LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 16 MEI De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven Rij (leze Courant behoort Rijblatl IV». 11. KHMrcumAiMDstiiia BICK UITKUN. LEÏDEN14 Mei. Als gerucht wordt ons medegedeeld dat de Oostenrijksche minister van buitenl. zaken, graaf Buol, is afgetreden. Of van deze aftreding cene ver andering in de staatkunde der Oostenrijksche regering het gevolg zal zijn, is moeijelijk te voorspellen en zal eerst later blijken. 11. K. H. prinses Marianne heeft gisteren deze stad met een bezoek vereerd. Na de kon. Nederl. grofsmederij en onderscheidene musea bezocht te hebben, heeft zij in het hölel het Stadhuis van Amsterdamvan den heer L. C. Smits, in het Noordeinde, een dejeuner gebruikt. H. K. II. kwam hier omstreeks 10 ure en is ten 3 ure weder vertrokken. Onder de nuttige inrigtingen, waarop onze stad zich verhellen mag, be kleedt de zoogenaamde tusschenschool eene waardige plaats. Veel tot haren lof te zeggen verbiedt ons de pligt der kieschheid jegens den menschenvriend die haar opriglte en in stand houdt. Maar nu zij verplaatst is naar het nieuw verbouwde locaal op de Pieterskerkgracht, en onlangs in tegenwoor digheid van een klein maar aanzienlijk auditorium ingewijd werd, zij haar naam hier genoemd ten behoeve van allen, wie het nog niet bekend was, welk cene doelmatige bestemming het deel geworden is van gehouwendie zoolang door hun bouwvallig uiterlijk en zonderlinge inwendige inrigling de aandacht onzer stadgenoolen getrokken hebben. Naast het nieuwe, luchtige schoollocaal bevindt zich eene speelplaats, welhaast zal er eene geschikte woning voor een concierge verrijzen en belooft een en ander, met onbe krompen hand tol stand gebragt, een bewijs te worden van de kracht eener wijs overleggende en krachtig werkende philanthropic. liet Nederl. genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen heeft eergisteren hare 35,le algemeene vergadering te Amsterdam gehouden. De algemcene voorzitter, de lieer W. II. Suringerheeft die bijeenkomst met ceue belangrijke rede geopend, bevattende eene beschouwing van sommige punten van strafwetgevingnaar aanleiding van het nieuwe ontwerp van het ls,e boek van het wetboek van strafregtonlangs bij de tweede kamer der staten-generaal ingediend. Door den secretaris, den heer A. A. Stuart, werd verslag gedaan van den toestand en de werkzamheden van het genoot schap gedurende het afgeloopen jaar, waarbij hij in bijzonderheden trad omtrent de verblijfplaats van jeugdige ontslagenen alhier. Aanvankelijk waren reeds 25 jeugdige ontslagenen toegelaten, waarvan e'én zich onttrok, terwijl 4, na een proefjaar van goed gedrag, in de zeedienst werden aan genomen, en de overigen, onder streng toezigt en liefderijke zorg, voor hunne volgende bestemming werden opgeleid, inzonderheid door hunne oefe ningen op de kweekschool voor de zeevaart en de kanonneerboot alhier. Bij verdere uitbreiding van het getal ontslagenen en daartoe dringend nood zakelijke ondersteuning, werd de hoop verlevendigd, om allengs vele diep verwaarloosdendie anders voor de misdaad en de gevangenissen opgroeiden tegen nieuwen val te bewaren enonder 's lleeren zegenten goede te leiden. Na velerlei belangrijke mededeelingen ging de vergadering uiteen, in de overtuiging, dat het stelsel van afzonderlijke opsluiting, en daarmede liet éénige middel tot zedelijke verbetering der gevangenen algemeen in zjjne waarde erkend, door de regering gehuldigd en welhaast uitgebreider toegepast zou worden. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 79 tot 99 personen. Te Alphen zijn tot leden van de prov. staten van Zuidholland geko zen de hh. J. II. Verboom baron van Reede van Oudshoorn met 263 en mr. C. van der Vlies met 273 stemmen. Er waren 327 geldige stemmen uilgcbragt. Te Schiedam zijn gekozen de hh. mr. A. Vernède en L. A. Bruyn; te Dordrecht de hh. mr. P. Blussé van Oud-Alblas en jhr. J. N. J. Jantzon van ErlTrentcn, en te Gorinchem de hh. J. Rooseboom en J. Cambier. Wij vernemen dat, ten gevolge van de afstemming door de tweede kamer van het wets ontwerp lot indiensthouding van de ligling van 1854, door het dep. van oorlog de vereisclue bevelen zijn uitgevaardigd, dat over morgen aan de miliciens dier ligting hunne paspoorten worden uitgereikt. Men meldt dat de miliciens der ligting van 1859 onmiddelijk in dienst zullen worden gesteld. Geene verloven zullen worden toegekend dan we gens ziekte. Hbl Tot het eerstdaags tc houden examen ter admissie van kadets op de kon. milit. akademie te Breda zullen ruim 200 adspiranten worden toegelaten. Naar men verneemt is er sprake om te Schiedam eeu gymnasium op te rigten, In den nacht van 4 op 5 dezer heeft bij den polder Nieuw Neuzen, gelegen ten westen van de vesting Neuzeneer. zeer ernstig voorval plaats gegrepen. Niet alleen is aldaar de dijk over cene lengte van bijna 300 ellen beschadigdzoodat de polder in groot gevaar verkeerde om onder tc loopen maar ook van het builen liggende schor is zooveel weggevallen, dat nage noeg 3 bunders oppervlakte in de diepte verzonken zijn. Men is ijverig bezig om den polder voorloopig tegen overstrooming Ie beveiligen. 's GRAVENUAGE14 Mei. Z. M. de koning heeft zijn jagermeester, baron de Vos van Sleenwijk benoemd tot officier van de Eikenkroon. Ook heeft Z. M. het ridderkruis der genoëmde orde geschonken aan den verdienstelijken toonkunstenaar Ed. de Hartog, die zich thans tc Parijs bevindt. Z. M. heeft aan den heer mr. W. F. Roebessen, secretaris hij het Ned. gezantschap te Parijs, vergunning verleend tol het aannemen van het ridderkruis, lstc kl., der orde van den Witten Valk, hem door den groot hertog van Saksen-Weimar geschonken. Z. M. heeft benoemd lot ambtenaren voor de dienst der gonvcrncmcnts clectro-magnelische telegrafen in Ned. Indie de hh. G. W. ten Brutnmcler, D. Gollner, D. [lontman, thans rijkslelegrafislen te Rotterdam en te L'lrccht, J. J. F. ten Siethoff, te 's Gravenhage en P. M. Timmer te Haarlem. Z. M. de koning wordt aanst. Woensdag van het Loo in de residentie terug verwacht. Door den minister van binnenl. zaken zijn benoemd tot leden der com missie, belast met het afnemen van het examen der candidaten, die dit jaar op de kon. akademie te Delft wenschen toegelaten te worden, de heeren R. Lobatto, hoogleeraar aan de akademie; dr. C. P. Burger, benoemd leeraar aan de akademie; J. T. A. Frangois, leeraar aan het gymnasium tc Rotter dam; J. II. van Sillevoldt, leeraar aan het gymnasium te 's Gravenhage M. J. A. Maslhoff. praeceptor aan het gymnasium te Delft; dr. G. van Wieringhen Borski en mr. M. A. M. 's Gravcsande Guicherit, leeraren aan de akademie. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken zijn bevorderd tol opzigler van den walersiaat der lsle kt., die van de 2dc kl. J. Bourdrez; lot opzigler van de 2(lc kl.die van de 3,le kl. J. F. van Mosselveld; tot op zigler van de 3de kl., die van de 4lle kl. J. G. van Niftrik; en tot opzigler van den waterstaat der 3llc kl. is benoemd B. C. Soetemaiivroeger buiten gewoon opzigler van den waterstaat in algemeene dienst. 11e minister van oorlog zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Op Woensdag, den Ist™ Jnnij aanst.zal hij den hoogen raad behandeld worden hel beroep in cassatie ingesteld door C. A. Gunkel, tegen het be kende arrest van het prov. geregtshof van Zuidholland. Als raadsheer-rap porteur is benoemd de heer mr. Pape. De procureur-generaal van Maanen zal het openbaar ministerie waarnemen. De middelen van cassatie zullen worden toegelicht door mr. D. Léon. Bij het onderzoek der wcts-onlwcrpen omtrent het zamenblijven der liglingcn van 1856 en 1857 en van het Limburgsch bondscontingent, enz. in de afdeelingen der tweede kamer zijn daartegen eenigc bedenkingen ge maakt, overeenstemmende met de bereids hij de openbare behandeling ont wikkelde gevoelens. Volgens sommigen bestond er geene reden voor Neder land om anders dan eene afwachtende houding aan te nemen, en was er geene aanleiding aanwezig om door ecnigen maatregel het oog van het buitenland op ons land te vestigen. Men was afkeerig van al hetgeen zou kunnen strekken om verkeerde begrippen over het gehuldigde beginsel van onzijdigheid te doen opvatten. Anderen zagen in het voorgestelde slechts een maatregel van voorzorg. Wanneer aan het te zamen blijven der ligtin- gen van 1856 en 1857 een meer tijdelijk karakter werd gegevenzou men er zich niet tegen verzettenofschoon men moest wijzen op de omstandig heid door de regering erkenddat ons land niet zoo dadelijk betrokken was bij de gebeurtenissen in het zuiden van Europa. De eerste kauier heeft lieden behandeld en aangenomen1°. het wets ontwerp nopens het verbod van den in- en uitvoer van paarden2". dat tot verhooging van hoofdst. VIII Marineder begroeting voor 1859, en 3°. dat tot verhooging van hoofdstuk X Oorlogder begrooting voor 1859. De heer d'Ablaing van Giessenburg heeft wegens zijnen vergevorderden leeftijd zijn ontslag als lid der kamer genomen. mJITKNLANHSCHE HERUITEN. ES K B, 5 K Door de kauier van vertegenwoordigers is de door de regering aange vraagde magliging tot hel uitvaardigen van een verbod op den uitvoer van paarden aangenomen. lie prijs van 2000 fr. door den heer BischofTsheim uitgeloofd voor de beste Vlaamsche en Franschc dichtstukken op den aanleg onzer spoorwegen, is toegekend aan den Vlaamschen dichter van Beers en den Franschcu dichter van Hasselt.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1