LEYDSGHE COURANT. MAANDAG 9 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vt ij dig uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zoturdag Avond. De P?ijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BE1UGTEN. LEYDEN7 Mei. De hooge raad lieeft gisteren uitspraak gedaan in liet geding van de stad Leyden legen den staal, betreffende den eigendom van den Haarlemmermeer. De lioogc raad beeft overwogen dat alle aangevoerde middelen van cassatie berusten op een onjuisten feitelijken grondslag; dat, nu door bet bof is aangenomen dat Leyden volgens den erfpachts-brief van 21 April 1431 en alle andere verordeningen en charters niet had het bezit van vischwater, maar van vischregt, op deze uitlegging niet kan worden teruggekomen; dat liet hof den zin van het woord visscherie niet onduidelijk heeft geoor deeld en dus ook niet art. 1385 B. W. heeft geschondendat Leyden geen bezit had, dat verjaring kon te weeg brengen; dat van erkenning door den staat geen sprake kan zijn, en deze blijkt noch uit de octrooijen van bedij king, noch uit de door Leyden betaalde verponding, noch uit de aanteekening in de kadastrale registers;en eindelijk, dat ook schadeloosstelling wegens onregtmatige daad door depossessio via facti niet kan worden toegekend, omdat de schadevergoeding niet geweest is een onderwerp der vorderingop al deze gronden heeft de hoogc raad den eiscli in cassatie verworpen en de cischeres veroordeeld in de kosten en boeten. Onze vroegere stadgenoot de heer A. Oudshoorn, die zich als violon cellist in bet buitenland eenen zoo hoogst gunstigen naam heeft verwor ven, bevindt zich thans voor eenen korten lijd alhier. Op verzoek van vele kenners en liefhebbers heelt hij zich voorgenomen op Vrijdag aansl. onder medewerking van mej. Rauis, eerste chanteuse van de kon. opera te 's Graveuhage en den heer A.J. Wetrens, eene soiree musicale te geven in de groole zaal op Zomerzorg. Wij hebben geineend, ons kunstminnend pu bliek op deze buitengewone gelegenheid bij lijds te moeten opmerkzaam maken. De commissie uit liet prov. geregtshof in Zuidholland heeft na afgelegd examen als eandidaat-nolarissen toegelaten de lieeren C. C. Krom jr.te Leyden; G. L. Piek, te llazerswoude; W. J. A. Roldanus, te Schiedam; 11. van Wijk, te Woerden, en A. W. Kroller, te Rotterdam. Rij kon. besluit van 4 dezer is de heer II. D. ter Wee op nieuw be noemd tot burgemeester van de gemeente Oegstgeest. De taal- en letterkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen zal Maandag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 92 tol 103 personen. Woensdag namiddag had er aan den Leydschendam (Slompwijk) een hevige brand plaats. Hij ontstond in de schoorsteen van de bouwmanswo ning van M. Havik. Deze woning alsmede die van J. van Zanten met twee hooibergen en een wagenschuur werden een prooi der vlammen. Het vee is uitgezonderd drie kalverengered. De inboedel en de gereedschappen gin gen verloren. Alleen de gebouwen waren voor brandschade verzekerd. Dingsdag 11. is ook de boerenwoning van K. Veerman, in de gemeente Haarlemmermeer, afgebrand. Er is echter aanleiding gevonden om den ge noemden persoon in verzekerde bewaring te nemen. Door het prov. geregtshof van Noortbrabant is in de bekende zaak van Woudrichem uitspraak gedaan en het vonnis van de arrond. reglbank te 's Herlogcnbosch bevestigd. Gelijk men weet was Teuntje Bern, de huis vrouw van G. van Swietenveroordeeld tot eene geldboete van 50 cents en de personen van van der Kolk en Machen vrijgesproken. De kapelaan Jaspers, van Waalwijk, beschuldigd van op eene openbare plaats de handelingen van den burgemeester te hebben gegispt, is door de reglbank te 'sllertogenboseh vrijgesproken. Volgens het Ilbl. is het berigtdat de hertogin van Parma en de graaf van Chambord hier te lande hun verblijf zouden vestigenongegrond. 's GRAVEN1IAGE 7 Mei. Z. M. heeft op voordragt van den minister van buitenl. zaken bepaald dat er bij het corps diplomatique twee attachés zullen benoemd worden hetzij bij het dep. van buitenl. zakenheizij bij de gezantschappen buiten 's lands, ieder op eene jaarwedde van ƒ1000. Het onderzoek naar de kun digheden van hen die voor die betrekking in aanmerking willen komen (ingevolge het kon. besluit van 16 April 1846) zal vóór 20 Junij op een nader te bepalen dag plaats hebben. Tot leden der commissie, belast met hel afnemen van het te houden examen, zijn benoemd: W. A. baron Schim- tnelpenninck van der Oyeminister van staat, voorzitter; mr. E. van Voort- huysenlid van de tweede kamer; mr. J. A. Mulsaers, lid van den raad van slate; J. Bake, emeritus hoogleeraar te Leyden; tnr. 11. Cock, hoog leraar te Leyden; mr. J. Ackersdijk, hoogleeraar te Utrecht. Belangheb benden moeten zich voor 1 Junij schriftelijk bij het dep. van buitenl. zaken aanmelden. Z. M. heeft aan den gepensioneerden kapitein der infanterie voor het leger in Ned. Indie, W. A. van Rees, vergunning verleend tot het aanne men van het ridderkruis der lste kl. van de orde van den Witten Valk, hem door den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken. Bij kon. besluit van 1 dezer is aan de weduwe van wijlen den hoog leeraar L. G. Visscher, te Utrecht, een pensioen verleend van 1000. Z. M. de koning zal Maandag morgen ten 5 ure naar het Loo vertrek ken. Men verzekert ook dat II. M. de koningin zich Donderdag aanst. naar Stuttgard zal begeven. II. M. zou daar ongeveer 5 a 6 weken verblijven. Z. M. de koning en Z. K. II. de prins van Oranje hebben heden mor gen ten 6 nre, in de vlakte van Waalsdorp, eene revue gehouden over het reg. grenadiers en jagers. Gisteren heeft er in de kapel van H. M. de koningin-moeder een Tc Deum plaats gehad, bij gelegenheid van den geboortedag van II. M. de keizerin-moeder van Rusland. Gisteren avond is er een buitengewone ministerraad gehouden. De eerste kamer heeft in hare zitting van gisteren de volgende wets ontwerpen aangenomen: dat tot herziening der wet omtrent den waarborg van gouden en zilveren werkendat lot uitstel van den termijn betredende de eindbestemming der baten voortspruitende uit de liquidatie der voormalige wees- en momboirkamersdat tot afschaffing der slavernij in O. I.; dat tot regeling van het gebruik van het koloniaal slot van 1856. In de zit ting van heden werd bepaald dat de wet op het regt van successie Woens dag aanst. in beraadslaging zal komen. Voorts werden de beraadslagingen aangevangen over het tarief van in- en uitvoer, maar deze werden ten 3 ure op verzoek van den minister van flnantiën uitgesteld, en wel, vol gens besluit der kamer, lot na de afdoening der suecessie vvet. Naar aanleiding van de verklaring van den minister van buitenl. zaken in de tweede kamer gedaan wil men weten, dat de ligting van 1854, die anders gewoonlijk in Mei wordt gepasporleerdnog geen paspoort zou erlan gen en dat de ligtingen van 1855 en 1856 zouden worden opgeroepen. De nieuwe geldelijke aanvrage, die daaruit zou voortvlocijenzou ongeveer drie millioenen bedragen. Tweede Kamer der Staten,-Generaal. Zitting van Vrijdag 6 Mei. Na hel uitbrengen van verslagen over eenige wets ontwerpen is de open bare zitting in een comité-generaal veranderdlol bel ontvangen van mede- deelingen van de regering over de laatstelijk ingediende wets-onlwerpen betrekkelijk de verhooging van uitgaven voor marine en oorlog. Toen de openbare zitting hervat werd. vatte de minister van buitenl. zaken hel woord op, om de dezer dagen gedane voorstellen toe te lichten. Ilij behoefde, zeide hij, niet veel te zeggen lot kenschetsing van de bestaande omstandig heden. Zij zijn toch van algemeene bekendheid. Er is een oorlog uitge barsten in het zuiden van ons werelddeel lusschen twee groote mogendhe den, waaraan eene mogendheid van geringer omvang deel neemt. Het doel van den krijg is ook algemeen bekend gemaakt. Het strekt lol verkrijging van de Italiaansche nationaliteit. Men weet, dat aan de eene zijde een be roep gedaan is op de tractaten van 1815, van den anderen kant op het zelfstandig beslaan van het Italiaansche volk. Hij vermeet zich niet, in eene beoordeeling van die verschillende beschouwingen te treden. Nu is het duidelijk, dat in dien strijd de Nederl. regten en belangen niet regtslreeks betrokken zijn, terwijl het tooneel van den oorlog verre van onze grenzen verwijderd is. Nu zijn er wel, die zich in bespiegelingen verlustigen, die meencndat zij met een voorspellenden geest begaafd zijn, die van den ont stallen oorlog een' algemeenen krijg verwachten en die daaraan den naam van omwenlelings-oorlog geven; terwijl er anderen zijn, die vermeeneti, dat de oorlog binnen de grenzen van de daarbij betrokken landen zal beperkt blijven. De regering wenscht zich vreemd te houden aan al die beschouwingen en bespiegelingenmaar zij zegt alleen ditals de oorlogsvlam eens ontstaat, kan deze zich ligt heinde en ver uitstrekken en haren gloed tot in de nabijheid van Nederland doen gevoelen. Welke houding zal Nederland tegenover de ontstane gebeurtenissen in acht ne men? Een rustige, maar wel toegeruste houding; eene kalme, maar eerbiedwekkende houding. Al wat noodig is, om het defensiewezen van den staal in een goeden toestand Ie brengen, moet worden ten uitvoer gc- bragt. Het tegenwoordig geslacht is niet ontaard van het vroegere, toen het ten tijde van de republiek den grond van vreemde overheersehers zui verde. Dc regering wenselit al die middelen aan te wenden, die de natie de overtuiging kunnen verschaffendatware het op een gegeven oogenblik noodig, men zou kunnen optreden. Ziedaar den geesten de strekking van de aangeboden wels-ontwerpen. Op den voorgrond staal daarbij de voor ziening der magazijnen, ten behoeve van de schutterijen, alsmede de aan span voor de veldbalterijenin één woord al wal strekken kan om de ver dediging des lands behoorlijk te verzekeren. Dat is ook liet doel van de verhooging der begrooling van marine, waardoor zal kunnen worden uitge breid onze stoomvaart, onze flotille, onze kanonneerbooien. Alles wat jot bevordering van dat doel geschieden moet, zal worden voorgedragen en de regering houdt zich overtuigddat de vertegenwoordiging haar in die poging

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1