LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 30 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in liet jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. IJlt hoofde van den HEMELVAARTSDAGzal de Vrij- dagsche Courant AVoensdag avond worden uitgegeven. BINiMKIV'LANDSCHK BKHIGTEN. LEYDEN28 Mei. Uit het Verslag van den toestand dezer gemeentedoor burgemeester en wethouders aan den gemeente-raad gedaannemen wij de volgende bij zonderheden over Iloofdst. V. Gemeente-eigendommenwerken en inrigtingen. De vleesch- lial is tot een bureau voor de politie ingerigt, terwijl voor de dag- en nachtdienst aldaar ook geschikte lokalen gebouwd zijn. De kosten voor gewoon onderhoud der gebouwen bedragen over het afgeloopen jaar de som van 18497.24. Waar zulks geschikt kon plaats hebben, heeft men de bruggendie vernieuwing behoefdendoor draaibruggen vervangen. Het werk van het bouwen van een stedelijk ziekenhuisaangenomen voor de som van ƒ158000, is niet gegund, daar deze de raming verre te boven ging. Er zijn overwegingen aanhangig, om het bestaande bestek in zoo ver te wijzigen, dal de aanneming tot lager prijs kan gelukken. De huurprijzen der landerijen van de gemeente, waarvan de pacht geëindigd was, zijn bij eene nieuwe verhuring weder geklommen. Hoofdstuk VI. Medische politie. Uit het verslag der comm. van plaats, geneesk. toevoorzigt blijkt dat zich in dit jaar vele gevallen van tusschen- poozende koortsen en croupin enkele maanden ook van typhus en kink hoest, hebben voorgedaan. Ter secretarie zijn aangegeven 59 lijders aan ware en 33 aan gewijzigde pokken. Uit de sterflijsten, door den ambte naar van den burg. stand opgemaakt, blijkt dat gedurende het jaar 1858 overleden zijn 1223 personen, van welke een vierde gedeelte den ouderdom van ée'n jaar nog niet had bereikt. De hoogste ouderdom, die bereikt is geworden, was die van 96 jaren. De meeste mensehen zijn gestorven in Maart, namelijk 131, terwijl in verhouding tot de sterfte de maanden el kander dus opvolgen: Januarij, Junij, November, EebruarijDecember, Julij, April, October, Mei, September en Augustus (82). Het getal behoef tige krankzinnigen die uit deze gemeente in het S'. Joris-gasthuis te Delft werden verpleegd, beliep op 31 Dec. 36. In het Caeeilia-gasthuis zijn in bet afgeloopen jaar verpleegd 728 zieken en alzoo 153 meer dan in 1857. Van deze zijn er 571 hersteld ontslagen, 12 niet hersteld ontslagen, 101 overleden. De slaat der sterfte kan gunstig genoemd worden, daar in het afgeloopen jaar de typhus onder de armen op eene schrikbarende wijze heeft gewoed, zoodat er in het gasthuis 240 lyphus-lijders zijn verpleegd, waarvan er slechts 27 zijn overleden. Daarenboven moet men in aanmer king nemen, dat er in 1858 niet minder dan 28 zieken in het gasthuis ge- bragt zijn, die binnen drie dagen, sommigen zelfs, die eenige uren na de opneming gestorven zijn. Gedurende 1858 is het Caeeilia-gasthuis bij uit nemendheid dienstbaar geweest aan het academisch onderwijs, daar een groot aantal candidaten in de geneeskunde het morgen- en avondbezoek der lijders en de meeste lijkopeningen hebben bijgewoond. In de slads-apolheek zijn gereed gemaakt 42198 recepten en dus 7059 meer dan in 1857. In het nosocomium academicum zijn in het geheel verpleegd 352 personen, van welke er 25 overleden zijn. Op den laatsten Dec. bleven er nog 12 zieken over, zoodat 315 personen het geslicht hersteld hebben verlaten. Iloofdst. VII. Nationale militie en schutterij. Voor de loting der nat. militie zijn ingeschreven 360, waarvan 111 wegens gemis van de vereischte lengtemaat zijn vrijgesteld. Het door de gemeente te leveren contingent was bepaald op 108 man. De toelage uit de gemeente-kas voor de dienst doende schutterij werd voor 1858 toegestaan lot een bedrag van ƒ5815.50 of ƒ11.50 minder dan die van 1857. De sterkte der schutterij was: actief 530 man, reserve 467, te zamen 997 man. Die van den lsle" ban bestond uit 19 officieren, 18 onderofficieren, 30 korporaals, 3 tamboers, 353 schut ters (actieve), 248 schutters (reserve), te zamen 671 man. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 81 tot 98 personen. Men verneemt dat mevr. Ristori op 21 en 22 Junij te Amsterdam het looneel zal betreden. In de Amst. C. van gisteren leest men het volgendeWij vernemen dat heden morgen op den Haarlemmerdijk bij de Binnen-Wieringcrstraat door twee keurmeesters van levensmiddelen het feit is geconstateerddat in de melk, verkocht wordende door Noordhollandsche boeren, een vuil, geel, stinkend, brak water, ter verdunning der melk, wordt gegotenwelk water uit een kelder aldaar aan die boeren verkocht wordt. Door de keurmeesters is de put verzegeld geworden en deze zaak ter kennis der justitie gebragt. Uit Harlingen wordt gemelddat op Dingsdag II. bij Terschelling eene sloep is omgeslagenwaarmede drie jongelingen een zeiltogtje deden. Twee daarvan, die beproefden naar den wal te zwemmen, zijn daarbij verdron ken. Den ander, die naar het vaartuig was gezwommen, heeft men nog kunnen redden. Te Groningen had den 25slcn dezer de feestviering plaats ter gedachtenis van het 300-jarig bestaan der hervormde kerk in Frankrijk. Zij ging uil van de theologische studenten als daartoe uitgenoodigd door de studenten te Mon- tanban. Op verzoek zijner leerlingen trad eerst de hoogl. Hofstede de Groot op, die een blik wierp op de geschiedenis der herv. kerk in Frankrijk, en wel in 1559 of op hare eerste vestiging, in 1659 of op haren aanvanltelijken wasdom, in 1759 of op hare schijnbare uitroeijing, in 1859, of op haren nieuwen bloei. Daarna beklom de student Uden Masman den kansel, ver haalde den heldhafligen marteldood van den predikant Majal, en droeg een daarop gemaakt volkslied uit hel midden der vorige eeuw voor. Eindelijk reciteerde de student Willinge een triomflied der nu vrije hervormden. Met gezangen der gemeente werd de verheffende bijeenkomst afgewisseld en be sloten. Des avonds hebben de theologische studenten aan hunne leermees ters een maaltijd aangeboden in het Concerthuis. De persoon van Bernhard Birkenlhals, letterkundige, geboren te Bo- lichouw, is op last van den commissaris van politic te Maastricht naar Engeland verwijderd. Men zal zich herinneren dat deze persoon niet lang geleden over zijne uitzetting een adres aan de tweede kamer heeft aangeboden. Het antwoord der regering nopens het wets-ontwerp tot in dieust- stelling der ligtingen van 1856 en 1857 komt overeen met hetgeen daarom trent vroeger reeds is medegedeeld. De miliciens zullen voorloopig worden opgeroepen voor 3 maanden. Indien de omstandigheden dringender mogleu wordendan is er altijd gelegenheid om onmiddellijk na de weder hijeen- komst der stalen-generaal eene voordragt te doen lot verlenging van dien termijn. Het voornemen is, om de miliciens met 1 Julij onder de wapens te roepen. In de memorie van toelichting wordt gezegd dat de regering het noodig acht dal hetgeen aan ons leger ontbreekt in de eerste plaats worde aangevulddat de mogelijkheid gegeven worde om oefeningen in den wapenhandel op cenigzins grootere schaal te doen plaats hebbenoefe ningen voor officieren, kaders en manschappen even noodzakelijk. Zij wenscht daarom na hel onder de wapenen komen van twee ligtingen een gedeelte der troepen in een kamp te doen oefenenen zich te bepalen tot de legerplaats hij Zeist. Om de ligtingen der militie achter elkander voor 6 weken op te roepen moest de regering ontraden, net zou nog meerder onkosten aan de schatkist veroorzaken en men verkreeg steeds te zwakke bataillons om met vrucht veldmanoeuvres op eenigzins uitgebreiden schaal uit te voeren. 'sGRAVENUAGE, 28 Mei. Op verzoek van 'skonings gezant te Petersburg, heeft Z. M. de kei zer van Rusland aan Nederlandsche onderdanen de vergunning toegestaan welke aan Fransche onderdanen reeds verleend was, om dezelfde regten als Russische onderdanen te betalen voor het protesteren van wisselbrieven en de registratie van op den vervaldag niet betaalde schuldbekentenissen. Heden is alhier berigt ontvangen, dat, na eene ongesteldheid van eenige j dagen, te Weimar is overleden H. D. H. de hertogin Sophia, tweede dochter van den hertog en de hertogin van Sakscn-Weimar-Eisenachgeboren 29 Maart 1851. H. M. de koningin-moeder heeft bezoeken van rouwbeklag we gens het overlijden van hare kleindochter ontvangen. 11. M. de koningin-moeder vertrekt aanstaanden Vrijdag naar Soesldijk. Volgens een bij de regering ontvangen berigt, dd. Batavia 9 April jl., was alles rustig, en was de doessoen Djattie in het Palembangseheingenomen. Bij den minister van finanlidn zijn ontvangen: een bankhillet van ƒ40, uit Zevenaar, en een muntbillet van ƒ10, ter voldoening van te min be taald successieregt ingezonden. De minister van oorlog zal op Dingsdag aanst. geen geboor verkenen. De eerste kamer heeft gisteren hare werkzaamheden hervat. De afdeelingen der tweede kamer hebben zich heden bezig gehouden met het nader onderzoek der ontwerpen nopens het Limburgsch bondscon- tingent en de oproeping der ligtingen van 1856 en 1857. Bij de kamer is ingeko- men een ontwerp omtrent verstrekkingen door het dep. van oorlog, 1858en 1859. Ttvecde Kamer der Staten.'Generaal. In de zitting van Donderdag heeft de minister van justitie het wets-ont werp nopens de reglerlijke organisatie verdedigd, waarvan wij slechts met een woord melding konden maken. Z. Exc. betoogde 1°. wat betreft de op- dragt der civile appellen aan den hoogen raaddat dit niet ongrondwettig en onuitvoerbaar is, met verwijzing ook op statistieke gegevens. Hij achtte den werkkring van dat opperste hof daardoor niet te zeer uitgebreid. Wat 2°. betreft: de afschaffing van het appel in strafzaken, trad de minister in een breedvoerig betoog over de goede werking, die zich daarvan laat ver- wachten, om den regtsloop te vereenvoudigen en te bespoedigen. De minister I nam nog verscheidene andere punten op, en gaf ten slotte te kennen, dat 3 zonder opoffering van bijzondere bedenkingen geen vrucht van de beraadsla- i| ging kan worden gelrokkengeschikt om tot een einde van den onzekeren I toestand te geraken, zoo als toch zoo zeer verlangd wordt. Ilij laat het

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1