pkijisser. YADERLAND EN ORANJE. Sardinische leger voorviel, is generaal Cialdini, op den linkeroever, nabij Vercelli over de Sessia getrokken. Bij die gelegenheid had teVillata een he vig treffen plaats, dat mede voordeelig voor de Sardinische wapenen uitviel. Generaal Cialdini is tot Borgo-Vercelliop den weg van Novara, voortge- rukt, en de Oostenrijkers hebben, volgens zijne opgave, hunne wapenen, wagens en paarden op de strijdplaats moeten achterlaten. Ook zouden vele officieren en soldaten krijgsgevangen zijn gemaakt. Novara en Mortara zijn nog in handen der Oostenrijkers. Garribaldi heeft mede eene offensive houding aangenomen en naar men meldt met 4000 man reeds den voet op Lombardysch grondgebied gezet. De strijd is dus op drie punten aangevangen. Omtrent het gevecht te Montebello wordt van de Oostcnrijksche zijde het volgende medegedeeld: De luitenant-veldmaarschalk Stadion bewerkstelligde eene bevolen verkenning, om zich te verzekeren van de sterkte en de stel ling van den vijandelijken regtervleugelhij rukte dien ten gevolge op naar Teglio en Montebello. Daar echter op eene aanzienlijker vijandelijke magt stootende, trok hij, na een hevig gevecht, in de beste orde over den Po terug, nadat hij den vijand tot ontwikkeling zijner magt had genoodzaakt. Op den 22slcn heeft koning Victor Emanuel in persoon eene verkenning gedaan naar de Sessia. De Oostenrijkers hebben getracht die verkenning te bemoeijelijkenmaar hunne artillerie werd over de geheele linie tot zwij gen gebragt. De keizer heeft zich van Alessandria naar Voghera begeven, om de gekwetsten te bezoeken. Zoowel de Oostenrijksche als de Fransche ge kwetsten worden zorgvuldig behandeld. Het is thans zeker dat het legercorps van prins Napoleon in Toskane werkzaam zal zijn. Te Florence wordt het palcis Pitti voor dien vorst in gereedheid gebragt. Voor het Franseh-Sardinische leger zijn de volgende bepalingen vast gesteld: Dagelijks, een half uur voor zonsopgang, moeten de troepen onder de wapenen komeneven alsof zij aangevallen werdenen zoodra het dag is, en men zeker weet dat de vijand geene aanvallende beweging zal doen, keeren de troepen naar hunne bivouacs terug. Op dat uur doen de koning en de bevelhebbers den keizer weten, wat hun van de stelling des vijands bekend is. De bevelhebbers zullen met de meeste gestrengheid toezigt hou den dat de officieren geene noodelooze bagage met zich voeren. Ieder officier moet zelf zijn mantel en eene tasch dragenwaarin voor een dag levensmiddelen kan worden geborgen. De manschappen zullen zoo weinig mogelijk dragen. Te Foggia (Napels) heeft eene beweging plaats gehad, met het doel om den hertog van Calabrie's konings oudsten zoon van de troonsopvol ging te doen uitsluiten en den hertog van Traniden oudsten zoon des ko nings uit zijn tweede huwelijk, in zijne plaats te stellen. Deze beweging heeft echter de verlangde uitwerking gemist, maar de bewerkers er van zijn voor alle vervolging gevrijwaard, omdat zij in den geest der koningin hebben gehandeld. Volgens een berigt uit Rome, dat gezegd wordt officieel te zijn, is de koning van Napels den 22sten overleden. Het regeringsblad van Toskane deelt het overlijden mede van den Oostenrijkschen generaal Benedeck, die gekwetst geraakt, te Piacenza zou overleden zijn, aan de gevolgen van de afzetting van een been. De gene raal zou te Frassinettoalwaar de Oostenrijkers vroeger eene poging heb ben gedaan om over de Po te gaandoor een stuk schroot zijn getroffen geworden. In den nacht van 15 op 16 Mei zijn er wederom twee spoortreinen, met militairen, nabij Coccaglio in Lombardye, tegen elkander gestoten. Een der soldaten werd gedood en 36 ontvingen ligte wonden. BERLIJN, 22 Mei. Het leger kan thans geacht worden marschvaardig te zijn. Bij de kavalerie zijn 24,000 paarden voorhanden en voor de artillerie kan men over 36,000 paarden beschikkengenoegzaam voor 850 stukken geschut en den daarbij behoorenden trein. Ten gevolge van de staatkundige spanning is het te Dresdenvooral in de koffijhuizen en herbergen, tusschen de aldaar wonende Franschen en Duilschers tot ernstige tooneelen gekomen. Van de zijde der politie zijn hierop de noodige maatregelen genomenom de herhaling hiervan te voorkomen. Te Hemmersdorf (Hanover) heeft de rustende predikant Jatho zijnen 100s!en verjaardag gevierd. De koning zond hem op dien dag een pracht- bijbel en de koningin een fraaijen leuningstoel. OOSTENRIJK. WEENEN, 22 Mei. Het vertrek des keizers naar Italië is nu weder op den 24stcn bepaald. De gemeentebesturen in het Lombardijsch-Venetiaansch koningrijk zijn gemagtigd geworden om de gemeente-bezittingen te verkoopen ten einde aan de leening van 75 millioen fl. deel te nemen. De eerste storting moet op het einde van Junij plaats hebben. Volgens alhier ontvangen beriglen uit ons hoofdkwartier in Italië is het onwaar dat aan de stad Vercelli eene oorlogsbelasting is opgelegd ge worden. Er is niets geëischt, en hetgeen de Sardinische bladen daarom trent mededeelen is logenachtig. Bij gelegenheid van hel vertrek van het derde bataillon vrijwilligers alhier, werden die militairen begeleid door een groot aantal vrouwelijke betrekkingen van verschillenden aard. Bij het vertrek van den spoortrein werden zij allen in eenige der laatste waggons van den trein toegelaten. Nadat men het eerste station van den spoorweg achter zich had, werden zij op eene bijzondere wijze verrast. Terwijl de trein langzaam voortreed werden de laatste waggons van den trein ongemerkt losgelaten en bleven deze, tot niet geringe teleurstelling der reizigsters, alleen op den spoor weg staan. Eenige grondbezitters in Moravië hebben 200,000 11. bestemd voor de oprigting van twee bataillons vrijwillige jagers. De banus Jellachich is te Agram in Croalië overleden. SRGEZORSBER. Het saizoen nadert alweer, dat menig inwoner van Leiden, zijn ouden gevel moede of wegens deszelfs bouwvailigen toestand gedwongen, er een nieuwerwelschen voor in de plaats gaat zetten, en tegen het najaar wordt dan menigeen verrast door het geheel moderne uiterlijk van een huis, dat gedurende den zomer achter een heimelijk beschot werd opgemetseld en ge timmerd, doch, afgebroken, tevens met zijn verleden en zijne overleveringen brak. Het ergste is maardat zoodoende van lieverlede ook nog al iets van de aanschouwelijke geschiedenis der stad pleegt verloren te gaanhetgeen het hart van den oudheid-minnaar zeer doet. Ik spreek niet van het schan daal door de slooping van het merkwaardige timmcrmans-gildehuis gepleegd, van de historische steenen in het huis op het hoekje van de Burglsteeg achter eene onedele kalklaag, den hemel zij dank! nog maar verdonkeremaand; overal gaat in ons land het vandalisme, zonder gezag, dat het verhoede of zich erbarme, ijverig te keer en zelfs breekL de staat met de zigtbare over levering der vaderen. Verdwijnt niet eerlang het Binnenhof? slaat niet het karakteristieke stamhuis der Huygensen onder mokerslagen te bezwijken? Briser la traditionzegt een ernstig schrijver dezes tijds, c'est mettre la hache aux racines et tarir la vie sous prélexte de la renouveler. Maar eene hoe groote menigte van steenen, sieraden, snijwerken, ondergeschikte bijzonderheden, merkwaardig door kunstvaardigheid en overleg, belangrijk voor de stedelijke geschiedenis, voor het minst afdruksels van hun tijd, zijn door onoplettendheid, onverschilligheid, ook al uit gebrek aan een lokaal om ze te bergen, verloren gegaan! Zoo dikwijls staat op een sleutelsteen, op een steen in den gevel, een jaartal of een wapentje, hetwelk den oor sprong, de afkomst, de vroegere bestemming, de voormalige bewoners van het pand verklaart of aanwijst; hoe dikwijls vindt men steenen met bloem kransen uitgehouwen, tegels met tafereelen uit de gewijde geschiedenis voor zien; hoe vaak eene gebeeldhouwde trapleuning, een aardigen schoorsteen mantel of eene schoorsteenplaat, eene kunstige betimmering, zwierig en be vallig smeedwerk of wel eene zerkwaar iets op staat afgebeeld of te lezen is! Wilt daar in het vervolg op letten, stadgenootenslaat dat alles niet langer als barbaren stuk, maar neemt de moeite u bij den architect J. W. Schaap, op de Pieterskerkgrachtte vervoegen, met vermelding van wat er voorhanden mag zijn. Hem is verzocht alle steenhout of ijzer van belang rijken aard of met distinctieve teckenen voorzien erkentelijk in ontvangst te nemen, te deponeren in eene zaal van het huis aan de overzijde zijner woning en er den aanbrenger eene kleine belooning voor ter hand te stellen. 21 Mei 1859. STADS-KERlCTEai. De BURGEMEESTERHoofd van het Gemeentebestuur te Leydendoet te weten, dat op heden ontvangen en aan den Ontvanger der directe be lastingen zijn ter hand gesteld twee, op den 17dea dezer maand invorder baar verklaarde, Kohieren voor de belasting op het Personeel, over het dienstjaar 1858 en 1859, en dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden24 Mei 1859.D. TIEBOEL SIEGENBEEK. KERKNIEUWS. HOORN, 21 Mei. Door den kerkeraad der herv. gemeente is uit de vroeger medegedeelde nominatie het volgende 3-tal gevormd: dd. van der Meulen, te Schermer; de Pecker, te Waddingsvecnen Worst, te Epe. 238stc Staats-Lotertj. Trekking der Vijfde Klasse. 13dc Trekking. Nos. 3624, 4995, 6267 en 17760 ieder een prijs van ƒ1,000. ABVERTENTIESi, Voorspoedig bevallen van eene DOCHTER J. M. HOOGEBOOM EIGEMAN. Leyden, 22 Mei 1859. Bevallen van eene welgeschapene DOCHTER Vrouwe A. M. C. van HALL, RENGERS HORA SICCAMA. Leiden, 23 Mei 1859. De Ondergetcckendenerkentelijk voor de vele bewijzen van deelneming, bij de voltrekking van hun huwelijk ondervonden, betuigen daarvoor, langs dezen weg, aan Bloedverwanten, Vrienden en Bekenden, mede uit naam hunner Ouders, hunnen hartelijken dank. F. A. VERSTER. Leiden, 24 Mei 1859. E. M. VERSTER, van Kaatiioven. De Ondergeteekende dankt allenvan wie hij bij de bevalling zijner Echtgenoote zoovele blijken van welgemeende deelneming heeft ondervonden. Leyden, 22 Mei 1859. A. A. van BEMMELEN. KIESVEREERIGER» Voor het Lidmaatschap van den Gemeenteraad, bij de verkiezing op Dingsdag den 31sten Mei e. k.wordt op nieuw aanbevolen de Heer en Mr. B ARIEL CORNELLS VIRULÏ VAR POIIBEROEJER. Namens het bestuur der Vereeniging, Leyden, 23 Mei 1859. TAETS van AMERONGEN, I. Voorzitter.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3