Te Spilhead zal er binnen eene maand een eskader vereenigd zijn van minstens 15 schroeflinieschepen van 131 lot 81 stukken, en een evenredig aantal stoomfregattenkorvetten en kanonneerbooten. flit eskader zal in de wateren van Landsend tot aan de Noordzee kruisen. Te Livorno heeft een Engelsch oorlogsvaartuig geweigerd om de Tos- kaansche vlag als naar gewoonte met saluutschoten te begroeten. Daarom trent zijn door den heer d'Azeglio ophelderingen aan lord Malmesbury gevraagd. Onze regering heeft geantwoord dat zij tot hiertoe geen berigt had ontvangen omtrent de regeringsverandering in Toskane en voorts dat de Toskaansche regering niet onafhankelijk was, maar zich aan Sardinië had onderworpen. Het groole Britsche en buitenlandsche bijbelgenootschap hield dezer dagen, onder voorzitting van lord Shaftesbury, zijne 57s,e jaarlijksche ver gadering. In het afgeloopen jaar hadden de verschillende ontvangsten van het genootschap 78,047 bedragen, terwijl de verkoop van bijbels 76,859 opgebragt had. Verkocht werden 1,625,985 bijbels. De uitgaven van het genootschap bedroegen 158,643 In Westminster is de steiger voor een huis, dat men bezig was op te trekken, ingestort. 5 werklieden, van eene hoogte van 70 voet gevallen, verloren daardoor het levenen 7 andere werden gekwetst. Volgens een berigt uit Shanghai, van 8 Maart, is de stad Jedo, in Japan, door een Vreeselijken brand voor een groot gedeelte verwoest. Meer dan 50,000 huizen moeten daarbij in de asch zijn gelegd. De ramp is des te grooter, dewijl juist dat gedeelte der hoofdstad is vernield, waar de prachtigste winkels werden gevonden. FRANKRIJK. PARIJS 16 Mei. Naar men verneemt zal de heer de Chasseloup-Laubatdie prins Napo leon als minister van koloniën is opgevolgdde portefuille van marine ver krijgenter vervanging van den admiraal Ilamelin, die groot-kanselier van bet legioen van eer zou worden. Dc lieer Billault, oud-minister van binnen), zaken zou tot minister van koloniën benoemd worden. De uitslag der inschrijving voor de leening van 500 millioen fr.waar toe onlangs werd beslotenis zeer schitterend geweest. Die inschrijvingen bedragen niet minder dan 2200 millioen. De geringe som, waarvoor kon ingeschreven wordenheeft een ieder tot deelneming aan de leening uitge lokt. De beurs verkreeg ten gevolge van dezen gunstigen uitslag eene betere stemming. Volgens le Pays zou graaf Buol te Weenen afgetreden zijn, omdat hij niet voor den oorlog gestemd was, en zich tegen het aan Sardinië ge stelde ultimatum verzet had. De invloed van den maarschalk von Hess was thans aan het hof zeer groot en men geloofde dat hij met de leiding der krijgsbedrijven in Italië zou belast worden. Dezer dagen is er te Brussel een geschrift uitgegeven van den heer About, over het Italiaansche vraagstuk, waarin o. a. het wereldlijk bestuur van den Paus scherp wordt afgekeurd. Dit werk dat, naar men zegt op voorspraak van prins Napoleon, hier te lande was toegelatenis door l'Uni- vers op eene hevige wijze bestreden, en thans ook op last der regering in beslag genomen; echter zijn er reeds een lOOOtal exemplaren van verkocht. Tegen den schrijver zal, naar men verneemt, eene reglsvervolging ingesteld worden. Eene commissie (bestaande uit de hh. A. Coquerel filsGrandpierre, Read, Rognon, de TriqueliVaurigaud en Vernes) door de Conférence pastorale alhier benoemd om in de hervormde kerk in Frankrijk de viering van het derde eeuwfeest harer vestiging, namelijk de bijeenkomst harer eerste synode op 26—28 Mei 1559, voor te bereiden, heeft al de evangelische gemeenten uitgenoodigd tot het houden van eenen plegtigen dankstond op 29 Mei aanstaande, ter herinnering aan den dag, waarop dc hervormde gemeenten van Frankrijk zich tot een gemeenschappelijk geloofs- en kerke lijk leven hebben aaneengesloten en zich als zelfstandig kerkgenootschap hebben gevestigd. «Indien bet ons," zegt de commissie in hare uitnoodi- ging, «niet in last is gegeven, om zich te rigten tol die gemeenten der Christenheidwelkehoewel in verschillende landen verspreidonze zuster- gemeenten genoemd mogen worden ten einde ze tot deelneming in onze dankzegging en gebeden bij deze pleglige gelegenheid op te wekken, zij zou echter te kort doen aan een pligtdie haar dierbaar is, indien zij die uilnoodiging niet rigtte aan alle evangelische gemeenten zonder onderscheid. Mogen zij alle met ons zamenstemmen in hare smeekingen en Christelijke bedenop den 29stel1 Mei aanst.voor de hervormde kerk in Frankrijk. I TA EI E. Keizer Napoleon heeft zijn hoofdkwartier te Alessandria gevestigd en bjj zijne aankomst in die stad hadden aldaar verschillende feesten plaats. Te Genua en te Alessandria zijn krijgsraden gehouden, waarbij Z. M. tegen woordig was; zonder twijfel werd daarin gehandeld over het te volgen plan van den veldlogt, aangezien de onderscheidene bevelhebbers der leger corpsen, hoewel allen met ijver bezield, tot hiertoe slechts hunne persoon lijke inzigten volgden. Van nu af aan zal er eenheid in hunne handelingen komen. De Oostenrijkers schijnen te begrijpen dat het Fransch-Sardinische leger spoedig aanvallenderwijzc zal beginnen le handelen. Zij gaan voort zich bijeen te trekken ten einde dien aanval le kunnen wederstaan, en uitge nomen Vercelliis de geheele linkeroever van de Sessia door hen verlaten. Hun leger bevindt zich tusschen deze rivier en den Tessino, waarover zij verschillende bruggen hebben gelegd om van eenen goeden aftogt verzekerd te zijn. Hunne vliegende kolonnendie dieper in het vijandelijk land wa ren doorgedrongen zijn allen teruggeroepen en van Pavia hebben zij be legeringsgeschut onlboden en dit in linie van balaille gesteld. De Sardinische troepen hebben bij herhaling verkenningen gedaan in de rigting van Vercelli zonder echter tot eene ernstige ontmoeting aanleiding te geven. Over't geheel is het Sardinische leger ecnigzins voorwaarts getrokken. Een belangrijk tref- fen verwacht men eerst tegen 20 Mei of daaromtrent, indien ten minste de zware regens, die onophoudelijk vallen, dit niet onmogelijk maken. Prins Napoleon bevindt zich nog le Genua, en is bezig om zijn legercorps te organiserendat voltallig moet worden gemaakt met troepen die voort durend uit Algerie aldaar aankomen. Men weet de bestemming van dit corps nog niet. Men begroot de schade, door de Ooslenrijksche troepen in Italië aan- gerigt, op niet minder dan 100 millioen fr. Niet alleen hebben zij zware oorlogsbelastingen gehevenmaar ook de boomenen vooral de moerbeziën- boomen gekapt, de bruggen verbrand en de spoorwegen, landhuizen en pachthoeven vernield. Ook de goederen van graaf Cavour, nabij Vercelli, hebben veel geleden. PRÜI8SEN. BERLIJN, 15 Mei. De prins-regent heeft de zitting der kamers in persoon geslolen met eene rede, waarin hij op nieuw in krachtige taal de staatkunde zijner rege ring heeft blootgelegd. Pruissenzeide hij o. a.heeft vast besloten het evenwigt van Europa te handhaven en het is zijn regt en zijn pligt voor de veiligheid en de nationale belangen van Duitschland te waken. Door dc bondsvergadering is in eene buitengewone zitting op Vrijdag 1L besloten lot het leggen van eene oorlogsbczetting in al de bondsvestingen. Tegen een voorstel van Hanover, om een observatie-corps aan den Rijn te plaatsenis door den vertegenwoordiger van Pruissen geprotesteerd. Men verwacht dat de bondsvergadering den uitvoer van vee, zonder onderscheid, zal verbieden. De Leih- und Commerz-Bank te Kassei heeft hare betalingen geschorst. I Het zijn meestal dienstboden, daglooners, enz., die hunne spaarpenningen in deze bank geplaatst hadden, welke door dit faillissement getroffen worden. Uit Siegburg nabij Keulen, wordt de volgende edele karaktertrek me degedeeld. Een dergencndie tot de reserve van de landweer behoorde en onder de wapenen was geroepen, kwam diep bewogen op de loopplaats aan. De oorzaak zijner droefheid was dat hij een blinden vader en eene zieke moeder moest achterlatenwier eenige kostwinner hij was. Een zij ner bekendeu, een jongman, de redenen daarvan vernemende, heeft hem gedwongen zijne plaats aan hem af te staan, welk verzoek door den chef van het bataillon werd ingewilligd. OOSTENRIJK. WEENEN, 15 Mei. De graaf von Rechberg, Oostenrijksch gezant bij de bondsvergadering, is thans in de plaats van graaf von Buol met de leiding der buitenlandsche aangelegenheid belast. Eene erfenis, die in de tegenwoordige omstandighe den niet benijdenswaardig is. Natuurlijk heeft deze plotselinge verandering veel opzien verwekt en tot allerlei geruchten, wat betreft de oorzaak, aan leiding gegeven. Volgens sommigen zou de keizer zeer ontevreden zijn over de gevolgen der laatste diplomatique onderhandelingen, waardoor de uilvoe ring der aan Sardinië gedane bedreiging is vertraagd geworden en het plan der militaire autoriteiten is mislukt. Volgens anderen is de aftreding van graaf Buol eene poging om tot eene verzoening met Rusland te geraken en de oplreding van graaf von Rechberg zou aan dit laatste gevoelen waar schijnlijkheid bijzetten, omdat deze altijd gunstig gestemd is geweest voor de Russische staatkunde. De dagbladen van Frankfort beweren dat de aftreding van graaf Buol niet van zoo groot gewigt is te achten als men oppervlakkig wel zou denken, en dat daardoor vermoedelijk geene verandering in de staatkunde der Oos- tenrijksche regering zal le weeg gebragt worden. Het vertrek des keizers naar Italië is nu weder op den 17llcn bepaald. De aartshertog Reinier zou in zijne afwezigheid de zaken des lands besturen. De keizer heeft in Lombardye eene leening van 75 millioen fl. bevolen, a 5 pCt. rente. De koers van uitgifte is 70 pCt.. Hoewel de regering reeds aan de Sardinische schepen in onze havens het verlof lot vertrek had gegevenzoo zijn echter thans die vaartuigen in beslag genomenten gevolge van het embargo dat door de Sardinische rege ring op de Ooslenrijksche schepen is gelegd. Volgens alhier ontvangen berigten uit Triëst zijn reeds eenige onzer schepen door de Franschen genomen. Het huis Lutlerolh en C°.te Triëstheeft zijne betalingen gestaakt. Men acht den val van dit huis nog van meer gewigt dan dien van het huis Arnstein en Eskeles. De chef der firma is consul-generaal van Pruissen en directeur der Oostenrijksche Lloyd. De keizer heeft den generaal von Springensfeld naar het door brand zoo zwaar geteisterde Brody met eene aanzienlijke geldsom gezondenten einde voorloopig in den nood der inwoners te voorzien. TURKTE. Uit Alexandrië wordt gemeld dat op den 3den Mei de eerste spade is gestoken tot de doorgraving van de landengte van Suez. De heer de Lesseps hield daarbij eene aanspraak, en zeide dat zijn vertrouwen op het welsla gen der onderneming nog bevestigd was door den uitslag der volledige op neming van het terreinwelke hij onlangs had bewerkstelligd. OOST-IN MIE. BATAVIA, 24 Maart. Bij besluit van den gouverneur-generaal van 22 dezer wordt verklaard, dat de openstelling voor den algemeenen handel der havens, aangewezen in de ordonnantie van 31 Mei 1858, zich niet uitstrekt tot den invoer van wollen en katoenen goederenvervaardigd bewesten de Kaap de Goede Hoop en aangevoerd van plaatsen gelegen buiten Ned. Ittdië, of van Ned. Indische vrijhavens; blijvende mitsdien de invoer daarvan in die nieuwlings open gestelde havens vooreerst verbodentot dat dienaangaande anders zal zijn bepaald. De expeditie naar Boni is met eenen gunstigen uitslag bekroond. Die plaats is genomen en verbrand, waarbij onze troepen een verlies hebben ge-

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2