LEYDSCHE VRIJDAG 27 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en V? ijd.'ig uitgegevenDie van Maandag komt uit Zuiurdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIN1\RNLANDSC1!E BEIÜGTEJN. LEYDEN26 Mei. PROCES-VERBAAL van de opening der Stembriefjesdie ter benoeming van een Lid der Staten van de provincie Zuid- Holland den 24sten Mei 1859 zijn ingeleverd. Op heden den vijfentwinligsten Mei achttienhonderd negen en vijftig in de Gemeente Leyden, hoofdplaats van het hoofd-kiesdistrict Leydenis door het Bureau van stem opneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen, des morgens ten negen ure. liet Bureau is zamengesteld uit den Heer Mr. D. Tieboel Siegenbeek, Burgemeester, Voorzitter, en de Ueeren M. G. ten Sande enP. L. Tichler, leden van den Gemeenraad, Stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel ééne stembus, bij hein den 24stcn Mei 1859 overgebragt uit de Gemeente Leyden. De zegels der bus worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bus wordt geopend en bevonden driehonderd drieentwintig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijst der Kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is geblekpn te zijn even groot als het getal dier Kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het Bureau heeft van onwaarde verklaard zestien slembriefjes, waarvan drie oninge vuld zijnéén het zegel der gemeente mist en twaalf tot eene andere verkiezing behooren. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest driehonderd en zeven. Van dit getal zijn uitgebragt op de Hecren: Mr. N. Sikkel Groos 173 stemmen, Mr. S. Tak 132, Mr. D. C. Viruly van Poederoijen ééne, A. Librecht Lezwijn écne stem. Heeft al zoo de meeste stemmen v erkregen de Heer Mp. N. Sikkel Groos. Is derhalve verkozen tot Lid van de Staten der provincie Zuid-Holland de neer ML N[COLAAS SIKKEL GROOS. En zijn legen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander Proces-Verl>aal opgemaakt, in tegenwoor digheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 25sten Mei 1859. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. Voorzitter. M. G. ten SANDE, I Ct TICHLER. Stemopnemers. 11c faculteit van wijsbegeerte en lellcren aan de hoogeschool alhier zal vaceren tot het afnemen van hel admissie-exanien op llingsdag den 21slcn Jiinij en volgende dagen. Belanghebbenden moeien zich vóór Dingsdag den 14d0" Jnnij aanmelden bij den secretaris der faculteit, den hoogl. C. G. Cobet. De wis- en natuurkundige afdecling van de kon. akademie van welen- schappen zal op Zalurdag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. De R. C. deelt liet volgende schrijven mede van de studenten in de godgeleerdheid te Montauban aan hunne builenlandsche medebroeders, het welk ook aan de theologische studenten te Leyden, Utrecht, Groningen en Amsterdam is toegezonden, betreffende de viering van den 300sle" verjaardag van de vestiging der hervormde kerk in Frankrijk »Aan onze medebroeders, de sludenlen in de godgeleerdheid bij de herv. kerken van Zwitserland, Duitschland, de Nederlanden, F.ngeland, Schot land, Amerika enz. De studenten der hervormde theologische faculteit te Montauban. MedebroedersDen 25sten Mei 1559 werd te Parijs de eerste nationale synode geopend, om de hervormde kerken van Frankrijk, tot dien lijd toe op zich zelve staande en onderling onafhankelijk, als tot ée'n geheel te vor men. In dat zelfde jaar werden onze kerkelijke instellingen meer volkomen gemaakt door de vestiging eener hoogeschool te Genève. Kerk en school, geloof en wetenschap, reikten elkander de hand. Honderd jaren later (in 1659) vergaderde de 29ste en laatste nationale synode. Wederom honderd jaren later (in 1759) duurden de dragonnades nog voort. De gemeenten onder het kruis kondente midden vaii bloed en i tranen, die groole herinnering niet vieren. «liet derde eeuwfeest nadert, liet is voor ons een pligt, en een geluk tevensdien gedenkwaardigen dag op eene wijze te vierendie met den geest onzer kerk strookt. BroedersIn de dagen der beproeving hebben onze voorzalen hij uwe i voorzaten eene warme belangstelling gevonden. Vergunt thans, nu onze kerk zich eene plaats in hel volle daglicht des vaderlands verworven heeft, fan hunne zonen die aloude Christelijke broederschap te verjeugdigen. Jong gelijk wij, aan ons door de naauwere banden der gemeenschap des geloofs, j der roeping en der studiën verbonden, znlt gij in onze vreugde declen, zult gij li met ons vereenigen in liet vieren dier schoone herinneringen, en zult gij God bidden zijne zegeningen over de hervormde kerk in Frankrijk uit te storten. «Overtuigd dat onze roepstem weèrklank in uwe harten vinden zal, ver zoeken wij u de betuiging onzer broederlijke heilgroeten in Jezus Christus wel te willen aannemen." Uit Amsterdam wordt het overlijden gemeld van den heer J. vanGilse, hoogleeraar aan de kweekschool der Doopsgezinden aldaar. Naar men verneemt is eene maatschappij op het punt gevestigd te worden tol zoutwinning op het eiland Sint-Martin (W. I.), welk eiland, gelijk men weel, gedeeltelijk aan Nederland en gedeeltelijk aan Frankrijk behoort. De zetel der maatschappij zal te Amsterdam gevestigd zijn. Te Amsterdam had eergisteren de herbesteding plaats van het maken van den bovenbouw van het paleis voor volksvlijt. Van de 9 ingekomen billellen bicken de minste inschrijvers te zijn de heeren van Heel en Ilollz- man aldaar. De inschrijvers waren de heeren: Boef, te Rotterdam, voor ƒ633,500; van Limburg, te Botterdam, voor 631,500; Richel, te Londen, voor 642,723; de Wit, te Amsterdam, voor 648,500wede. Sterkman, te's Ilage, voor ƒ671,800; Schreden C°.te Leyden voor 646,000Kooy, te Amsterdam, voor 047,000Enthoven C°.te'sllage, voor ƒ645,700; van Heel Holtzman, te Amsterdam voor 010,000. Uit Ileusdcn wordt gemeld dat in die streken groole Dnilschc aken in de 8 laatste dagen p.m. Ij. millioen ffi hooitegen ƒ30 de 1000/, Ned.® iiebben medegenomen. Voor rekening van de Oostenrijksche regering zijn cr op verschillende plaatsen 15 vaartuigen aan het ladendie elk 3 a 400,000 zullen medenemen. Te Roermonde is Zalurdag 11. in verzekerde bewaring genomen de per soon van A. M. H.huisvr. van C.wegens poging tot opligting en brand stichting. Na eene kleine hoeveelheid manufacturen van geringe waarde legen de aanzienlijke som van 12,000 fr. te hebben doen verzekeren, heeft zij des nachts in hare woning die goederen in brand gestoken, ten einde de daar voor verzekerde som te erlangen. De brand heeft zich echter gelukkig hij die goederen en eenig huisraad bepaald. Door den minister van binnen), zaken is eene missive gerigt aan ged. staten der prov. Zuidholland, daarin o. a. tc kennen gevende, dat bij art. 37 der wet op het lager onderwijs bepaald is, dat burgemeester en wethouders der gemeente, in welke een onderwijzer bijzonder school- of huisonderwijs wenscht te gevenaan dezen ecu bewijs zullen afgeven dat zijne acte van bekwaamheid en zijn getuigschrift van goed zedelijk gedrag zijn gezien en in orde bevonden, en dat naar 's ministers meening deze bepaling aan bur gemeesters en wethouders geene bevoegdheid geeft te onderzoeken, of de houder der overgelegde acte van bekwaamheid daardoor gcregligd is zooda nig onderwijs te geven ais hij verklaart te willen geven maar dat zij zich behooren te bepalen tot het onderzoek of de stukken in orde zijndat is geldig en onvervalschtterwijl, wanneer de houder der acte met het onder wijs een aanvang maakt, het schooltoezigt te bcoordeelen heeft of hij buiten de grenzen zijner bevoegdheid onderwijs geeft. Dientengevolge zijn burge meester en wethouders uilgenoodigd nadat zij het bewijs van het verleende visum hebben afgegeven, daarvan kennis aan de plaatselijke schoolcommissie te geven. Bij de tweede kamer is thans ontvangen het antwoord der regering omtrent het ontwerp nopens de mobielverklaring van het Litnburgsch honds- contingent. Daarbij worden onderscheidene inlichtingen, door de kamer gevraagd, gegeven en een aantal stukken overlegd. Betreffende het dienen van Nederlanders hij het Limburgsch bondscontingent wordt aangemerkt dat het kon. besluit van 30 JuniJ 1842, houdende de eerste formatie van liet contingent, bepaald dat het zooveel mogelijk uit Limburgers zal bestaan. Daaruit blijkt dat ieder vrijwillig dienend militair, van het Ned. leger, be stemd kan worden om bij het bondscontingent te dienen. Wat nu de vraag aangaat, of het voornemen bestaat om het Limburgsch contingent in marsch- vaardigen slaat te brengen door overplaatsing van hel personeel, dat bij liet 5de reg. dragonders ontbreekt, uit de andere regimenten kavalerie, ver klaart de regering, dat werkelijk zoodanig voornemen bij haar beslaat. Ten aanzien van het bezwaar, dat geacht wordt daarin gelegen te zijn, dat bij de mobielverklaring van het bondslcger, waardoor het Limburgsch contingent verpligt zou worden aan den krijg deel te nemen tegen eene be vriende mogendheid, de onzijdigheid van Nederland in gevaar zou komen, is het aan de regering voorgekomen, dat, zelfs indien dal geval onverhoopt zieli mogt voordoen, volgens de algemeen als geldig erkende regelen de onzij digheid van Nederland ongekrenkt zou blijven. De commissie van rappor teurs, in aanmerking nemende dat de voordragt thans is toegelicht, heeft een nader onderzoek in de afdeelingen nood'g geacht.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1