LEYDSCIIE COURANT. VRIJDAG 20 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vi ij dag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCÜE BERIGTEN. LEYDEN, 19 Mei. PROCESVERBAAL van de opening der Stembriefjesdie ter benoeming van één Lid van den Gemeenteraad van Ley den den 17den Mei 1859 zijn ingeleverd. Op heden den achttienden Mei achttienhonderd negen en vijftig, in de gemeente Lcyden, is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het raadhuis plaats genomen, des morgens te negen ure. Hel bureau is zamengcsteld uit den Heer Mr. D. Tieboel Siegenbeek, Burgemeester Voorzitter, en de Hceren Mrs. H. P. J. Tollens en C. W. Hubrecht, Leden van den GemeenteraadStemopnemcrs. De Voorzitter plaatst op de tafel twee stembussen, bij hem den 17den Mei 1859 overgebragt uit de beide afdeelingen der gemeente Leyden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden vier honderd een en twintig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengd, worden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard elf stembriefjes, waarvan twee oningevuld en twee niet behoorlijk ingevuld zijn, één onderteekend is en zes tot ecne andere verkiezing behooren. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest vier honderd en tien. Van dit getal zijn uitgebragt op de Hceren Mr. D. C. Viruly van Poederoijen 170 stemmen, A. Librecht Lezwyn 109, D. A. Schretlen 101, Mr. D. A. Grave van Limburg Slirum 5, J. P. W. Schermer 4, P. F. J. Ysselsteyn 3, Mr. J. W. Schuurman, J. I. van Wensen en C. J. van den Aardwegh, ieder 2 stemmen, W. C. de Sain. Mr. S. Tak, S. A. Meerburg, A. C. Leembruggen, P. Dingjan. J. Hopman, Mr. J. L. KlaverwijdenA. P. van Dishoeck, Mr. 1. L. Cremer van den Beicli van Heemstede, A. Tieleman, J. B. II, Schmier en B. W. Wttewaall, ieder ééne stem. Hebben alzoo de meeste stemmen verkregen de Ileercn Mp. D. C. Viruly van J Poederoijen en A. Librecht Lezwyn. Geene volstrekte meerderheid v'erkregen zijnde,, wordt ecne herstemming bepaald over hen, die de meeste stemmen hebben erlangd, waartoe eene lijst is opgemaakt, bevattende twee personen, met name de Ileeren Mr. D. C. Viruly van Poederoijen en A. Librecht Lezwyn; alles in overeenstemming met bet bepaalde bij art. 11 der Wet, regeieride de zamenstclling, inrigting en bevoegdheid der Gemeentebesturen. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander Procesverbaal opgemaakt, in tegenwoordig heid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 18deD Mei 1859. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Voorzitter. II. P. J. TOLLENS,! c# C. W. HUBRECUT. 1 Stem0Pnemers- Bij kon. besluit van 16 dezer is benoemd tot adsistent bij 's rijks museum van natuurlijke historie alhier de lieer A. A. van Bemmelen. De lib. officieren van het corps rijdende artillerie hebben aan de com missie van opperloezigt en beheer der kweekschool voor zeevaart een blijk van belangstelling willen geven in den bloei der gemelde inrigtingdoor liet aanbod van een groot militair water-concert aan de Groote en Kleine Vink, op Donderdag den 26slen dezer, des avonds ten 6} ure. De opbrengst van dit concert zal geheel strekken tot slijving van liet fonds dat vereischt wordt tot de slichting van het nieuwe gebouw der kweekschoolwaarvan de uitbesteding, niettegenstaande het nog beslaande te kort, in het belang der talrijke kweekelingenvoor wier huisvesting en voeding noodwendig moet gezorgd wordenniet langer kon worden uitgesteld. liet bouwen van nieuwe localen enz.ten dienste der kweekschool voor zeevaart alhier, waarvan de aanbesteding gisteren plaats had, is aan genomen door de hli. van Litli en Kijk alhier, voor de som van ƒ7000. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de vier eerste maanden van 1859waaruit blijktdat die bedra gen beeft ƒ18,784,480.55, zijnde ƒ156,459.26 meerder dan in genoemd tijdvak van 1858. Tc Woerden wordt in 's rijks gevangenis met spoed gearbeid aan bel in gereed maken van eene groote hoeveelheid tentendoekvoor bet rijks magazijn te Delft. Naar men verneemt, landde Maandag avond, ten 9 ure, te ter lleyder. eene roeiboot, waarin zich slechts een persoon bevond. Bij onderzoek moet gebleken zijn, dat die persoon een deserteur van de marine was, die Texel 48 uren geleden verlaten bad met hel voornemen om met een zeer ligt bootje al roeijende de Engelsche kust te bereiken. De waaghals had ge durende al den tijd, dat hij op zee gedobberd had, geen voedsel gebruikt en was dus als 'tware uitgehongerd. Bij den veldwachter der gemeente moet bij de eerste vcrverscbingen gebruikt hebben. Daarna moet bij voor den burgemeester zijn gebragt, die hem aan de bevoegde autoriteit schijnt te hebben overgeleverd. liet muziekfeest der maatschappij ter bevordering der toonkunst, dat dezen zomer te Arnhem zou plaats hebben, zal wegens de tijdsomstandig heden geen voortgang hebben. Dezer dagen bad te Vollcnhovc een treurig voorval plaats: De buis- vrouw van S. S., bezig met de wascli, zette eenen waschkelel met kokend water van het vuur op den vloer en ging onmiddelijk daarop naar een win kel om zeep !e halen, na het toezigt over een kind van 9 maanden, dat in de wieg lag, aan een ouderen jongen te hebben gegeven. Daar liet kind echter, nadat de moeder was heengegaan, begon te schreijen, nam de knaap het kind uit de wieg, struikelde en liet het in den waschkelel vallen. Wei greep hij het er spoedig uit, waarbij bij zich aan den arm brandde, docli na ecnige uren stierf reeds de kleine, ondanks alle geneeskundige hulp, aan de bekomen brandwonden. Bij hel instituut voor doofstommen te Groningen worden thans weder de noodige maatregelen genomen voor de opneming van nieuwe kweekelin gen bij het begin van den aanstaanden cursus. Dit jaar kunnen geplaatst worden alle doofstommen, geboren in het tijdvak 1 Augustus 1844 tot 31 December 1850. In bet belang dier ongelukkigenvoor wie elk jaar ver zuim een onherstelbaar nadeel is, wordt elk, die met hun bestaan bekend is, verzocht, om het zijne toe te brengen, ten einde zij niet langer van liet hun zoo noodig onderwijs verstoken blijven. Ecne kennisgeving aan de directeuren der departementen van liet instituut, of aan de hoofddirectie zelve, is voldoende, om de noodige inlichting aangaande liclgeen er verder vereischt wordt te ontvangen. Op den 12dcn dezer is op de hofstede van C. van Gassen, onder Hulst, brand ontslaan, waardoor de woning met schuur, benevens al de gereed schappen, 6 runderen, 3 paarden en 130 mudden graan een prooi der vlam men werden. Dit is de tweede brand op die hofstede binnen den tijd van 8 maanden. Van den Nederl. commissaris in Japan is bij de regering het volgende berigt ontvangen, gedagteekend Dcsima, 9 Maart 1859: ln den nacht van den 7den op den 8ste" dezer, ten 2j ure, is alhier brand ontslaan in een magazijn van leveranciers van lakwerken en porselein, welke spoedig tot meerdere gebouwen oversloeg. Bij den lagen stand van het water konden de spuiten geen dienst doen en moest men voor de vernieling van het ge- heele etablissement beducht zijn, hetgeen hoofdzakelijk is voorgekomen dooi den bijstandverleend door den kommandant van liet Russisch fregat Askold d'Ounkousky en diens officieren, die van bun verblijf te Inassa met 300 man der equipage onmiddelijk zijn overgekomen en door liet omhalen van eenige gebouwen den brand hebben gestuit. De bevolking van Nagasaki met den gouverneur aan bet hoofd heeft ook veel bijstand verleendeven als de gezagvoerders en bemanningen van de Nederl. en vreemde schepen. Door den brand zijn geheel verwoest: 4 magazijnen van lakwerken en por selein, aan Japanners tocbehoorende; 5 van de nieuw gebouwde gouverne- ments-woningenhet woonhuis van de heeren II. H. Speugler en C°.eene in aanbouw zijnde woning van de heeren Gerlach en C°.4 gouvernements pakhuizen in huur bij particulieren. De ottana's woning en een gouverne- ments-pakbuis zijn omgehaald. De schade van Nederl. particulieren wordt begroot op ƒ150,000 en van de Japansche particulieren op ƒ200,000. Be halve de vernielde gebouwen heeft de regering geen andere schade geleden dan hetgeen bij het redden is beschadigd of ontvreemdbelgeen van geen aanbelang zal worden bevonden. Thans is openbaar geworden het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs der tweede kamer over de vvets-ontwerpen tot zamenblijving van de miliciens der ligtingen van 1856 en 1857. Bij de overweging van deze beide wetsvoorstellen heeft men dc handelwijze der regering vreemd genoemd. Zoodra zij eenmaal begreep, dat liet geraden was, een deel der militie buitengewoon bijeen te roepen en langer te doen zamenblijvenhad bij baar bet vragen van de magliging der wetgeving op den voorgrond be hooren Ie staan, en kon het eerst in de tweede plaats in aanmerking ko men, zich de geldelijke middelen voor het ten uitvoer leggen van den maatregel ie vcrschaHen. In slede daarvan is de regering met de aanvrage dier middelen begonnen, en heeft zij eerst later de wet, zonder welke het grootste deel der vereischle buitengewone uitgaven onmogelijk zon zijn, in gezonden. Men heeft zich deze handelwijze naauwclijks anders kunnen verklaren dan door aan te nemen, dat de regering oorspronkelijk gemeend heeft, geene wettelijke magliging tot het langer doen zamenblijven der lig tingen van 1856 en 1857 te behoeven, en dat zij eerst later op dat punt van gedachten is veranderd. Toen men in eene bcoordeeling der voorgedragen

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1