jjlen verneemt dat onze consul te Nieuw-Orleansde lieer Migeonin hechtenis is genomen, omdat hij eene schuilplaats aan eenen vrijen neger, die van een schip was weggeloopenhad verleend. De consuls van' Enge land, Pruissen, Spanje en België hebben tegen de gevangenneming van hun collega geprotesteerd. Het standbeeld van Alexander von Humboldt zal in het museum te Versailles worden geplaatst. ])e inschrijving ten behoeve van den heer de Lamartine is, op zijn eigen verzoek, gesloten en het comité', met het bestuur belast, ontbonden. In den brief aan den heer Vavinwaarin de heer de Lamartine de sluiting verzoekt, zegt hij: «het dralen des lands om aan uwe roepstem gehoor te geven, mag niemand bedroeven dan mij alleen." In 't geheel heeft deze in schrijving 400,000 fr. opgebragt, bijeengebragt door ruim 40,000 inschrijvers. De tentoonstelling der werken var Ary Scheffer in het hotel van den markies d'Hertford, is thans geopend. In eene der zalen is de marmeren buste van Ary Scheffer geplaatst, vervaardigd door den heer Jules Cavelier. Terwijl de Oostenrijksche en Fransche legers vijandelijk tegenover elkan der staan, ontvangt men uit Australië een berigt dat scherp daarbij afsteekt. Het Oostenrijksche fregat Novaradat, gelijk men weet, eene wetenschap pelijke reis doet, is te Taïti aangekomen. De bemanning is door den Fran- schen bevelhebber, den heer Saisset, bijzonder vriendschappelijk ontvangen en Franschen en Oostenrijkers hebben zich daar aan een gastmaal vereenigd. ITALIË. In den stand van het Oostenrijksche leger is eene belangrijke verandering gekomen. De regtervleugeldie Livorno (Piemont), Cavaglia, San Germano enz. bezet hield, heeft mede eene achterwaarlsche beweging gemaakt, en al dc genoemde plaatsen verlaten, zelfs met achterlating van een aanzienlijk deel der gevorderde brandschattingen. Waarschijnlijk hebben zij het gevaar lijke van hunne stelling ingezienof waren zij bevreesd voor een aanslag op Piacenza, waartoe de Franschen het plan moeten gehad hebben, maar waarvan hunne tegenstanders lucht hadden. Vercellieen belangrijk punt op den linkeroever van de Sessia is mede verlatenzoodat nu de geheele Oostenrijksche linie terug is getrokken. Men vermoedt nu dat zij het Fransch- Sardinisch leger zullen afwachten tusschen Pavia en Piacenza of aan den Tessino. Daar er reeds meer dan 100,000 man Fransche troepen in Sardinië zijn, kunnen deze laatsten zeer spoedig eene offensive houding aannemen. Volgens een legerberigt uit Weenen had het leger zich tusschen de Po en de Sessia geplaatst, om op een gunstiger tijdstip op nieuw aanvallenderwijze te handelen. Te Turyn klaagt men zeer over de wijze waarop de Oostenrijksche generaal Guilay zich gedraagt in dat gedeelte van Sardinië, 'twelk hij bezet heeft, en over de zware lasten aan de bevolking opgelegd. De koning zou geneigd zijn dit gedrag ter kennis van de Europesche hoven te brengen. Het is daaraan toe te schrijven dat de regering de Oostenrijksche schepen in Sar- dinische havens in beslag heeft doen nemen, daar hun in Fransche havens zes weken lijds om te vertrekken is gelaten. In genoemde stad zijn reeds 30 karren met zieke en gekwetste militairen aangekomen. In Lombardye, aan de Zwitsersche grenzen, worden door de bevol king vele wapenen gekocht. Men is daar voor een opstand beducht. De Oostenrijkers hebben niet alleen de bezetting van Ancona versterkt maar ook bevel gegeven om die stad en haar gebied in staat van beleg te verklaren. De Romeinsche regering heeft vertoogen tegen dezen maatregel naar Weenen gezonden, met bijvoeging dat, zoo de staat van beleg te Ancona niet wordt opgeheven, de Paus een pleglig. protest daarentegen uit vaardigen en alle pauselijke overheden uit genoemde stad terugroepen zal. Het Engelsche blad the Times wil weten dat de Oostenrijksche regering aan die vertoogen het oor heeft geleenden dat het in staat van beleg stel len geschorst is. Ook zou zij beloofd hebben niet door den Kerkelijken Staat naar Toskane te zullen oprukken. Frankrijk zou ook, naar aanlei ding van de houding der Oostenrijkers te Anconazijne troepen met eenige regimenten willen versterken. Berigten uit Rome van 7 Mei maken gewag van eene volksbeweging die op het punt was geweest aldaar uit te barsten, bij gelegenheid van het vertrek van eenige vrijwilligers naar Sardinië. Door tijdige maatregelen van generaal de Goyon was het verhinderd. De nuntius te Florence is terug geroepen. Uit Ragusa wordt gemelddat de keiz. oorlogsbrik Triton in de lucht gesprongen is op het oogenblikdat men den inhoud der kruidkamer wilde ontschepengelukkig bevond zich het meerendeel der bemanning reeds aan den waldit ongeval heeft nog aan 4 mcnschen het leven gekostterwijl 9 matrozen zwaar gekwetst werden. In Toskane is thans een nieuw ministerie opgetreden. PRUIS SEN. BERLIJN, 10 Mei. Heden morgen is het stoffelijk overschot van Alexander von Humboldt begraven. Al de hier aanwezige beoefenaren en beminnaars van wetenschap pen en kunsten hadden zich vereenigd, om aan den afgestorvene eene laatste hulde te brengen. De ridderorden, die de borst van von Ilumboldt hadden versierdwerden door drie in gala gekleede kamerheeren voor den door zes uit de koninklijke stallen genomen paarden getrokken lijkwagen uitgedragen. Öp dien lijkwagen stond de eenvoudige, met bloemen en lauweren versierde eiken doodkist, onoverdekt. Ter wederzijde van den lijkwagen gingen 20 studenten, met groene palmtakken in de hand. Eene onafzienbare reeks van rijtuigen besloot den trein, die door den prins-regent, de gezamenlijke prinsen en prinsessen in de Domkerk werd afgewacht. Uit Munchen meldt men dat de koning al de beschikbare stallen van het hof, benevens een nieuw gebouw, dat bestemd was tot doofstommen- instituut, doet inrigten om tijdelijk tot kasernen te dienen. 0O§TENRI.IK. WEENEN, 10 Mei. De aartshertog Johann is alhier overleden. Er is alhier een vaderlandsch ondersteuningsfonds gedurende den oorlog" opgcrigt, dat geopend is door eene bijdrage van de keizerin, groot 5000 fl. Het eerste alhier gevormde bataillon vrijwilligers, sterk 1200 man, is naar Bruck vertrokken. Het werd door de bevolking met veel geestdrift uitgeleide gedaan. Tot verpleging en oppassing onzer zieken en gewonden in den Ita- liaanschen oorlog, zijn liefdadige zusters aangenomen. Elke zuster ontvangt een handgeld van 100 fl. en zal een jaargeld van 300 fl. bekomen. Omtrent den brand, die de stad Brody, in Gallicie, heeft getroffen, verneemt men nader dat daardoor 800 huizen en eene kerk zijn vernield. Ook hebben 10 personen daardoor het leven verloren. Men schrijft die ramp aan kwaadwilligheid toe. STA BS - BEK UiTEBI. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Zaturdag den 14den Mei 1859's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1". Aanvrage van den Kerkeraad der Doopsgez. gemeente, om gemeentegrond. 2». Verzoek van W. Blokland, om hel gebruik van gemeentegrond langs het Haarlemmer Trekpad. 3°. Onderhandsehe verhuring van de stalling aan de Rijnsburgervliet. 4°. Staat van af- en overschrijving 1858, van de Vereenigde Gast en Leprooshuizen. 5°. Suppleloire begrooting i858, van de Gemeente-Apotheek. 6». Suppletoire begrooting en staat van af- en overschrijving 1858, van het Evang.-Luthersch Weeshuis. 7°. Suppleloire begrooling en staat van af- en overschrijving 1858, van het Minnehuis. 8°. Aanvrage van Regenten van het Minnehuis, om teruggave van betaalde plaatselijke belasting 1858, bij wijze van veriioogd subsidie. 9°. Verzoek van W. F. K. A. Truffino, om vergunning tot het maken eener naar buiten openslaande deur. 10°. Verzoek van J. C. Timmermann, om vergunning tot het leggen van een duiker. Ëutrgcrlijfec 5>taub. Van den 5 tot en met den 11 Met 1859. BEVALLEN: S. M. Schouten, geb. de Wit, D. M. C. van der Weyden geb. Nievaart, Z. C. Hofkesgeb. LauZ. J. Klumperlgeb. Everts, D. E. Overdijk, geb. Tomasse, I). M. J. Laterveer, geb. Blansjaar, D. M. Schroef, geb. Molenaar, E. Stikkelorum geb. Gijzeny, I). A. C. Veld huizen Z. M. A. Swartgeb. BiesjotZ. levenl. J. M. Weers, geb. Rutten Z. levenl. M. C. Horreegeb. Boehle'Z. K. Hensinggeb. van Klink D. J. V. Kuiters, geb. Buber, Z. J. Dool, geb. van Maslrigt, D.W. Neule- boom, geb. de Koning, D. A. M. Mieremet, geb. de Tombe, D. J. llan- naartgeb. van den BurgD. A. Zwartsgeb. BosmaarD. J. C. Flaman geb. Florisson D. J. Cramageb. Vijlbrief, D. GEHUWD: J. van der Walle, Wedr. en A. van PolanenJd. J. C. B. Hu iier, Jm. en S. M. van Steenbergen Jd. J. H. van LeeuwenJm.cn W. Sierat Jd. P. Kallenberg, Jm. en J. M. de Beer, Jd. C. Swart, Wedr. en A. Brand, Jd. C. T. Kraneveld, Wedr. en E. C. Ernst, Jd. J. Rietbergen, Jm. en J. W. Zwaanenburg, Jd. J. J. M. Meijers, Jm. en M. D. Zwaanen- burg, Jd. P. Groen in 't Woud, Jm. en M. C. van der Klugt, Jd. J. Di i- verman Wedr. en A. C. Tupker, Jd. W. B. Smit, Jm. cn J. II. C. Verkoren Jd. A. M. Schuurman, Jm. en M. de Groot, Jd.A. van WaayJm. en J. Deyn Jd. A. SistilhaJm. en P. Blijleven Jd. OVERLEDEN J. Boogaard45 j. E. Wiede. geb. Bonte48 j. C. van der Blom Z.lj. J. PetietZ.2 j. Ma Jaca Rozier, 22 j. J. Stouten D.1 j. en 10 m. J. P. Peskens, 62 j. J. NieirwenburgZ 7 m. A. illon- tanje, geb. Smittenaar, 44,j. J. Trouwegeb. van den Bree59 j. M. Boot, D.2 j. G. in 't Hol69 j. J. BrokkaarU.2 j. G. Jutting. 72 j. H. J. Peskens, 64 j. V. \Y. Slegerhoek, geb. Eyff'erl73j. E. Momlierg, D.4 m. W. D. BrokkaarZ.13 d. W. van ldsingageb. de Hoog37 j. A IK A ti KIHIE-MflK U W PROMOTIES AAN DE LËYDSCHE UOOGESCUOOL. Den llllen Mei de heer R. I. C. Stoffels, van Rotterdam, in de genees kunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Verhandeling over chronische loodvergiftiging. Denzelfden dag de heer P. M. F. van Meeuwen, van 's Hertogenboschin de regten,, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Over de Wet van 13 Aug. 1849 Staatsbln°. 39) regelende de toelating en uitzetting van vreemdelingenen de algemeene voorwaarden op welke, ten aanzien van hunne uitleveringverdragen met vreemde mogendheden kunnen ge sloten worden. 238sle Staats-Eoterij. Trekking der Vijfde Klasse. 6dc Trekking. N°. 13648 een prijs van 2,000. Nos. 3701, 12779, 15043, 17616 ieder een prijs van ƒ1,000. 7de N». 13311 een prijs van ƒ25,000. N"s. 721, 5442 8960, 14325 en 17312 ieder een prijs van ƒ1,000. AS VERTE ATI ESI Getrouwd: H. L. A. van CAMPEN, van Leyden Overveen, 11 Mei 1859. en G. C. S. SCHOLTE. Getrouwd: FLORENTIUS ABRAHAM VERSTER en Leiden, 12 Mei 1859. EVERDINA MARGARETHA van KA AT IIO VEN. Bevallen van eene DOCHTER, H. F. van TII IELgeliefde EclH- genoote van Leiden, 11 Mei 1859. A. tl. KRUSEMAN. Eenige kennisgeving.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3