Omtrent het ontwerp, nopens de oproeping der miliciens van de Iigtingen van 1856 en 1857 verneemt men dat die voordragt in zoo verre gewijzigd zal wordendat de indienststclling voorloopig slechts voor 3 maanden plaats hebbe, ingaande met 1°. Julij. De regering is van oordeel dat zij niet mag wachten, tot dat het gevaar, dat nu nog niet aanwezig is, haar kome overrompelen. 's GRAVENHAGE, 26 Mei. Tot ontvangers der in- en uitgaande reglen enz. zijn benoemd: te Veenebrugge, de heer G. J. van Oort, thans ontvanger te Knalhutte; te Holterhoek, de heer G. J. baron van Reede van Oudtshoorn, thans ont vanger te Denekamp; te Knalhutte, de heer C. van Boekeren, thans hoofd commies bij 's rijks belastingen te Warffum; te Denekamp, de heer J. van Boekeren, thans hoofdcommies bij 'srijks belastingen te Farmsum; te Bour- lange, de heer P. M. Schweig, thans hoofdcommies hij 's rijks belastin gen aldaar. Na vergelijkend examen zijn door den minister van binnenl. zaken benoemd tot opzigters van den Waterstaat der 4de kl. M. den Bouwmeester, P. J. Neyt, II. Vrendenberg, A. C. van der Kallen en M. Baale. Z. K. II. de prins van Oranje is bijna alle morgen bij de oefeningen der rekruten van het reg. grenadiers en jagers, alsook van het S"10 reg. dragonders tegenwoordig. Het berigt in sommige dagbladen voorkomende, dat de gezondheid van den generaal Gunkel zeer vermindert, is ongegrond. Gisteren zijn de peilingen langs de kust, van Katwijk af tot den noek van Holland, bewerkstelligd onder het toezigt van den hydrograaph der Nederlandschc zeegaten, den heer luit. ter zee lslt kl. A. R. Blommendal, afgeloopen. Tweede Kamer der Staten-Gcneraal. Zitting van Woensdag 25 Mei. De beraadslagingen over het wets ontwerp nopens de regterlijke organisatie werden voortgezet. Daarover voerden het woord de heeren van der Veen, Westerhoff, Sloet tol Oldhtris, de Kempenaer, van Heiden Reinesteinvan Asch van Wyck en van der Linden. De heer van der Veen was tegen het ontwerp, omdat hij bezwaar zag in de afschaffing van het appel in strafza ken. Ook de bh. Westerhoff en Sloet tot Oldhuis verklaarden zich tegen het ontwerp. De laatste zag bezwaar in de afschaffing der prov. hoven, in de afschaffing van den hoogen raad als hof van cassatie, in de verande ring van sommige regtbanken in raden van justitie, en in de uitbreiding van de regtsmagt der kantonregters. De heer de Kempenaer achtte het voorstel grondwettig, wenschelijk, zeer goed uitvoerbaar en in de hoofd punten behoorlijk geregeld. De heer van Heiden Reinestein had bezwaar in de overbrenging van het appel in burgerlijke zaken bij den hoogen raad en in de vernietiging der hiërarchie bij de regterlijke magt, door de weglating van den procureur-generaal. De heer van Asch van Wyck was tegen het ontwerp, omdat het slechts een gedrongen zamenstel van bepalingen inhoudt, waaraan eenheid ontbreekt. Ook de heer van der Linden was tegen het ontwerp, omdat het een stap terug is en niet stelselmatig in elkander is gezet. Zitting van Donderdag 26 Mei. Voortzetting der beraadslagingen over het ontwerp der regterlijke orga nisatie. De bh. Sirens en Luyben hebben zich tegen het ontwerp ver klaard terwijl de heer Elout zich gunstig daarover uitliet. De minister van justitie heeft vervolgens de grondslagen van het wets-ontwerp breedvoerig verdedigd. Nadat de heer Godefroi, naar aanleiding van des ministers rede, nogmaals het ontwerp had bestreden, is de voortzetting der beraad slagingen bepaald op morgen. BU1TENLANDSCHE I1ER1GTEN. ENGELAlt». LONDEN, 24 Mei. De liberale bladen verklaren dat lord Russell en lord Palmerston eene bijeenkomst hebben gehouden en dal zij het eens geworden zijn en afspra ken hebben gemaakt omtrent hel in de aanstaande parlcmenlszitling jegens het ministerie te houden gedrag. Berigten uit Aden (eene stad in Arabië aan de golf van dien naam, sedert een aantal jaren door de Engelschen bezet) deelen mede, dat aldaar in den nacht van 30 April op 1 Mei een hevige storm, vergezeld van on weder, gewoed heeft, waardoor aanzienlijke schade is aangerigt, 187 steenen huizen en al de regenbakken werden vernield, de wegen op som mige punten geheel en al onbruikbaar gemaakt; ook zijn er 20 a 30 men- schen en veel vee bij dit noodweer omgekomen. De schade wordt op 20 a 30,000 M begroot. Uithoofde der ongunstige tijdsomstandigheden heeft men besloten het plan tot het houden van eene wereld-tentoonstelling in 1861 te laten varen. Bij voortduring worden er oorlogschepen van groot charter voor de dienst gereed gemaakt. FRANKRIJK. PARIJS25 Mei. Men neemt steeds maatregelen van voorzorg, tegenover de altijd nog dubbelzinnige houding van Duitschland. De vorming van het legercorps van den maarschalk Pélissicr is reeds zoo verre gevorderd dat het in twee of drie dagen tijds op een bepaald punt kan vereenigd zijn. De generaals Schrammoud-minister van oorlog en Rostolanoud-bevelhebber onzer troe pen te Rome hebben commandementen bij dit leger. Er wordt ook gewerkt aan de vorming van een noorder-leger, waarvar. de vier divisiën infanterie en de divisiën kavalcrie thans te Parijs in bezetting de kern zullen uitmaken. Men heeft de berekening gemaakt dat de oorlog in Italië dagelijks 3 millioen fr, kost. i De keizerin heeft zich bereid verklaard om inlichtingen te vragen van het oorlogslooneel omtrent personen over wier toestand men ongerust is. De echtgenoot van den kolonel Dumesnil heeft Maandag 11. van dat aanbod gebruik gemaakt en zij ontving nog denzelfden dag omstreeks middernacht het berigt dat de kolonel, hoewel gekwest, buiten levensgevaar was. Er zijn reeds eenige Oostenrijksche krijgsgevangenen te Marseille aan gekomen. IT A LIE. De opgaven der strijdende partijen omtrent de getalsterkte der troepen die aan het gevecht te Montebello hebben deelgenomen en omtrent den uit slag van het gevecht blijven zeer uiteenloopend. Terwijl men van de Oostenrijksche zijde de nederlaag zoekt te bedekkendoen de Fransclien hun best de behaalde zege te vergrooten. Volgens de laatsten hebben zij slechts 5000 man in het gevecht gehad en stonden de keurbenden van het Oostenrijksche leger tegen hen over, maar daar zij zeiven erkennen dat er 4 kolonels aan den strijd hebben deelgenomen, zoo moet men het getal hunner troepen bij die gelegenheid op minstens 10,000 man stellen. Zooveel is zeker dat er van beide zijden met eene groote woede is gevochten en somtijds ook man tegen manhetgeen ook daaruit blijkt dat een Oosten- rijksch generaal door een jager van het Fransche leger met de bajonet is doorstoken. Ook de Fransche generaal Beuret moet op eene bijna gelijke wijze zijn gesneuveld. De juistheidwaarmede de Tyrolsche jagers weten te schieten is zeer noodlottig voor de Fransche officieren geweest. Het officiële rapport van den generaal Forey, thans bekend geworden, doet de hevigheid van den strijd duidelijk uitkomen, maar bevat overigens slechts de bekende bijzonderheden. De kolonel Bellefonds is later aan zijne wonden overleden. Ook ten opzigte van het gebeurde aan de Sessia zijn de berigten tegen strijdig. Vroeger is reeds gemeld dat de Sardinische generaal Cialdini over de rivier was getrokkenden vijand verjaagd en tot bij Borgo-Vercelli post gevat had. Volgens de Oostenrijkers heeft dit voorval te Orfengo plaats ge had en hebben zijhoewel eerst overvallenechter later de Sardinische troe pen tot den terugtogt genoodzaakt. Beide partijen blijven zich op dat punt een behaald voordeel toekennenzoodat het moeijelijk is te weten wat waar heid is. Het Oostenrijksche hoofdkwartier is weder van Mortara naar Garlasco verlegd, en de Fransch-Sardinische krijgsmagt zou, naar men meldt, nu reeds den aanval op drie punten begonnen hebben. Garribaldi bevindt zich met 6000 man te Varese; zonder geschut staat hij echter in eene moeijelijke stelling tegenover de Oostenrijkers. Zijne tegenwoordigheid in Lombardye geeft reeds hier en daar aanleiding tot opschuddingen, zoozelfs dat de Zwit- sersche observatie-troepen uit voorzorg meer de grenzen zijn genaderd. Prins Napoleon is te Livorno met groote vreugde ontvangenen heeft terstond de volgende proclamatie aan de inwoners van' Toskane uitgevaar digd: De keizer zendt mij om uwe zaak te verdedigen legen uwe vijanden en de verdrukkers van Italië. Mijne zending is uitsluitend van militairen aard. Ik zal mij niet bemoeijen met de inwendige aangelegenheden van uw land. Napoleon III stelt zijne eerzucht alleen in de vrijmaking van Italië, ten einde het schiereiland in staat te stellen zich vrijelijk te ontwikkelen, en bij gevolg het evenwigt van Europa te bevestigen. Een groot deel der bevolking van Toskane heeft met bekommering eene Fransche legerafdeeling zien binnenrukken. In weerwil van de verklaringen van prins Napoleonvreest men dat hij het plan koestert eene grootherto gelijke kroon voor zich te verwerven. Het binnenrukken van de Franschen in Toskane kan op de krijgsbewe gingen der Oostenrijkers van grooten invloed zijn, want hunne stelling in Lombardye zou van dien kant ernstig kunnen bedreigd worden. Naar men verzekert zouden Engeland en Rusland het bezetten van Toskane afkeuren; men spreekt zelfs reeds van het vragen van ophelderingen dienaangaande. De minister van binnenl. zaken van het voorloopig bestuur in Toskane heeft eene circulaire gerigt aan de gouverneurs in de provinciën, en hen daarin opmerkzaam gemaakt op het voorbeeld door Sardinië gegeven, waar men tijdelijk de vrijheid van drukpers had opgeheven. Hij beveelt aan de gouverneursaan de redacteurs der dagbladen te verslaan te geven dat het thans de tijd van vrije discussiën niet is, maar dat die wel terug zal komen, en dat in afwachting daarvan de wet gestreng zal toegepast worden op hendie de zin dezer vermaning niet willen begrijpen. De koning van Sardinië heeft eene dagorde aan zijne troepen doen afkondigen, waarin hij zijne bijzondere tevredenheid betuigt over de hou ding, die zij bij het eerste gevecht met den vijand aan den dag hebben gelegd. De koning heeft bij die gelegenheid de zilveren medaille voor moed- beloon toegekend aan 40 militairen, die zich het dapperst gekweten heb ben, terwijl van 30 anderen eene bijzondere melding zal worden gemaakt. Naar men verneemt zullen de Oostenrijksche krijgsgevangenen over Genua naar Marseille worden gezonden. Keizer Napoleon heeft aan die krijgsgevangenen eenigen geldelijken onderstand verleend. De hertog van Calabrië heeft de regering over de beide Siciliën aan vaard onder den naam van Frans II. Overal in het land heerscht rust; alleen ondervindt de onlangs bevolen ligting van manschappen vele moeije- lijkheden. Frankrijk en Engeland schijnen nu bereid om de diplomatieke betrekkingen weder aan te knoopen. Brieven uit Rome melden dat te Cesena bloedige botsingen hebben plaats gehad tusschen de Zwitserschc troepen en de naar Piemont trekkende vrijwilligers uit den Kerkdijken Staat. Er zijn onderscheiden dooden en gekwetsten gevallen. Te Faenza is door het landvolk, onder het gejuich van Leve de Paus! eene demonstratie gedaan. In de aan Toskana gren zende gedeelten der Iegatiën schijnt de geest van onrust toe te nemen. PRUIS SBH. BERLIJN, 24 Mei. De koning van Saksen heeft heden de zitting van den landdag geopend en aangekondigd dat hij, wegens den toestand van Europa, buitengewone

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2