LEYDSCHE COURANT. 1859. VRIJDAG 3 JUNIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vf ij dag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BtRffêENLANDSCME REF1IGTEK. LEYDEN, 1 Junij. PROCESVERBAAL van de opening der Stembriefjesdie ter benoeming van één Lid van den Gemeenteraad van Ley den den 31sten Mei 1859 zijn ingeleverd. Op heden den eersten Junij achttienhonderd negen en vijftig, in de gemeente Leyden, is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het raadhuis plaats genomen, des morgens te negen ure. Net bureau is zamengésteld uit den Neer Mr. D. Tieboel Siegenbeek, Burgemeester, Voorzitter, en de Heercn Mrs. fl. P. J. Tollens en C. W. llubrecht, Leden van den j Gemeenteraad Sternopnepiers. De Voorzitter plaatst op de tafel twee stembussenbij hern den 31sten Mei 1859 overgebragt uit de beide afdeelingen der gemeente Leyden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden drie honderd zes en negentig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengd, worden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. I liet bureau heeft van onwaarde verklaard zes stembriefjes, waarvan twee oningevuldtwee geteekend en twee niet van het zegel der gemeente voorzien zijn. j Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest drie honderd j negentig. Van dit getal zijn uitgebragt op de Heercn A. Librccht Lezwyn 190 en f Mp. D. C. Viruly van Poederoijen 194 stemmen. Heeft al zoo de meeste stemmen verkregen de lieer A. Librecht Lezwyn. Is derbaive verkozen tot lid van den Gemeenteraad van Leyden, de Heer: ABRAHAM LIBRECHT LEZWYN, wonende alhier. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander Procesverbaal opgemaakt, in tegenwoordig- j beid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den lslen Junij 1859. D. TIEBOEL STEGENBEEK, Voorzitter II. P. J. TOLLENS,}' C. w. IIURRECU'J'. Stemopuemers, Wij vernemen, dat er in alle rijksgevaiigenissen met spoed gearbeid wordt aan schoeisel voor de korpsen des legers, dat voorloopig in de ma gazijnen zal worden opgelegd. Hen verneemt dat 11a het bedanken van ds. BI. Cohen Stuartdoor bestuurders van hel Nedcrlandschc Zendeling-genootschap lol Director van het Zendelinghuis beroepen is de heer G. H. Lamers, theol. doel. en pred. te Engwierum. Tc Delft is Zondag 11. onder de godsdienstoefening in de Oude kerk, alwaar us. de Veer zijne inlreê-rcde uitsprak, eene vrouw door eene be roerte getroffen en terstond overleden. Omtrent liet dochtertje van zekeren Turner te Maassluis, dat, zoo als onlangs is medegedeeld, haren vader uit hoofde van mishandeling was onl- vlugt, wordt medegedeeld dal zij eenige dagen geleden van wege het alge meen armbestuur te Briellc, alwaar zij armlastig is, is afgehaald en door dat bestuur voorloopig zal worden onderhouden. Uit onderscheidene plaatsen des lands ontvangt men herigten omtrent het onweder dat Zalurdag 11. heeft gewoed. Te Blokzijl is de bliksem op drie plaatsen ingeslagen, gelukkig werd daardoor eene vrouw slechts aan jj den arm gewond. Aldaar heeft men opgemerkt dat er tijdens het onweder eene groote stilte heerschtc, terwijl de schepen in zee met hevigen wind te r kampen hadden. Tusschen de Lemmer en Sondel is eene boerenplaats afge brand. Te Olst (Overijssel) is een metselaar door den bliksem doodelijk getroffen. Uil Hulst (Zeeland) meldt men dal in bel Hellegat eene schuur in brand is geraakt, waarbij 5 runderen en G varkens zijn omgekomen. In enkele gemeenten in die provincie zijn de veldvruchten voor de helft vernield. Den 5dcn en GJe" Julij e. k. zal le Leeuwarden de algcmecne vergade ring worden gehouden van de Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank. Uit het Verslag van den toestand dezer gemeente, door burgemeester cn wethouders aan den gemeente raad gedaannemen wij de volgende bij zonderheden over Hoofdst. X. Armwezen. Het bedrag van de jaariijksche uitgaven der gemeente-kas wegens kosten van het armwezen was over 1858 weder min der dan over 1857, zoodat op dien grond voor 1859 ook minder behoefde te worden geraamd, namelijk: 1857, godshuizen 52745, armbesturen ƒ12214, werkhuis ƒ7000, le zamen ƒ71959; 1858, godshuizen 52745 armbesturen 9800, werkbuis 5000te zamen ƒ07555; 1859, godshuizen ƒ40670.50, armbesturen 7406, werkhuis ƒ7000, te zamen ƒ01070.50. jj Tot de instellingen, die een beduidenden invloed uitoefenon op het paupe- i risme, behoort de vereeniging tot heil der armen. Deze vereeniging gaat met ijver op den ingesiagen weg voort. Zij telt 79 medewerkers, door welke 1527 huisgezinnen bezocht werden. Zij verschaft aan de huisgezinnen der armen eene zedelijke, stichtelijke en tot nuttig onderhoud strekkende lectuur cn heeft tot dat einde sedert eenige jaren eene belangrijke bibliotheek bijeen gebragt. Het is haar mogen gelukken eene regeling te treffen met de com missie voor liet godsdienstig onderwijs uit den kerkcraad der Nederd. herv. gemeente, waardoor het godsdienstig onderwijs voor de hervormde gemeente zoo is ingcrigt, dat de vereeniging hare scholen aan die commissie kon overdragen zoodat nu in die belangrijke aangelegenheid meerder eenheid heerscht. Op de bewaarschool voor arme en havelooze kinderen aan het einde der Groenesteeg, welker oprigling van deze vereeniging is uitgegaan', worden dagelijks ruim 300 kinderen opgevoed. Van gelijken aard en strek king is de vereeniging van den H. Vincentius a Paulo, welke uit 34 leden en een onbepaald getal weldoeners bestaat, liet getal der bezochte en ondersteunde huisgezinnen bedraagt in den regel 00; het bezoek heeft in den regel plaats voor elk gezin eenmaal 's weeks door twee leden. Het kleedingmagazijn voorziet zooveel mogelijk in klecding, dekking en behoor- ilijke slaapplaatsen, terwijl door de spijskokerij getracht wordt een gezond en smakelijk voedsel le verschaffen. Hierna gaat het verslag over tot de mededeeling der bijzonderheden aangaande de verschillende instellingen van weldadigheid, naar de orde van het regeringsverslagdat aan de slatciv- gcneraal wordt ingediend. Tot de cersle hoofdsoort dezer instellingen be grepen onder den naam van instellingen tot het verleenen van onderstand belmoren de besturen voor huisziüen-armen (verdeeld in gesubsidieerde eu niet gesubsidieerde instellingen) de besturen voor schamele armen) (gedeel telijk van kerkdijken aard, zoo als de vereeniging van den H. Vincentius a Paulo, de inrigting van liefdadigheid voor katholiekenen die onder den naam {van Liefdewerk aan de II. Cuneragedeeltelijk burgerlijke vereen igingen, zooals de Leydsche maatschappij van iveldadigheidde vereeniging onder de spreuk Vit liefde en liet fonds voor Israëlilen Tifbrath. /la h/yoro de commissie voor winler-iiildeelingen van levensmiddelen, hét bestuur voor behoeftige kraamvrouwen, de godshuizen (waartoe belmoren dé weeshuizen de gestichten voor oude cn gebrekkige liedendie voor oude lieden en kinderen beiden, het werkhuis, de hofjes, het Caecilia-gasthiiis of de vereenigde gast- en leprooshuizentot de tweede hoofdsoort belmoren de instellingen, welke strekken om het getal armen te verminderen, onder welke soort genoemd worden armenscholen, bijzondere scholen voor behoef- tigen bestemd, werkscholen, de kolonie der maatschappij van weldadigheid; de derde hoofdsoort bevat: de banken van leening, de zieken- en begrafe nisbussen, de spaarbank, de spaarkas. De toestand dezer instellingen kan over liet algemeen gunslig genoemd wordenzoo als uit de aan het verslag toegevoegde stalen blijkt. Wij willen eene en andere bijzonderheid mede- deelen. Het getal der door door de gesubsidieerde instellingen ondersteunde huiszitten-armen was: Nederd. herv. doorgaande 901 tijdelijk 1425; r. kath.doorg. 1398, tijdel. 1078; oud-kath.doorg. 18, tijdel. 3; Israëli tische, doorg. 68, tijdel. 88; der door de niet gesubsidieerde instellingen j ondersteunde: waalsch-herv.doorg. 33, tijdel. 1; remonstranten, doorg. 17r lijdel. 15; evang. luth.doorg. 180, tijdel. 40; doopsgez.doorg. 3; Christel. Iafgescheid., doorg. 46, lijdel. 55; Christel, afgesch. geref.doorg. 29tijdel. 41. Het bedrag der collecten, inschrijvingen en andere vrijwillige bijdragen, die onder de inkomsten der instellingen over 1858 worden vermeld wordt opgegeven als volgt: Nederd. herv. 9003.091r. kaïh. ƒ3278.61, waalsch- herv. ƒ2255.301, evang. luth. ƒ777.89, Israëlit. 662.50, Christel, afgesch. ƒ1990.04, remonslr. ƒ504.00, doopsgez. 234.oud-ealh. 21.14. liet 11. G. of armen wees- en kinderhuis lelde 318 kinderen. Het minnchuis sloot het beheer over 1858 met een betrekkelijk gering nadeelig saldo. Het r. k. wees- en oudeliedcnhiiis telde 120 oude lieden en 121 kinderen; het cv. luth. wees- en oudeliedenhuis 20 oude lieden en 23 kinderenhet waal- sche wees- en oudeliedenhuis 4 oude lieden en 14 kinderenhet diaconie huis der christelijk-afgesch. gemeente 2 oude lieden en 7 kinderen. I11 het werkhuis werden gedurende 1858 opgenomen 45023 volwassen per sonen en 14093 kinderen, die, behalve voeding voor loon genoten de som van ƒ3560.54. Het gemiddeld bedrag daags der opgenomencii was, hij dat van het vorige jaar vergeleken, grooter cn het uitbetaalde loon evenzeer. De verdienste is een achtste meer geweest, terwijl de bevolking slechts 4 pCt. gemiddeld grooter was en de kosten van voeding enz. daarmede in gelijke verhouding stonden. Niettegenstaande ongeveer 30 pCt. meer aan grondstoffen zijn aangekocht, was het bedrag van subsidie uit de gemeeu- Itekas ƒ2000 minder. Naar de koloniën der maatschappij van weldadigheid werden geene per sonen of huisgezinnen vrijwillig gezonden. In den loop van het jaar zijn I 62 bij regterlijk vonnis veroordeelde bedelaars, na het einde van hunnen

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1