uitdrukkingen jegens de Oostenrijkers heeft schuldig gemaakt, heeft des wege van den minister van binnenl. zaken eene berisping ontvangen. liet eskader van den admiraal Bouet zal waarschijnlijk tegen 15 dezer uit Toulon in zee gaan. Dit eskader zal gelijk men weet vergezeld worden van een groot aantal kanonneerboolendie 6 coropagniën landings-troepen aan boord hebben. Een officier van gezondheid schrijft uit Montebello aan de Gazette des Jlópitaux dat de kogels, die thans gebruikt worden, eene groote vernieling in het menschelijk ligchaam aanriglen. Er moeten veel meer operatiën ge schieden dan vroeger, toen men zich van ronde kogels bediende. ITALIË. Op 31 Mei heeft er op nieuw een hevige strijd plaats gehad op het ter rein dat den vorigen dag door koning Victor Emanuel aan de Oostenrijkers was ontweldigd. Deze laalsten, naar gezegd wordt 25,000 man sterk, hebben getracht hunne stellingen te Palestro te hernemen, en de vereeniging van de Sardiniërs met het corps van Canrobert te beletten. De koning van Sardinië met de 4de divisie van den generaal Cialdiniwaaraan het 3de reg. zouaven was toegevoegd en welke ondersteund was door de Fransche divisie van generaal Trochu, heeft eerst den aanval met kracht afgeslagen en ver volgens den vijand op de vlugt gedreven. De strijd was ook ditmaal zeer hardnekkig. Koning Victor Emanuel stelde zich aan de grootste gevaren bloot, hoewel de zouaven alles in 'twerk stelden om hem tegen te houden. Aan deze laatster, komt een groot deel van de eer der overwinning toe. De vijand had, ten einde de bovengenoemde vereeniging der Fransche en Sar- dinische corpsen te beletten, vooral bet oog op de vernieling der schipbrug over de Sessia. liet 3de reg. zouaven werd naar het bedreigde punt gezon denalwaar eene batterij van 8 stukken achter eene gracht stond, die aan de andere zijde der gracht door eene compagnie infanterie werd gedekt. De zouaven hebben de vijandelijke infanterie, 400 man sterk, in het water ge dreven, zijn daarop de gracht overgetogen en hebben zich met de bajonet van 5 stukken meester gemaakt. Ook de Sardinische troepen hebben dapper gestreden en keizer Napoleon heeft hulde gebragt aan hunne dapperheid en vaderlandsliefde. Zij hebben zich ook van 2 kanonnen meester gemaakt. In 't geheel moeten bij dit gevecht 500 Ooslenrijksche krijgsgevangenen in handen der bondgenoolen zijn gevallen, liet verlies der zouaven bedraagt 21 dooden, waaronder een officier en 200 gekwetsten, waaronder 10 officieren. De Gaz. Piemonteze bevat omtrent dit gevecht eene dagorde, waarin gezegd wordt dat de divisie Cialdini met onvergelijkelijke dapperheid tegen den veel sterkeren vijand heeft gestreden en dat de zouaven veel tot het behalen der overwinning hebben bijgedragen. Aan de zijde des vijands zijn een generaal en verscheiden officieren gesneuveld. De keizer heeft het slag veld bezocht, en het leger geluk gewenscht met het behaalde voordeel, hetwelk gewigligc resultaten zal opleveren. Tc Confienzaten noorden van Palestroheeft er mede een gevecht plaats gehad. Ook daar zijn de Oostenrijkers na een gevecht van 2 uren door de divisie Fanli teruggeslagen. Later hebben de Oostenrijkers uit Robbio nog een aanval gedaan op de Fransche voorposten, maar zijn na een kort gevecht teruggetrokken. Waar schijnlijk was het doel van dezen aanval hunnen terngtogl te bedekken want zij hebben Robbio verlaten, een lOOOlal gekwetsten met zich voerende. Het gevecht van Palestro, zoo noodlottig voor de Oostenrijkers, heeft aan den generaal Niel de gelegenheid verschaft om tol Novara door te drin gen en na een kort gevecht met de vijandelijke voorposten die stad in bezit te nemen. De keizer zelf is spoedig daarop aldaar aangekomen en werd door de bevolking met vreugde ontvangen. De Oostenrijkers hebben ook getracht bij Bassignano den Po over te trekken, doch hebben, bij de be volking tegenstand ontmoetende, daarvan afgezien. Volgens de laatst ont vangen berigten breidde de opstand in Vallclina zich uit en is Victor Ema nuel te Sondrio als koning uitgeroepen. De gouverneur is met de openbare kas naar Tyrol gcvlngt en de ambtenaren zijn vervangen. Garribaldi is wel tot Como teruggetrokkenmaar is van daar op nieuw vertrokkenom de bevolking in de bemagliging van het fort Laveno behulpzaam te zijn. Ilij heeft die plaats aangevallen, maar moest na een heftigen strijd aftrekken. Later heeft hij den aanval op nieuw gewaagd en naar men meldt een der buitenwerken bemagtigd. De berigten omtrent Garribaldi zijn zeer tegen strijdig. Te Bern meende men dat zijn toestand netelig was en dat de Oostenrijkers Como hadden bemagtigd, terwijl men uit Turyn meldt dat hij de Oostenrijkers op nieuw uit Varesa heeft verdreven. Een algcmecncn aanval der bondgenoolen wordt spoedig verwacht. De organisatie van het legercorps van prins Napoleon wordt met ijver voortgezet. Het zal over eenige dagen de krijgsverrigtingen kunnen aanvangen. De zouaven hebben op 23 Mei reeds eene tooneelvoorstëlling gegeven. Door geheel Lombardije is het luiden van klokkenin de nabijheid des vijands, op strenge straffen verboden. De maarschalk Giulay heeft ook eene proclamatie uitgevaardigdwaarin hij dreigt de plaatsendie aan de revo- tionaire beweging deel nemen en op die wijze de operatiën van zijn leger belemmerente vuur en te zwaard te verwoesten. Te Venetië heeft de burgemeester zijne betrekking nedergelegd. De Paus heeft, ten einde reeds nu opgerezen moeijelijkheden in het vervolg te voorkomenbepaald dat de jonge lieden die uit den Kerkelijken Staat naar Sardinië willen gaan, om in de krijgsdienst te treden, eene schriftelijke vergunning hunner ouders moeten hebben. De jonge hertog van Parma heeft de wijk naar Zwitserland genomen. PRUIS SEN. BERLIJN, 2 Junij. De voorwaarden der nieuwe leening zijn thans bekend geworden. Er zullen schuldbrieven worden uitgegeven van 50 lot 1000 Ih.welke 5 pCt. rente dragen van 1 Jnlij 1859 af. De renten zullen elke 6 maanden vol daan worden. Vóór 1870 zal geene rentevermindering plaats hebben. Van 1863 af zal jaarlijks 1 pCt. lot amortisatie gebezigd worden. De leening wordt uitgegeven tegen den koers van 95 pCt. Uit Essenin Weslphalenwordt berigtdat de Fransche regering van de 300 stukken geschut van gegoten staalin de fabriek van Krupp al daar besteld, slechts 100 heeft ontvangen, dewijl de staatkundige omstan digheden de verdere aflevering hebben verhinderd. Ten behoeve der Oosten- rijksche regering worden in die fabriek 200 en voor onze regering 600 zoodanige stukken geschut vervaardigd; 2000 arbeiders zijn dag en nacht daarmede bezig. De wijze, waarop zij worden vervaardigd, is een geheim. De firma Liidecke en Heyduck, te Neustadt, die veel handel in hout dreef, heeft hare betalingen geslaakt. Het passief bedraagt 200,000 th. De bewegingen van de Beijersche troepen en de marsch van den Oos- tenrijkschcn generaal Clam-Gallas, begint in Zwitserland de aandacht tot zich te trekken. Gelijk men weet is er door Oostenrijk een corps van 40,000 man6000 paarden en 100 stukken geschut naar het Vorarlgebcrgle en naar Botzen gezonden. Ook wordt er tusschen Ulm en Lindau aan het meer van Constanz een aanzienlijk corps Beijersche troepen geplaatst. Hier uit volgt noodwendig dat Zwitserland, dat op zijne onzijdigheid prijs stelt, op nieuw eenige contingenten onder de wapenen zal moeten roepen. Een Fransch reiziger in Duitschland schrijft uit Dresden aan de Indép. Beige het volgende, omtrent den legenwoordigen stand der gemoede ren in dat land, dat niet zeer gnnstig voor het herstel van den vrede pleit: Het is niet te ontveinzen dat de toestand der gemoederen in Duitschland, van Aken tot Dresdenzeer verontrustend is. Op de spoorwegenaan de stations, aan de buffetten, aan de tables d'höte, overal heb ik niets gehoord dan oorlogsgcsprekkendan verwenschingen tegen Frankrijk en zijne rege- gering, beide zijn in dit oogenblik het voorwerp van de algemeene haat. Die haat neemt duizend verschillende vormen aan en komt aan het licht zoowel in kleine als in groote zaken. Te Keulen hebben de voornaamste logementhouders eene afspraak gemaakt om geene Fransche wijnen meer te verkoopendie zij gewoon waren uit Bordeaux en uit andere in den wijn handel beroemde plaatsen te ontbieden. Uit vaderlandsliefde bieden zij hunne kalanten Assmaushauscr aan in plaats van Chambertin en Rudesheimer in plaats van Champagne. Te Leipzig, alwaar, het zij hier in 'tvoorbijgaan gezegd, de mis wegens de tijdsomstandigheden zeer slecht is uitgevallen, alwaar het gehcelc industriële Duitschland bijeenkomt, heb ik geen glas bier of geen glas wijn zien drinken, zonder dat een toast voorafging op den voorspoed van Oostenrijk, vergezeld met verwenschingen tegen den vreemde ling. In de oogen van alle Duitschers, en stellig bij de meerderheid, is het Lombardijschc vraagstuk een Duilsch vraagstuk. Het is eene ingewortelde overtuiging in Dnitschland dat de Fransche regering haar laatste woord nog niet zegt en dat de oorlog in Italië slechts een voorspel is van den oorlog aan den Rijn. Uit deze overtuiging laat zich de hevige gisting die in dc gemoederen heerscht verklaren. Gij weet dat 35,000 man Oostenrijksche troepen in dit oogenblik door Duitschland trekken om des te eerder bij het hoofdleger in Italië te komen. Te Leipzig was de geestdrift om deze troepen te begroeten en te onthalen zoo groot dat om een te grootcn aandrang te sluitende stationsgebouwen afgesloten moesten worden en men slechts op vertoon van een moeijelijk te verkrijgen bewijs toegang kon verkrijgen. De marsch van Radelsky is te genwoordig het volkslied in Pruissen en in Saksen. Zonder dit lied kan er geen feest gevierd worden en gij moest eens zien met welk eene geest drift dit stuk wordt toegejuicht. «Jaarlijks houden de boekhandelaars een groot gastmaal. Men brengt daarop natuurlijk eenige toasten uit op dc pers en op den boekhandel, maar over 't geheel genomen was het dit jaar eene hevige politieke mani festatie: want aan het hoofd van den Duitsehcn bockhandel staan mannen van vermogenden invloed en wier gevoelens van zeer veel gewigt worden geacht. Er zijn redevoeringen gehouden ten gunste van Oostenrijk, verge-

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2